Stimulare ovariana - CLOSTILBEGYT

Stimulare ovariana - CLOSTILBEGYT | Autor: ileana_marius

Link direct la acest mesaj

Mi s-a dat sa iau CLOSTILBEGYT pentru stimularea ovarelor, 2/zi in zilele 5-9, 2 luni si sa revin la dr.
A mai luat cineva asa ceva?
Pot sa fac si un tratament naturist in paralel?
Sau ce alte tratamente ati facut pentru stimularea ovarelor?
Multumesc si cat mai curand sa fiti


Ileana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Draga Ileana, tu faci tratamentul pentru o inseminare sau doar pentru a dezvolta foliculii ovarieni?
Eu am facut tratament cu clostilbegyt pentru a face o inseminare intrauterina. Totul depinde de coprul tau cum reactioneaza. Eu de exemplu sunt in regula, pot avea copii, problema este la sotul meu, dar pt o inseminare se face stimulare ovariana. In urma tratamentului am facut hiperstimulare (eu aveam deja foliculi pe un ovar, asa ca dupa medicament mi s-au format multi pe ambele ovare), care s-a manifestat printr-o senzatie continua de balonare si intepaturi in ovare, cu dureri ceva mai mari in 2 zile, cand am fost nevoita sa iau ceva pt durere, dar in rest a fost ok.
Dr mi-a spus ca facem o luna stimulare si in luna ce urma (daca inseminarea nu reuseste), vom vedea prima data daca ovarele suporta o noua stimulare, iar daca nu trebuia sa fac pauza o luna.
Din cate am inteles un tratament prelungit cu acest medicament poate provoca : noduli la sani, hiperstimulare, chisturi, ingrasare, stari de voma, caderea parului.
Intra la APTEPTAND UN INGERAS IN VIATA NOASTRA si vei gasi un subiect legat de stimularea ovariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Multumesc mult favia ramona.
Nu fac inseminare (inca). Am fost azi la medicul care mi-a facut laparo in urma cu 3 luni si mi-a facut eco. Mi-a spus apoi ca ovarele nu sunt stimulate si mi-a dat acest medicament. Sa il iau 2 luni cate 2/zi si sa revin la el. Acum nu stiu ce sa mai fac. Ma innebuneste gandul ca trebuie sa iau pastile si nu o sa raman curand.
La mine nu merge motorul de cautare (de ieri) si nu reusesc sa caut daca s-a mai dicutat pe acest forum despre asta.


Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinna spune:

si eu am facut luna aceasta pt prima oara in viata mea stimulare cu clostilbegyt, 2/zi in zilele 5-9. Mi s-au facut folicul pe stanga,(unde am si ovulat in ziua 13 si s-au spart foliculii) , si dreapta am avut 2 foliculi din care doar unul s-a spart prin ziua 19 si unul s-a transformat in chist,iar azi in ziua 26 am fost la control si pe langa frumosul de chist din dreapta, iar am facut foliculi micuti pe stanga. Eu sunt intr-o dilema de zile mari pt ca mi-e teama sa nu ma fi dereglat rau de tot.
Deci atentie mare!
Dupa cum iti spuneam azi sunt in ziua 26 a CM, la un ciclu de 27 de zile si ceea ce este foarte curios ca temperatura mea bazala se mentine la temperaturi ridicate ca si dupa ovulatie si nu imi indica prin scadere venirea rushilor. Asta ar putea insemna 2 lucruri: ori ca am ramas insarcinata si ciclul nu o sa vina, ori ca am facut o dereglare de zile mari.
Cristinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Buna fetelor,
Ileana eu am facut mai demult tratamente cu Clostylbegit. Am luat 8 luni fara pauza cate 2 tb./zi din ziua a 2-a a ciclului pana in ziua a 6-a (stiu ca e cam mult dar asa mi-a indicat dr.). Apoi, pentru declansarea ovulatiei dr. imi indica 5000 UI Pregnyl. In luna a 8-a am facut chist (si imi cadea foarte tare parul) si am facut pauza 3 luni. Apoi am mai facut 4 luni cu Clostylbegit cate 1 tb./ zi, intre zilele 2-6 ale ciclului si 5000 UI Pregnyl inainte de ovulatie. In toate ciclurile cu tratament am fost la eco la dr.. Dintre aceste cicluri stimulate doar in 3 cicluri am facut IUI. Am mai facut si 2 IUI fara stimulare (eu am ovulatie si fara tratament).
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Cristinna iti doresc sa fie BB.
Ma cam sperie aceste efecte negative. Nu stiu ce sa fac...
Voua cum va zis sa le luati, 2 odata sau 1 dim. si 1 seara? Ca mie nu mi-a zis. Doar ca trebuiesc luate intre zilele 5-9, 2 luni si sa ma duc in ziua 14 la el.
As face si asta daca as sti ca imi foloseste si nu ca ma deregleaza mai rau...Mai am ceva timp pana in ziua 5 si vreau sa ma conving pana atunci ca merita.
Multumesc fetelor

Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Ileana-Marius ca sa te incurajez putin, eu iti prezint partea buna a stimularii cu closty: la doua luni dupa laparoscopie, timp in care am facut stimulare cu clostibegyt, am ramas insarcinata, din pacate a fost SE ( dar din alte cauze). Ulterior am facut si chisturi, dar asta din cazua faptului ca am facut prea multe stimulari si nu am fost monitorizata ecografic. Cred ca merita sa faci stimulare, dar nu mai mult de 2 luni si sa faci si monitorizare ecografica sa vezi evolutia. Eu am luat 1tb dimineata si una seara ( nu mi-a spus nici mie cum sa le iau).
Sper sa iti fie de folos si sa vina bb cat mai repede

Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

quote:
Originally posted by flavia ramona

Intra la APTEPTAND UN INGERAS IN VIATA NOASTRA si vei gasi un subiect legat de stimularea ovariana.[/font=Arial][/size=1][/brown]



Flavia, ai vrut sa spui sa intre la Clinica Virtuala...cred. pt ca e deja la "Asteptand un ingeras...."

Ileana, daca spermograna sotului e buna , iar trompele tale sunt ok...sunt sanse mari sa ramai in urma stimularii.
Important e ca stimularea sa fie monitorizata pt a supraveghea reactia organismului tau.
Iti tin pumnii si sper sa ne dai vestea cea buna.

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Ileana eu am facut stimulare si a mers!Am reusit in a doua luna de tratament sa raman Daca esti monitorizata nu e nici o problema. BAfta sa iasa cu okishori


7

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrusha spune:

Buna Ioana,

Acum cativa ani am facut si eu stimulare cu clostilbegyt 2 luni si la fel ca si in cazul tau, doctorul mi-a zis sa revin in cazul in care nu raman insarcinata. Ce este in neregula aici e faptul ca nici in cazul tau nici in al meu doctorul nu ne-a spus ca stimularea asta ovariana trebuie monitorizata cu ecografie, pentru a stii cat mai exact cum reactioneaza organismul. Cand am reluat stimularile la o alta doctorita, aceasta a mers pe stimulare treptata:in prima luna 1/2 pastila ovamit, efect slab, a doua 1 pastila si s-a obtinut ovulatie in ziua a 13. Ce-mi mai amintesc e faptul ca mi-a indicat sa iau pastila seara, daca se poate la aceeasi ora. Si mi-a indicat Ovamit-ul in locului clostilbegyt-ului spunandu-mi ca efectele negative ar fi mai mici in cazul primului. Asta a fost parerea ei. Am observat ca multi doctori prescriu mai degraba clostilbegyt-ul, insa ambele au aceeasi substanta activa. Concluzia, daca tot m-am bagat in vorba:daca faci stimulare, incearca sa monitorizezi evolutia foliculara.

Aha, si-mi amintesc ce zicea si Livia apropo de combinarea tratamentului naturist cu cel medicamentos, anume ca daca nu se bat cap in cap e ok, iar plantele ar ajuta la inlaturarea eventualelor efecte negative ale medicamentelor.


Te pup si multa bafta,

Andrusha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Va multumesc tuturor pt. raspunsuri. Ma bucur ca exista si cazuri feircite, chiar nu stiam ce sa fac. Am primit un pic de incurajare.
Problema este ca pe mine nu m-a chemat la monitorizari si nu stiu daca pot face in alta parte. Dr. este f.ocupat si eu am si serviciul de la care am tot lipsit.
La cat timp se fac aceste monitorizari? Si defapt in ce constau?


Ileana

Mergi la inceput