Mamici din Canada (11)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, bine ati ajuns! Nici nu mi-am dat seama ca veniti atat de repede. Cum ti se pare? V-ati gasit ceva de inchiriat?
Mi se pare si mie putin cam scump cat platesti la day-care. Noi la part time (4 ore pe zi) plateam 385 dolari, iar la full time platim 660, s-a scumpit de o luna, inainte era 630. M-am uitat pe lista cu preturi si la part time costa acum 416 dolari.
Dar oricum trebuie sa tii cont si de distanta fata de casa, de modul de acces, asa ca poate asta e tot ce poti gasi mai convenabil. O sa-mi intreb si eu prietenul din Kitchener, poate nu strica o parere in plus.
Uite, l-am sunat acum si spune ca e mult, la 4 ore pretul ar fi in jur de 350-400 de dolari. Mai spunea sa cauti si pe Internet, ca in mod obisnuit sunt macar doua day-care-uri intr-un cartier.
Mai da-ne vesti despre voi, sper ca sunteti bine. Si daca mai ai intrebari, nu te sfii, suntem aici.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Laura,

Si eu cred ca e putin cam scump, mai ales ca am stat o perioada chiar in Kitchener si stiu ca in general preturile acolo sint ceva mai ieftine decat zona Toronto-Mississauga. Eu platesc momentan cam 300 si ceva pe un part-time, doar 2 zile pe saptamana, de la 8-5. Acum nu stiu ce sa zic, am niste prieteni acolo care au fetita data la un daycare pe Victoria St. Intereseaza-te si vezi cum e acolo, ei pareau multumiti. Spune-ne si noua primele tale impresii despre Canada. Multa bafta si schimba-ti steguletul

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Dragi prietene, ma bucur ca mi-ati raspuns atat de repede , asta inseamna ca exista solidaritate intre romance !
Si mie mi s-a parut mult pt 4h/500 cad , dar am zis ca asa sunt preturile aici . Avantajul este ca e la 5 minute de casa aceasta day care, merg pe jos si duc fetita ( eu nu am carnet ).
Totusi voi cauta in cartier si alta gradinita , mai ieftina .
Cum mi se pare Canada ? O tara ff frumoasa, foarte toleranta cu strainii si in fiecare zi ma minunez de frumusetea locurilor si de calmul oamenilor . Cum de ei reusesc sa traiasca asa si acasa nu se putea fara zbierete si mizerie ???
Nu ma extaziez la tot pasul dar am senzatia ca tot ce ma inconjoara ni se cuvine, ca asa este normal sa traiesti . Dar asta e faza de zahar, nu ?

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Laura, din punctul de vedere al calmului si politetii, eu nu cred ca e doar faza de zahar. La mine au trecut deja 9 luni si daca aud pe cineva ca ridica vocea mi se pare ciudat rau. Ma gindesc cum o sa supravietuiesc sub tirul romanesc cind ma voi intoarce...
Iti tin pumnii sa va mearga bine in continuare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai va dati si voi seama, dupa 8 ani de Canada, numai aici pe forum mai am si eu prilejul sa ma mai "paruiesc" un pic.. ..
Noi platim 500 pe full time la gradi. E home day-care si sint tare incintata. E a treia pe care am incercat-o, ce-i drept.. Dar tanti aia mi se pare de-a dreptul talentata la avut de-a face cu copii. Si mi se pare mare lucru sa-ti fie intimpinat copilul cu placere si cu zimbete. Ce-i drept, 500, fara chitanta. La alelalte doua era 500 fara chitanta, 600 cu. La asta nici n-am mai intrebat daca-mi da chitanta, ca m-am prins intre timp.. . Acuma, tariful, in general e asa: 25/zi sau 5/h. Asa ca pe vreme cind mergea part-time 4 h/zi, plateam 20/zi. Daca am fi mers part-time x zile, plateam x ori 25/zi. Deci e mai avantajos ca part-time-ul sa fie un numar divers de zile intregi..
Noi, de fapt, stam in Whitby, dar fiind Toronto atit de aproape...
Ce voiam sa va intreb. Am o gramada de lucrusoare de copii mici ramase de la Paul (hainute, jucarele, un swing, papucaraie.. etc..), stiti pe cineva care le-ar putea folosi?

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak
http://home911.servebeer.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, scriai ca nu ai carnet. Eu stiu un instructor roman in Kitchener, sotul si cu mine am luat cateva ore de conducere cu el inainte de a da examenul. Daca te intereseaza instructorul, da-mi un semn sa-ti dau numarul lui.
Myrrha, cum, o sa te pierdem? Stai aici la Canada, unde e cald si bine (vara, cu AC )

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Buna fete (si mamici) canadience
Ma primiti si pe mine printre voi? Inca sunt in Romania, dar din septembrie-octombrie voi sosi in Montreal. Si nici nu sunt (inca) mamica, dar sper sa fiu in curand.
Am citit cu placere tot ce ati scris voi, parca am fost cu voi la parada, la cumparat aer conditionat, la cabana, etc.
Imi doresc foarte mult sa ajung in Canada si sa devin mamica (inca nu ne-am pus serios pe treaba, asteptam sa ajungem si sa ne asezam cat de cat).
Sper sa nu va suparati daca o sa mai am cate o intrebare din cand in cand pt voi ref. la "cum este sa fii mamica in Canada".

Va doresc sa va fie bine si sper sa ma adaugati ni curand si pe mine pe listuta "Mamici din Canada"


Monica

"A likely impossibility is always preferable to an unconvincing possibility" - Rhetoric by Aristotle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Welcome monicutza bb, nu en suparam, tu intreaba-ne.

parpalak, dc nu ai la cine le da shainutzele si nu vrei sa le tzii pt bebe 2, fa-le pachet in romania sau aici al goodwill, ca e apcat de ele, totusi, sieu am un sac acasa, zic de mult c ail duc la goodwill si nu mai ajung, sper sapt. viitoare sa ma mobilizez, paltesti foarte bine pt daycare, si eu as vrea asa duap ce vine bebe.
Numai bine fetelor!

Denisa
11+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Donia, si prietenii nostri au facut scoala cu Gil Gosav si am auzit si de Ilie Badini (?).
Prioritatea e ca sotul meu sa-si gaseasca serviciu ( si sa repare calculatorul nostru odata sa nu mai scriu de la vecini )si sa am si eu timp de scoala de soferi si de cautat slujba .
Cand ma apuc de soala te anunt ca sa-mi dai nr instructorului si sa fac o comparatie de pret/servicii .
Nu vi se par ciudate masinile de spalat din Townhouse ( sau ma rog, cum se zice la apartament ). A noastra parca ar spala hainele pt un spital si termina ciclul de spalare dubios de repede !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura, te inteleg cu masinile, de aia la bloc e bien alea care sunt fine sa lelasi la inmuiat o zi cu detergent si apoi ori le clatesti tu or le bagi la tesaturi fien la masina, si e rau ca dureaza intre 30-40 min un ciclu, dar asta e, dc iei tide lichid e de bien, ai grija sanu pui prea mult detergent ca ramane pe ele si treb sa le mai clatesti odata.
Bafta sicu scoala de soferi!

Denisa
11+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput