Mamici de iulie-august 2005 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si la noi e frumos afara-max 16 gr fara vant(da tot am vazut niste nori negrii),dar tati e la serviciu.Poate ma duc si eu la o plimbarica scurta dupa ce imi trag un dus!
Si eu fac pisu in reprize-cand sa ma ridic mai trebuie sa fac!
Cu mancarea am inteles ca e normal,trebuie sa mancam putin si des pt ca bb e peste tot acum-sta si pe stomac si nu mai incape atata mancare.Si din cauza ca sta si pe stomac apar si arsurile-nu se mai inchide bine stomacul si iese din lichidul care digera mancarea=>arsurile.
In legatura cu pofte nonalimentare(mi-am adus si eu acum aminte)-nu mai stiu cine zicea ca ii e pofta de zid-atentie mare se cheama pica-poate indica o carenta de vitamine sau/si minerale in corpul gravidei sau anemie,dar nu e neaparat sa insemne ca ai carente!Incearca sa mananci sanatos si daca se repeta-ii poti spune dr,in nici un caz nu ceda poftei!
Ieri am calcat asternuturile de patut bb!I-am eliberat si un raft din sifonier!
Ac -eu ma gandeam sa cumpar doar chestia aia de burete invelita in plastic pt schimbat bb,ca si asa nu am loc prea mult,nu mai iau si suportul de lemn!Am luat si scutecele pt pus pe ea.Cam asta a ramas de luat si caruselul!Am luat si pampers newborn(tot reducerile sa traiasca+plus ca aveam si cupoane si mai am cupoane de 2 euro off)

si pestiuc iubit&saltaret de 33s
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

La multi ani pentru toti cu numele ELENA si CONSTANTIN.

Eu m-am pus pe cheltuit bani desi nu prea am. Da-s fata descurcareata si fac eu rost.Mi-am luat o pijamaluta cu bretelute si un capotel pentru spital si dupa. Ca nasc la mine la serviciu si trebuie sa fiu prezentabila
Lui Adi i-am luat pentru 1 iunie o carticica tare draguta "ANDREEA SE MUTA", asta apropo de faptul ca o sa ne mutam curand. Saracutul o sa fie cam greu pentru el si mutatul si surioara...Dar e baiat destept si intelegator asa ca sper sa nu avem probleme prea mari.
Please sa treceti numele de MEDEEA langa caruciorul meu roz.
Anis burtica mea e turtita acum cu fetita si a fost tuguiata cu Adi dar la Adi se vedea din spate mai bine pentru ca m-am ingrasat de 3 ori pe-atat.
Kulta si eu o simt pe Medeea foarte jos si cateodata parca nu mai ajung la baie simt ca fac pe mine.
Sper sa reusesc sa pun si eu niste poze in dupa amiaza asta.

Dede Adi 4ani si Medeea 31 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Buna fetele,

nu intra omu o zi pe DC si deja aveti un capitol nou :)

In primul rand La Multi Ani!!! Monica Elena, iar daca mai este vreo Elena pe aici La Multi Ani si ei

Am vazut burticile Albinutzza si Lulu - foarte frumoase si rotunde.

Andreea(AC) si eu am luat o tona de chestii si parca vad ca nu o sa folosesc o gramada dintre ele.Nici nu le pot returna ca nu am pastrat chitantele iar cele mai multe haine au fost cadouri la baby shower.Dar nu conteaza o sa le pastrez pt bebe 2 .
Vezi maine avem 34 de sapt, mai 3 sapt si nu mai trebuie sa te ingrijorezi ca bebe ar putea fi prematur.Hai mai 3 sapt!!!

Si bebe nostru sughita in fiecare zi, este foarte bine, inseamna ca exerseaza respiratia pt cand va fi afara.Chestia este ca pt asta inghite lichid amniotic iar cateodata inghite prea mult ceea ce provoaca sughitul.

