Povestea nuntii... sau nunti de poveste

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

Spune-mi si mie cum se semneaza la Primarie...Banuiesc ca numai cu numele sotului , dar , o simpla semnatura sau se scrie numele intreg ?

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua miresici!

Felicitari si casa de piatra noilor doamne...ma emotionez de fiecare data cind apare o noua poveste

Ioana-Cristina - la primarie eu am semnat cu numele meu - propriu si personal (de domnisoara), slujba la biserica difera de la o biserica la alta si de cum te intelegi cu preotul..la noi a durat cam 40 de minute, iar la un prieten la un schit a durat doua ore...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

Merci mult de tot ! Chiar nu stiam cum e treaba cu primaria...

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mireasa sa fiti fericiti si sa va iubiti multai fost frumusica foc

nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireasa spune:

Multumesc mult pt felicitari.
Fetelor, eu la starea civila am semnat cu noua mea semnatura pe care am exersat-o o zi intreaga. Sunt foarte mandra de ea.
Ceea ce m-a mirat e ca nu am primit livretul de familie. nu se mai da asa ceva?

O sa revin cu detalii de la biserica si de la petrecere dupa ce ne intoarcem de ma mare, plecam peste cateva ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Mireasa: o luna de miere cat mai placuta

idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Salut miresici! Mi-a venit si mie randul sa va povestesc cum a fost in ziua mea cea mare.
M-am trezit pe la ora 7, buimaca, deoarece nu am dormit prea bine, venise neamurile la noi si de abia am avut loc sa dormim cu totii in casa aia.Zarva mare prin casa dar eu eram destul de calma.Mama, soacra-mea, cumnata-mea si cele 2 domnisoare se pregateau sa mearga la coafor in timp ce eu imi beam cafeaua.Dupa aproximativ jumatate de ora ma apucasem sa ma coafez.M-am enervat rau de tot pentru ca nu-mi statea deloc.Imi luasem niste bigudele care se incalzesc si am incercat cu 3 zile inainte de nunta sa-mi fac o proba, culmea ca atunci imi statea bine parul dar in ziua aceea parca aveam o fleasca pe cap.Am vazut ca nu merge cu bigudele am luat drotul si m-am mai stresat inca un sfert de ora.In final l-am asezat cat de cat.Au venit si doamnele de la coafor, ne-am imbracat si am plecat spre starea civila, eram programati la ora 11:30.Ajunsesem acolo cu jumatate de ora inainte,era asa o vreme frumoasa!Daca imi amintesc bine cred ca mai erau vreo 5-6 perechi pe acolo care urmau sa intre.Se facuse ora11:00 si fotograful cu cameramanul nu mai veneau.Imi faceam probleme ca ma lasa balta chiar in ziua nuntii.Vai cat m-am mai uitat dupa ei!!!iIntr-un final au aparut si mergeau de parca nu aveau nici o treaba.In fine, ne striga si intram. Au inceput cu cetatene.........., care din acel moment eu simteam ca plutesc, nu mai auzeam nimic si toti imi spuneau sa zambesc.Toata chestia a durat 10 minute dupa care am facut niste poze si am iesit afara.Am mai facut si acolo o sumedenie de poze ca simteam ca-mi crapa capul de caldura si de nervi pentru ca toti vroiau sa faca poze cu noi si venisera cam multi la cununie.M-am enervat rau de tot pentru ca fotograful a facut foarte multe poze la cununie cu toate neamurile iar noua ( mie si lui Adi ) daca avem impreuna vreo 10 poze.De la cununie eu am plecat cu nasa la coafor.M-am simtit super acolo, am fost tratata cum nu se putea mai bine, tipii de acolo foarte saritori nu mai stiau cu ce sa ma serveasca, au stat in capul meu 3 hairstylisti si mi-au facut o coafura superba, dupa cum ati vazut si in poze, un hairstilist mi-a zis ca am avut o coafura unicata, adevarul este ca m-a costat foarte mult coafura dar nu regret deloc, chiar am avut o coafura super. In tot acest timp Adi ma suna sa ma intrebe unde i-am pus camasa, unde i-am pus pantofii, lavaliera de incepuse sa ma enerveze.Nasa inca nu era gata si Adi ma tot suna sa-i spun sa se grabeasca.In final, am plecat de la coafor grabita, taxiul nu venea dar am ajuns la timp acasa,m-am imbracat si am asteptat sa vina Adi cu nasii.M-am enervat ca trena mea nu era calcata, mama si soacra-mea se tot plimbau de colo, colo ca niste gaini si eu tipam de mama focului sa-mi calce trena.
Dupa un timp am auzit ca venisera nasii si Adi.Au intrat in casa, nasa s-a facut ca ma machiaza si apoi am pus cocardele la parinti, nas, cavaleri.Se facuse ora 16:45 si noi tot nu plecasem de acasa pentru ca la ora 17:00 trebuia sa fim la biserica.Socru-meu tot tipa pe acolo sa ne grabim,toata lume agitata,nasa mi-a rupt turta si am plecat spre biserica. Degeaba ne grabisem ca ajunsesem la ora 17:00 si am mai stat jumatate de ora afara.Mi se facuse rau, nu mancasem de 2 zile pentru ca nu aveam pofta de mancare.Am intrat si in biserica si am mai stat si acolo o ora, mi-a placut foarte mult cum a cantat corul, a fost deosebit, de abia astept sa-l ascult pe dvd.Am iesit ,am facut cateva poze si ne-am indreptat spre restaurant.In drum spre restaurant ne-am oprit intr-un parculet si am facut si acolo cateva poze ( acele poze mi-au placut cel mai mult).
Am ajuns la restaurant, nu mi-a venit sa cred cum arata, eu il mai vazusem dar acum erau aprinse toate spoturile si primirea a fost exceptionala.Ne-am distrat super, am dansat toata noaptea de nu am apucat sa vad nici mancarea la masa.La 12 noaptea m-au furat.
cam asta a fost povestea mea, nu prea le am cu povestitul dar sper sa va placa.
In general a fost bine dar au fost si momente in care m-am enervat de scoteam fum pe nas.Asta este ,nu cred ca este o nunta fara sa nu se intample ceva acolo cat de mic.

Nunta noastra-16 iulie 2005
mihaela&adrian16iulie2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

A venit si randul meu!

La 7.15 dim eram la coafor sa-mi scoata bigudiurile.Emotii mari.tremuram toata.Ma intrebam cum va fi, dc voi spune un DA hotarat, cum va iesi buchetul.......La 09.50 eram la Primaria sect 1.Puyu ma astepta.Era asa dulce imbracat la costum(el care nu poarta asa ceva de regula)!Iar buchetelul super demential!Vin si nasii........soc total pt toata lumea:NASULIMBRACAT IN PANTALON GEN BLUGI SI TRICOU, NASA FARA SUTIEN PARCA MERGEA LA PIATA!
Am incercat sa ma abtin, sa fiu voioasa, sa.....nu-mi stric ziua!Ceremonia a inceput la fix:10.20.Nu stiu cand a inceput ca s-a si terminat!Harababura generala.....pupaturi.....poze......graba ca aveam multe de facut.
Cand mi s-a spus parerea altora despre faza cu nasii......deja explodam!Speram ca NAIVA sa treaca neobservata faza!nuuuuuuuu!
aSTA E!

De la primarie ne-am despartit!Puyu cu nasii dupa lumanari, la el acasa.....dupa lautar......la nasi!
EU:la coafor, sa ma imbrac....machiez.Cand m-a sunat PUYU ca pleaca de la nasi nici nu eram imbracata.In cea mai mare graba imbraca-te......EMOTIIIIIIII MARIIIIIII........vroiam sa ma vada!Dar treb sa-mi puna nasa voalul!aveam probl cu rochia !ERA PREA LUNGA!Da-i si prinde-o cu ata in cateva locuri......a iesit OK!
A venit........mi-a adus buchetelul.....SUPERMINUNAT......m-a cumparat de la mama.........traditiiiii cu lautarul.......mi-a daruit un lantic din aur........EU o bratarica din aur........Turta in fata blocului........spume crzand ca o prietena mi-a stricat aparatul foto.....(tin la lucrurile nopastre)......Nu era asa!1SLAVA DNULUI!

Ajuns la biserica la 17.50.Slujba era la 18.30.S-a intrat la 19.30.Nenorocitii!Am facut poze pana am intrat......de vb cu invitatii......In biserica super cald......puyu era sa lesine.....ma dureau picioarele......era sa ma impiedic de cateva ori........afara [poze............multeeeee............toata lumea fericita........nasii erau in continuare un dezastru......
Am ajuns la rest.Floreasca 2....invitatii ne asteptau.........a inceput sa ploua.......URAAAAAAAA........PROSPERITATE.........Primirea a fost SUPER!.........Aranjamentele de care imi era teama ........DEMENTIALE.....TOATE.......SI FLORILE..........SUPER........NE-AM DISTRAT.....AM DANSAT......furatul miresei a fost aranjat........nu-mi pare rau.
TORTUL DEMENTIAL DESI NU ERA CE COMANDASEM EU......MAI BINE!
Invitatii au venit aproape toti mai putin vreo 5-6 pers.
Am iesit bine de tot!Toata lumea multumita.......mai putin ai mei si NOI,NORMAL din cauza nasilor.(NICI NU MI-A PLATIT AIA VOALUL-MI-A DAT SOR'MEA BANI PE EL-SIMBOLIC DAR TREBUIA).ASTA E!


SANATOSI SI FERICITI SA FIM NOI!
DOAMNE AJUTA!
AM FOST IN SAPTALUNA DE MIERE IN MALLORCA SI IBITZA.SUPER!

Acum ne-am reluat activitatile!Si eu va scriu voua!
Va pup si CASA DE PIATRA TUTUROR!

Poze aici:
http://photos.yahoo.com/alinafobl

Alyna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

alyna ati fost super amandoi lasa celelalte in urma

nunta
noi doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:


Salutare miresici!


Incep prin a va sfatui pe cele care nu ati avut inca nunta sa incercati sa nu va stresati prea tare.Totul va fi bine...cine cazuse vineri inainte de nunta in depresii...eu.Plangeam de nu mai ma opream.De ce?Nici pana astazi nu stiu.Nici sambata dimineata nu prea eram in apele mele.Mi-am revenit dupa ce am vazut cocul...din momentul ala am inceput "sa zbor".Cand am ajuns acasa, ma astepta tipul care m-a machiat.Si machiajul super(cand spun super, ma refer la faptul ca am fost eu multumita).M-au imbracat,s-a strans toata lumea,m-a vazut si iubitul meu si mi-a oferit buchetul miresei.
Am plecat spre biserica unde am avut bucuria sa ma astepte fete de pe forum(de la topicul Vrancea,am avut nunta in Focsani). Slujba a fost frumoasa iar corul si mai.
Dupa, am continuat cu petrecera de la restaurant.Toti au fost impresionati de local.
M-au furat 3 baieti si vreo 5 fete.Am fost in discoteca ...am dansat pe boxe.Pentru a ma recupera sotul meu a fost nevoit sa dea doua sticle de whisky, plus...o declaratie de dragoste.Nu mai putea de rusine saracul.toata lumea se uita la el.
Tortul a fost delicios.
Nasii sunt super.Nu puteam gasi doi nasi mai potriviti decat ei doi.Sunt intradevar ptr. noi "parinti spirituali".
Daca a fost ceva care m-a deranjat, a fost formatia. nu a fost asa cum ne asteptam.Cantau o melodie,imediat pauza...Oricum nu mai conteaza.Important este ca iesit totul bine si toata lumea a fost multumita.
Dupa am avut camera la hotel...mai multe nu mai spun...

Totul a fost de vis, dar a trecut prea repede.


------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse poze
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?catID=87&albumID=3219207" target="_blank">Poze cununie civila
www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra

Mergi la inceput