Bebelusi de iulie-august 2004 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

mey, eu cand va aud cu de-astea ca "dormea tot timpul", "dormea toata noaptea"...mor. pai voi stiti ce-am tras eu cu pupi, ca uite asa am gasit si forumul asta, cautand sfaturi pt cum sa faci bebeii sa doarma...el noaptea dormea, ma rog se scula la cateva ore (am alaptat prima luna), apoi din ce in ce mai rar, dar ziua nu voia sa faca nani si pace. si maraia asa, cum o mai face si acum. ei, eu invatata de prin carti ca bebeii dorm mereu, va imaginati ce ma agitam. asa ca eu eram mai obosita decat copilu' si nu puteam sa mai dorm nici cand el dormea. "baby blue"...asta e

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Nu va-m citit decit primele 5-6 postari si ce vad? Mamici vaitindu-se de bb care nu dorm bine....Mai are sens sa scriu si eu? Cupilul meu s-a hotarit sa involueze...si acum face ceea ce trebuia fact la citeva luni.....Aseara pentru prima dat ain viata lui a refuzat somnicul...si de la 8 (dupa baie si papa)ne-a tinut companie...Pe la 11 noaptea vazind ca se ingrasa gluma ,l-a legana pe picioare ...sa vede...nimic frate..el nu vroia si pace...era ca unul care are o misiune si acea misiune este sa nu doarma.. In final a adormit la 11.30(dupa apa, lapte, gel, suzeta Tylenol)...bun...la 12.30 cine tipa? Dinsul.....la 1.30 ..tot el....la 5 din nou el...la 5.30 am cedat si l-am dus lui Mary Poppins..si acolo a adormit cite o ora...si tot asa...este agitat ...nu stiu ce ar putea fii..ma declar depasita...daca ar fii la fel si in timpul zilei as putea crede ca are ceva..dar asa ?
Dupa ce mi-am descarcat sacul de draci...spre sa nu ajung ca dimineata sa sariti peste postarile mele..gindindu-va..iar a venint aia care se plinge ca nu doarme?
Ma duc sa mai citesc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

kim, poate era prea obosit...ai intrebat-o pe mary la ce ora se trezise din ultimul somnic? apoi, sigur ca s-a trezit toata noaptea, daca a adormit la 11.30. iti dai seama ca era mult prea obosit ca sa se odihneasca cum trebuie. nu ar trebui sa cedezi...adica, mentine rutina. ce inseamna ca nu a vrut sa doarma? plangea, se agita in patut la el?//

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andreea stiu ca era apoi prea obosit...intrase in cercul ala vicios...nu vroia, adica plingea la el in pat, la noi in pat...nu suporta pozitia orizontala , in fund era ceva mai bine ...dupa care nici in brate nu mai vroia..la fel la 5..parca era intr-o zriza de isterie...
Din ultimul somnic s-a trezit la 5....acum eu iar incep cu intrebarile (tu nu erai pe aici parca cind am tras cu rudele si cu imsomniile lui Uka)...daca -l culca prea des si prea mult??? Si cum s-o intreb sa nu o supar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

pai, cum? tu nu o intrebi cat si cand doarme? pai nu vad de ce s-ar supara. esti mama lui si pe desupra doarme si cu voi in camera si ambii lucrati. logic, aveti nevoie de odihna noaptea, nu sa va chinuiti toti trei. dar cred ca ea ar trebui sa inteleaga toate astea. din totdeauna se trezea la 5 din ultimul somnic? stii ca astia spun ca nu e bine sa-l lasi sa doarma mai tarziu de 4, ca sa poata dormi noaptea. acu' depinde de la bebe la bebe. pupi nu mai doarme nici macar pana la 3.30 in ultima vreme si apoi merge la nani seara la 7.30-8.
intreab-o de cate ori doarme ziua, cat de mult...nu are motiv sa se supere. zici ca faci comparatie cu ceilalti bebeii de pe forum

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Chiar acum am vorbit cu ea...si am rugat-o sa nu-l mai culce acum dimineata (pt ca s-a trezit la 8.45) si dupa masa de prinz sa-l puna la somnic...ca sa nu-l mai apuce ora 5...
Stii tu lumea din ziua de azi este asa de sensibila...ca am ajuns sa suflu si-n iaurt..
Saraca femeie s-a oferit sa mutam patutul lui Luca la ea..dar nu stiu ce sa fca...Nu vreau sa-l ia noaptea in brate sau la ea in pat ...vorbesc zilnic..si sa stric bunatate de cupil:)...
Mai ploua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eli felicitari si tie pentru olita....si multumesc pentru poze...cum am timp o sa ma delectez cu ele..
Emanuela...nici macar eu nu mai pot aplica metoda ...cum zici tu ..a mea...acea metoda se plica la bb mic in jur de 5-6 luni....acum sint deja mari...Mie mi-e frica ca ma trezesc cu politia...hi,hi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

da, iti inteleg retinerea...dar poate ar fi mai bine ca sa va puteti odihni si voi, macar pt o perioada, poate se regleaza uka...
nu, e soare si frumos. maine mergem la zooooooo!!!

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Am revenit. Am alta pauza, dar fug repede ca in pauza asta vreau sa-mi sun "copiii". De fapt i-am sunat acum cateva minute , dar erau in plin proces de mancat. Adeluta manca o banana asortata cu urechile lui tati. Cica i-a mancat urechile, ca nu are stare de loc. Nici in scaunul de la masa, nici in fotoliu, nicaieri.
A, Papadicule, crezi ca esti singura care verifica daca mai respira copilul. Si eu tot asa eram, paranoia. Acum sunt la fel, dar noroc ca moata se plimba peste tot in patut. Noaptea arunc o privire la ea in patut, daca este in acelasi loc ca si ultima data (de cand m-am uitat la ea - cam la 2 ore) intind mana repede sa vad daca e calda si daca are puls. In special ptr ca ei ii place foarte mult sa doarma cu fata in jos si cu nasucul in pernita.

Hai ca fug sa vorbesc cu moata la telefon.
Liliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pupici schimbul III!
a venit si mama mulder. azi in nebunia mea i-am mai luat vreo tona de hainutze grasunului. dar sunt ff fericita, i-am gasit un compleu de in, de la miniblu....o nebunieee!!! pantaloni de in cu siret si hanorac asortat....ce mai, super!
Olivia normal ca tre sa o intrebi cit doarme copilul....cum adica sa nu o superi? 'ai potoleste-te. eu cred ca trece prin criza de 9 luni. nu ziceai chiar tu de ea acu citeva saptamini? ori va ies niscaiva dintzi. hai pupi si nasul sus....ca se rezolva!
Simona, mai tii minte cum se chemau cei de la care i-ai luat lui pufulici slipi de baie???????????? pls, ca vreau sa dau de ei. i-am luat bermude de plaja...da' vreau si slip! (sa nu cumva sa ne imbracam la fel in 2 zile....)

Mergi la inceput