Bebelusi de septembrie-octombrie (50)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Fetelor.. buna iarasi!
Sa va zic ce facui eu azi... maimutzica dormea, am pus-o in mijlocul patului bnostru urias intins... si dormea dusa (de obicei cand se scoala zice ceva ca sa vin). O prietena vine la mine cu un cutu gasit pe strada - cica sa-l tin 20 min pana se duce ea pana acasa (are caine si nu putea sa-l ia ea). Eu cam speriata sa nu-si lase eu stiu ce microbi pe aici am acceptat. A durat 5 minute. Cutu super cuminte saracul, ud de ploaie, isi facea de lucru prin hol. Ma duc sa vad ce face maimutza, ca era loiniste totala, in pat nimeni... ea era in picioare langa masuta lipita de pat, se juca de zor cu un papucel, statea cu mainile pe pat, in picioare, si-si vedea de lucru... daduse totul jos de pe masutza si sejuca cu un papucel si cu o carticica micutza de tot de rugaciuni.. numai Dumnezeu stie - intr-adevar - cum nu s-a lovit cu capul de coltul masutzei si cum nu s-a intepat sau mai rau in forfecutza care era, totusi, pe jos... m-am inchinat de zece ori si am pupacit-o toata si am inteles in final ca a inceput calvarul si pt noi...
Pupici Tyaa pt bebelina cu doi dintzoci, lui Crismir pt Robert-plangaretzul si lui Naty pt bebelina bolnavioara, sa treaca odata toate belelele tuturor bebelacilor! Danyce, Aissa, si noi cunoastem scremutul mofturos, apare cand aparem in zona si nu bagam maimutza in seama, si se sfarseste cam mereu cu luat in brate, jucat cu bebe sau dansat . Ellen feliictari Alexandrei pt pasii cu o manuta... cresc copiii astia pe zi ce trece!
Fug acum ca a venit tati, ma duc sa fac o salata mare-mare care nu ingrasa!


www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Dupa ce am vazut poze cu domnisoare frumoase, ne-am gandit sa mai punem si noi, sa vedeti ca si barbatii cresc...si poate ne aveti in vedere!
In albumul "Licurici de 9 luni"!

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

AISSA, FELICITARI SI SA FITI FERICITI !!!
Sunt foarte fericita pentru ca datorita voua un pui de om, un ingeras, un suflet minunat are acum sansa sa traiasca intr-o familie, sa fie iubita, rasfatata, sa se bucure de copilarie si sa nu duca grija zilei de maine !
Va admir, va respect si va felicit din tot sufletul !
Sanatate multa si sa aveti parte de tot binele din lume !!

cristina si Alexia ( 31 Octombrie 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

mama lui licurici, chiar da pofta de mancare peritolul!!!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Aissa, felicitari din suflet iti urez Si Alexandra sa fie mandra de voi ca parinti cum si voi veti fi mandri de ea!
Mai vomita Alexandra?

Frosa, ionella...dupa Peritol mandra mea doarme de sparge ziua. Noaptea ca si inainte...se culca pe la 11 seara si se trezeste la 6 sa pape si apoi doarme pana la 9.
Asa ma bucur cand doarme caci e cuminte si nu face prostii. Altfel daca e treaza se ridica in picioare tinandu-se de tot ce prinde iar inima mea e cat un purice ca nu de putine ori i-au alunecat mainile si a cazut. A descoperit mersul tinandu-se singura de ce gaseste si e super incantata.

Danyce tot vroiam sa te intreb...ce pateu si ce brana topita ii dai? Exista asa ceva special pt bebelusi sau e acelasi lucru ca si pt oameni mari?


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 9 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut din nou,

Mama lui Licurici, Alma e singura domnisoara pe jumatate romanca din familia mea de aici si pot spune ca am cu cine ma laudaIn privinta pateului, i-am dat pateu obisnuit fin de ficat la recomandarea doctoritei care a spus ca e safe si tocmai in ideea asta mi-a recomandat pateul pt. a o obisnui sa pape cum papam noi. Referitor la branza topita de vaci, aceasta este ca o pasta, se gaseste aici in cutiute, nu e la fel ca La Vache qui Rit, ci mai degraba seamana cu branza aia topita de pe vremuri. La fel, madame pediatra a spus ca e safe si ca e printre putinele lucruri recomandate a se pune pe paine bebelusilor. Ea a mai vorbit si de unt sau de unt de arahide, dar acesta din urma mie mi se pare totusi prea gras.
Roandre, vezi raspunsul de mai sus.
Naty, sanatate bebelinei! Sa se faca bine cat mai repede!
Andora , se pare ca a inceput distractia pt. tine. Felicitari Ralucai pt. performanta de a se da jos din pat singurica fara a se lovi de ceva. Eu cred ca bebelusii astia pot si inteleg mai multe decat ne inchipuim noi.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Angela, nu stiu daca e coincidenta sau e chiar bun Peritolul insa eu ma bucur ca pana la urma papa si maimuta mea...poate nu mult mai mult decat inainte dar macar deschide gura la toata mancarea caci inainte nu mai deschidea mai deloc gura...o pacaleam ca-i dau o jucarie sa muste din ea si atunci eu ii bagam mancare in gura...era groaznic de greu.
Mai nou am descoperit ca nu-i place sa manance in scaunul de masa. Asa ca ii dau sa pape in scaunul de masa jumatate din mancare si cand nu mai vrea mergem la locul ei preferat...adica eu pe balcon si ea in picioare in casa tinandu-se de pragul de la balcon care e ceva mai inalt...si acolo termina tot de papat.
Apoi intre timp i-am lasat doar 4 mese pe zi dupa urmatorul program:
ora 6 dimineata - 200 ml lapte
ora 12 - 130-150 gr piure fructe (cu branza, cereale, etc....) si cam 60-100 ml lapte
ora 18 - 150 gr piure legume si 60-100 ml lapte sau un iaurtel
ora 22.30 - 200 ml lapte si somn de voie
Intre mese bea doar ceai, cam 150-200 ml si suc foarte putin.

Referitor la lactatie...doctora zicea ca nu e chiar normal sa mai curga dupa atatea luni de la oprirea alaptarii si ca daca nici dupa aceste tratament (care eu nu l-am putut continua) nu se opreste definitiv, va trebui sa merg la un endocrinolog.
Oricum brocriptinul e groaznic si cel putin eu m-am simtit infiorator de rau de la el...pur si simplu nici pe picioare nu puteam sta.

Tyaa, ma bucur ca urechiusele bebelinei sunt ok si ca acum aratati si voi ca o adevarata domnisoara cu cercelusi.

Nu am reusit sa citesc tot dar revin.

Pupici!



Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 9 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Inca o data va multumesc tuturor! Pentru mine e o zi importanta, am scapat de un stres.
Roandre, Alexandra mai da afara, la modul ca i se prelinge pe barba cate un pic de lapte. Ceea ce ma streseaza pentru ca dupa mesele de lapte trebuie sa o tin o perioada cat mai inactiva. Si daca ies cu ea afara, trebuie sa ii pun o babetica, altfel e uda pe bluze. Sper sa scap si eu cat mai repede de faza asta.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Aissa,felicitari scumpa pentru Alexandra voastra

Fetelor,Giulia a folosit rotobilul pentru aproape 3 luni,zi de zi...si piciorusele sunt drepte si merge binisor si singura de 2 saptamani.Deci nu sunt intru totu de acord ca-i asa de nociv pre cum spun unii doctori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Crismir, sandalutele de care ziceam ii vin putin peste glezana, dar foarte putin. Nu sunt chiar foarte inalte.
Danyce, trebuie sa incerc si eu cu branza topita si pateu pe paine.
Multumim pt urari in legatura cu dintzucul.
Da Roandre, acum suntem domnisoare adevarate cu tot cu cercei:).
Va pup.

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)
Pozele noastre

Mergi la inceput