Mamici de iulie-august 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Fetele,eu nu o sa mai intru o perioada,am anulat providerul de net de acasa si astept sa imi instaleze netul alt provider in 15 zile de maine(asa au zis-sper sa nu dureze mai mult),peste 8-10 zile de abia o sa am dial up si inca 10 max net broadband!Poate mai repede!Am luat nrl Irinei Bungau si va mai tin la curent!Oricum mai intru pe la netcafe sa va citesc ca nu stiu ce m-as face fara voi!Aveti grija de voi!
Felicitari celor care au fost la control si sunt bine si ele si bb!Adriana-sa mai stea Aidan putin la caldurica chiar daca e mare

si pestiuc iubit&saltaret de 34s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Gabi am o rugaminte la tine ca tu esti singura din Timisoara de pe forum.
Sora mea are niste probleme cu "treburile", raceste mereu(face pipi foarte des si este insotit de durere) si a fost la o sumedenie de doctori care i-au prescris o gramada de medicamente dar nici un tratament nu a functionat.
Rugamintea mea este daca sti tu un doctor bun, sa imi spui numele si unde are cabinet, sa mearga sora mea la el.
Nu mai stiu ce sa ma fac, imi e teama pt ea ca atatea raceli pot provoca probleme mai serioase.

Multumesc mult
Adriana si Aidan 35+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna, fetelor!!! Ma bucur ca suteti bine....Si noi suntem bine...Azi am 34 saptamani incheiate, ma simt bine.....am luat aproape 15 kg, cam mult...Asa....nu am retinut apa prea multa, beau ceai diuretic...Cu rinichiul stau mult mai bine....cred ca ati citit despre problema mea cu rinichiul drept...o hidronefrita destul de urata, cu dureri mari...Insa vad ca a fost doar o criza trecatoare, ca de cateva zile nu ma mai doare...
Am stat un pic cu emotii ca am avut o fff mica sangerare, impreuna cu un mic firisor gelatinos, poate ati citit si asta...acum vreo 5 zile...De atunci, nimic. Oricum nu ma doare nimic. Nu stiu....o fi fost de la rinichi...ca tot a coincis cu durerea de rinichi. Oricum, a fost ff putin si nu s-a repetat. Si am citit p'aici ca asemenea mici sangerari pot aparea spre sfarsitul sarcinii, pentru ca se scurteaza colul. Pe dr nu l-am mai anuntat, pentru ca nu s-a repetat...O sa merg oricum peste cateva zile la control. Insa sunt sigura ca totul e bine, ca ma simt super!! Chiar nu mai mai doare nimic...Ma simt chiar dubios de bine...
La echo bb e ok, nu am mai facut de-aia morfologica, doar de-asta normala fac una la 3 saptamani. Toate bune si frumoase. Dr zice ca ma opereaza in jur de 5,6 iulie, desi termenul e 15 iulie. Ca asa se procedeaza la a doua cezariana...Nu se asteapta termenul....
ASa ca...mai am doar o luna!! Adica sper sa mai stea bb o luna in burtica!

Pupici,


_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Adriana, felicitari pentru dilatatie!!! (ca sa parafrazez pe cineva de aici) ... Ce fain!!! Vad ca deja ai cumparat tot pt Aidan. Noi mai avem de cumparat bouncer, swing si play mat, plus citeva jucarii, creme, diapers, forfecute ... chestii de-astea marunte. Cremele si sampoanele o sa le cumpar cit mai aproape de nastere, ca sa fie mai proaspete; am pus deja cupoanele deoparte, iar daca s-o intimpla ca micuta Eva (sic! Gabi ) sa vina mai devreme, o sa stie tati ce si cum sa-i cumpere (ca am vazut ca se pricepe la toate - ca un tatic-mamica) .

Kulta, legat de sondajul tau ... Asa cum a spus si Adriana, nu mi-e frica de nasterea propriu-zisa, mi-e teama cel mai mult de sanatatea fetitei, de cit de mare, cum o sa arate ... Deja m-am gindit ca o sa merg acolo cit de repede se poate dupa ce incep contractiile si cu cit imping mai tare si mai repede, cu atit termin mai repede; adica daca bebelusa iese mai repede si durerile se termina mai repede; totul tine numai de mine. O sa imi dea si mie epidurala exact atunci cind o sa cer eu; deja am vb cu dr mea. Ca eu sint mai plingacioasa si rea la durere, asa ca daca durerea o sa treaca cu epidurala, o sa o cer mai repede.
Dr. mea mi-a spus ca pina in 5-6 cm sint durerile cele mai mari si de aceea fac epidurala cit de curind vrei; nu ca alti dr care iti fac epidurala la 5 cm; ca de acolo pina la nastere mai e putin. Stiu, sint parti bune si rele in legatura cu epidurala, dar daca nu o sa ma mai doara asa de tare si bebelusa o sa fie ok, de ce nu?

Pisi-ella, ma bucur ca te simti bine si nu mai ai probleme cu singerarea!!! E bine, totusi, ca data viitoare cind mergi la dr sa ii spui si despre asta.

Si noi ne simtim f bine. Micuta Eva impinge burtica in toate colturile, mai mult in partea dreapta. Am fost marti la control si sint in "schedule", adica greutate, marimea burticii, tensiune ... toate sint exact asa cum trebuie sa fie.
Eu maninc cirese, capsuni, piersici, caise, pepene rosu si galben inca de cind am ramas insarcinata. Ca asta am poftit tot timpul - fructe; asa ca acum nu mai bag in mine de sparg (am facut-o la inceput)

Va pup,


Oana C si Eva Christina 33+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanasof2003/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Buna dimineata, burtici dragute!
V-am spus ieri ca va povestesc ce-am patit, apropo de visul meu de ieri noapte cu nasterea, care m-a facut sa constientizez ca mi-e teama de durere, de epiziotomie, de cum va fi fetita, de ce se va intampla dupa etc. etc. (apropo de sondajul Kultei).
M-am intalnit cu o mama care a nascut cu doctorul meu, cu epidurala, aum un an si ceva si mi-a spus ca a durut-o cumplit la sfarsit (ea a zis ca timp de 1h-2h), cand nu i s-a mai administrat anestezic, stiti si voi de ce. Parea cu adevarat marcata de durerile respective, s-a transfigurat parca la fata cand povestea, dar mi-a mai spus si ca trec si ca vin alte probleme - bla,bla, stiti si voi ce se zice in asemenea situatii. Mie atat mi-a trebuit! M-am terifiat si mai tare, mi-am sunat sotul, i-am povestit ca nu inteleg de ce mi se intampla numai mie, taman in ziua in care-am visat si problema a devenit mai acuta, atunci sa aflu si alte amanute care nu ma ajuta... Ca eu sunt rea de durere, ca poate nu ma voi descurca, ma rog, tot tacamul de femeie gravida cu hormonii isterizati. Sotul meu ma linisteste si el cum poate, imi promite o inghetata si cu gandul la ea ma mai calmez nitelus si eu.
Merg seara la medic la control si cand il vad asa calm si relaxat, toate frustrarile mele rabufnesc. Adica, ma gandesc eu, in momentul de fata, nu beau, nu fumez (eu am fost o fumatoare pasionata inainte de a ramane insarcinata, de credea sotul ca nu voi reusi niciodata sa renunt), nu de la 22 saptamani de sarcina, nu primesc nici inghetata decat cu portia si ca premiu de consolare si mai presus de toate nici vreun sport nu pot sa fac(shoppingul nu se pune) sa-mi dau afara energia negativa si acum voi fi lasata sa sufar dureri cumplite la nastere? Da de ce sa mi se intample mie una ca asta, ca doar is fata buna in general?(mai putin cu soacra). Si ii zic medicului ce am de zis si ca eu vreau sa stiu daca chiar doare asa de tare.
He, he. Si bunul meu doctor mi-a sters cu cateva cuvinte toate temerile (nu mi-a promis cezariana, stati linistite). Mi-a zis doar ca numai putin, putin de tot doare, la sfarsit, pret de cateva contractii (5-6 bucati contractii), ca durerea e nesemnificativa fata de durerea de nastere normala, fara anestezie si ca va avea el grija de mine.
Asa ca fetelor, eu deja am o imagine aproape idilica despre ce ma asteapta la nastere, doctorul meu va fi protectorul meu, eu ma voi comporta exemplar si fetita mea de asemenea. Si vom trai fericiti pana la adanci batraneti, fara traume sau depresii post-natale. Vedeti cum se rezolva problemele? Acum ma simt ca si cum as fi nascut deja. Va rog insistent sa credeti si voi la fel pentru ca degeaba ne facem ganduri negre, totul e in mana sortii, a starii de spirit (care trebuie sa fie cat mai optimista) si a medicului. Eu am facut pace cu toti.

Sa auzim numai de bine.
32+ si din burtica Sara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Nici nu ati bagat de seama mesajul meu...doar Irina


AniS si bebelina mea dulce 30+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauela spune:

Buna tuturor!
Sunt noua pe forum si nu prea stiu ce tb sa fac ca sa ma inscriu pe listutza...am observat ca se organizeaza si intalniri cu mamicile in devenire...frumoasa idee...ma puteti ajuta sa ma inscriu?

Multumesc

P.S.: mi-e un pic rusine ca am postat mesajul pe lista, eu am incercat sa trimit un PM, dar nu am reusit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Azi am intrat in 30 de saptamani. URAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!

Luminita
30+ cu Andrei
Tati si mami lui Andrei http://pg.photos.yahoo.com/ph/lumylorv/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna fetelor

nu prea mai sunt in tema cu subiectele discutiei....ca voi prea aveti viteza fata de mine :)....eu am momentan doar 2 viteze: incet si foarte incet!
intru hotarata sa recuperez m,acar cu cititul....intervine ceva....si cand revin iar ati schimbat numarul capitolului....asa ca....va citesc mai mult pe sarite

mie si lui bb ne merge bine, zic eu, ca nu ma doare nimic, doar cand ma inghionteste in coaste....si asta des....si se pare ca ii face placere, in rest nimic nou....ma mai inteapa uneori in partea de jos....dar dupa imaginatia mea bolnava (momentan)...am gasit si explicatia ..bb isi baga mana/piciorul pe canalul de nastere in jos....sa vada cati cm are de strabatut pana da de aer proaspat

orium maine am eco...ultima mare din 3, si o sa il intreb pe nea' dr. ce inseamna intepaturile alea....care oricum apar doar cand se misca...si de care, drept sa spun, nu imi fac probleme...le iau ca si normale...si absolut firesti...si necesare sa imi amintesc ca sunt

va doresc multa multa sanatate.....si sa va fac cupaj pt. nastere....hebamma(moasa) mea ne spune mereu la curs:" nu va fie frica de nastere...ca inca nu a ramas nici un bb inauntru....de venit afara vine oricum!" si marti cand am fost ultima data ne-a spus ca in mare parte durerile tin de psihicul nostru....adica cu cat o femeie in momentele respective gandeste mai mult la ce face...ce urmeaza sa faca...doare? imping acum...mai astept?...cu atat durerile sunt mai mari.....si ca cel mai bine e sa facem ce ni se spune! sufla! impinge! sufla! ia aer! urla! impinge! sufla!....

va doresc o zi buna si un we. ce se apropie cat mai placut



peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza
http://pg.photos.yahoo.com/ph/peclitzo/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZenaO spune:

Salut, fetele! Numai vesti bune in ultimul timp.
Noi am dormit prost azi-noapte, parca niciodata nu mi s-a parut asa mare si incomoda burta. Dimineata am fost la piata si am luat 2kg de fructe si de-abiam am ajuns acasa cu o durere de mijloc... asa ca o sa cumpar doar paine de aici incolo ca nu mai pot cara nici o greutate.

Zina si bb Matei 30 sapt.

Mergi la inceput