Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai la salon ai grija sa fie ceara de unica folosinta - vezi ca e o varianta destul de costisitoare. si daca alegi var. ceara calda, ai grija la varice si alte neplaceri.

C & bb 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pe burtik ce iti apare in timpul sarcinii iti dispare dupa. Dupa o sa fie la fel ca inainte. Deasta cred ca metodele prin "taiere" (lama, crema) pot duce la ingrosare si intarirea radacinilor si sa aiba drept consecinta ca ramai cu el si dupa aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

dupa cezariana cind m-au ras am ramas cu oarecare pufulina si tot cu aparatul ma fac, la voi a aparut dunga maro, la mine nu

Lavi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Nici la mine nu a aparut nici o dunga maro..ma tot uit in fiecare dimineatza dupa ea si nimic...cam pe cand ar trebui sa apara teoretic?
Coralia,14s fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nu dunga maro. nu pigmentat alunite. nimic.
vreau si eu dunga maroooooooooo
C & bb 15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ce e aia dunga maro? cum se pigmenteaza alunitele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Ce vreti sa faceti cu dunga aia maro ca nu pricep. Eu n-o vreau
Cat despre epilat: cu ceara calda la o doamna cu mana usoara.

Eu am o mare nedumerire: cam pana cand se poate dormi pe burtica? Ca eu in saptamana a 12-a fiind inca nu mi se pare vatamator pentru pui, oare gresesc?


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dunga maro - absenta si la mine. Data trecuta stiu sigur ca am avut-o, dar cred ca mai tarzior.

Fetele, cum mai stati cu kg? Eu am pus 2-2.5 (depinde de momentul zilei cand ma cantaresc) si toate pe burta, solduri si coapse, ma simt grasana. Burta mea e micuta dimineata si maaaare spre seara, cred ca ma balonez. Am si ceva slaninuta pe burticuta. Sotul meu zice ca e burtik cu forma de graviduta si ca e draguta, da' eu cred ca el ma consoleaza.

Inca mai sper sa nu depasesc 12 kg pana la sfarsit. Ma streseaza ca le-am luat pe astea deja, oarecum gratuit. Adica prin ingrasare, prea putin pe bb+lichid+uter+... Adevarul e ca mai mananc cate o inghetata, mai ceva cu zahar, adica nu mananc ca si cum as tine regim. Of! dar nu mai incap in niste pantaloni cu talie joasa care vara trecuta imi erau ficsi si eram mandra in ei. Imi pocnesc pe fund acum. Ceea ce e groaznic.

Lavi 16s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu o vreau - ca s-o am, asa, ca o are toata lumea :) si sa fiu si eu in randu' lumii. oricum dispare dupa ce apare bb ;)
C & bb 15+
nu am informatii despre dormitul pe burta. eu oricum dorm numai cu burta-n sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Alexandrina eu am citit zilele trecute ca poti dormi in orice pozitie iti este tie comoda fara a-i face rau lui bebe..el se adapteaza mai ales ca acum are loc destul in burtik..Cand va creste burtik atunci nu o sa mai poti dormi pe ea ca o sa-ti fie incomod ...eu inca mai pot dormi pe burta..dar nu foarte multa vreme,in general ma intorc pe o parte cu un picior indoit,..imi este cel mai comod.
Abia astept sa vina mijlocul lui iunie sa mergem la mare,desi ma cam ingrijoreaza drumul cu masina ...mai ales ca aerul conditionat nu-l suport deloc.

Mergi la inceput