Mamici Noiembrie-Decembrie 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Ce sa zic Anda.. e intr-adevar o situatie mai speciala la tine...eu de ex sunt zile cand daca manac o ciorba e muult...nicidecum pofta nebuna de mancare nu am...Am si eu momente cand mi-ar trebui sa mananc ceva special,dar nu sa ma gandesc tot la asta...Sora mea e si ea insarcinata si nici la ea nu am vazut sa aiba tendintza asta de a manca tot timpul...poate ar trebui sa te axezi pe fructe si de cate ori ti-e foame sa manaci numai ceva usor ca altfel intyr-adevar ajungi sa te ingrasi ff mult si nu stiu daca asta este bine si pentru bebe.
Te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ma gandisem si eu ca-mi cere organismul, da ce sa-mi ceara? ca eu as manca de toate.. nu, nu tineam cura de slabire. mancam echilibrat si faceam aerobic. doamne, nu stiti fetelor ce rau e sa-ti fie foame incontinuu... nu, dar nu se poate sa continui asa. mintea mea trebuie sa blocheze glandele cumva. o sa-mi impun, n-am ce sa fac. chiar daca ma rostogolesc de foame, o sa mananc doar fructe. cel mai rau e la serviciu... dar o sa-mi fac niste provizii de fructe, desi este foarte greu sa arunci un fruct in gura, cand tu ai gura plina de saliva in timp ce te gandesti la fripturi, prajituri etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ce s-o fi intamplat cu unele fete care n-au mai intrat demult...de exemplu fetele cu gemeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

anda77, si pe mine tot anda ma cheama, tot in 77 sunt nascuta, si la prima vedere, sunt tot la fel de infometata... daca-ti vine sa crezi in 2 luni am pus 5 kile...
este adevarat ca pana sa aflu ca sunt insarcinata am tinut timp de vreun an regimul disociat, reusisem sa slabesc vreo 12 kile, eu si asa sunt peste greutatea normala cu vreo 10 kile... asa ca nu ma mai deprima...
asta este, ma tot consolez cu gandul ca dupa ma apuc iara de regim, de sala, lasa, o scoatem noi la capat...
cealalta anda 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Buna burticute!

Ce coincidenta! Cind m-am hotarit si eu sa dau un semn de viata am vazut measajul cuiva care se mira ce e cu fetele care nu au intrat de mult...
La mine exista o explicatie: la servciu, din pacate nu am computer, iar acasa am avut fixul stricat, deci vax mail. Totusi, am trimis de la mama unul de Pasti, cu urari de bine etc, dar..in perioada mesajelor sterse....
Retrospectiva sarcinii pina acum: stare de greata cit cuprinde, vomitat cite o data, mai ales de la anumite mirosuri, super oboseala si stare de somnolenta, clasicele simptome, ce mai.
Eu sunt, conform calculelor mele in sapt 13+, dar la mine e o situatie, de sa-ti dai palme: am (vut super neregulat.UM a fost pe 30 ianuarie si stiu!!! ca ovulatia a fost cam prin zona de 6 februarie. La echografie dr. mi-a zis DPN 1.11.2005, in functie de marimea embrionului.
Deci, conform calculului (poate se indura cineva si mi-l calculeaza si mie, macar ca sa mai vad o parere) am intrat deja in trimestrul II, dar nici o imbunatatire la semnalmenmtele nasoale ale sarcinii.
In rest, nici burtica nu mi-a crescut, motiv pentru care sunt un pic invidioasa pe care se pot lauda cu asa ceva. Avantajul e doar ca nu m-am [grasa.

Va las acum. Voi sa stiti ca va citesc toate mesajele (de pe computerul colegei, pe blat) si sufar alaturi de voi...

PS- Spitalul Filantropia -dr. Sgarbura Zorela.
Noki - 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura_72819 spune:

