Candidoza vaginala

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

quote:
Originally posted by Puff

Ce cascata sunt!Poate ca eu n-am timp acum, dar altcineva are. Pentru cei care nu stiu prea multe despre homeopatie,uite aici niste lamuriri + adresa doctoritei luate cu copy paste de pe un site. Va doresc multa bafta!

REMEDIILE HOMEOPATE

CE SUNT?

· Sunt medicamente cu actiune puternica dar într-un mod blând, fiziologic si rapid.

· Provin din substante naturale brute din care se obtin prin procedee specifice de dilutie si dinamizare, actionând prin informatia energetica si nu prin mecanism chimic. De aceea, nu au efecte secundare si nu interactioneaza cu tratamentul alopat (chimic) care poate fi continuat în functie de caz.

CÂND LE LUAM?

· Se iau dimineata pe nemâncate sau în timpul zilei, între mese, astfel încât cel putin o jumatate de ora atât înainte cât si dupa administrare sa nu se bea si sa nu se manânce nimic. Este de dorit ca alcoolul, cafeaua si tutunul sa fie evitate, sau sa existe o perioada de cel putin doua ore din momentul administrarii remediului. În momentul administrarii, gura trebuie sa fie curata.

CUM LE LUAM?

· Se toarna în capacelul flaconului, 14 - 15 granule mici (3 - 4 granule mari).

· Granulele se pun pe limba sau sub limba si se sug. Patrund în organism si îsi încep efectul imediat dupa absorbtia prin mucoasa bucala.

· Se evita contactul direct cu mâna, atingerea lor, pentru a nu diminua cantitatea de substanta activa.

CUM LE PASTRAM?

· Remediile si preparatele homeopate se pastreaza într-un loc uscat, racoros, la adapost de lumina soarelui sau de substante puternic mirositoare (cafea, parfum, sapun etc.).

CE TREBUIE EVITAT?

· Atingerea granulelor cu mâna.
· Dizolvarea granulelor în ceai, cafea sau alimente.
· Folosirea mentei sub orice forma (ceai, guma de mestecat mentolata, dulciuri cu menta, pasta de dinti mentolata). Se pot folosi pastele de dinti Colgate cu calciu sau Super Cristal cu fructe.
· Administrarea granulelor din proprie initiativa (automedicatie).
· Repetarea dozei fara avizul medicului homeopat, dupa principiul ca daca v-ati simtit bine dupa un remediu, prin repetarea administrarii va veti simti si mai bine. Este fals, remediul homeopat nu-si datoreaza efectul pozitiv cantitatii administrate si frecventei de administrare.

CE TREBUIE URMARIT?

· În tot timpul tratamentului homeopat, observati-va cu atentie.
· Notati toate agravarile (pot avea loc initial) si ameliorarile ce se produc.
· Semnalati evolutia sau disparitia simptomelor, asa cum le percepeti: calitatea lor, frecventa, intensitatea, conditiile de producere, de agravare sau de ameliorare.
· Sunt important de observat modificarile starii generale, ale starii emotionale, ale capacitatii mentale.
· Observati calitatea somnului si visele ce apar.
· Este deosebit de importanta revenirea unor simptome vechi, ele indica o evolutie pozitiva, spre vindecare. Nu va alarmati, ci semnalati aceasta medicului homeopat.

DE UNDE CUMPARAM REMEDIILE?

Remediile homeopate se cumpara din farmacii specializate cum sunt:

· Homeopata Farm din Str. Scoala Herastrau nr. 32, (Metrou A. Vlaicu), tel. 232-4491, orar 8 - 16

· Farmacia Christiana din Str. Theodor Sperantia nr. 104, bl. S26, ap. 66, (79,92, 104 - Statia Decebal), tel. 322-5798, orar 8 - 18

· Farmacia Help Net 14 din Sos. Mihai Bravu nr. 112 (Metrou Iancului), tel. 642-6284

· Farmacia Apifarm din Str. C.A. Rosetti nr. 31, tel. 211-8934, orar 8 - 19

DE CE SUNT IEFTINE?

· Sunt ieftine deoarece consumul specific de substanta activa este foarte mic, nicidecum pentru ca ar fi prea simple sau "slabe".

DE CE HOMEOPATIA ESTE TERAPIA IDEALA?

· Vindeca blând, rapid si definitiv atunci când se administreaza remediul similimum, propriu fiecarui individ
· Respecta unicitatea persoanei
· Poate actiona preventiv, influentând dispozitiile morbide
· Nu da dependenta
· Nu perturba activitatea cotidiana si viata propriu-zisa
· Este accesibila
· Este ieftina

Dr. Mariana Trifa ofera consultatii homeopate la Cabinetul Medical din Bucuresti, Str. Piata Amzei nr. 10-22, scara B, ap. 2, interfon 002.
Consultatii:

Luni, Miercuri: 9 - 13

Marti, Joi: 14 - 19

Programari la tel: 212-7869, mobil: 0744-635-258, e-mail: marianatrifa@rol.ro

Luni, Miercuri: 9 - 14

Marti, Joi, Vineri: 13 - 19




Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz89 spune:

eu si prietena mea avem candidoza, dar eu cred ca in curand voi scapa cu lomexim, dar la ea s-a agravat pt ca a aparut o umflatura si in zona respectiva e in continuare rosu...
ce ar putea fi, ce tratament sa ia prietena mea
nu ne permitem sa mergem la dr...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Si eu fac uneori o candidoza din asta. Prima data a fost in timpul primei sarcini.
Mancarimea si usturimea a mai revenit si in afara sarcinii dar mai rar si foarte usor de tratat, uneori doar cu o spalatura cu apa cu dicarbinat de sodiu. Ciudat dar in a doua sarcina nu am mai facut dar acum, de cateva zile iar ma supara. Nu am inca secretia aia branzoasa dar am o mancarime si usturime si cred ca si la mine este de la spalaturile prea dese. Auzisem ca are o legatura si cu zaharul din sange dar nu pot sa spun mai mult...
Am o cutie de Clotrimazol ovule si cand e nevoie bag unul si gata, pt o perioada sunt bine.


Fetele mele

Mergi la inceput