Dermatita atopica (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca a. spune:


fetelor,

parca nu mai sunt asa de incantata de treaba cu branza de vaci.
i-am dat acum vreo 2 saptamani o lingurita de branza de vaci. la cateva zile dupa au inceput sa-i apara cateva pete rosii, doar pe obrajori. duminica era rosu pe obrajori, de imi venea sa plang (exagerez un pic). nu stiu ce sa cred, daca e de la branza de vaci sau de la altceva. de ieri parca a inceput s ase amelioreze putin, i-am mai dat si cu crema de galbenele si parca e mai bine. dar ma tot gandesc, e posibil la 2 sapt. dupa ce i-am dat o lingurita de branza de vaci, sa faca petele astea???
tratamentul homeopat a fost salvarea noastra, nu stiu ce am fi facut daca nu am fi ajuns la solutia asta.
cu cea mai mare incredere va recomand sa mergeti la homeopat pentru derm. atopica, si nu numai. eu vreau pe copilul meu sa-l tratez in continuare cu tratamente homeopate pentru cand va mai avea ceva. sper sa nu avem nevoie. prea des.

am oprit branza de vaci, sa vedem cum evolueaza, oricum obrajorii au inceput sa se curete din nou si pielea incepe sa devina fina.

va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

mai fetelor, cand am citit ce-ati postat mi s-a facut parul maciuca! din nefericre in romania nu exista o gama de dermo-cosmetice greceasca, FREZYDERM se cheama. bubitele din spital au trecut cu 2 baite cu o anumita spuma de baie, toate iritatiile si mancarimile si muscaturile de tantar trec cu o baita la care se adauga un lichid anume, toate bubitele trec cu o baie cu o anume spuma pentru bebei, cojitele din cap s-au dus cu 2 aplicatii cu un ulei special pentru asta...este o minune gama asta de dermo=cosmetice. se gaseste numai in farmacii, este foarte scumpa, dar zau face minuni.pielea ioanei este fina, mereu hidratata, fara nici o problema.
deci exista remedii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Ma alatur si eu grupului vostru . Baietelul meu de 1 an si 5 luni a fost diagnosticat de dr. dermatolog cu dermatita atopica . Am cautat informatii pe Google si asa am dat de voi .

Eu am si niste fotografii cu Mihnea in care se pot vedea zonele afectate de bubite . As fi foarte curioasa daca si copilasii vostri au aratat la fel .

Mie dr. mi-a spus sa il ung 2 zile ,dimineata si seara , cu Advantan Lotiune ,dupa care sa continui numai dimneata vreo 2-3 zile ,iar seara cu Pasta cu apa ,dar fara mentol si anestezina . De asemenea mi-a indicat OILATUM pentru baie , iar in cazul in care va mai face bubite sa folosim Elidel .

Nu stiu cit de bun o fi tratamentul , insa la el nu cred ca o sa dea roade , deoarece dupa ce am inceput sa il ung ce Advantan petele s-au inmultit si au devenit si mai rosii decit erau inainte.

La el bubitele au aparut in special pe spate , pe abdomen , pe git , dupa urechi , in zona inginala si pe laba piciorusului ( atit cit tine soseta ) ,iar de ieri chiar si pe talpa .

Eu presupun ca de vina ar putea fi balsamul de rufe , pt. ca a avut probleme si cind avea citeva saptamini , dar de data aceasta se manifesta altfel . Atunci pielea lui arata de parca ar fi fost urzicata , iar acum are bubite ,unele cu cap mic alb si chiar grupate mai multe la un loc . In plus , a mai avut si niste pete micute ,cit o unghie , care aveau o crusta (pe fata ,pe mini si picioruse ).

Gabi si Mihnea

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

am revenit si noi dupa o absenta mai indelungata in care am fost la medic la analize...ba cu unul ba cu altul.
tudor e bine acum dupa tratamentul dr-lui miu. dorac ti fost si voi? ce v-a zis? ce tratament v-a dat?
lui tudor i-a facut analize si cica are intradevar intoleranta la proteina din laptele de vaca si in concluzie ne-a trecut pe lapte alfare de la nestle. nu stiu daca ati foloisit...are un miros si un gust......insa el s-a obisnuit si-l mananca. in rest regim cu mult orez, mamaliguta cu branza de vaci facuta in casa, (pe care inca nu o mananca, nu-i place ), banane si mar cu br. vaci, carnita cu orez, etc.
annelise voi cum mai sunteti?
pepsi sper sa gresesc, dominic are si el intoleranta la proteina din laptele de vaca? inca nu stie medicul sa ne spuna daca se vindeca sau nu. ne-a dat tratament pe care inca nu l-am luat dar e si pt. spasmofilie (ca are si de aia)

una peste alta tudor mananca in ultimul timp foarte bine, a luat in greutate 500gr. intr0-o saptamana.

gabi am vazut pozele si...nu prea cred sa fie dermatita atopica...fetele celelate voi ce ziceti?



bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

gabiarama, am vazut pozele si vreau sa-ti spun ca fetita mea de 4 ani a avut aceleasi pete, dar numai pe miini si antebrate, dermalogul mi-a spus ca-i alergie, nu a pus diagnosticul de dermatita atopica si am urmat tratamente 3 la nr. timp de o luna si ceva; abia de citeva zile s-a ameliorat pruritul
hai sa-ti spun ce i-am dat:
in primul rand regim alimentar( daca vrei detaliez)
pe care il mai tinem si in prezent
am consultat 2 dermatologi, primul ne-a dat o crema cu oxid de zinc, peritol seara si claritin dimineata,
nu a mers tratamentul, nu-i trecea, am dus-o la control, si ne-a dat aerius sirop si lucoid crema, bubitele s-au inmultit...crede-ma ca eram disperata, am mers la alt dermatolog,
si ne-a dat un alt regim alimentar si crema advantan milk care a dat rezultate cam dupa 5 zile de administrare o data pe zi seara
inca un amanunt nu am avut voie sa o spal pe minute cu sapun sau alt produs chimic doar cu apa si clatit cu ceai de tei, lenjeria la fel clatita foarte bine cu multa apa si fara balsam
sanatate multa
nicol si raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Nicol ma intereseaza orice !

