in tabara - la ce varsta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am trimis-o la 6 ani in tabara pt 12 zile la 950 km de noi, s-a descurcat foarte bine. Apoi am retrimis-o in alta si in alta si a devenit rutina. Are 9 ani in prezent. La vara va merge sigur in tabara (e) poate o trimit in doua ca e vara lunga.

Problema nu e la el ci la voi. Personal nu cred ca il veti trimite pana la urma, dar doar din cauza voastra. Parere personala pot sa gresesc. Cu febra se poate intampla dar exista destule solutii rapide antipiretice, nu persoana conteaza ci tratamentul in sine. Noi i-am pus de fiecare data medicamentele necesare in cazuri de acest gen nu a fost cazul niciodata dar am avut in vedere. Daca nu ar fi avut au exista variante certe: au avut multi copii la ei medicamentele necesare respectiv educatoarea a avut o suma de bani de la noi prevazuta pt situatii mai speciale. Nu a fost cazul niciodata pana in prezent.

Succes cu voi!

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu am fost in prima tabara la 6 ani. Era linga orasul meu, asa ca ai mei au venit si m-au vazut. dar nu plingeam dupa ei.........Apoi, am fost cu sora mea, eu cl.2, ea cls. 1 la bran...destul de departe de noi.....vreo 400 km. Am cazut si aproape ca mi-am frint mina. I-au anuntat pe ai mei, dar pina au venit ei deja primisem toate ingrijirile necesare de la profii cu care eram in tabara si de la personalul medical.
Am fost apoi in multe tabere, asa ca si pe Bianca abia astept sa o trimit (nuami ca asti anu organizeaza inca:-().

Sunt de acord cu Marius: nu o sa-l lasati nu pt ca nu vrea el si ca nu s-ar descurca, ci pt ca nu vreti voi. Incercati! Nu aveti mai nimic de piedut. 60 km i-i faci imediat cu masina, daca Dne fereste mori de dorul copilului sau se intimpla ceva. Dar, daca copilul are o relatie mai speciala cu educatoarea, ai putea sa incerci sa-l lasi!

BIANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Diana va merge anul asta in tabara pentru prima data, la 9 ani. E o tabara internationala, de limba engleza si probabil ca vor avea mai tot timpul ocupat, n-o sa aiba timp de nazbatii. Nu stiu daca ma voi duce dupa ea, dar la telefon o sa vorbim sigur.
Parintii cu experienta in acest domeniu, voiam sa stiu cum ati facut cu banii de cheltuiala? I-ati dat copilului sau invatatoarei/profesoarei? Va avea nevoie de multe haine? Ce dificultati au intampinat copiii vostri acolo?




http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana spune:

Eu cred ca este foarte bine sa mearga in tabara. Eu am fost prima data in clasa a IV-a si mi-a placut foarte mult. De atunci am fost aproape in fiecare an. Si la Diana la gradinita se organizeaza tabara si mi-as fi dorit sa mearga dar nu merge nici una din educatoarele de la grupa ei si, bineinteles, nici ea nu vrea sa mearga. O inteleg, insa eu cred ca este foarte bine sa plece de linga fusta mamei. Asa se obisnuieste sa se descurce singura si sa fie raspunzatoare pentru ce face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Eu am mers in prima mea tabara la 6 ani si jumatate impreuna cu fratele meu de 4 ani. A fost super!!! De atunci am ramas cu "deformatia profesionala" de a avea grija de fratele meu, care acum este cu un cap jumate mai inalt decat mine, si tot...

Tin minte ca erau niste colegi de clasa care au facut nu's ce prostie si doamna i-a altoit cu o urzica salbatica....mama ce vezicule cu lichid le-au iesit pe picioare.... Imi dau seama ca scandalizez forumul cu aceste declaratii, dar fratele meu care vazuse totul a fost foaaaarte cuminte zilele alea, si ma asculta !
Iti dai seama, aveam 6 ani si fratele meu nu-mi iesea din cuvant!!! Mergeam si la discoteca.... Asta da maturizare!
De atunci am fost mereu impreuna, trei tabere pe an, vara iarna si primavara, de ma intreb si acum, cate sacrificii au facut parintii mei sa plateasca atata banet pe distractiile noastre.
Cu noi au avut noroc ca ne-am intors mereu cu toate lucrurile la noi. Sotul meu, imi povesteste ca s-antors de la Navodari in PICIOARELE GOALE!!!! I-au furat pana si papucii!!!
Asa ca noua, ca parinti, ne trebuie mai muuuult curaj ca sa-i lasam in tabere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

Finuta mea a mers in tabara la 3 ani si jumatate. Prima data. Apoi la aproape 4 ani, in iarna, a fost in a doua tabara, cea de schi. In vara asta merge din nou, are deja doua prietene de aceeasi varsta cu ea, gemene.
Ea zice ca s-a distrat foarte bine, a fost o tabara aventuroasa, cu un pic de escalada pe stanci, cu un pic de speologie, cu un pic de cunoastere a naturii, cu multa distractie pe langa cabana, cu plimbari cu barca, carnaval, foc de tabara, samd.
Nu sunt niste tabere organizate de scoala, ci de o organizatie de protectia mediului, au deja niste ani buni de experienta, au personal instruit si certificat in Franta ca si animatori de centre de vacanta. Daca doriti sa stiti mai multe sau vreti sa va pun in legatura cu parinti care au trecut deja prin asta si sunt la al patrulea an de tabere de acest gen dati-mi un PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Sunt foarte mandra sa va anunt ca tabara noastra este deja platita (si eu amenintata de sot ca daca ma razgandesc si nu mai las copilul trebuie sa ma duc eu in locul lui sa ne scoatem cheltuiala )
Asa ca astept cu ....(nu stiu cu ce sa zic nerabdare sau groaza) sfarsitul lunii cand puiutul meu pleaca in tabara.
O sa am nevoie de ceva umere pentru plans in acea perioada!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Bravo Kitty, o sa vezi ca o sa fie bine! Nu-ti fa prea multe griji, pt ca din cite am inteles copilul merge cu una din educatoarele preferate, nu?

Abia asteptam sa ne povestesti impresiile copilului (ca sper sa nu ajunga sotul sa te trimita pe tine).

Curaj mamico, o sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

Bravo tie mamica viteaza! Puiul iti va multumi ca i-ai dat prima dovada de incredere si l-ai lasat sa invete sa se descurce ca un omulet cu personalitatea conturata deja.
Sigur ca vei avea emotii, vei adormi greu si te vei gandi intr-acolo dar gandeste ca e intr-un mediu sigur, ca e cu persoane care il cunosc deja si stiu cum sa-l trateze, ca pana la urma sunt doar 60 km intre voi, poti sa-i parcurgi in zbor daca e cazul.
Si ... nu uita sa-l lauzi pentru ca s-a descurcat pe cont propriu si nu pentru ca nu a plans dupa parinti, construiteste-i increderea in propriile forte.
OOfff, ce sfatoasa sunt, sa nu mi-o iei in nume de rau te rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Multumesc de laude!!!!
O sa mai solicit incurajari ca parca ma lasa curajul cu cat se apropie mai mult momentul!!!
Noroc cu puiutul care asteapta cu nerabdare si imi tot spune ca ma iubeste ca il las sa mearga, ca pe alti copii nu-i lasa parintii!

Mergi la inceput