Si burtica mea ii rotunda si tuguiata, nu se vede de la spate, toti care ma vad imi spun ca am baiat.
Maine avem 34 de sapt si luni am programare la dr.Va fi de rutina iar in sapt 36 cand ma transfer la dr de la spital sper sa mai am un eco sa vad cat s-a dezvoltat bebe, eu zic ca e mare ca toata burta ii numai coate si genunchi.Tot atunci voi avea si testul B strep.

Adriana si Aidan 33+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

fetelor, f frumoasa plimbarea noastra, dar am innebunit ce preturi: 800 de euro un carut, nici macar nu era cel mai scump sau cel mai nou...pina pe la 600 ceva acceptabil la oferta, dar nasol comparativ- aici trebuie sa iei in considerare si alte chestii: minus 30 de grade iarna, mocirle, zapezi maricele 6 luni pe an, eu ma plimb mult prin padure, deci trebuie sa mearga si pe teren accidentat...ce mai, trebuie carut zdravan.
patuturile- min 129 max cred ca 279 euro!la care mai cumperi salteaua-30-38 euro- de burete, protectia de saltea nu stiu cit era si aia, asternuturile 25-50 de euro, protectiile de margine 40 de euro, sa nu bage minutele prin grilaj... cadita+ masa de schimbat 59-96 euro, pompa de sin 60 de euro, sitterul 59 de euro,nu mai zic ce voiam eu baby monitor 79 de euro, covoras din ala cu jucarii cum luase si Irina de la Bucuresti 35 de euro...la un moment dat am pierdut socoteala. noroc ca am luat hainutele,o sa cumpar maruntisurile, restul( ce am "vizionat azi" pat, carut, saltele, sitter, asternuturi...) cred ca ma duc si le iau intr-o zi pe toate, macar ma ustura o data, nu de zece ori.
si nici nu pot sa iau chestiile cele mai ieftine, ca nu ma lasa inima, dar incerc sa nu ma arunc cu toate la cele mai scumpe, ca nu-s vreo snoaba...anyway numai chestiile mari te rup, plus "nimicurile" care de obicei sunt si mai scumpe.
nu ma pling ca n-as avea, Doamne fereste, as face pacat, fiindca am asteptat mult copilul asta si am rezerve speciale pt cumparaturi si botez si tot, dar cred ca va fi dublu decit am estimat...si am ramas putin surprinsa, ma gindeam ca sunt altii cu posibilitati modeste, saracii cum s-or descurca?
asta e, macar stiu acum la ce sa ma astept si o sa mi se clarifice si mie ce vreau sa iau.
M 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Am renuntat la plimbare ca a tras o ploaie!
Tare scumpe la voi mamini-pai de aia va da statul cate ceva-sa compenseze!Noua nu ne da nimic statul,dar la noi sunt reduceri f dese si te poti apropia de multe lucruri scumpute!Eu am vanat reducerile si cand am gasit cate ceva-hop am platit si tati venea sambata/duminica sa transporte,poti face si tu asta acum ca nu mai mergi la serviciu-daca sunt reduceri!Si acum nu am nici o treaba,am luat aproape tot la preturi super si in timp-nu am intrat nici in rezerve!
Am o dilema-aici apa de la robinet e nasoala la gust-noi nu bem decat apa plata eu si minerala tati!Si daca cumva nu se poate tzatza(mi-am luat lapte formula&biberoane-just in case)ce apa sa folosesc pt laptic bb-fiarta si racita sau apa plata sau filtrata la filtru Brita?
lulu75 -frumo tare burtica!

si pestiuc iubit&saltaret de 33s+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Avem si noi niste nume-Teodora(please mai ziceti-mi ce insemna sa-i zic si lui tati ca am uitat,dar ma intelegeti,nu?) si Sebastian- si daca se poate si la numele de baietel.Ne place f mult si Nera(asa a chemat-o pe una din mamaitele mele),dar parca are conotatii negative totusi-negru,intuneric-alea alea!

si pestiuc iubit&saltaret de 33s+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Andreea (AC), esti funny . Da, stiu, mi s-a mai spus sa nu cumparam chestii prea multe ca vor fi inutile ... Dar stii cine mi-a spus asta? Tot cele care au cumparat la rindul lor si au de toate pt bebelusii lor!!! Pai atunci bebita mea de ce sa nu aiba? Chiar si daca le folosesc numai de citeva ori, dar vreau ca fetita mea sa aiba de toate, sa nu ii lipseasca nimic ...
Noi nu avem prea mult loc in dormitorul nostru , adica patutul ei ar incapea, dar apoi ca sa il scoatem inapoi pe usa si sa il ducem la ea in camera va fi mai greu; va trebui sa il desfacem in bucati, ceea ce nu este prea bine pt stabilitatea patutului. Asa ca am decis sa o tinem de la inceput in camera ei; pt asta am cumparat un play yard cu salteluta pt urgente si monitor cu video, care din review-uri parea sa fie cel mai bun; l-am primit acasa, l-am incercat si e super!!!
Masuta speciala pt schimbat nu am cumparat. Am cumparat un dresser (cu 6 sertare, nu-i inalt deloc) de la Rooms To Go Outlet, din lemn solid, care a fost f ieftin pt ca avea o zgirietura pe o parte. L-am finisat si o sa-l vopsim alb (are doar un fel de glaze pe el, nu e vopsit inca). Asa ca o sa punem salteluta de schimbat acolo, un cosulet cu toate cremele linga, iar diapers intr-un sertar. Iar cind va incepe sa se rostogoleasca, o sa o punem jos, pe covor, ca nu avem alt pat in camera bebelusei si nu as vrea sa o schimb in patutul ei.
Despre partratul bonurilor .... , sotul are multa grija de asta ... el este cu plata si cu tonele de receipturi ; pot sa stau linistita.
Inca nu am taiat etichetele de pe hainutele cumparate; o sa o fac atunci dupa ce nasc; o sa spal hainutele tot atunci; mai intii sa vad cit de mare/mica este bebelusa; apoi returnez tot ce nu este potrivit pt ea si iau un store credit.

Irina, da sint f fericita atunci cind le vad pe toate in carucior, dar cind se ajunge la totalul de plata imi trece toata fericirea. Apoi, dupa 10 min sint fericita din nou. Multumesc lui Dumnezeu ca avem tot ce ne trebuie si bani suficienti sa cumparam tot ce vrem pt noi si bebelusa!

Mamini, aici carucioarele nu sint asa de scumpe ca acolo; chiar si cele mai bune. In schimb toate celelalte din ce ai mentionat, de f buna calitate, sint cam 150% sau mai mult mai scumpe. Lucrul cel mai bun e ca poti gasi lucruri bune si mult mai ieftine de la Outlet-urile firmei producatoare/magazinului, cind sint la reducere sau folosind cupoane de reducere.

... Abia astept sa vina Memorial Day week-end !!!!! ca shopping scrie pe noi (si sotului ii face placere sa cumpere pt bebelusa)

Oana C si 31+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanasof2003/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

aici reducerile sunt in august si o buna parte din ce v-am insirat eu acolo erau oferte.sau cel mai bun pret din ce am gasit pe-aici prin magazine si chiar pe net.
carutul cred ca il luam de pe net din Germania, ca sunt cu 200-300 mai ieftine. gasesc lucruri si ceva mai ieftinute, dar de proasta calitate ( de exemplu pot sa dau o fuga la Tallin in WE) dar nu vreau sa iau nici prostii. o sa ma mai uit, dar la un moment dat tot va trebui sa le cumpar si aia e, a fost doar o mica "zgiltiiala" azi sa fac un total...
M27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Pentru Emaaimee:

SEBASTIAN [latina] din Sebastia, un oras din Asia Mica; [greaca] sebastos = venerabil

TEODOR / TEODORA [greaca] Theodoros = dar de la Dumnezeu : theos = zeu + doron = dar


Pupici,
Katink si dulcineea mea 29+

Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Katink -multumesc mult&le-am notat de data asta!Dar unde le gasesti pe net(vreau si eu adresa,please-sa nu mai tot google-esc) sau ai o carte?Daca e carte vreau si eu sa stiu cum se numeste!Sa mai caut si alte nume!Mersic!

si pestiuc iubit&saltaret de 33s+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput