Bebelusi de septembrie-octombrie 2004 (48)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

am pus poze noi!!!!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Neata fetelor... eu am pierdut un mesaj si scrisesem multe....
Vroiam sa-i urez Anamariei sanatate samburelului din burtica , sa-i creasca mare-mare si sa fiti cuminti ca sa va faca Mos Craciun un cadou minunat! Cine urmeaza la bb, poate Aissa, ce zici?
Geo, cred ca nu e nimic cu febra, poate e un pic si de la dintisori dar e si fiindca fara e cald si copiii nu vor sa stea locului o clipa...
Duculeatza, bine ai venit si sa-ti traiasca plimbaretul de Tudorel!
Ana_a, am vazut tunsoarea lui Stefanutz, e mortala, am vazut ca v-ati mai tuns bebeii, si eu cred c-o s-o fac dar numai un pic, cat sa nu-i ajunga in ochi si sa-i transpire fruntea...
In rest, noutati nu avem, decat ca bem din canutza, ca suntem bronzate negre pe fata si nitel rosii pe maini si picioare, bubitzele s-au transformat in pete rosii (o fi doar de la caldura? ca sunt doar pe maini de la cot in jos....) si dormim ff putin ziua si destul noaptea ...
Va pup, o zi buna bebici si mamici!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

LA MULTI ANI !
sarbatoritilor de zilele trecute
Alexandra

Pufymic – eu ii dau numai de la borcanele peste. Eu nu prea mananc peste pt ca ma inec si cu cel mai mic peste, deci mi-e frica sa ii fac ei tocmai ca sa nu ramana vreo bucatica de os.
Eu i-am luat de la C-ta o pijama cu maneca scurta si pantaloni treisferturi din bumbac f f f subtire , de se vede prin el . Asa o imbrac, numai ca trebuie sa ii mai cumpar vreo 2-3 peste 2 saptamani cand mergem iar.

Elyanne – si noi avem cana asa dar bem cu ea sucul de portocale pt ca are gaura mare. Cand am cumparat-o au zis ca este pt lichide groase.

Ana_a – fata mea doarme doar in body maiou si pantaloni treisferturi si cu geamul deschis deja. Altfel se foieste si mataie toata noaptea.

Ellen – sanatate la puiut si sa treaca mai repede!

Frosa – tare faza cu „a spus pe limba noastra” !

Duculeatza – felicitari !

Noi ne-am intors azi de la C-ta. In sfarsit acasa.
Lory e fffffff rea de caldura. Am plecat din c-ta la 7 si ne-a cam prins caldura pe drum. A matait de la 9 cand s-a incalzit rau in masina pana acasa. Cum am intrat in casa s-a linistit instantaneu.
Doarme de la 10:30 .Are deja 2 ore de somn. Tocmai am aflat ca imi vine si o "dadaca" pe la mine. Super, ca am o multime de treaba dupa o sapt de plimbari.

Ieri am reusit sa o sperii pe cumnata pana la urma.
Am fost pe plaja dimineata si la un moment dat au venit niste pusti cu o masina in care aveau 2 boxe imense si au dat drumul la muzica f tare de a trebuit sa plecam . Asta adunata cu toti nervii care ii stransesem in mine au explodat. Cum am ajuns acasa am busit in plans de s-au speriat toti . S-au luat toti de Marcel ca mi-a facut ceva de plang eu in halul ala de nu ma mai opresc. Si nu am plans decat o ora.

Azi promit ca recuperez, vad toate pozele noi.
Gata ca v-am plictisit destul.



Pozici noi
Ramona & Loreema (6 sept 2004) Fara par

Pozici


Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

gata, n-am mai rezistat, am iesit si noi jumatate de ora afara, in parc, pe la 8 jumate dimineata... si a dormit alex dupa ce-am ajuns acasa 1 ora jumate!!!! Multumim pt. incurajari, ne simtim deja muuuult mai bine! Urmele bubitelor se mai cunosc un piculet, insa or sa treaca, cu timpul. Mai rau e ca a fost una mare de tot pe nasuc si s-a si rupt; acolo cred c-o sa ramana semn. Am trecut si peste asta!

e cumplit de cald in casa; alex doarme in body cu manecuta scurta, cu pantalonasi subtiri si cu piciorusele goale. Si, de pe la 2 am deschis si geamul ca nu se mai putea: se trezea mititelul plangand si nu mai putea adormi de cald! Am ajuns sa am tot timpul langa mine un prosopel umed pt. ca sa-l racoresc un piculet... gata, ne-am hotarat, la sf. lunii ne facem bagajelul si plecam la munte, la bunica, pt. o luna, doua, ca prea se chinuie aici... si poate reusim in vara asta se ne punem si aer conditionat!... Tare greu de suportat au devenit verile in Bucuresti fara asa ceva...



Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Eu incerc sa ma trezesc inca dupa petrecerea de ieri si noptile nedormite de dinainte cand am fost super busy cu pregatitirile. Azi e ziua lui tati si il asteptam sa vina acasa pt. a sarbatori in 3 de data asta.
Alma mi-a facut ieri o mare bucurie zicand mama. Cand se supara pe mine, spune varianta precurtata in olandeza, adica "ma" sau "mam"
Mai stie sa spuna pisicuta in olandeza, adica "katje"(se pronunta "cace") si o spune la nesfarsit, mai ales cand vede o pisica.Mai spune si prostioare in olandeza. Ieri a fost marea vedeta la petrecere, chiar daca tati a fost sarbatoritul. A povestit, a tinut conferinta si a batut cu pumnisorii in masa cand i se parea ca nu i se acorda suficienta atentie.
V-am vazut pozele tuturor celor care ati mai pus poze noi si ma bucur sa vad atatea copilasi frumosi si dulci la un loc.
Eu o culc pe Alma in body cu maneca scurta si o pun intr-un saculet de dormit subtire, din bumbac. E tocmai bine si nu transpira. Am grija sa ii aerisesc camera bine peste zi.
Plec sa-i pregatesc papica si revin mai tarziu. O zi buna si pupici,


Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Nici la noi n-a mers netul... tare nasol...

E clar... mamiuta mea nu vrea ceai din biberon... cu lingurita bea 100 ml/zi si daca i-as da mai mult ar mai bea... Asa ca o sa-i iau cana, sa vad cum se descurca cu ea...

A inceput sa se ridice singura in picioare... asa ca am ridicat grilajul la patut, am dat caruselul jos... ca sigur s-ar fi atarnat de el si il rupea... In tarc reuseste sa se ridice sprijinindu-se de plasa si cu nasul... ajunge in picioare dar uita ca exista manerele ca sa se tina si cade la loc in fund...

E foarte cald si la noi, dar totusi in casa e mult mai racoare decat afara, pentru ca nu bate soarele decat dimineata f. devreme...
Mai nou dormim cu geamul deschis pana spre dimimeata cand ma trezesc si il inchid, iar maimuta doarme in body cu maneca scurta si sosete si o invelesc cu un cearsaf...
Afara iesim dupa ora 7 si stam pana la 9-10, cand facem baita... Dimineata nu avem sanse sa iesim pt. ca doarme pana la 9. Si pana mananca se face 10-11 si deja e prea cald pt. plimbari.

Cu asta ne lauda, acum ma apuc sa citesc din urma.





Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!
fetelor Stefan se pare ca azi vrea sa faca greva foamei!Nu vrea decat laptic!si laptic nu-i dau!Azi la ora 10 mi-a refuzat si sucul de fructe, a trebuit sa beau eu, el a baut cam 60 ml si deobicei bea in jur de 130ml iar la amiaza pe la 13 ca a dormit de la 10 la 12.30 nu a vrut sa manance supica cu carnita si legume....nici nu am insistat ca a inceput sa-mi faca bulbuci in lingurita...dar sa stiti ca pana la ora 16 eu nu-i dau nimic!!!
of...dintisorii astia!si e si fff marait!in schimb...a luat viteza de-a busilea!Nu chiar stapan pe picioruse dar taras pe coate si burtica

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Pufy, eu pe Tudor l-am culcat doar in body cu maneca scurta. Si dezvelit. Altfel nu dormea la cat a fost de cald. Asa l-am scos si afara. Acum la noi e innorat si s-a racorit bine, cred ca nu sunt mai mult de 21 de grade afara.

Tudor isi smulge in continuare parul din cap. Nu il pot opri, Doamne, n-am mai vazut asa ceva! Cred ca daca nu se potoleste il tund, nu mai astept nici un mot!

Eu am baut ceva bere zilele trecute (fara alcool) si acum mai am nevoie de un bb sa ii dau sa pape ca al meu, cu tot efortul (si face nu gluma) nu prea face fatza. Eu zic multumesc, chiar daca se mai infunda cate un canal cand e asa de mult.

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

danyce - LA MULTI ANI pt tati !

bozo - sa stii ca si eu mai beau din cand in cand cate un pahar cu bere dar tot a scazut lactatia. Asta e, daca nu mai e nu mai e. Oricum vreau sa o intarc pt ca am facut o cadere de calciu acum 2 sapt si mi-a recomandat dr mea sa incerc sa o intarc. Dar parca nu ma lasa inima.

ana_a - lasa ca trece si mananca el. Si spor la cotrobait prin casa!



Pozici noi
Ramona & Loreema (6 sept 2004) Fara par

Pozici


Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Salutare
Ne inscriem si noi in clubul celor care au la activ macar o cazatura.. Amelia a cazut din pat, asa cu ghips cu tot... Am pus-o pe burtica, ea se invrte in jurul axei si se impinge in spate cu minutele.
Stiam asta, dar cum a ajuns asa repede la margine si cum a cazut nu am idee. Cel mai probabil, a ajuns cu ghipsul pe margine si a tras-o in jos greutatea lui.
De citeva zile Amelia bea singurica apa din canuta. Canuta are o supapa si curge doar daca tragi, altfel nu curge din ea si eu i-o dau ei. Bineinteles ca dupa asta trebuie schimbata ptr ca face si ea: brr, ca si Stefan, trage apa si face clabuci si e tare fericita.Ptr ca e cald o las sa se faca fleasca pina se plictiseste si dupa asta o schimb.
Multumim ptr felicitari, si noi le dorim multa sanatate la toti bebicii sarbatoriti zilele astea.
Iar ptr azi: LA MULTI ANI ALEXANDREI, VIVIANEI, YASMINEI si SAREI!!!!
Danyce, La multi ani ptr tati al vostru.
Duculeatza, ma bucur ca Tudor este mai bine. Si stai linistita, ca 8 kg e foarte bine. Amelia nici 7 nu are la cele 8 luni ale ei, si tot sunt linistita...
SI Ameliei i-au iesit o groaza de bubite pe git si pe spate de la caldura, desi am last-o si in pielea goala cind era cald. Dar cred ca ghipsul oricum ii tine cald.
Noi avem in casa 27 grade, dar daca nu bate soarele( si vine numai dimineata si seara cite o ora) mie nu mi se pare exagerat de cald. Eu st mai friguroasa si acum imi place, mi se pare numai bine. Bineinteles cind bate soarele e prea cald....
Amelia doarme intr-un body subtire, cu piciorul gol( ca celalt e in ghips pina la degete) si o acopar noaptea tirziu cu o paturica foarte subtire.
Stiu ca ati vorbit despre dat cu ulei. Vreau as zic ca mie doctora mi-a zis de mai multe ori ca daca vreu sa folosesc uleiuri, sa o fac cu o jum sau o ora inainte de baie. Iar dupa baie nu tr data pielea cu nimic, ci lasata sa respire.
Noi cautam acum inca citeva salopete cu capse intre picioare( asa cum are Alexia Mihaelei roza, din aia avem si noi)ptr ca altceva nu merge si costumasele cu capse care le are, nu merg acum ca e prea cald.
Pina cind nu am gasit ce am vrut, iar de pe Buburuza le tot cercetez si nu stiu daca merg sau nu, ca ne trebuie sa fie cu pantalon nu sort, ca sa nu se vada ghipsul.
Am intrebat la detalii si au zis ca pot fi folosite ca pantalon, dar din poza parca nu mi se pare.
A cumparat cineva salopeta de acolo?
Anamari, iti dorim putere si sarcina usoara. Va felicit ptr decizia luata.
Mie mi-e groaza cind va aud pe unele dintre voi ca abia asteptati sa mai aveti unul.... nu am asa curaj atit de repede( oricum nu am voie dupa cezariana)

Am uitat sa va spun eu ii dau Ameliei cereale Heinz, ii plac foarte mult. I-am dat si Bebi, Nestle, Bebelac nu a fost asa incintata.

Bicuiti... de la Velpitar, de obicei graham, dar mai iau si altele care mi se par mie mai putini dulci si buni.
Azi nu aveam biscuiti, si ptr ca tr neaparat sa ii dau si ei ceva cind mincam noi, i-am dat o felie de... piine cu secara, ca de aia mincam noi. Si surpriza, a mincat jum din ea.
Tot surpriza a fost faptul ca dupa ce am incercat citeva tipuri de iaurt si nu i-a placut, ieri i-am dat asa din curiozitate din paharul meu, iaurt de la galetusa si a mincat de se lingea pe botic..
Hai ca m-am intins
Va pupic


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput