Maramuresuuu' (2)

Maramuresuuu' (2) | Autor: april

Link direct la acest mesaj

Prima parte
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35984&whichpage=1" target="_blank">Maramuresuuu'




Antonela &Andrada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

postez aici ultimul subiect din prima parte Maramuresuuu'

quote:
Originally posted by adusca

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48646

Mau sus puteti vedea urmatorul subiect:

Apel de suflet pt cei din Maramures

Am o rugaminte la fetele din Maramures in general, si din Baia Mare in special.
La subiectul meu: Lacrimi de copil, pe-un colt de pagina

http://www.desprecopii.com/forum/topic.aspTOPIC_ID=47140&whichpage=1

unde am postat mai multe articole cu situatia dramatica a copiilor instituonalizati in acea zona, dar mai ales de la Centrul de Plasament Copii Scolari cu Deficiente de pe strada Dragos Voda din Baia Mare, am primit urmatorul mesaj care m-a emotionat:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by DFG

nici nu stiu ce sa zic...
multsam.. si cum zic maramuresenii...Dumnezo va'mburde'n Rai!
da' ma bucur ca povestile copiilor din maramu' starnesc asemenea reactii.
ma'ntreb daca nu e nimeni din baia mare pe forumu asta, sa se adune si'aici si sa scoata pruncii astia la o bucurie.
de 1 iunie, ca tot e ziua lor.
sa fiti iubiti si fericiti
adusco, saru'mana! sh sufletu'

Dan

tagadam si kkmaka
www.gazetademaramures.ro

--------------------------------------------------------------------------------



Si m'am gandit eu c'ar fi minunat ca de 1 iunie un grup de parinti sa mearga la acel centru sa le faca o bucurie micutilor care si asa au trecut prin multe, cu un pachetel, chiar daca nu e consistent sint convinsa ca s'ar bucura enorm pt gestul in sine.
Ce ziceti? Este cineva care ar putea prelua initiativa?


Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...




Antonela &Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

adunarea fetelorrrrrrr

Antonela &Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Buna dimineata Maramures!
Unde sunteti fetelor?
Eu sunt din Ulmeni si am facut liceul la Baia mare unde m-am si instalat.
ce mai este nou pe acas?
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apanda spune:

Buna ziua
eu sunt nascuta si educata in maramures, mai precis unde se agata harta in cui, in Sighetu Marmatiei. De 15 ani sunt plecata dar in fiecare la sfarsitul lui octombrie imi place sa ma duc in week-end sa privesc cum curge Iza (din pacate mult prea murdara) si sa ma plimb pe Solovan.
Din pacate anul acesta voi sarii peste aceasta mica excursie deoarece in sept o sa vina noul membru al familiei noastre, dar promit ca la anul ii voi arata si fetitei mele locurile natale, sper sa le indrageasca la fel.


Pupici pitici multi si mici, de la A@A@A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

apanda, si eu sunt din Sighet, si ai mei stau chiar langa Iza. Si eu tot de 15 ani sunt plecata din Sighet, de 10 sunt in Bistrita. Am fost acasa in urma cu 2 sapt. A fost mirific. M-am linistit, mi-am incarcat bateriile si acum am luat-o din nou la munca. Mi-e un dor nebun de casa. De la geamul parintilor vad Solovanul. Poate suntem noi, morosencele prea sentimentale? Imi spunea cineva ca a cunoscut mult MM si toti plang dupa "acasa", ceea ce nu a vazut la alti oameni. Eu cred ca e ceva magnific acolo si ne atrage mereu si mereu. Chiar imi doresc sa traiesc acolo, dar asta e viata

Antonela &Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Sunt de acord cu voi fetelor.Maramuresu e unicat.Adevarul ca eu oriunde am fost si am stat nu m-am simtit ca acasa.Eu sunt din Ulmeni, iar de la geamul meu vad Somesu.Am copilarit la bunici(Manau), iar de cate ori ma duc in Romania imi petrectimpul la bunica.Stau aici de 4 ani si jumatate si am casa mea, dar tot nu e ca acasa: mirosul de fan, mirosu de flori, al viei toamana, a dulcetei de struguri, branza cu slanina si rosii vara, apa din fantana.......si as putea continua scriind zeci de pagini.
Sunt mandra ca sunt maramureseanca, si ma gandesc cu drag ca mai doua luni si sunt la Maramu...
Pupici tuturor maramuresencelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by olim

Sunt de acord cu voi fetelor.Maramuresu e unicat.Adevarul ca eu oriunde am fost si am stat nu m-am simtit ca acasa.Eu sunt din Ulmeni, iar de la geamul meu vad Somesu.Am copilarit la bunici(Manau), iar de cate ori ma duc in Romania imi petrectimpul la bunica.Stau aici de 4 ani si jumatate si am casa mea, dar tot nu e ca acasa: mirosul de fan, mirosu de flori, al viei toamana, a dulcetei de struguri, branza cu slanina si rosii vara, apa din fantana.......si as putea continua scriind zeci de pagini.
Sunt mandra ca sunt maramureseanca, si ma gandesc cu drag ca mai doua luni si sunt la Maramu...
Pupici tuturor maramuresencelor



inseamna ca o cunosti pa Lavinia Rednic, mergea la bunici la Manau. E o f buna prietena de a mea. De fatp, stai, ca nu m-am uitat ce varsta ai, dar poate o stii

Antonela &Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Buna ziua Maramures.Unde sunteti fetelor?
Draga April eu am 27 de ani si adevarul ca nu imi suna de loc acest nume.Eu sunt plecata din Ulmeni de la 14 ani, la Baia Mare liceul si Cluj faculta, asa canu pot sa zic nimic.
Poate din veder o stiu. Daca imi spui cati ani are poate imi aduc aminte.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Maramures plai cu flori...ce dor mi-e...

apsara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Vad ca suntem "deosebit" de productive :)

Poate acu' dupa concedii si vacante avem mai multe de spus ca altfel vad ca suntem tare scumpe de vorba.

O zi frumoasa

Esme

Mergi la inceput