Bebelusi de septembrie-octombrie 2004 (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Of, imi merge absolut infiorator netul....
Deci, noutati: am primit comanda de la Buburuza desi o asteptam luni. Cum e si firesc nu aveam suficienti bani in casa, mi-a venit sa mor cand l-am vazut pe mosulica in fata usii. Dupa ce am sunat-o pe tipa si i-am zis sa vina maine m-am dus la un vecin si am luat bani sa scap de-o grija (ma gandeam ca vin la sfantul asteapta iar). Hainele sunt mistocute de tot, bine, de casa. In schimb botinele mult asteptate (si comandate nr 11,5), mi le-au trimis 12, si sunt cuper mari. Asta e, nu mai comentez, ca si 11 daca erau tot mari ii erau. Iar bandana normal ca tot cu nodul in fata o tine fata mea (o fi o moda si nu stiu eu). Nu pot domne sa o fac sa-i stea ceva pe cap. Ori le suceste cu nodul in fata ori si le trage pe ochi.
Asa, acum intrebare-intrebatoare: fetele dupa ce le dati spanac cum este scos pe cealalalta parte? Ieri a papat spanac (cum m-am laudat) si azi l-a scos in aceeasi forma si culoare si consistenta. Ca si cum si-ar fi ascuns spanacul in pampers (asa facea Tony cand era mic, il arunca in sertarul de la masa). E normal? Cat despre reteta: il fierb la aburi impreuna cu morcovel. Apoi in tigaia de teflon pun putin unt, apoi adaug spanacul taiat si putin lapte. Eu pun si un varfulet de lingurita de sare.
Cat despre mancat in general, a mea vad ca reduce laptele, papa cam 490-500 pe zi, trasi de par, cu 3 mese de lapte (daca i-as da altceva seara nu as face atat) plus un iaurt. Acum, cand se spune ca trebuie 500 ml lapte intra si iaurtul aici? Sau doar lapte-lapte se pune?
Incerc sa-l trimit acest mesaj....dar sincer nu cred ca merge...


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duculeatza spune:

Doamne da greu ma prind si eu.Am prins cred faza cu emoticoanele!Da cred ca in loc sa raspund la subiect am creeat un subiect nou!in fine!
Aissa eu cred ca e normala faza cu spanacul!Scaunul de mar cum arata?Nu ca si cum nu l-ar fi digerat?Eu cred ca e la fel si cu spanacul!Noi stam cam aiurea la capitolul asta!NU prea putem minca f multe ca face cam des kk!4 5 pe zi!Asa ca acum suntem la regim plus ca am trecut pe lapte fara lactoza!Bine ca il maninca! O sa stam cu lapticul asta vreo luna cred dar dilema mea e cu ce il inlociuesc apoi?Ca milumil 3 nici nu ne place si nici nu ne-a facut prea bine!Oricum de ieri i-am introdus Nan fara lactoza si azi nu a facut decit de 2 ori!Am intuit eu bine ca laptele era problema!Pupici deocamdata si sa avetzi o noapte linistita!Utopic...dar da-ti-mi voie macar sa sper! pupici again!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Buna mamici,

M-am linistit cu internetul in Brasov, am sunat azi si mi-au spus ca vor ajunge....anul asta, deci mai am de asteptat mult si bine, tot cu dial-up ma voi descurca.

elyanne cam asa mananca si bb a mea.


Noi suntem tare bine cu Active baby, nu am avut niciodata probleme de la ei. Dar in Brasov, in casa, e mai mult racoare si inca nu transpira ca sa faca bubitze.

Azi am fost sa cumpar o olitza si aveau un model tip scaunel care mi s-a parut cam mare pt. bb si una mai mica care era prea mica. Apoi am cerut o jucarie pentru carucior care nu se potrivea la caruciorul meu. Am fost destul de politicoasa dar nu va spun ce s-au ofensat vanzatoarele pentru ca n-am cumparat nimic, mai aveau putin sa ma dadeau pe usa afara. Ce sa mai zic.....


Mamici care aveti bb-i care vor numai in brate cum va mai descurcati cu ei? A mea e tare maraita si eu dau vina pe dinti dar nu are nici un semn ca acestia ar aparea vreodata......vrea in brate, daca o las sa se joace se rasuceste intr-o pozitie incomoda si incepe sa scanceasca, daca ma duc s-o asez in fund se intoarce spre mine si incepe sa planga daca n-o iau....e destul de grea si spatele meu nu mai face fata. Se plictiseste si de jucarii, nu le mai vrea dupa un timp, nu mai stiu ce sa-i fac uneori. Aici ma ajuta si mama dar chiar cu ajutorul ei nu ne descurcam cu un bb asa de marait......

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Daany28, in perioada cand Alexia papa bine ii dadeam o banana mica cu branzica iar iaurt papa intre 100-150 gr.
Acum nu are rost sa scriu cat mananca...

Aissa, deci au venit pana la urma cei de a buburuza...nasol ca nu te-au si anuntat inainte!
Cat despre spanac...dupa ce a papat a facut kk ceva mai negru-verde inchis dar consistenta a fost la fel de tare ca de obicei...deci nu am observat nici o schimbare.
In cei 500 ml intra si iaurtul, branza...dci lactate in general. Asa mi-a spus mie doctora. Oricum eu incerc sa-i dau Alexiei 500 ml lapte plus iaurt si branza peste cei 500 de lapte.

Mcm, am mai intalnit si eu vanzatoare "dragute"...asta e, ce sa le faci!

Afara a inceput ploaia....cred ca se strica vremea in weekend cum au spus la prognoza...si noi care trebuia sa plecam din Bucuresti!

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 8 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Roandre - stiu ca turta se rupa inainte sa faca un an , si oricum nu o pot tine toata vara cu parul asta in cap pt ca transpira mereu. Apropo de vreme , noi ziceam ca daca e frumos mergem la padure sa taiem turta. Asta e, taiem acasa!

Daany28 - Eu ii dau o banana cu branza(50 g) si 250g iaurt / zi.

Si noi tot biscuiti Petit mancam.


Pozici noi

Ramona & Loreema

Pozici


Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Noapte buna la toata lumea.......fug si eu in pat sa fur un pic de somnic.......Pupici!

Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Si eu stiam ca turta se rupe la un an...

Aaa... si inca ceva... sa nu intoarceti copilul la san, de la intarcat, pentru ca se deoache si se zice ca o sa fie "urat de toata lumea" Acuma, na... e superstitie, dar eu n-as baga mana in foc ca nu e adevarat. Pupici, noapte buna, la mine e abia 4:30 :) iesim afara.

Sanatate!

Andreea, Doru si Nathalie(29.09.2004)

Minunea noastra, Nathalie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Lorema eu nu am tinut faza cu turta sau cum se mai zice a mea e la a doua tunsoare si inca trebuie sa mergem la frizer ca mami si-a dat examen in capul fetii iar tati a zis ca Didiuta arata ca un calugar si nu ii place . Noi la 1 an o sa taiem din codite ca asa va arata.

Merci fetelor de raspun dar cu masa de pranz.........ce as putea sa ii mai dau intreb poate vreti sa imi spuneti ca bb vostri papa vad bunatati nu gluma.

Va pupicim de noapte buna si maine mai crestem cu o luna deja am fost pe la Z si ne-am inoit cu o palariuta ca o vanam demult body cu sunt printesa si doua tricouri insa am mai vazut ceva haios insa nu prea am avut timp de vizionat.

Noapte buna la mamici si bebici.



Danina Diana - strengarita familiei
PAULA - DIANA NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bozo spune:

Multzam de incurajari! Ne-a mai trecut. Nu am ajuns la doctor pentru ca vad ca se vindeca. Crema de galbenele sa traiasca! Am zis ca daca ma duc la doctor, mai mult pun copilul in pericol sa mai ia vreo nazbatie de pe acolo, la cati bebici bolnavi sunt.

Frosa, taica-su cand l-am sunat sa ii spun (ca e in tara) a zis: daca il lasi sa traga de ea!! No bine zic eu... da acum ce ii fac . Si mama la fel: vai mama daca l-ai lasat sa se traga

Vai Pufy, ce tare musca. Si ca musca mai e cum mai e, dar cand termina de papat apuca cu dintzii si trage de ea si nu ii mai da drumul.. azi facuse bietul sfarc de vreo 5 cm .

Azi parca a avut viermisori, nu adormea sub nici o forma. Am reusit adineauri cu masaj de relaxare. A adormit pe burta!!! Cand l-am intors sa il pun in patutz nu a mai zis nici pas. Cred ca incerc in fiecare seara .

Pupici, ca si eu pic de somn.

http://photos.yahoo.com/turcanlaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Eu sunt foarte happy ca Luminita si Sistem merg in finala la Eurovision, mai ales ca eu i-am votat din plin: am dat nici nu stiu cate smsuri si am sunat o data de pe fix sa ii votez, deci mi-am facut datoria. Si sambata o sa fac la fel. Olandezii sunt super suparati ca Glennis Grace nu merge mai departe, insa eu am pronosticat ca asa va fi si am avut dreptate.Oricum, despre romani s-a comentat numai de bine.
Si mai sunt happy ca am mai auzit cuvinte la superlativ la TV despre o fetita romanca, de vreo 9-10 ani cred, care a fost admisa la Academia de Arte cu 10. Super pustoaica, super picturile ei si la fel de buna e si engleza ei. Fetita a fost numita "mic geniu" si "super talent".Wow, dar ce m-am umflat in peneIn sfarsit aud si ceva bun despre un roman la TV.
Si noi mergem la nani.Noapte buna si pupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput