Mamici de Noiembrie -Decembrie 2005(13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

neata.vreau si eu pe listuta sta.
Adriana_24 ani si bebe 12+. DPN:17-18.12.05.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

neata.vreau si eu pe listuta asta.
Adriana_24 ani si bebe 12+. DPN:17-18.12.05.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana15 spune:

fetelor,mai ales cele care mai au un copil,am o mare frica deoarece in luna noiembrie pe 20 voi sustine un examen foarte greu si f important pt mine(ex de rezidentiat la fac. de medicina),perioada in care voi avea 36 de sapt de sarcina.ma ingrozeste numai gandul ca ma vor apuca durerile nasterii de la emotii,ca nu voi putea sustine examenul.de aceea as vrea sa aflu mai multe detalii despre starea gravidei in luna a 8-a.va rog mult spuneti-mi si mie cate ceva.mersic mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Adriana, eu data trecuta aveam DPN pe 12 februarie si pe 30 ianuarie am dat ultimul examen din ultima sesiune. Am dat 5 examene (grele) in perioada 18-30 ianuarie. Sesiunea aia n-o s-o uit cat traiesc. Pe 16 ianuarie fusesem la medic care mi-a zis ca am colul inmuiat si pot naste oricand, asa ca am dus sesiunea cu frica ca pot naste intre examene. N-am facut pic de efort fizic, tocmai ca sa nu nasc. Pana la urma am nascut pe 18 februarie, deci cu 6 zile dupa DPN.

In timpul sarcinii ai unele probleme de concentrare, mintea e un pic mai lenesa, dar nu e grava treaba, te descurci. Ideea e sa te apuci de invatat din timp ca sa nu intri in panica la sfarsit. Si sa nu ai emotii la examen. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Lavi02, don't worry. Nu m-am suparat pe tine. Am auzit si eu vrute si nevrute despre Tutunaru insa nu mi-au stat in cale. Atat timp cat ceea ce imi prescre el imi face bine, merg pe māna lui. Acuma sa nu-mi spui ca zvonistica zice ca are vreun contract cu firma care face pregnylul, sau ca face experimente pe paciente, ca asta n-o mai cred. Am totala incredere in el.

Madau, ma bucur sa aflu ca esti tot la Tutunaru. In privintza lui Iosup vorbim pe privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Adriana,
bine ai venit si spor la invatat! Eu am terminat anul trecut, acum fac stagiul la un spital, vreau sa dau reziul anul asta. Am DPN 19 nov.!!!!Doar ca o sa vad eu ce sa fac...Cred ca totusi e mai devreme, pt ca am ramas insarcinata imediat dupa ce am terminat menstruatia si nu am mai luat pilule, deci nu am avut ovulatie normala. Ma rog, iau in considerare toate posibilitatile, inclusiv sa nu dau, dc asa e mai bine bebeului...Deci in 36 sapt e bine!!!

Cum merge cu invatatul? Pe ce dai?

Ne mai conversam! Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

oameni buni, voi aveti comente cind nu mai puteti respira, cind aveti impresia ca nu mai aveti oxigen.
De citeva zile am sezatia ca ma sufoc, la birou cel putin e groaznic, am impresia ca fac atac de panica citeodata din cauza asta, acasa mai rar , numai ca ac stau mai tot timpul cu geamul deschis, aici in schimb......o i-au raszna.
Sunt singura sau si voi va simtiti la fel?

Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Ba da, Lavi, si eu simt la fel. Se pare ca e normal, pt. ca avem mai multe tesuturi de oxigenat....Din pacate, in Bucurestiu' asta oxigen nu prea exista, dupa parerea mea...si sa vezi la vara cum o sa fie!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Lavi, pentru intrebarea cu contabilitatea: este la "Prieteni dintotdeauna" un subiect unde se adunau contabilii de pe forum, nu stiu daca mai e de actualitate, dar trebuie sa fie acolo.

Iar despre respiratia dificila: mie de multi ani mi se "taie" respiratia daca stau foarte mult timp in picioare. Insa, de cand cu sarcina, timpul cat rezist s-a redus foarte mult, in 10-15 minute ma cam ia cu rau. Am patit-o la un moment dat si in maxi saptamana trecuta si a trebuit sa ma las pe vine intre scaune de vreo 3 ori, cursa durand vreo 40 de minute.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Buna fetelor...si baieti...
sa-mi spun si eu datele...GEORGIANA 29 ani, UM 27.02.2005 DPN 04.12.2005, Spitalul Universitar, Dr Horhoianu Valeriu.
Nici eu nu prea pot sa dorm...ma trezesc pe la 2-3 noaptea si abia mai pot dormi dar numai asa pe la 5-5.30 si la 6.30 trebuie sa ma dau jos din pat.
dar sper ca o sa treaca .........
sunt tot timpul mai nervoasa, aproape nimeni si nimic nu-mi intra in voie am cu sotul meu LUPTE , dar ma lasa in pace ca zice ca nu sunt eu acuma sunt hormonii din mine
va pupic
joy 15+

Mergi la inceput