Bebelusi de iulie-august 2004 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

La multi ani, Ina!!!! sanatate multa si fericire si sa te bucuri de Raducu!

Am uitat sa va spun ca ieri i-am dat putin capsune. Era un castron pe masa si s-a intins spre el, asa ca i-am dat putin, asa cam o jumatate. Vad ca n-am avut probleme. Oare pot concluziona ca nu e alergic la capsuni?

Si inca o chestie. Avem probleme la baie. Nu mai vrea sa stea in baie in fund. mai facea el si alta data chestia asta, dar acum de cateva zile e tot mai rau. Sta vreo doua minute si apoi gata, se ridica sus. Asa ca il mai spala tati pe corp cat de cat (ca el ii face baie), dar pe cap e o intreaga filozofie, ca nu vrea sa stea pe spate, asa ca ii vine apa in ochi cu sampon (degeaba scrie pe el No tears, ca tot il deranjeaza) si intr-un final plange. El, care n-a plans la baie niciodata, nici cand era de 10 zile. Noi suntem in pana de idei. Ne-am gandit sa il spalam cu dusul, dar n-a fost o idee buna ca s-a speriat de el. Ii aratam jucarii, ne maimutarim, dar degeaba, cand nu mai vrea sa stea, se ridica si gata, se impotriveste cu toata forta lui sa-l asezam. Mai nou baia s-a transformat din distractia zilei, in problema zilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Mitzura eu am invatat ceva de la fetele mele, cand nu mai vor jucarii le dau altceva. Incearca cu o lingura sau alte obiecte de pe la bucatarie, o cana cu care sa toarne apa, o sticluta, nu se poate sa nu gasesti nimic sa-l atraga. Cu clatitul parului si eu am probleme, ca Eva nu vrea sa lase capul pe spate. Am luat un sampon de la farmacie, fara parfum si alte prostii si se pare ca asta nu o deranjeaza cand ii intra in ochi. Vezi daca se gaseste asa ceva. Ar mai fi o solutie, dar mie mi s-a parut tare incomoda intotdeauna. Exista ceva ca o palarie cu boruri mari si fara calota, apa se prelinge pe ea si copilul sta ca sub umbrela. Dar eu zic totusi sa nu-l inveti cu chestii d-astea de pe acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Corina, mersi de idei, la asta nu m-am gandit sa-i dau canite sau o sticla de plastic.....poate asa sa-l conving.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Buna!

Eu iar imi laud copilul ca este cuminte...dar asa de razna a fost pana acum ca eu nu imi mai revin din uimire!Ieri cica l-am invatat sa coboare singur din pat...il puneam sa se aseze pe burta si apoi sa mearga cu spatele pana la marginea patului si sa coboare....am facut treaba asta de multa ori...ca la caini...apoi cand ii spuneam sa se puna pe burta se arunca saracul si radea,dar in loc sa o ia cu spatele,el fugea in fata,asa ca eu il trageam de picioare si el dadea din maini in spate pana cobora...si era asa de mandru ....Bineinteles ca dimineata nu-si mai amintea mare lucru...

Pe zi ce trece am senzatia ca intelege ce spun si se comporta ca un omulet.

Acum doarme..s-a culcat din nou singur...si eu sunt foarte mandra...stiu ca am mai spus,dar tare ma mai bucur!!!

In rest...ii place mai mult sa mearga in patru labe decat in premergator,probabil stie ca asa ajunge unde doreste(si unde nu e voie,normal)Ar sta toata ziua la combina si ar baga-o si in gura daca ar putea,ia o jucarie in mana si da cu ea in ecranul de la televizor sau in oglinda,bate cu palma in tot ce face zgomot...toata ziua stau dupa el si ii stig "nu e voie" ...isi da el seama,dar cand se plictiseste tot acolo se duce...Oricum este foarte dragut!!!!

http://community.webshots.com/user/simonarida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

quote:
Originally posted by philip

vaz ca iar e liniste pe aici...dar hai ca va intreb si eu ceva. in special pe mamicile al caror bebe doarme singurel, in patutul si camera lui. ati fost nevoite sa dormiti cu el in pat, fie ca nu se simtea bine, fie ca ati fost plecati undeva? si daca da, cum a fost apoi, cand a trebuit sa il culcati iarasi singurel in patut?
intreb asta pt ca se apropie plecarea nostra in ro si acolo va dormi cu noi si as vrea sa stiu de pe acum la ce sa ma astept la reintoarcerea in America

philip&andreea




Eu am dormit cu mara pe cand avea cam 3 luni, cam 2 saptamani...uneori in cate o noapte o mai iau langa mine (daca plange sau o dor gingiile) si de fiecare data dupa ce o culc iar in patul ei nu am nici o problema...a mai dormit cate o noapte-doua si la soacra mea (singura in pat) si a fost ok la intoarcere...acum nu stiu ce sa zic pt o perioada mai lunga...


Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Salut, de ieri ma chinui sa fac poze la Strumf ras in cap si am reusit abia azi, asa ca il puteti vedea in albumul MATEI NEW LOOK. Am incercat sa-i prind si dintii in poze dar nu se vad...

ANDREEA- AMIRONEANU, o scumpete Stefi, mai ales cand ''citeste presa''.

Noi ne-am mai vindecat de iritatia la fundulet, asa cum am spus, am schimbat marca de scutece si l-am dat cu Triamcinolon S.

Sa ma laud, de doua zile Matei spune clar si raspicat mama, papa si baba. Mi-au dat lacrimile de emotie cand l-am auzit, imi dau seama ca acusi gata cu epoca bebe, trecem la baietel mare.

Daca mai vreti o reteta care la Grasul meu a avut succes- piept de pui se inabusa in putin ulei sau unt, se pune apa, se lasa la fiert, se adauga 2 cepe tocate si un morcov ras pe razatoarea fina, ardei, se fierb bine, bine, la urma se adauga un pic de faina dizolvata in apa-iar in castronul in care dizolvati faina puneti cate putina zeama din papa si amestecat bine, apoi o adaugati in vasul de pe foc, lasati sa fiarba mestecand sa se ingroase, pasati tot si e foarte buna.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/my_photos
Mami+ MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Multumesc mult pentru urari. Din pacate sunt putin stresata pentru ca Raducu face febra de vineri (in special seara si noaptea). Asa ca in weekend-ul asta am cam avut program de cabaret ...pana pe la 3 dimineata. Azi am fost sa-l vada dr. si cica are rosu in gat dar ar putea fi si din cauza dintilor. Iar acum cateva ore m-a sunat bona ca are si scaune moi. Altfel e f vesel si energic dar n-a prea mancat bine. Si tot din weekend-ul asta a inceput sa exerseze ridicarile la marginea patutului...dar nu numai in timpul zilei. In una din seri l-am adormit si l-am pus in patutul lui. S-a foit si din pozitia pe burta (in sac fiind) s-a ridicat pe genunchi, apoi in fund si in final in picioare, desi era semiadormit. Prima data m-a amuzat-mi-am amintit de Tudor-dar cand a facut a treia oara chestia asta...nu mi s-a mai parut amuzant deloc

Ina32 & Raducu (14.07.2004)
poze Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Ina, la multi ani, multa sanatate si noroc in viata, fericire alaturi ed cei dragi!
Mai intii, trebuie sa-mi cer scuze pentru o informatie falsa postata la subiectul cu funduletele iritate, cind am sugerat foilosirea de Baneocin si saprosan pudra, dar tanti Roza si-a bagat coada. Cind am plecat din maternitate Ilinca a luat doi stafilococi: de la unul era plina de bubute pe tot corpul care au necesitat o luna de bibileala cu iod si baneocin/saprosan iar de la celalalt scaune acide, eritemul de rigoare, care l-am rezolvat cu eternul cutaden. De aici confuzia! Nu mi se intimpla des, dar se intimpla, impuscati-ma daca e cazul!
Astazi mergem la doctor si vedem ce si cum.
Adema, ce mai face Codrut?
Ma gindeam poate mai facem un tur de forta si postam programul de papa si somn al bebeilor, ce ziceti? Pupici si o dupa-amiaza linistita.

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucureii mei

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua!

Mai scriu si eu ca sa nu ne uitati...De citit v-am citit, de scris nu prea am timp ca sare Botosica pe mine cu bolta...:)

Am fost la bunici de Paste, prima plecare...Dupa o zi am zis ca pana la majorat nu o mai scot din casa....hahaha
Am luat toata casa cu noi...degeaba...De gatul meu agatata zi si noapte a stat. Pana a venit taica'su, pe care l-a recunoscut imediat si cand i s-a agatat de gat nu i-a mai dat drumul 3 zile (asta dupa o luna de absenta).
Scara interioara, bucatarie jos, dormitor sus, io cu Botosica de gat zi lumina....am facut neshte muschi de halterofil pe spate ceva de groaza...hahaha

Acum cateva zile si-a dat drumul la vorba (vorbea eatoata ziua ca gugustiucu;, dar acum nu-i mai tace gura)...tatatata, dadadada, papapa, bababa, nanananana....si cand vrea sa ne convinga le combina....

Gata pauza, s-a trezit....acu' s-o gandi ca am avut concediu, parca vaz ca ma mai lasa sa scriu peste o luna...
Sanatate la pitici si la mamici!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze si pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Ina32, la multi ani, multa saatate si tot ce iti doresti!

Mitzura, eu acum pe Stef il spal cu dusul pe cap. Am inceput pe la 6-7 luni. La inceput si el a plans (vreao 2 zile), dar s-a obisnuit. Ii lasam apa sa curga pe manute si el vroia sa o prinda. Acum ii place.

Adema, sper ca e Codrut mai bine. Sanatate!

_
O zi plina de bucurii, Eli & Stef
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Nasterea broscutei

Mergi la inceput