Mie mi-a spus sa-i scot din alimentatie : portocale , capsuni , zmeura , fragi , ciocolata si banana daca observ ca nu ii face bine .Ne-a mai recomandat soarele , dar sa il protejez cu o crema pt copii cu nr mare de fotoprotectie si sa fie pt piele sensibila .

Gabi



http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

da fructele de care zici sunt cele care provoaca alergii, deci cred ca e totusi o alergie(seamana cu ceea ce avea fetita mea)
despre regim initial i-am scos la indicatia doctorului tot ce continea proteine: ceci carne, lapte, branza etc.
dar n-am rezistat decit 4 zile numai cu legume si fructe ca fetita mea e o mincacioasa si vroia mincare buna
chiar daca am tinut regimul asta tot nu i s-a ameliorat pruritul,
o si minca rau de tot, se scarpina
apoi celalalt medic, o doamna doctor mi-a zis sa tin un regim pentru dezintoxicarea ficatului si mi-a dat o lista cu ce nu are voie sa manince adica unt, smintana, branza topita, asta dintre lactate
carne numai de pui, fara mezeluri sau alte preparate, fara ou, merge doar adaugat in preparate,fara ciocolata si alte produse ce contin cacao,fara sucuri din comert, fructe si legume proaspete, mai putin cele enumerate de tine, de banana n-a zis nimic,cit mai multa mincarica proaspata gatita in casa, dietetic
si inca ceva ce am uitat mi-a dat sa-i fac examenul coproparazitologic ca unii viemi dau astel de urticarii, si i-a iesit giardia, i-am dat o doza de zental si nu a scapat tre sa o luam de la capat,
intre timp bubitele au trecut dar dupa vreo luna, acum mi-e teama sa nu apoara iar
te pup si daca mai e ceva spune-mi.
oricum mergi si la alt dermato si incearca si fai si copro.
p.s. nu stiu ce sa-ti zic de soare,
noi cind o expuneam la soare, se inrosea mai rau, deveneau mai urite, cind statea in casa nu erau asa pronuntate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
Raluca, bine ati venit si La multi ani pentru Mihnea (citeam ca pe 16 iunie e ziua lui).
Gabi, mie nu prea mi se pare ca ar fi dermatita atopica. Na ca-mi dau si cu parerea. Nu ma lua in seama. Mai degraba ar fi o alergie ori de la haine ori de la caldura.
Luca avea bubite din alea pe burtica cand ii dadeam o pijamaluta sintetica si transpira in ea.
Fetelor, cu dermatita atopica stam foarte bine.
I-am bagat pe rand, in alimentatie, zmeura, capsuni si rosii, din acelea mici cat bobul de strugure. Le-ar manca cu falci.
Si nu mai are nimic pe piele. Acum ma mai gandesc ca poate sa fie si datorita faptului ca toata ziua sta in apa. Ba mergem la piscina din comunitate, ba in piscinuta de pe terasa, ba in cada sau poate contribui si faptul ca bea foarte multa apa vara si pielea ii e hidratata. Oricum, am grija ca in fiecare seara sa-l ung cu o crema hidratanta. Deci, credeti-ma, de cand am postat ultima data, ceea ce a fost prin martie, a mai avut o aparitei de bubite prin aprilie si de atunci nimic.
Eu totusi cred ca ccc contribuie foarte mult apa, varsta, a mai crescut un pic si organismul incepe sa se obisnuiasca cu anumite alimente, hidratarea pielii cu crema, iar iarna e si aerul mai uscat.
Sa speram ca va fi bine in continuare.
Sanatate la toti puiutii,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorac spune:

ad_riana salut! bine ai revenit, da am fost, si mi-a spus sa scot laptele praf de tot - eu o alaptez dar nu este suficient ... nimeni nu vrea sa creada, spun ca o data ce este lapte nu poate fii insuficient, precis am gresit unde dar nimeni nu ma ajuta sa-mi spuna unde, pireruri dovlecel, conopida etc. , carnita, branza calcica.noi avem si alta problema, nu a luat in greutate si nici prea inalta nu este, undeva spre limita inferioara.
gabi nici eu nu cred ca este dermatita atopica, la Oana arata altfel. eu iti recomandat examen copro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

dorac imi pare rau ca nu v-a gasit o rezolvare. tudor slabise si el o vreme, acum insa de cand mananca de lapte Alfare nu stiu, mie mi se pare ca-i face pofta de mancare...mananca de ma sperie, a pus 500gr intr-o saptamana. si eu zic ca daca o alaptezi nu ar mai trebui sa-i dai altfel de lapte. ai incercat sa mergi la un dermatolog? poate avea alergie la altceva. dermatologa la care am fost mi-a zis ca sunt multi factori care favorizeaza dermatita atopica: covoarele din camera, salteaua pe care doarme, pernele, florile din camera, chiar si cele in ghiveci(cateva exemple) si poate ca e de la altceva la voi.



bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput