Bebelusi de iulie-august 2004 (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Zyrtec este unul dintre cele mai folosite medicamente in alergie..nu este controversat...tu-l confunzi cu altul..Se indica la bb mai mari de 6 luni...
Triderm este un corticosteroid similar cu Elocomul..Dupa o saptamina trebuie sa se vada imbunatatiri...Cit timp ti-a spus sa-l folosesti?
Eu zic ca tratametul prescris este unul bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

asa-mi zice si mama cu febra...cica sa nu ma mai iau dupa americanii. hehehe, o fi de la dinti, eu stiu ce sa zic...pai ce-mi mai trebuie bagaje? aici e cald, la milano la fel, sper ca si la iasi. imi iau doar costumul de baie intr-o sacosica. si-am plecat. stai ca acu mi s-a pus pata sa dau cu aspiratorul, oricum se va aseza praf la greu in rastimpul cat vom fi plecati, dar macar sa nu calcam pe firimiturile lui pupi chiar cum venim.
da, roxy, ce dieta iti mai trebuie tie???

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

pai Olivia, am concluyionat eu ca mi-a dat tratamentul ca pentru dermatita de contact (ca stiu eu de el), dar pe reteta,la diagnostic, scrie ceva neinteligibil din trei cuvinte dintre care ultimul este ceva gen eczematoid sau eczematid (daca exista exprimarea asta).

Baie ii facem mai rar de cand cu bazdacii la baie, dar adevarul e ca il spal la fund dupa fiecare caca, adica de 1-3 ori pe zi.

Inseamna ca eu confundam Zyrtecul cu Elidelul. Triderm, ci ca vreo 10 zile. Amandoua unguentele sunt pe baza de cortizon, dar zicea ea ca au efecte secundare putine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Pentru aceeasi afectiune exista nu stiu cite denumiri..ca te zapacesti de cap...hi,hi..cred a scris ceva de genul dermatica eczematoasa....eczematoid este termenul englezesc....mai stii ..o fii uitat romana.....sau de cind am plecat eu nu mai sint la moda termenii romanesti...
la fund nu-l mai spala...si eu faceam la fel..dar cind a fost la cresa nu puteam sa-i cer tipei sa-l spele de fiecare data....asa ca i-am spus sa-l stearga cu servetele umede si apoi cu o hirtie (aici se numesc paper towels...sint si in Ro cred ca se numesc servete..sau ceva de genul asta...parca erau unele VIVA)...udata in apa...Dar in locul tau nici servetelele umede nu le-as mai folosi ..posibil sa fii facut de la asta (daca ai folosit) ..este frecventa treaba asta..Deci stergel direct cu hirtie uda...si atit...
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andreea ..ce harnicuta esti! Am uitat.....cind ai zis ca plecati? Faceti si escala la Milano? Ne luati si pe noi in valiza...ca acu' daca am slabit incapem din moment ce in valize este doar costumul de baie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

plecam luni dimineata, la prima ora, asa ca de luni nu o sa va mai scriu. si nici timp de citit nu o sa mai am. va dati seama cat am de recuperat cand ma intorc din ro? da, ne oprim si la milano pt vreo 5 zile (asta-i partea pe care o astept eu, ca de romania nu am nici un chef, plus ca in italia e mama, asa ca va dati seama...)
ba da, kim, sigur ca te iau, numai ca tre' sa fii contorsionista. drept, iau numai costumul de baie, da' tre sa incapi pe langa cadouri. hehehe.
ca sa nu uit. eu sunt convinsa ca voi gasi ceva timp pana luni sa va mai scriu (ca doar asta fac toata ziua), da' vreau sa fiu sigura...sa urez la multi ani celor care-si vor serva ziua in perioada 23-16 iunie, sa ii felicit pe cei carora le vor mai iesi dintuci, vor merge singurei, si, de ce nu, vor dormi toata noaptea. a, mia-m amintit ca si-a luat soacra-mea calculator si are si internet asa ca nu scapati de mine nici din ro, doar ca voi intra mai rar. concediu placut celor care mai pleaca in perioada asta: liliana, laura si celelalte gagici.
ne va fi dor de voi
noi suntem tot aici, da' am scris asa ca sa nu uitam

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

mai, ce-o fi cu anca (naomi)? eu i-am trimis si un pm, dar nu mi-a raspuns. s-o fi suparat pe noi? ca nu vreau sa ma gandesc la nimic rau...voi stiti ceva de ea/ele?

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Nu stiam ca mama ta este in Italia..acum cred si eu ca abia astepti..
Vezi cum DC-ul asta da dependenta?
Sa se fii suparat Anca...mai sint si fete din Canada care nu au mai scris...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Salutare !!!
hai ca l-am culcat pe mister Pufulescu .sunt tare curioasa ce va fi in noaptea asta ..sa-mi tineti pumnii ..asa el se simte bine si este voios ...
Andreea , lasa-ma sa -ti spun ca-mi vei lipsi mult ..poate reusim sa ne vedem totusi la Iasi ...ai un nr. de telefon unde poti fi gasita ?
oricum , drum bun si sa aveti timp frumos si sa petreceti bine
Olivia ,felicitari pentru kg pierdute
si tu ai observat cate stie Roxana ? serios , ea niciodata nu intreaba nimik , mereu poate sa-ti dea un sfat in orice domeniu (am observat si la celelate topic-uri ) ...tu Roxana nu citesti ce scriu eu acum , da ? pupici

si eu trebuie sa mai fac o tura de Monti ca sapt viitoare sunt nasa si trebuie sa fie mandru Lucaciu cu mine ..
ma duc sa vad un film
mai vin pe aici
pup

Simona si bb Luca
http://photos.yahoo.com/ionel_dinu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ma bucur ca domnul Pufulescu este mai bine...speram sa nu fie o bola a copilariei ..ca astea cam debuteaza ca o raceala..Tinem pumnii!
Ce film vezi?

Mergi la inceput