Povestea nuntii... sau nunti de poveste

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by leyla

Uite aici! Ar trebui sa mearga, cred ca fetele au reusit.

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/nela_leon/album?.dir=248a&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//uk.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos


Eeeeehhhhh, asa, mai da...mireasa , acu' vazu' si ochiu' meu!
Sa va dea Doamne-Doamne multa fericire si copii sanatosi!

Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

No more than 5 smileys!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Daca tot e de povestit hai sa va spun si eu poveste mea despre nunta din 31.07.2004 :

Ma trezesc intr-o dimineata si realizez ca am intrat in concediu mai am cateva zile si voi fi mireasa, stiu ca mai trebuie sa pun cate ceva la punct. Nunta asta am organizat-o eu de la inceput pana acum si in curand trebuie sa fie totul perfect…in doar cateva zile..pana la sf saptamanii.
Incep sa aleg imi mai trebuie ceva de pus la gat la cununie…vai!! Imi trebuie si rochita care e inca la croitoreasa a zis ca vineri e gata..sper..si lui sa ii iau camasa si cravata de cununie ,restul toate sunt gata.
Saptamana se arata innorat si ploioasa si imi e o frica sa nu fie asa si sambata..ma rog sa nu fie asa, intotdeauna mi-am dorit o zi frumoasa cu soare la nunta. Vin si ai lui si se instaleaza la ai mei acasa (stau la curte) asta imi schimba planurile de a dormi la mama acasa cu o noapte inainte ..asta e raman acasa.
Joi isi ia si el concediu si mai alearga la restaurant sa puna toate dataliile la punct, ne intlnim cu cameramanul, fotograful, baloanele sa fim siguri ca fiecare stie ce trebuie sa faca.
Vineri e ziua de infrumusetare asa ca stau jumatate de zi la salon (cosmetica, coafura, manichiura) , el saracul alearga de colo colo cand la restaurant sa duca ce mai e nevoie cand la ai mei la curte sa aranjeze tot caci noi avem nunta de 3 nopri si 3 zile….tot zi innorata sunt foarte suparata si speriata. Seara mare perecere “masa miresei” vin 65!! de persoane sa vada viitoarea miresa ..ma umflu in pene deh!! sunt chiar eu…dureaza totul pana la 1 seara. Incerc sa adorm nu pot tremur toata, viitorul sot doarme de mult….
6.30….ceasul suna..o raza de soara ma gadila pe ochi.. ii deschid si nu imi vine sa cred ..e soare , e cald , voi fi mireasa azi si e soareee……ma trezesc fug repede la coafor caci am cununia de dimineata, toata lumea ma astepta la coafor si erau bucuroase de soarele de afara..caci aproape ca plansesem cu o zi inainte. Sunt gata , incep sa ma imbrac si sa ma machiez..lumea incepe sa vina , tel zbarnaie…intr-un final plecam la primarie aveam programare la ora 10.15 min, pe drum ne oprim si sotul imi aduce buchetul superb!!! Sunt fericta ma marit!!!
La primarie multa lume, ma uit in jur ii cunoasc pe toti..au venit pt noi..cameramanul si fotograful deja imi faceau poze, totul era asa cum trebuie…deodata aud “Fam. Panfil”..inghet… noi suntem ce ma fac…ajung nu aud decat “de bunavoie si nesilita de nimeni” zic DA..ma rog un da foarte incet, toti rad si ne felicita , blituri, fotografii….totul a fost asa de repede.
Plecam spre casa , eu la dus si apoi la machiaj si coafor, el la restaurant sa duca florile si restul…Plec la machiaj am o problema ochii imi lacrimeaza de la fard….asta e… fug la coafor ..dar!!!…nimeni nu poate venii sa ma ia..offff..iau un taxi si ajung repede, abia ca ma uit in oglinda si vad…un cap cu voal de miresa..EU…in rest in tricou si blugi..
Vine viitorul sot si ma ia ajung la mama acasa toti ma asteptau am intarziat, in 5 minute sunt imbracata , rochie e superba , voalul e minunat..ies afara toti roiesc in jurul meu..tata imi pune pantoful si incep traditiile (bradul, apa…) in curand vin nasii cu socrii si EL..ma ascund intr-o camera trebuie sa ma gaseasca…m-au gasit ce bine!!! Primesc buchetul e mare si frumos, ii vad eleganti , il vad si pe el , el pe mine o clipa se opreste totul in loc..e minunat .
Plecam spre biserica (Sf Spiridon)..toti se uita la mine , ma urmaresc cu privirea, “ uite mireasa” aud..rad in sinea mea..ajungem , cata lume..tot pentru mine au venit…se pare ca mai intarzie un pic asa ca fugim in parc sa face cateva poze.. ne intoarcem la fix ne cheama …suntem ultima nunta asa ca nu ne grabeste nimeni …slujba e divina dar imi e cald si cat de multa lume e…noroc ca preotii sunt haiosi si ne fac sa radem,”ce piscoturi cat limba soacrei !!” imi zice unul…rad de nu mai pot…superba slujba si avem tot timpul din lumea..ce cor minunat. Cate blituri parca ma fi urmatit pe paparazzi…pozam, normal.
Ajungem la restaurant (Yda Club) , alte persoane..ma minunez cata lume a venit, ma asteptau toti afara, noroc ca aveam parculet la restaurnat si ponton la malul lacului. Intru inauntru si….nu imi pot abtine un zambet totul era perfect aranjat exact asa cum cerusem…nu imi venea sa cred ochilor ca era la fel cu ceea ce imi inchipuisem…vedeam pe fata invitatiilor ca erau impresionati. Cand am intrat lumina era stinsa si pe fiecare masa aprinse numai lumanari (cameramnul se speriase, imi zisese ca e intuneric si ca nu poate filma) si baloane si totul galben lumina parca feeric…
Incepe petrecerea…deschidem dansul, baloanele curg…vin nasii si apoi toata lumea….ma fura ajung in Club Cuba..mirele ma gaseste si ma ia inapoi…arunc buchetul il prinde viitoare fina (o cunun anul acesta la fix un an pe 30.07.2005)…. imi scoate jarteluta o prinde o prietena care avea nuntain septembrie….imi da voalul jos si imi pune efarfa, ma fac ca plang…. Totul nu se opreste decat dimineata la ora 7.00..mor de picioare dar sunt fericita…a iesit superb… mancarea a fost excelenta, tortul..nu se opreau din mancat, muzica..nu a fost niciodata ringul gol…superb.
E duminica dimineata si incerc sa dorm…ma trezesc e ora 13.00…avem petrecere!!! La ai mei acasa si vin 85 persoane…e petrecerea socrilor si a nasilor,”ciorba de potroace” se canta si danseaza..mai avem o nunta aproape…3 zile si 3 nopti….noroc ca maine plec in luna de miere…SPANIA stai ca vin!!!!!


Sper ca ati avut rabdare sa cititi povestea mea








http://community.webshots.com/user/blanca_000
http://pg.photos.yahoo.com/ph/super_georgia/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Minunate sunt toate intamlparile voastre;povestile de dragoste si mai si;ce sa zic, dupa ce v-am povestit cum a fost la nunta mea,parca ma simt mai aproape de voi.Si voi cele care urmati, nu va speriati, nu va stresati ca totul va iesi bine pana la sfarsit.
Multa fericire si casa de piatra.
Abia astept sa pun si eu pozele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Blanca noi am fost in aceasi barca...anul trecut...uite ca la tine mia e putin si se face anul...frumoasa poveste frumoase pozeee

Albinutzza 36+ & Luca bondarelu' din burtica
Traieste clipa
http://community.webshots.com/user/albinutzaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana T spune:

Haideti miresici, unde sunteti cu povestea?
Cred ca toate asteptam....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua miresici!

Am sa incerc si eu sa va povestesc cite ceva din marea zi - chiar daca nu au trecut decit trei saptamini de atunci...
Povestile cu pregatirile, cu nervisori, suparari si bucurii dinaintea nuntii nu vi le mai adaug ca oricum cu voi le-am impartasit pe toate...asa ca sa incep...sper sa fiu coerenta...ca multe lucruri am senzatia ca le-am uitat sau ca mi-au scapat
Am sa incep cu seara dinainte cind noi ne-am dus la niste prieteni in vizita sa jucam remi...si toata lumea ne suna si era siderata ca noi suntem asa calmi si linistiti si ne mai arde si de vizite
Ajungem acasa ...noi locuim cu bunica lui...ne astepta saraca...nu putea dormi de emotii...o trimitem de la noi ca noua ne era somn...mai pregatim cite ceva...si somnic...
Dimineata ...pe la 7 ma trezesc..ma uit la ceas...e prea devreme zic si ma culc la loc...mai dorm pina la 8...se trezeste si sotu`...mamaia ne astepta aproape gata imbracata..cafeaua era pe masa...iar noi nu ne puteam dezmetici...ne stirnim...al meu se imbraca...si constatam ca i-am trimis pantofii la parinti (am uitat sa va spun ca el urma sa se imbrace pentru biserica la ai lui si io la ai mei, asa ca facusem totul pachetele si le trimisesem la locul faptei), si dai si cauta repede altii, ma duc la baie ...ma spal si zic sa ma machiez si io un pic...da` surpriza toate farduerile mele - nu mai erau...ca doar le trimisesem la mama, mai gasesc un creion bleu, si un rimmel...si intr-un final printr-o geanta dau de un ruj...fericita ma imbrac...noi nu avem o oglinda mare (apropo` mi-a promis sotu` solemn ca o sa-mi ia si mie una) si l-am asasinat, merg margele la costum???, cum vine palaria??? dar fara???? si uite asa... mamaia continua...io n-am si io ceva de pus la git, ca lantu` asta vechi e urit......ma duc la mine i-au un lant si il pun de git, fericita mai trage o portie de plins...intr-un final suntem gata...era ora 10:00, cununia era programata la ora 11:00, al meu incepe sa ma piseze hai mai repede ca trebuie sa luam si buchetul si intirziem - lumea venea la primarie pe la 10:30 - 10:45...plecam...i-au buchetul ...nu-mi place e prea mare coada...ma resemnez ca de nu mai aveam ce sa fac...mamaia si sotu` incearca sa-mi ridice moralul......constatam ca ajungem prea devreme si ce se gindeste sotul...hai la vulcanizare sa facem presiunea la roti...ajungem la vulcanizare...e in spatele primariei pe o straduta...mamaia sa lesine ce cautam noi la vulcanizare...in loc sa fim la primarie????...o linstesc...terminam cu rotile si plecam...la pimarie lume multa...mai putin ai mei...care nu mai ajungeau...iar momentul nostru se apropia...nu s-a intirziat de la ora decit 5 minute....ajung si ai mei, ajunge si sor`mea in timpul cununiei.....io incep sa transpir...am emotii...mari de tot..nasu` facea misto de mine...spunem da...si la semnat imi tremura mina ca la balamuc...terminam...milioane de pupaturi...tone de flori...sute de poze...plecam...fiecare cu ai lui...io ma intilnesc pe drum cu coafeza...ca saraca nu stia cum sa ajunga la mama...ajungem la mama...incepe coafatul...io n-am rabdare...ma bitii...cer pauze de fumat...de plimbat prin casa...ma termina...incepe machiajul...rpin casa lume...inclusiv catelu` ...pe care intr-un final...il duc la pesniune...da` pleaca si sor`mea...si cumnatu` si tata...io ma enervez...ca nu o sa iaba timp sa fie gata...niste neamuri ocupasera sufrageria...unde trebuiau sa soseasca invitatii...io mai am un pic si explodez...vin invitatii...nebunie...intr-un final ma apuc de imbracat cu vara`mea, coafeza, soacra-mea si sincer nu mai stiu...cind sa-mi pun fusta ...imi cade nasturele sa fac aplopexie...rochia mea...se rezolva...ma vad cu mirele..il intreb direct daca ma place....bineinteles...socrii imi pregatisera o surpriza...un cadou...si vine socru in mijlocul camerei si-mi zice ca vrea sa-mi dea ceva..imi cere o mina..si imi pune pe ea o bratara superba...io raman fara aer...pe linga ca e mare si grea..e din aur..si e tare frumoasa...si mai ales e surpriza...mai ales ca eu ma asteptam la ceva de genul acesta de la ai mei...nici prin cap nu-mi trecea sa primesc ceva de la socrii...vin si nasii...ii primim cu piine si vin...muzica urla la CD, rudele topaie ...tata nu-si gesete cravatele...ia una la intimplare...mi se rupe turta...coborim...luminarile le punem la cumnatu` in masina...toata lumea se imbarca...numai cummnatu nu mai cobora...ma enervez si mai tare...ma cert cu mama...tata incearca sa ma calmeze...al meu e mut....vine intr-un final...il bascaleate tata...plecam....pe drum imi propun sa ma calmez pentru ca altfel........al meu ma sustine...asa ca in momentul in care am ajuns la biserica...am devenit alt om...am zis e nunta mea ...si vreau sa ma bucur de ea si de sotul meu...cu acte de acum....asteptam...eram singuri prin curte...vine un preot care ne spune ca mai dureaza un pic pina vine starostele...intram...slujba e oarecum o parodie...dar vesela...ma emotionez cin incepe coru` se aud si pasarele la intrarea in biserica...ma uit la parinti plingeau pe rind...ma uit la bunici..la fel ...imi vine si mie si zic mai bine nu ma mai uit la ei..se termina si slujba...iesim...alte sute de pupaturi si poze....plecam la restaurant...ajungem mai devreme asa ca profitam si stam un pic la aer...pe malul lacului...incep sa vin invitatii...dai noroc in stinga...dai noroc in dreapta...al meu incepe sa se ameteasca...ma duc la chelner..si il rog sa-mi dea un pahar de sampanie dar sa fie umplut cu sprite...il primesc il duc lu` sotu`..nasi si pritenii din jur nu credeau.....si au inceput sa guste din el...s-au convins...(am uitat sa va spun ca noi nu prea bem alcool)...urmatoarea serie de invitati se da noroc cu sprite...surprinzator...dar lumea s-a strins cam intr-o ora de la cea anuntata...si toti tropaiau..sa incepem dansul...noi aveam emotii...ca al meu cau valsu` nu prea le are...vorbesc cu parintii si cu nasii...ne lasati 1 minut si veniti si voi pe ring...zis si facut...ne pierdem in multime...ne-am revenit....ne-am distrat..n-am stat locului o clipa...am mincat un pic din aperitiv...o gurita din sarmale, si una din peste...de friptura n-am apucat sa ma apropii, si un pic de tort + inghetata...am baut tone de apa...si am fumat doua tigari...pe afara....ca doar nu e frumos sa vezi o mireasa fumind...noroc cu rapitu`....da` ajung si acolo....in timpul petrecerii vine nasu` la mine..."sper sa nu te superi pe mine in seara asta...'"io zic sigur pregateste asta ceva...si apare...o minunata dansatoare din buric...noi lesinam de ris...mai ales ca toata lumea ramine cu gura cascata la propriu...ne dam in spectacol...al meu intra in joc...o melodie...doua...ca dupa aia ma impinge un prieten afara...pe terasa ma ia pe sus si incepe sa fuga cu mine...altul dupa el...io ii zic lasa-ma jos ca faci hernie...ajungem in parcare...il intreaba pe celalalt (ca nu prea se cunosteau)...auzi tu ai masina??? ca io n-am si nici permis....noi pe jos de ris...celalalt avea...ne urcam in masina...isi dau seama ca n-au aparat sau camera la ei...am uitat sa va spun ca amindoi sunt operatori...il cheama pe al treilea cu un aparat...io fericita fumez.......si incep da` unde mergem...hotarim...la Arcu de Triumf sa facem poze....dupa indelungi negocieri...ne intoarcem...acum ma cara altul in brate...ma preda sotului...tot pe sus...soacra mea e cea mai fericita...ca sa nu va mai spun ca ea a vazut cind ma rapit si fugea dupa mine plingind...noroc ca a oprit-o o prietena ...si sa potolit...(ma iubeste tare mult, si io pe ea)..rapitorii s-au ales cu trei sticlute minuscule de whisky - d`alea de buzunar..si cu una de un kg, iar io am primit un trandafir rosu...dansam....mult...ridem...vine tortul...sunt in extaz...artificiile de tort pe care mi le cumparase sotu` sunt superbe...sa arunc buchetul...se string fetele..il arunc...sotu se baga intre ele si il prinde, din cadere il arunca uneia dintre fete ...imi vine sa-l string de git..glumesc bineinteles....vine si momentul cu basmaua...sotu` mot si el...trag de batic de trei ori...incepe lumea sa vina cu bani..io ma uit crucis...habar nu aveam ca vine asa puhoi de lume gramada in capul meu....imi puneau bani...dar imi stricau si freza...arunc baticul din cap...stringem bani...bun batic aproape 3 milioane...lumea pleaca....rind pe rind....condu-i...io primeam plicurile...ca cica asa-i obiceiul...i le pasam lu` sotu` ca doar el avea buzunare......intr-un final pleaca toti....evident ca bunicile...una de 75, cealalta de 84, ramin ultimele....si astfel cistig pariul cu sotu` si cu tata, ca ei au spus ca pleaca repede, iar io am zis ca pleaca ultimele.....stringem....platim ....plecam...ajungem acasa...noi si mamaia...ea saraca cara...io nu mai pot de picioare...da il astept pe sotu sa ma treaca pragul...ajung in casa primul gind...sa ma descalt si sa ma schimb....reusesc sa-mi scot si milioanele de agrafe din cap...si constat ca mie foame....si uite asa se termina..."marea zi"....

Sper sa aveti rabdare sa cititi...sper sa fi fost coerenta...ca imi vin prea multe idei deodata....si ar trebui sa scriem niste romane...despre tot ce simtim...mai ales inainte...
Va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Roxy, mi-a placut tare mult povestea ta, chiar m-am amuzat uneori, ai fost super haioasa in povestioara ta. Pupici.

http://compage.totalnet.ro/edy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

quote:
Originally posted by roxygeo
constatam ca ajungem prea devreme si ce se gindeste sotul...hai la vulcanizare sa facem presiunea la roti...



SUPER TARE!!! Asta era marea lui problema in ziua nuntii...presiunea la roti...



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutza23 spune:


salutare miresici!
desi am venit din concediu de vreo 2 saptamani, o sa plec de sambata iar in adevarata luna de miere-o excursie de 2 saptamani cu masina prin europa(cu niste prieteni) si m-am gandit ca inainte de a pleca sa va povestesc si eu cum a fost marele eveniment.
Partea I(pana plec in pauza de masa)
Mai intai ca saptamanile dinainte mi s-au parut infernale, dipserante, imi venea sa o omor pe soacra-mea care a fost super vipera.cea mai urata faza mi-a facut chiar in saptamana dinainte de nunta cand am rugat-o sa ii calce costumul si camasa fiul lui si sub pretextul ca nu are masina de calcat buna, pentru ca mi-a dat-o mie, vezi doamne nu a vrut sa ma ajute.Prin urmare mi-am luat costumul in brate si m-am dus la biata mama, care normal, si-a facut mila de mine.
dar asta nu ramane neplatita, stati linitite.
In afara de asta, nu stiu cand a trecut saptamana aceea, am mai avut si ex final la postuniversitara, mereu am avut ceva de facut, am alergat prin oras, nu am mancat mai nimic, aveam cosmaruri noaptea, imi venea sa bat pe toata lumea, stiti si voi cum e.
Vineri seara a venit prietena mea cea mai buna din Bucuresti, cand sa ma duc sa o iau de la gara, dupa ce trecuse prin nu stiu cate peripetii ca era greva la cfr, viitorului meu sotior i se strica masina, cand sa iau un taxi ma intalnesc cu un prieten, ma duce ala, ajungem , ii luam pe ea si pe prietenul ei, astia mureau de foame, eu abia pusesem carnea la dezghetat.Tot prietenul ma salveaza, hai sa mancam in oras, nu mai venea sotul meu, in sfarsit dupa multe minute ajungem la restaurant, mancam, e deja 22.30, tata ne suna, aude galagie, ce cautati voi in oras la ora asta in loc sa va odihniti,ii explicam,ajungem in sfarsit acasa.Le explic ca am vreo 100 de plicuri de masa de lipit si de scris, ne punem toti pe treaba, sotul meu face aranjamentul meselor pt tineret, e 12 hai sa dormim.Eu nici nu ma spalsem pe par, nu-mi facusem unghiele, nimic
asa ca in timp ce toata luema sforaie deja incerc si eu sa-mi fac toaleta.Pe la 1 ma bag in pat, nu reusesc sa dorm, gandindu-ma ca e deja marea zi si am o gramada de facut.

conttinuarea peste cateva ore!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutza23 spune:


Partea a-II-a
Bineinteles ca nu reusesc sa dorm prea mult in noaptea dinainte, ma trezesc la 8 sa ii mai calc o camasa lui Gabriel(viitorului sot) in caz ca transpira, o trezesc pe prietena mea, mergem sa imi cumpar un gloss de la Loreal, sa facem cumparaturi pt micul dejun.E deja 10, baietii s-au trezit, alergam sa o luam pe coafeza sa o ducem la mama acasa.Ajungem la mama, o plasam, ne ducem si noi acasa sa mancam.Masa e gata aranjata, prietenii mei s-au ocupat de atsa, mananc ceva in fuga, imi iau prietena si hai la coafor sa ma machiez.Ajungem acolo, in fata e o mireasa pretentioasa, nu ii pace cum a facut-o, desi arata f bine, ii reface machiajul, tot nu e multumita, pana la urma pleaca.O las pe cosmeticiana sa ma machieze cum vrea ea si sunt f incantat, total schimbata.
La 13 ajung la ai mei, acolo sunt deja ceva rude, sora-mea se coafeza, matusa-mea.Intre timp apuc sa mai ciugulesc si eu ceva, prietena mea se aranjeaza si ea.In sfarsit se apuca coafeza si de parul meu, dar dureaza, lumea incepe sa vina, sa se miste in jurul meu, terminam ,sunt f incantata, nu-mi vine sa cred cum arat.
dar e deja tarziu, gabi si restul lumii trebuie sa vina si eu nu pot sa ma imbrac ca e lume in toata casa, unii chiar se schimba pe balcon iar in baie nu am loc.Pana la urma ii exilez pe unii in balcon, ii scot pe toti afara, raman cu prietena mea, cand sa imi pun dresurile suna la usa-a venit tot alaiul.Intru intr-o mica panica, dar ma calmez, ma ajuta prietena mea, sunt gata.Mama il pacaleste pe gabi si o scoate pe prietena mea si zice ca e mireasa lui, el rade, ii place dar ma vrea pe mine.Ar fi vrut mama sa ii faca si alte farse dar ii e rusine de soacra-ema care nu stie deloc de glume.Apare gabi, ma vede ne admiram reciproc, e frumos si tare chipes si incepe nebunia cu florile,cu pupaturile.Soacra-mea cand ma vede in loc sa imi spuna ce bine sau ce rau arat indruga ceva cu prajiturile care au fost f bune, dar cine o baga in seama.Dupa cate mi-a facut sunt hot sa nu o vad, sa nu o bag in seama pt ca nu am chef sa imi strice ziua.Sunt incantata ca au venit bunicile mele, una de 80 si una de 94 de ani care sunt f emotionate.Cand pun flori buncilor lui gabi lacrimeaza, ma incrunt la el, termin cu florile, iesim, tipam , chiuim, arunc cozonacul, dansam hora in fata blocului, ne urcam in masini.Pe drum uitandu-ma in oglinda retrovizoare observ un card mare de masini in spate si nu pot fi decat f incantata.
Dupa cum ati inteles eu m-am imbract in mireasa la civila, pt ca a fost la ora 16.45- asa am vrut eu.Ajungem la Starea civila, nu e nimeni inainte, urcam, ne ia imediat cu "cetatene...de buna voie si nesilit de nimeni".Nasii nu au buletinele la ei asa ca martori ne sunt niste prieteni buni de fam.Semna, urmeaza florile, f multe si f frumoase, coboram pe scari, incet sa nu ma impiedic, facem poza de grup si apoi pt ca mai e timp si cateva separate, undeva pe iarba.
Gabi se enrveaza ca nu-l bag in seama, il pup putin sa ii treaca, trecem la pozat.Tocurile imi intra in pamant ca aa plouat toata saptamana, ma dor deja picioarele, nici nu pot sa ma misc.
Ne chinuie ceva cu pozele ca sa iasa bine, gabi iar se enerveaza, terminam, ma duc la masina, imi schimb pantofii si plecam la biserica.Socrii uita sa il ia pe gabi cu masina lor si pana la urma el vine cu masina lui, condusa de niste prieteni.
Slujba e draguta dar la final unul din preoti se enerveaza ca socra-mea ne-a dat cu mana peste cap cand am luat impartasanie pt ca asa stie ea un obicei.
E galagie in biserica, nepotelul meu se chicoteste cu sora-mea, tel nu stiu cui suna, il pune popa pe gabi in genunchi sa pupe evanghelia si il tine o gramada.Intre timp imi dau semaa ca am uitat sa imi pun manusile pe maine, dar le am in poseta, asa ca stau linistita sa se termine cununia.Iesim,iar facem poze, ajungem la restaurant.Totul arat super, in alb si albastru, ce as putea sa imi doresc mai mult, eu care sunt inebunita dupa albastru.
Lumea pleaca sa se schimbe, raman cu sora-mea si niste prieteni f buni.Ma puca o durere crunta de spate si ma gandesc cu groaza cum voi rezista toata noaptea.Asta din cauza ca am purtat la inceput tocuri inalte si eu am probleme cu spatele.
Imi dau seama ca nici nu am unghile date cu lac, se apuca prietena mea sa mi le faca, dar intre timp apar niste invitati si imi ridic rochia si mi le stric.Noroc cu manusile, ca ma salveaza.Nu stiu unde sa asez primii invitati,sunt din partea alor mei pt ca nu m-am uiatt bine pe mese.Pana la uram gasim plicurile cu locurile, vin si ai mei, ma linistesc.
Incepe lumea sa vina, e deja coada la usa, nu imi vine sa cred.Vazand restaurantul plin, si majoritatea prietenilor langa noi, imi trece so oboseala si tot.Incepem dansul, am ales Holograf-Sa nu-mi iei niciodata dragostea, se sting luminile, sar artificiile din jurul ringului, se sparge balonul, toata lumea e super extaziata, dar orchestra ne lasa sa dansam singuri pana la sfarsit.
Ma duc si vb cu toata lumea, mai ales cu prietenii nostri, dansez in toate cercurile, rad mereu, e superb.
Pe la 23 ma cheama un prieten ca trebuie sa ma fure(gabi aranjase rapirea asta), ma fura pritenele mele cele mai bune si prietenii lor, plus sora-mea.Asta cu tot cu masina lui ginerica, plus inca una cu fetele.Mergem intr-un club, ne cer bodyguarzii bani la intrare, le spunem ca suntem de-ai casei si ne dezlantuim pe ringul de dans.Baietii se duc sa negocieze si dupa cameraman.Cand vin ii opreste politia, ei nu au niic acte, nu e masina lor, pana la uram se descurca.Mai stam vreo 30 de min sa dansam, ma duc si eu la baie, ma racoresc, e deja mai bine.
Cand plecam ne urcam toate fetele intr-o masina si baietii in cealalta dar nu incap din cazua cameramanului care face cat 3 si merg cu usa deschisa.
radem de ne curg lacrimile, ajungem la restaurant, ma ia un tip in brate, ma duce pe scari si ma preda mirelui.Fetele imi canta la multi ani si toata lumea aplauda.
Mirele e calm, spune ca a lucrat celula de criza pt el si reluam petrecerea.Toata lumea danseaza, ringul e plin, ma uit la ei mei, nu stau jos o clipa, e f frumos.La 6 imi iau voalul, imi pun palaria, putine lacrimi la parinti, eu nu am nici o treaba, dansam perinita, pleaca toti.
Ne ducem sa numaram banii cu nasii si parintii, dureaza f mult.Ii ducem pe nasi acasa, eu sunt soferita(intre timp ma schimbasem), ne intoarcem, platim restaurantul, pleaca si ai nostri, ne luam si nou cadourile, florile si banii si ne ducem acasa.
La noi doarme prietena mea si prietenul ei care plecasera pe la 5, ne miscam incet dar ne-a sarit somnul si schimbam impresii.Facem un dus, imi spal parul si dormim vrEO 2 OR pana se trezesc musafirii.
Apoi plecam pe la parinti, suntem rupti de foame pt ca nu am mancat mai nimic la nunta.
Abia duminica seara am reusut si noi sa dormim, iar ai nostri dupa vreo 3 zile ca tot au avut musafiri.
Dupa 3 zile am plecat la mare, cu harbul nostru de dacie care nici nu pornea bine dar careia i-a priit aerul de mare si nu ne-a facut probleme.
Am stat acolo vreo 5 zile, mai mult ne-am plimbat decat am facut plaja, vremea a fost f buna dar statiunile cam pustii. dar ne-am simtit bine.
Acum ne pregatim asa cum v-am spus de adevarata luna de miere, de fapt adevaratul concediu pe care il vom face cu prietenii nostri, prin europa.
Nu a fost o nunta extraordinara, dar a fost nunta noastra si a iesit f bine si ne-a placut la nebunie.
Sper ca nu v-am plictisit f tare.Cu pozele o sa revin zilel astea pt ca acum nu mai am timp.
Multa bafat celorlalte viitoare miresici si pupici la toate!

Mergi la inceput