Stimulare ovariana - CLOSTILBEGYT

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ileana, cam in ultima zi a administrarii Clostylbegit-ului incepe monitorizarea.
Aceasta consta in o ecografie transvaginala prin care se vede endometru si foliculii. Ei se masoara si asa se stabileste daca Clostylbegit-ul isi face efectul si cum evolueaza.

Ar fi bine s-o faci!!!!!!!!!!

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Anca dr. mi-a zis sa iau aceste pastile 2 luni (ziua 5-9) si apoi sa revin la el. Probabil imi va face si eco transvaginala asa cum mi-a facut acum. Crezi ca ar trebui sa merg si inainte de acesta perioada?


Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Anca, , vineri am fost tare zapacita, toata ziua am scris numai prostii... Ma iertati voi asa-i?

Eu Clostilbegyt am luat cate una pe zi seara. Asa mi-a fost prescris mie, dar nu inseamna ca asa e la fiecare.

Cristina eu de exemplu am avut pana inainte de stimulare un ciclu regulat la 28 de zile, dar dupa stimulare mie mi-a intarziat cinci zile, iar acum la a doua luna dupa stimulare mi-a venit mai repede cu 5 zile. Mi-a spus dr ca de la progesteron. Asa ca si eu m-am dereglat.

Ah, sa nu uit, vroiam sa va intreb daca vreuna din voi ati avut probleme cu tenul dupa o astfel de stimulare. Eu nu am avut probleme cu cosuri, sau ten foarte gras de cand ma stiu, dar acum imi ies destul de des cosuri si pete si cum scap de unul cum iese altul. Sa fie oare o dereglare hormonala? Am renuntat la toate produsele folosite inainte si mi-am cumparat produse pentru fata dermatologice si sunt bune, dar tot nu ma ajuta in intregime. Sa-mi scrie-ti daca ati avut astfel de probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MURA spune:

Ileana, daca nu iti face inseminare macar ti-a spus ca trebuie sa prestezi si in ce perioada??? pentru ca acesta este motivul pentru care ti-a prescris acest medicament, nu????
Daca iti facea si monitorizare atunci stiai exact in ce zile ovulezi si mai ales in ce zile sa prestezi.
Tratamentul cu acest medicament ca si cel cu alte medicamente pentru stimulare ovariana nu rezolva problema ta cu lipsa ovulatiei decat pe moment, adica in lunile in care iei aceste pastilute.
Dupa cele doua luni problema va fi tot acolo, mai mult ca sigur.
De aceea majoritatea doctorilor fac stimularea cu closty sau cu Menogon sau cu altceva si fac inseminare pentru a prinde exact momentul ovulatiei si pentru a nu-l rata, pentru a profita la maxim de efectele tratamentului.
Nu stiu daca sotul tau a facut spermograma. Poate ca el este ok daca nu ti-a propus inseminare dar monitorizare tot cred ca ar trebui sa faci.
Sau , dupa cum ti-am mai spus poti cere parerea inca unui doctor. In astfel de situatii mai bine arunci 300.000 sau 500.000 sau cat o mai costa acum o consultatie si te mai sfatuiesti cu un doctor decat sa risti sa faci chisturi sau pur si simplu sa iei aceste pastilute si sa nu obtii nici un rezultat.
Ar mai fi o problema, endometrul tau este in regula? Cati mm avea cand ti-a facut eco?? In ce zi a CM ti-a facut eco???
Stiu de la fetele care au facut stimulare cu clostyl ca acesta nu ajuta la cresterea endometrului. Si chiar daca obtii ovulatia bebe nu are unde sa se prinda daca "patutul" lui nu este bun. Si pentru asta se face eco chiar dupa pastilute.
Ecografiile transvaginale se fac cam din 2 in 2 zile ca sa se vada evolutia foliculilor si a endometrului. Si da, cu siguranta trebuie sa mergi si inainte de ziua 14 la monitorizare. Astfel o sa sti daca tratamentul functioneaza si vei sti si cand e momentul sa prestezi. Ti-am raspuns eu in locul Ancai , stiu ca nu se supara si stiu ca are aceeasi parere cu mine pentru ca am trecut impreuna prin asa ceva.
Te pup Anca si.... mai da si tu un semn de viata fata frumoasa.
Pupik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Analizele sotului sunt bune. Am si analize hormonale facute in ianuarie (ziua 21). Atunci un endocrinolog mi-a spus ca am avut ovulatie. Dar de atunci am facut laparo si tratament cu brocriptin si dostinex si este posibil sa se fi intamplat multe intre timp. In luna mai mi-am luat si eu temperatura si am urmarit secretia. Temperatura a fost mai mult in scadere si fara mucus. Fertilityfriend nu mi-a depistat ovulatia.
De endomentru nu stiu nimic. Am analize de secretie, sange, urina, eco, dar nimeni nu mi-a spus rezultatul (daca e de bine sau nu). Am presupus ca e de bine altfel mi-ar fi spus. Am fost la 3 endocrinologi si au avut opinii diferite in legatura cu hormonii. Unul spune: prolactina marita (facut tratament cu dostinex), altul este hipotiroidie, altul zice ca nu sunt relevante...
Cat despre gine m-am asigurat ca e un dr. bun inainte de a merge la el, dar vorbeste f.putin si eu, rusinoasa, nu intreb nimic. Am vrut sa consult si opinia altui medic, dar sunt aproape de CM (maine) si m-am gandit ca nu e o perioada buna de mers la medic. Si apoi trebuie inceput din ziua 5 si, sincer, nu as vrea sa mai pierd timpul.
Multumesc mult tuturor.

Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poliana spune:

Ileana si eu ma afcut stimulare cu clostilbegyt timp de 3 luni si din pacate nu am ramas insarcinata. Subscriu sfaturilor celor care sustin ca tratamentul presupune monitorizare ecografica. Si asta din mai multe motive .Pe langa faptul ca e important ca dr sa vada cum reactioneaza ovarele tale la doza pe care ti-a prescris-o, sa stie daca e ok asa sau mai trebuie suplimentata, in al doilea rand sa nu cumva foliculii formati sa nu se sparga si sa se transforme in chisturi(eu am avut noroc si nu am avut astfel de probleme dar sunt fete care au patit-o) si nu in ultimul rand pentru a stii excat cand se produce ovulatia.
Eu am facut tratamentul de stimulare si apoi pregnyl pentru spargerea folicului.
Ce pot sa iti mai spun despre acest tratament este ca cel putin eu m-am simtit foarte rau cu el, am facut o dermatita in primele zile, am avut dureri puternice de ovare, am avut insomnii ..etc. Pe de alta parte stiu cazuri in care acest tratament a adus bebele mult dorit asa ca ...alegerea e a ta. Eu una daca as stii ca exista o sansa cat de mica sa raman insarcinata in acest fel l-as repeta de o mie de ori indiferent cat de rau m-as simti.

Te pup si multa bafta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Multumesc poliana.
Asa m-am gandit si eu, ca daca exista o sansa mica de ce sa nu incerc si asta. Eu incerc sa raman deja de un an si pana acum nu mi s-a spus o cauza exacta. Am citit si eu si in listele mai vechi despre acest medicament si sunt fete care au reusit. E un inceput, decat sa stau sa astept la infinit. Am inteles ca problemele pot aparea si in functie de cat de rau te simti in timpul tratamentului. Azi sunt in ziua 2 asa ca mai am 3 zile pana incep tratamentul. Voi vedea cum reactionez si eventual o sa merg si la dr. Imi pun f.mari speranta in acest tratament.
Va pup

Ileana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adya spune:

