Limbi straine

Limbi straine | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Se pune problema ca fata mea sa opteze, din cls. a 5-a, pentru a doua limba straina, dintre franceza, germana si spaniola. Ce vi se pare mai util, tinand cont ca prima limba este engleza, iar pana acum a facut doi ani de franceza?

http://community.webshots.com/user/tora97

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

In locul tau, as alege pentru ea germana. E de viitor in Romania
si e cea mai grea din cele mentionate. E mult mai simplu de invatat la o varsta inca frageda. Cu limbile latine e mai simplu pentru noi, romanii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Hola...eu as opta pt. spaniola (poate si pt. ca am terminat franceza-engleza), mai ales daca a facut doi ani de franceza pt ca ambele sint limbi latine. Spaniola e o limba asa muzicala, si mi se pare o limba de viitor. Germana nu e prea solicitata pe continentul american, au precadere clar franceza si spaniola, si au avantajul ca sint vorbite in mai mult de o tara doua.

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

In mod sigur germana. Aici chiar nu invata nimeni in scoala franceza decat optional, iar de spaniola nu mai vorbim.
La absolut toate hotelurile se cere germana(cu certificat -care are si asta mai multe grade) in posturile mai bune.

Franceza se pare ca mai are o "calitate"-la copiii de varsta mica daca o vorbesc fluent strica accentul in orice alta limba invata dupa aceea . Din cauza asta ministerul aici nu obliga i nici o scoala invatarea francezei.

Spor la invatat

mamica de 2 printese si un print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Desi as inclina pt germana, pt ca intra-adevar e cea mai grea, iti dau un sfat: opteaza pt o limba straina la care poate primi ajutor de la tine sau sotia ta (sau vreo ruda apropiata) , asta daca nu o dai si la meditatie in particular. Va avea teme de facut si va veni cu intrebari. Si ce faci daca habar nu ai de limba respectiva???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Maria2

Franceza se pare ca mai are o "calitate"-la copiii de varsta mica daca o vorbesc fluent strica accentul in orice alta limba invata dupa aceea .


mamica de 2 printese si un print



Maria,

Hai ca mi-a placut ce-ai scris mai sus ....ce sa mai zica aici canadienii sarmanii, care au 2 limbi oficiale franceza si engleza??? Si-or fi stricat deja accentul au ba?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Nu stii unde o vor purta pasii in viitor pe fata ta. Frontierele se deschid, oportunitatile pe care le au copiii nostri nu sunt aceleasi pe care le-am avut noi... De aceea nu stiu sa dau un sfat. Carmi spune ca germana ar fi utila in Romania. Khristin spune ca spaniola ar fi de viitor... in America. Daca mai vin si eu si te sfatuiesc sa alegeti franceza, o sa regreti ca ai pus intrebarea! Asa ca nu spun nimic (nici nu stiu ce sfat sa dau!)
Si Anca a fost pusa in situatia sa aleaga intre italiana, spaniola si germana. Daca locuiam in nordul Frantei, ar fi ales germana. Daca eram in sud-vest, spaniola. Dar cum suntem aproape de Italia, e clar ca va alege italiana. Cand ne uitam la anunturile cu oferte de munca, acolo unde se cer limbi straine, daca nu se cere engleza, se cere cu siguranta italiana (sau amandoua). Cum Anca nu are in planuri de viitor sa rateze vreun post bun din cauza "de limba", s-a indreptat, la sfatul nostru, spre italiana.
Altfel, daca o luam dupa sentimente, am fi ales spaniola. Muzicala, cum spune Khristin, dar nici italiana nu-i de lepadat...


.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Rufus,

De curand i-am pus si eu sotului meu problema: Tati, poate ca mai tarziu baietii vor dori sa faca liceul/facultatea/vreo specializare intr-o tara straina, cam ce limba crezi ca le-ar fi mai buna? El mi-a spus ca in Germania este o mai buna scoala tehnica, iar in Franta este o mai buna scoala economica. Poate iei si aspectul asta in considerate in alegearea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Intreaba discret la secretariat sau la ceilalti parinti cam la ce limba ar fi profesorul mai bun ... ca pana la urma proful conteaza in scolile noastre.

Daca afli ceva nume de profesori, zi pe PM ca am terminat Cosbucul si poate ajut cu informatii.

Smilla

Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Germana e mult mai cautata in Romania- dar e o limba grea si fara un profesor bun nu o poate invata. Asa ca daca iti permiti meditator sau are un profesor bun, germana e cea mai buna alegere...Iar daca v-o bate vreodata gandul sa emigrati in America :spaniola. (ce n-as da eu sa vorbesc spaniola)...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Daca tot a facut 2 ani franceza de ce nu continua tot cu franceza ca a doua limba dupa engleza?

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

Mergi la inceput