Mai fetelor, cu foamea si cu constipatia si cu "raul de mare" ma lupt si eu din greu. Spre surprinderea mea azi de dimineata m-am trezit cu o stare de rau usor si zic ia sa beau niste apa poate mi-o fi sete de am senzatia asta, cand colo dupa o gura de apa am vomat o jumatate de ora(nu chiar ...dar atat mi s-a parut) numai fiere(bila galbena si amara) de am zis ca mor.cred am facut o colica biliara. Voi ati patit careva din astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Anda, eu iti sugerez sa ai linga tine morcovi, castraveti, ridichi...ti le speli si tai de acasa si cind ai pofta de ceva...si fructele sint bune si sanatoase, dar din cauza zaharului s-ar putea sa-ti dea o pofta de mincare si mai ridicata.
Eu una, cind vin la servici, imi iau mincare de zici ca merg in excursie...sa mori de ras, nu alta! Imi spal salata de acasa, imi iau cite o rosie- doua, imi pun in cutiute brinzica,ousor,depinde ce pofte am...pe birou tin intotdeauna un castronel in care am fie o portocala taiata bucatele, fie un mar, un castrevete,ardei, seminte de floarea-soarelui, stafide,etc.
Au fost zile cind, desi imi aduceam lunch-ul de acasa, ma urcam in masina si fugeam la magazin sa-mi cumpar ba o salata, ba o sticla de suc de fructe, si asta in timpul serviciului...de atunci, am grija sa am la mine tot ce-mi trebuie ca sa-mi astimpar eventualele pofte...am prin birou chiar si sardine.
In fiecare zi am alte pofte..ba lactate (din pacate, nu prea beau lapte dar suplinesc cu kefir, lapte batut, brinza) ba legume, fructe, peste...niciodata carne. Am trecut de la mincarea de la restaurant ( un timp numai mincarea chinezeasca ma tenta, fructe de mare) la mincarea gatita acasa...cred ca fiecare dintre noi trecem prin diferite faze.
Ceea ce ma uimeste foarte mult fetelor, este ca, desi maninc des si foarte variat si nu m-am abtinut de la nimic, m-am ingrasat decit un kilogram...a, ar mai trebui sa mentionez ca beau tone de apa!! la fiecare jumatate de ora ma duc la toaleta si la servici si acasa.."deprinderea" asta o am de citiva ani buni, dupa ce m-am lasat de fumat ...de cite ori pofteam la o tigara, ma umflam de apa (cind m-am lasat ajunsesem la doua pachete pe zi..) si uite asa, am depasit si faza asta cu bine.

Deci, ideea este sa ai ceva linga tine, la indemana, dar sa fie sanatos si nutritiv.

Pupicei tuturor,

& bobita 10+

Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ce vomat mai laura, n-auzi ca eu mananc si mere padurete...am ajuns sa-mi doresc sa-mi fie putina greata si nimic. chiar si cand mananc mai mult, simt o apasare in cosul pieptului, dar tot nu-mi e greata. in 20 minute pot sa mananc iar!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Vizualizarea mesajului
Buna Burtici !
Irina draga lista cu doctorii a disparut odata cu mesajele din saptamina 24 -30 aprilie .Nu am refacut listuta pentru ca nu o stiu .Trebuie sa am datele de la voi .Am retinut doar dr. lui Lavi,pentru ca il cunosc ,dar ea s-a razgindit nu vrea sa -si mai treaca dr. pe listuta ,asa ca am sters numele lui .
In clipa cind s-au sters mesajele ,listuta era cu datele la zi ,erau trecute toate mamicile noi venite si sterse fostele viitoare mamici .Acum nu stiu daca listuta este completa .
In ceea ce ma priveste pe mine ,astazi am facut 15 saptamini .De greturi am scapat de 2-3 saptamini .Nu prea am ce sa spun ,m-am ingrasat 7 KG si nu scap de somn .Despre pofta de mincare eu stiu ca o sa creasca odata cu sarcina .La sarcina cu Cosmin m-am ingrasat 24 de kg si le-am dat jos pe toate ,cind am terminat cu alaptatul .
Noaptea trecuta nu am dormin pentru ca am avut scapari de gaze in bucatarie .Locuiesc la parter si am stat toata noaptea sa pazim geamurile larg deschise .Acum s-a remediat fisura si cred c-o sa ma duc la culcare FF devreme .
Era sa uit : nu vrea nici o viitoare mamica sa-si puna poza pe site-ul nostru ?Daca tot sintem o mica familie eu am crezut ca-i frumos sa avem situl nostru si poate in viitor si poze de grup .Pupici !
15
Mirela si Cosmin 2 ani si 8 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro



Mirela si Cosmin 2 ani si 6 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

fetelor, va multumesc, imi voi suplimenta pachetelul cu morcovi si castraveti. astea n-au calorii! vorba inei, mai bine decat fructe, ca dupa fructe imi e foame in 5 minute iar... gata, m-am hotarat, de maine dimineata imi voi exercita vointa impotriva poftelor. daca simt ca lesin dupa cine stie ce bunataturi, bag castraveti din-aia multi, multi.
o sa ma straduiesc, dar cred ca pana nastem o sa ma mai auziti plangand de foame si de kilograme. of, ce sa fac daca asa a vrut Dumnezeu sa ma lupt cu prajiturile in loc de greturi...
ina, atentie cu fructele de mare. se mananca doar in mici cantitati, max 2 portii pe saptamana. sunt interzise(sau doar o portie la 2 saptamani, am mai citit)tonul, carnea de rechin si scoicile (care erau preferatele mele), toate din cauza nivelului de mercur

Mergi la inceput