Candidoza vaginala

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Mi-e doctorul mi-a recomandat sa iau 2 ovule de Lomexin,unul o data la 2 zile si Nizoral tablete cite 2 pe zi timp de 5 zile. Tratamentul l-am repetat timp de 3 luni si mi-a trecut.
Sotului i-am dat Nizoral 2 tablete pe pe zi tot 5 zile la rind si tot timp de 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacrima_albastra spune:

Acum 4 ani am fost diagnoisticata cu vaginita. Mi s-a prescris un tratament (un fel de ovule preparate in farmacie , n-as sti sa va zic exact ce) Dar cum nu prea sunt consecventa in a urma tratamentele , nu l-am facut complet si evident nu a trecut. Si am convietuit cu scurgerea aceea suparatoare . Si am decis sa ma duc la ginecolog, sa rez mai multe problemute:un ciclu neregulat, acnee si scurgeri. Am facut o ecografie si o lama. Rezultatul: ovare micropolichistice , unul e normal.. si la unul e cam mare..si la lama se pare k e Candida Am vazut pe forum multe persoane care se confrunta cu aceasta problema. Eu am primit ca tratament ovule vaginale Pimafucin, 1/ seara timp de 6 zile si Ketoconazol 2/zi in timpul mesei timp de 5 zile. Am inceput tratamentul si ma spal si cu ceai de galbenele si cu bicarbonat. Sper sa treaca! Credeti ca daca am amanat atat timp rezolvarea problemei e posibil sa fi aparut alte probleme? Pentru amenoree mi s-a dat orgametril, pe care am decis sa il iau dupa ce termin tratamentul pt candida , din cate am inteles nu e bine sa pui ovulele in timpul menstruatiei .. nu am prospect la el.. si d asta m-am gandit asa. dar am citit pe net ca menstruatia apare dupa cateva zile ; ce sa fac? sa icnep sa iau de pe acum orgametril? Si mi s-a mai spus sa fierb lenjeria .. daca nu o fac e posibil sa ma reinfectez? Si lenjeria tanga si sintetica chiar influenteaza aparitia candidei? si sunt curioasa.. spalaturile cu ceaiul de galbenele cum se fac? la suprafata nu? Pentru ovare polichistice mi s-a zis , k in primele zile dupa ce imi vine ciclul sa ma duc la planificare familiala sa imi dea anticonceptionale, dar din cate am inteles anticonceptionalele favorizeaza aparitia candidei. ce e de facut?
Chestia cu ovarele polichistice, imi vor afecta fertilitatea? Eu sutn f tanara, nu ma gandesc in nici un caz la un copil acum , dar cand va veni vremea as vrea si eu sa ma unul al meu pe care sa il iubesc , ador copiii! Multumesc anticipat celor ce vor raspunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Si mie mi-a dat un vul de Lomexin pt candidoza. Intrebarea mea este ce tratament homeopat as putea lua pt candida? Sa incerc cu CANDITA CH5? L-a folosit cineva? Sau de concentratie mai mare? Mentionez ca eu iau in continuare remedii homeopate, insa dr meu este plecat din oras acum.....

Si tot cu remedii am scapat de chisturile de la ovare!


Va multumesc!

Bianca
http://community.webshots.com/user/biancaloneanPoze[/url
"Traim intr-o era in care pizza ajunge la noi acasa mai repede decat
politia."
-- Jeff Marder.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Fetelor, cateva idei, sper sa va fie de ajutor:
-candida nu se trateaza cu Tinidazol, tinidazolul merge pe Trichomonas si anaerobi, dar nu pe candida;
-candida nu da boala inflamatorie pelvina; sunt alti microbi care ascensioneaza din vagin in tractul genital superior si fac treaba asta, dar nu candida;
-candida nu da cistita (desi poate da disurie, adica usturimi la urinat)- Trichomonas-ul in schimb da, si inca urata;
-antibioticele favorizeaza aparitia candidozei vaginale - cele care stiti ca sunteti predispuse la candidoza luati neaparat un antimicotic in paralel cu tratamentul antibiotic pt orice afectiune;
-contraceptivele orale pot favoriza candidoza vaginala, insa recent citeam ca ultimele studii pe pilula combinata cu continut redus de estrogeni (cum e de exemplu Logest-ul) nu au demostrat o crestere a incidentei candidozei - totusi, in caz de candidoza recidivanta eu zic ca ar fi bine de evitat, daca e posibil;
-diabetul este un alt factor care favorizeaza candidoza - in caz de candidoza recidivanta severa nu strica de facut si o glicemie;
-irigatiile vaginale singure, cu orice ar fi ele, nu prea rezolva problema, in schimb facute prea frecvent perturba flora vaginala;
-diagnosticul se pune pe baza de examen de secretie vaginala - nu pe aspectul secretiei, pt ca poate insela; pot fi mai multi germeni acolo si fiecare e cu tratamentul lui;
-in cazuri problema se pot face culturi si antifungigrama - sunt cel putin trei specii de Candida si se pare ca doua din ele sunt mai putin susceptibile la antimicoticele uzuale (C. tropicalis si C. glabrata) decat cea mai frecventa (C. albicans);
-in caz de candidoza recidivanta (adica peste 4 episoade de candidoza pe an), putin probabil sa se rezolve cu tratamentele "minune" cu doza unica; de regula sunt necesare tratamente prelungite de 7-14 zile, insa unii recomada si 6 luni - atentie insa, multe antimicotice au efecte secundare hepatice, deci functia ficatului trebuie tinuta sub observatie; de asemenea, se recomanda pacientelor susceptibile sa se autotrateze la aparitia primelor simptome, pt 3-5 zile - simptomele apar mai frecvent imediat inainte sau imediat dupa menstruatie datorita modificarilor de pH vaginal;
-in afara de factorii favorizanti clasici se pare ca exista o categorie de femei care au un deficit de imunitate mediata celular si care sunt predispuse la candidoza recidivanta;
-chestia cu iaurtul cu Lactobacillus acidophilus a fost demonstrata prin studii - cica scade incidenta de trei ori (mancat!); insa trebuie sa fie cu Lactobacillus acidophilus, nu toate iaurturile comercializate il au in compozitie;
-daca simptomele unei candidoze cunoscute se exacerbeaza brusc, sfatul meu e sa faceti neaparat un examen de secretie pt ca se poate sa se fi supraadaugat altceva intre timp- de exemplu un Trichomonas; o alta posibilitate este insa si pur si simplu o reactie alergica a vaginului la unul din componentele ovulelor administrate (daca simptomele se accentueaza dupa tratament in loc sa se amelioreze);
-urasc sa spun chestia asta, de aia am si lasat-o la sfarsit, insa avand in vedere ca suntem intre femei...: tineti un ochi pe partener... cadidoza recidivanta neconfirmata prin examen de secretie nu e totdeauna candidoza, mai ales cand se complica cu cistite repetate, iar Trichomonas-ul nu se ia de la piscina...


_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eellyia spune:

Fetelor, imi pare rau sa va dezamagesc: eu am candidoza de 7 ani! Si mie mi s-au prescris tot felul de medicamente, insa fara nici un rezultat. M-am kinuit ani de zile cu tot felul de tratamente... Acum 1 an am fost la ultimul control si am renuntat pur si simplu sa mai sper k ma voi vindeca. De aceea am inceput sa iau si anticonceptionale. Oricum Candida Albicans era prezenta, macar sa ma protejez.
Bine ca nu am mancarimi sau usturimi. O sa incerc faza cu iaurtul. Mi-a spus mie o prietena k si ea a avut candida si s-a vindecat aplicand intravaginal, timp de 2 saptamani o lingurita de iaurt dimineata si una seara. Plus ca ea consuma iaurt la greu si mi-a spus k redusese si zaharul din alimentatie pt. k acesta hraneste candida. Ea mi-a spus k iaurtul mananca efectiv candida! Nu stiu ce sa fac... La ea o fi dat rezultate probabil pt. k avea o forma mai usoara de candida. Dar in cazul meu nu cred k e atat de simplu.
Vindecarea depinde de sistemul imunitar al fiecaruia.
O sa o incerc si pe asta! In paralel voi urmari si ce se mai scrie aici pe forum.
Succes si sanatate la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Medicul meu mi-a spus foarte clar: Candida nu se poate vindeca definitiv! Mi-a prescris Mycoheal crema, 21 de zile, cate o aplicare seara la culcare. Asigura cea mai mare perioada de "liniste".
Ce mai stiu eu:
Stresul, antibioticele, dereglarile hormonale, lenjeria intima sintetica favorizeaza inmultirea Candidei.
Fiertul nu ajuta, Candida face parte oricum din flora normala, problemele apar cand (din cauzele listate mai sus de Cataghe) se inmulteste peste masura si bacteriile nu mai pot mentine echilibrul.
Anticonceptionalele favorizeaza inmultirea Candidei (Logest-ul chiar l-am "verificat" pe propria piele).
Un tratament prea agresiv impotriva Candidei favorizeaza inmultirea peste masura a bacteriilor si pot apare alte probleme (cum ar fi Gardnerella), se poate ajunge la un fel de ping-pong bacterii-Candida. De aceea este bine ca tratamentul sa nu fie strict antimicotic, sau sa se aiba in vedere si o metoda de sustinere a florei normale.
Acidophilus din iaurt este o bacterie "buna" care ajuta la mentinerea echilibrului.
Sangele menstrual "curata" Candida. In general neplacerile cauzate de Candida apar in apropierea menstruatiei si dispar in timpul ei.



Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65041" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

dar ovule CANESTEN a folosit cineva? imi puteti spune daca v-au fost de folos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma_28 spune:

quote:
Originally posted by Puff

Ce cascata sunt!Poate ca eu n-am timp acum, dar altcineva are. Pentru cei care nu stiu prea multe despre homeopatie,uite aici niste lamuriri + adresa doctoritei luate cu copy paste de pe un site. Va doresc multa bafta!

REMEDIILE HOMEOPATE

CE SUNT?

· Sunt medicamente cu actiune puternica dar într-un mod blând, fiziologic si rapid.

· Provin din substante naturale brute din care se obtin prin procedee specifice de dilutie si dinamizare, actionând prin informatia energetica si nu prin mecanism chimic. De aceea, nu au efecte secundare si nu interactioneaza cu tratamentul alopat (chimic) care poate fi continuat în functie de caz.

CÂND LE LUAM?

· Se iau dimineata pe nemâncate sau în timpul zilei, între mese, astfel încât cel putin o jumatate de ora atât înainte cât si dupa administrare sa nu se bea si sa nu se manânce nimic. Este de dorit ca alcoolul, cafeaua si tutunul sa fie evitate, sau sa existe o perioada de cel putin doua ore din momentul administrarii remediului. În momentul administrarii, gura trebuie sa fie curata.

CUM LE LUAM?

· Se toarna în capacelul flaconului, 14 - 15 granule mici (3 - 4 granule mari).

· Granulele se pun pe limba sau sub limba si se sug. Patrund în organism si îsi încep efectul imediat dupa absorbtia prin mucoasa bucala.

· Se evita contactul direct cu mâna, atingerea lor, pentru a nu diminua cantitatea de substanta activa.

CUM LE PASTRAM?

· Remediile si preparatele homeopate se pastreaza într-un loc uscat, racoros, la adapost de lumina soarelui sau de substante puternic mirositoare (cafea, parfum, sapun etc.).

CE TREBUIE EVITAT?

· Atingerea granulelor cu mâna.
· Dizolvarea granulelor în ceai, cafea sau alimente.
· Folosirea mentei sub orice forma (ceai, guma de mestecat mentolata, dulciuri cu menta, pasta de dinti mentolata). Se pot folosi pastele de dinti Colgate cu calciu sau Super Cristal cu fructe.
· Administrarea granulelor din proprie initiativa (automedicatie).
· Repetarea dozei fara avizul medicului homeopat, dupa principiul ca daca v-ati simtit bine dupa un remediu, prin repetarea administrarii va veti simti si mai bine. Este fals, remediul homeopat nu-si datoreaza efectul pozitiv cantitatii administrate si frecventei de administrare.

CE TREBUIE URMARIT?

· În tot timpul tratamentului homeopat, observati-va cu atentie.
· Notati toate agravarile (pot avea loc initial) si ameliorarile ce se produc.
· Semnalati evolutia sau disparitia simptomelor, asa cum le percepeti: calitatea lor, frecventa, intensitatea, conditiile de producere, de agravare sau de ameliorare.
· Sunt important de observat modificarile starii generale, ale starii emotionale, ale capacitatii mentale.
· Observati calitatea somnului si visele ce apar.
· Este deosebit de importanta revenirea unor simptome vechi, ele indica o evolutie pozitiva, spre vindecare. Nu va alarmati, ci semnalati aceasta medicului homeopat.

