Stimulare ovariana - CLOSTILBEGYT

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetelor eu incep azi a treia luna de closty si ultima. problema este ca de la luna la luna endometrul meu a fost tot mai mic. vroiam sa va intreb voi ce ati luat pt cresterea endometrului? ati folosit oestrogel si daca da din ce zi pana in ce zi si cat?
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

irina- mie mi-a dat closty si estrofem = pt cresterea endometrului.

Z2-Z6 closti 1/2 cp/zi
Z6-Z10 estrofem - 2 cp/ zi in fiecare dimineata la aceiasi ora

Oestrogelul costa 12.03 ron- 80 g
Estrofem* 28 cp - 17.46 ron



Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

elly mie nu mi-a dat nimic pt cresterea endometrului. luna trecuta in z14 l-am avut 5,5 mm si eu stiu ca e mult prea mic. iar luna asta va fi si mai mic probabil. asa ca am luat oestrogel da nu stiu din ce zi sa il folosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Eu cred ca ar fi bine sa-l folosesti din ultima zi de stimulare pana in in ziua monitorizarii (adica din Z6 pana in Z11).
Nu cred ca trebuie sa folosesti in acelasi timp- closti + oestrogelul.
Ele se completeaza- in prima faza stimulezi foliculii si dupa aceea endometrul.

Cred ca ar fi bine sa intrebi un dr.- eu nu ma pricep.
Mie asa mi-a dat- endometrul meu in Z12- 6.5 luna trecuta (iar cu o luna in inainte 7.5)- la mine este in scadere.

Succes



Elly

http://tt.lilypie.com/nss9p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

pai si la mine tot in scadere dar am inteles ca din cauza lu closty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

buna. si eu am facut stimulare cu closti. cate doua pastile din ziua 2 pana in ziua 6 a cm si apoi ( doar de luna asta) injectii cu puregon zilele 7,8,9. Ideea e ca eu inainte de a face stimularea aveam endometru subtire, nu trecea de 7 mm. dupa stimularea cu closti a ajuns in prima luna in ziua inseminarii la 10 mm si in a doua luna( tot in ziua inseminarii) la 13.6 mm. se pare ca la mine a ajutat si endometrul sa creasca. cred ca fiecare organism reactioneaza in felul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuledazar spune:

Buna fetelor,
Va citesc de multe,multe luni.Si eu am incercat sa ramin insarcinata,am mai si facut ce am vazut pe la voi da acum ma bag in vorba si eu ca sa risipesc temerile unora si chiar si pe ale mele.
Ieri seara am fost la doctor si mi s-a dat tratament cu clostilbegyt.Am vazut ca vorbiti mult despre el.Daca ma ajuta sa fac un bebe il iau pina ramin cheala.Cit despre chisturi daca le formeaza ( desi sper la mine sa nu fie cazul pt ca m-a chemat la monitorizari ecografice) iau tinctura de muguri de zmeur pina le dizolv deci fiti optimiste.
Eu ma pregatesc pentru inseminare.si iata pt voi cele carora doctorul nu v-a zis mai nimic ce mi s-a spus mie.Sunt fericita ca am un doctor bun si vi-l recomand si voua Dr Filipescu de la Spitalul Elias.
luna aceasta de menstruatie
oestrogel o jumatate de racleta din ziua 5 pina in ziua 11 ( ingroasa endometru in caz de sarcina sa nu se piearda )
teste de ovulatie din ziua 10 si contact sexual la ovulatie pozitiva.
duphaston 2 pe zi ( dimineata si seara ) din ziua 15 pina in ziua 25 a ciclului.
a 2-a luna de menstruatie
clostilbegyt in zilele 2,4,6,8 si 10 ( 1 dimineata 1 seara a mentionat pe hirtie )
oestrogel o jumatate racleta din ziua 5 pina in ziua 11.
ecografie in ziua 8,9 sau 10 ( vom vedea impreuna )
si inseminarea
In speranta ca am putut sa va ajut sa va dea Domnul un bebe la cele care va doriti
si nu uitati de citit AcATISTUL SF PARINTI IOACHIM SI ANA 40 DE ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinna_diana spune:

Salutare, sunt si nu sunt chiar asa noua pe aici insa nu prea m-am aratat. Am aceeasi problema si implicit acelasi tratament ca si voi: duphaston iar acum closty. Hmm nu prea stiu ce sa spun, sunt in prima luna dar daca trebe o sa-l iau 3 luni si sper cu folos!!! Probl mea e ca nu -mi cresc foliculii,deci n-am destui hormoni... o poveste cam lunga ... Ideea e ca de 4 ani ma chinui dar abia acum am primit tratament. Este ce-l de-al 5-lea medic pe care-l consult. Toata lumea imi spunea ca-s in regula, ba chiar am facut si histero si laparo pentru investigatii...aiurea ...totul a fost fara rezultat. Eu tot in regula eram dar tot nu ramaneam insarcinata. Acum mi-am pus toate sperantele in acest doctor si sunt sigura ca atata timp cat DD nu vrea sau inca nu ne-a venit randul, nici n-o sa primim BB.
Sa auzim de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamy spune:

buna fetelor!!
am crezut ca o sa primesc si eu gonal f ,dar medicii din cluj sant de parere ca ar trebui sa mai incercam cu clomifen.
asa ca am inceput deja stimularea cu 2tab./zi.am mai cumparat si oestrogelul pe care il aplic seara pe burtica spre uter si acid folic.
care din voi ati mai folosit oestrogel,v-a ajutat?
imi pun mari sperante luna aceasta ,fiind prima luna dupa HSG si ma gandesc ca poate vine si la noi bb.

succes fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaconmaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamy

buna fetelor!!
am crezut ca o sa primesc si eu gonal f ,dar medicii din cluj sant de parere ca ar trebui sa mai incercam cu clomifen.
asa ca am inceput deja stimularea cu 2tab./zi.am mai cumparat si oestrogelul pe care il aplic seara pe burtica spre uter si acid folic.
care din voi ati mai folosit oestrogel,v-a ajutat?
imi pun mari sperante luna aceasta ,fiind prima luna dupa HSG si ma gandesc ca poate vine si la noi bb.

succes fetele


Buna Anamy, eu am facut tratament cu oestrogel din z 7 pana in z 11 inclusiv si am ajuns sa am endom de la 5,5 mm in z 14 la 14 mm-z14...


...Mereu sperand si visand la un ...
Just me-poze cu je

Maria

Mergi la inceput