Hai sa va spun cum a fost la mine: 2 luni am facut stimulare cu 1 tableta pe zi, fara rezultat(fara foliculi). Luna urmatoare am luat 2 tablete pe zi, rezultat : am ramas insarcinata. Din pacate a fost extrauterina. Dar nu va pierdeti speranta.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MURA spune:

Ileana, noi stim exact ce este in sufletul tau. As putea spune chiar ca esti o incepatoare, eu de exemplu incerc de 7 ani sa am un bebe, sunt fete care incearca de mai mult timp.
Ideea ar fi sa nu faci experimente pe tine si sa nu lasi nici un doctor sa faca asta.
Tratamentul prescris tie cam suna a experiment iar tu , dupa cum spui nu mai ai timp de pierdut.
Ceea ce faci tu in cazul in care accepti sa urmezi acest tratament fara monitorizare se cheama "experiment". Incearca sa vorbesti cu dr. inainte de a incepe tratamentul si sa vezi daca este de acord sa iti faca monitorizare.
Daca cumva endometrul tau nu creste faci acest experiment degeaba si crede-ma ca doare enorm, eu am facut deja 2 inseminari si stiu ce inseamna sa iti faci sperante o luna intreaga si la sfarsitul ei sa iti vina CM. Daca nu esti destul de puternica poti suferi enorm. Nu iti doresc sa treci prin asta de aceea te tot bat la cap sa iti iei toate masurile de precautie pentru a evita situatia asta si pentru a putea spune, in cazul unei nereusite "am facut efectiv tot ce trebuia, mai mult de atat nu puteam face".
Pe mine au tot facut doctorii diverse "experimente" fara nici un rezultat ani si ani la rand, acum in sfarsit am senzatia (pe care tu ti-o doresti atat de mult) ca fac intr-adevar ceva cu adevarat pentru a avea un bebe. Am avut norocul ca dupa atata timp sa intalnesc un doctor care sa imi dea aceasta senzatie si in mainile caruia sa ma simt cu adevarat in siguranta.
Tot tratament pentru stimularea ovarelor fac si eu numai ca ti-am spus totul este monitorizat din 2 in 2 zile prin ecografie si in functie de cum evolueaza situatia imi mareste doza sau imi suplimenteaza tratamentul cu altceva. Acum 2 luni s-a intamplat ca tratamentul sa nu imi ajute endometrul sa creasca si atunci mi-a dat un unguent cu care sa ma dau 2 zile si endometrul a crescut miraculos. Iti dai seama ce s-ar fi intamplat daca nu faceam monitorizare si endometrul nu crestea.
Am trecut prin atat de multe incat acum incerc, cu riscul de a fi pisaloaga sa ajut pe toata lumea care este in situatia mea sa scurteze drumul spre victorie.
Stiu ca nu vrei sa mai piezi o luna dar gandeste-te ca ai pierdut deja un an si ceva, ce mai conteaza o luna???
Tratamentul pe care il fac eu incepe din ziua a doua a ciclului si este mult mai eficient asa, sa incepi chiar din ziua a 2 a, asta este parerea a 2 doctori. Medicamentul cu care fac eu stimulare ajuta si la cresterea endometrului si riscul de a face chisturi pe ovare este mult mai mic pentru ca acest medicament este "natural" nu artificial cum sunt toate celelalte.
Imi cer scuze daca am fost pisaloaga dar ai mare grija de tine, pentru ca nimeni nu o face, nici macar doctorii a caror meseria ar trebui sa fie aceea de a avea grija de tine.
Iti tin pumnii sa reusesti cat mai repede sa iti implinesti visul de a deveni mamica si ..... si de a lua decizia cea mai buna pentru tine.
Pupik dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Fetele apropo de CL.....acest medicamennt folosit de voi ptr stimulare.Acum aproape o luna am ramas masca, colega mea mi-a spus ca sotului ei avand asterospermie doctora i-a dat sa ia Cl......M-a bufnit rasul cand am auzit.....Ce sa-i stimulexe lui...

lala

Mergi la inceput