DE UNDE CUMPARAM REMEDIILE?

Remediile homeopate se cumpara din farmacii specializate cum sunt:

· Homeopata Farm din Str. Scoala Herastrau nr. 32, (Metrou A. Vlaicu), tel. 232-4491, orar 8 - 16

· Farmacia Christiana din Str. Theodor Sperantia nr. 104, bl. S26, ap. 66, (79,92, 104 - Statia Decebal), tel. 322-5798, orar 8 - 18

· Farmacia Help Net 14 din Sos. Mihai Bravu nr. 112 (Metrou Iancului), tel. 642-6284

· Farmacia Apifarm din Str. C.A. Rosetti nr. 31, tel. 211-8934, orar 8 - 19

DE CE SUNT IEFTINE?

· Sunt ieftine deoarece consumul specific de substanta activa este foarte mic, nicidecum pentru ca ar fi prea simple sau "slabe".

DE CE HOMEOPATIA ESTE TERAPIA IDEALA?

· Vindeca blând, rapid si definitiv atunci când se administreaza remediul similimum, propriu fiecarui individ
· Respecta unicitatea persoanei
· Poate actiona preventiv, influentând dispozitiile morbide
· Nu da dependenta
· Nu perturba activitatea cotidiana si viata propriu-zisa
· Este accesibila
· Este ieftina

Dr. Mariana Trifa ofera consultatii homeopate la Cabinetul Medical din Bucuresti, Str. Piata Amzei nr. 10-22, scara B, ap. 2, interfon 002.
Consultatii:

Luni, Miercuri: 9 - 13

Marti, Joi: 14 - 19

Programari la tel: 212-7869, mobil: 0744-635-258, e-mail: marianatrifa@rol.ro

Luni, Miercuri: 9 - 14

Marti, Joi, Vineri: 13 - 19


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Sa va spun ce mi-a auzit azi urechile...otetul, omoara candida.Adica, se pune putin otet in palma, si se tamponeaza locul (stiti voi care)...cica ustura rau, dar e garantat ca ne scapa de uraciunea asta de candida.
Apoi...tot azi am aflat de la o colega de munca ce s-a chinuit si ea vreo 2 ani sa scape de candida de pastilutele astea CANESTEAN..CITESTE AICI...www.canesten.ro.cica ar fi foarte eficiente.
Sapt ce vine merg si eu sa-mi cumpar trat si va spun rzultatele.
Alta minunatie...cateva ziledupa menstruatie(preferabil), se introduce in vagin, cat mai adanc...iaurt(eu asa eva nu am maiauzit pana azi).Se foloseste un dispozitiv special,sau un aplicator de la un tampon intern(cum erau tampaxurile, daca va mai amintiti).
Voi ce credeti...mie mi se par un pic...primitive,dar ce nu fac eomul la disperare


http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by nikole

Sa va spun ce mi-a auzit azi urechile...otetul, omoara candida.Adica, se pune putin otet in palma, si se tamponeaza locul (stiti voi care)...cica ustura rau, dar e garantat ca ne scapa de uraciunea asta de candida.
Apoi...tot azi am aflat de la o colega de munca ce s-a chinuit si ea vreo 2 ani sa scape de candida de pastilutele astea CANESTEAN..CITESTE AICI...www.canesten.ro.cica ar fi foarte eficiente.
Sapt ce vine merg si eu sa-mi cumpar trat si va spun rzultatele.
Alta minunatie...cateva ziledupa menstruatie(preferabil), se introduce in vagin, cat mai adanc...iaurt(eu asa eva nu am maiauzit pana azi).Se foloseste un dispozitiv special,sau un aplicator de la un tampon intern(cum erau tampaxurile, daca va mai amintiti).
Voi ce credeti...mie mi se par un pic...primitive,dar ce nu fac eomul la disperare


http://photos.yahoo.com/frezia_2004




Sa stii ca in supermarketuri aici se gaseste de cumparat solutie cu aplicator pt spalaturi vaginale cu apa+otet+ inca niste chestii. Concentratia de otet insa e foarte mica. Eu una nu as folosi otet nediluat dar acu fiecare stie cat de mult tine la corpul ei. Intai poate ar trebui intrebat un doctor despre efectele secundare ale aplicarii otetului nediluat.



Mergi la inceput