Stimulare ovariana - CLOSTILBEGYT

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Luna viitoare urmeaza sa fac IUI, cu o stimulare combinata
clostilbegyt 1/zi zilele 5-6,
menogon 75ui 1/z zilele 6,8,10
eco in ziua 8-9.
Eu am ovulatie aprope in toata luna, dar cu foliculi cam mici 14-15mm, si ziua 14-a.
Stimulare cu clomifen -monitorizata eco, am mai facut 6 luni dar atunci luam doar clostilbegy 2/zi in zilele 2-6 sau 3-7, si am avut rezultate foarte bune, adica cel putin cate doi foliculi mari.
A mai facut cineva aceasta schema?
E suficient 1caps/zi?



Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Buna fetelor,
Nu imi vine sa cred cate fete suntem care avem astfel de probleme.Si eu sunt una dintre ele.Si eu am luat clostilbegy sau clomifen(cum i se spune) si acum urmeaza sa trec la treaba si sa vad.Tot fara monitorizare.Tb sa ma duc in ziua a 14-a.
Ma rog la Dumnezeu in fiecare zi nu numai pentru mine, ci pentru toate care au probleme.Cine stie ce vrea Dumnezeu de la noi.Ma gandesc ca poate si stresul contribuie la probleme.
Nu prea imi place doctorita mea si cateodata ma gandeam sa renunt la tot.Si la pastile si la altele.
Eu am inceput prin a face histerosalpincografia, apoi teste (doar unul vag pozitiv), apoi pastile Clomifen.Acum tb sa vad ce mai urmeaza, dar dc Dumnezeu va vrea sa raman insarcinata poate pot si fara atatea pastile care iti fac rau.Mie mi-a fost, am avut greturi, ameteli puternice, ma dureau ovarele... si .... doctorii sunt atat de rai.Mie nu mi-a spus ce efecte vor avea aceste pastile si m-am speriat foarte tare.
Oare Dumnezeu vede cat de mult ne chinuim?Iar altele ii arunca?Cat de cruda este viata si cat de mult sufar.Sufar pt ca am un nepotel ata de frumos si as vrea si eu.Il iubesc atat de mult si cateodata ma gandesc ca poate doar pe el o sa il am.Chiar i-am spus surioarei mele sa mi-l dea mie.El e viata mea.Dar as vrea sa am si unul facut de mine si pt sotul meu.Ar fi cel mai frumos cadou pe care as putea sa il fac.

Ma rog in fiecare zi si sper din rasputeri sa nu imi pierd speranta.Eu ma chinui de 2 ani.Dar voi care va chinuiti de 8 ani, cum e?

Pupici, Andrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna Andrea32,

Si eu am multe momente in care ma apuca disperarea...ca de ex luna asta: sunt in ziua 43, nici urma de CM (il aveam regulat, la 28-30 zile), sarcina nu este pt ca am facut si eco si teste de urina si sange, iar val a fost 0...
Acum iau Duphaston si traiesc cu speranta ca o sa-mi vina, sa pot incepe stimularea cu Clostilbegyt. Este cumplita aceasta asteptare, mai ales cand dorinta este cea care este.

Am vrut sa-ti spun ca nu esti singura...

Pupicei si multa putere in continuare, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Buna ingeras,
Parca m-am mai linistit stiind ca nu sunt singura.Pe de o parte mi-ar fi placut sa fiu singura sa nu mai suferi si tu pt ca stiu foarte bine ce inseamna suferinta si nerabdare.Te gandesti"poate de data asta vad 2 liniute"poate data viitoare.Sigur o sa fie si pentru noi.Dar cand numai Dumnezeu poate stii.Cateodata fac cu carioca inca o linie sa fiu si eu fericita macar o secunda.
In fiecare luna sper si parca imi este si frica sa iau medicamente.Imi zic:"daca sunt luna asta, mai bine stau cu durerea".
Greu, foarte greu...si dureros.
Doamne te rog uite-TE si la noi.
Andrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Draga Andrea,

(culmea...si pe mine ma cheama Andreea...) stiu si te inteleg, este cumplit...luna de luna traiesc cu aceeasi amagire, ca poate vor aparea si la mine II...

Asta este, tarim, mergem inainte si speram...problema mea este insa ca nu ma mai pot concentra la nimic altceva, am inceput sa fiu nervoasa si ...nefericita, nu mai sunt la fel ca inainte, am senzatia ca incep sa ma "inraiesc"...si asta nu-mi convine de nici un fel.De ce nu vii la "Endometru ..."?

Pupicei si bafta multa, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Buna ingeras, sau Andreea
La Endometru? Nu stiu ce este? Este cumva ala cu care iti face ecografia intravaginala?? Si de ce sa vin.As face orice pentru un bebe.
Ai grija.Nu trebuie sa te mai gandesti asa de mult.Lasa sa curga de la sine.Cand ai chef sa o faci fara a te mai gandii "oare de data asta o sa raman?"Hai sa incercam si asa.Incerc si eu cu tine.

Si LA MULTI ANI de Sf. Andrei
Ne cinstim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

INGERAS,tu in ce zi duphaston esti?eu in 5.si apoi incep closty.sa stii ca am fost cel putin la fel de dezamagita ca tine cand testul ti.a iesit neg.iti tin pumnii tare tare si sper sa mai vb pe parcurs pt ca mie nu mi.a dat injectia cu pregnil nici inlocuitor si nu.mi face nici monitorizare.asta se poate face la orice eco?te pup si astept sa mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Mai intai La multi ani! Andreelor!

Mai apoi vreau doar sa va spun ca exista mari sperante, pentru cele care au nevoie de stimulare, cu un produs din planta Vitex agnus castus. Nu contine hormoni, stimuleaza glanda hipofiza, nu are efectele secundare ale clomifenului si NU se ia impreuna cu clomifen. Daca va intereseaza mai multe puteti intra pe la subiectul Naturiste sau Mastodynon. Pe net veti gasi foarte multe date si felul cum actioneaza. Nu vreau sa va conving sa luati ci doar sa va spun ca exista o alternativa la tratamentul pe care-l faceti voi.

Aici puteti citi povestea de succes a lui danais.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19306



marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna,

Sa va tin la curent: azi, z 3 (am luat 5 zile Duphaston pt ca nu-mi mai venea CM si nu era sarcina 2/zi si mi-a venit la 2 zile de la terminarea tratamentului).
Am fost si mi-am luat sange pt toate analizele.

Am inceput sa iau Gynex si Clostilbegyt de azi. In z10 ma duc la prima echo.
Ma bate gandul sa fac o inseminare...dar inca nu stiu.

Andreea, era vorba de subiectul "Endometru, ovulatie, temperaturi etc..." unde vorbim despre multe lucruri care te-ar putea interesa.

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Oanabb, Duphastonul de obicei se ia din z16 pana in z25, apoi in z28 iti vine CM daca nu este sarcina. Eu am luat acum pt ca nu0mi venea CM (nu am mai luat luna asta), eram in z47 cand mi-a venit, dar dupa ce am terminat tratamentul. Acum fac iar stimulare si sa vedem ce-o iesi. Poate se indura bunul Dzeu si de mine...

Daca vrei sa mai stii ceva, intreaba-ma, m-as bucura sa te pot ajuta.

Pupicei, Ingeras

Mergi la inceput