in tabara - la ce varsta?

in tabara - la ce varsta? | Autor: Kitty

Link direct la acest mesaj

azi cand am fost la camin dupa raul (6 ani implineste luna aceasta) educatoarea mi-a spus ca au venit ofertele de tabere. este o tabara la sovata la cam 60 km. de noi pe 6 zile. merg 2 din cele 3 educatoare de la ei de la grupa.
Eu sunt o mama-closca si toata lumea imi spune ca nu las copilul sa respire si el profita si pare f. neajutorat cand e cu mine. Pentru asta ma gandesc ca i-ar face bine o saptamana fara mine, apoi stiu ca una din educatoare, care si are cu raul o relatie speciala, a mai fost de multe ori cu copiii in tabara, chiar si la mare.Pe de alta parte acum sunt viteaza, dar cred ca o sa-mi scada entuziasmul cum o sa se apropie momentul. Sotul meu spune ca e sigur ca o sa-l innebunesc zilnic sa mergem la copil.
voi ce parere aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Daca ai o parere buna despre educatoare referitor la felul in care au grija de copii, lasa-l sa mearga, o sa ii prinda f bine. Cu atat mai mult cu cat spui ca una dintre ele are experienta cu mersul picilor in tabara si ca baietelul tau este atasat de ea. Eu am fost prima data in tabara tot la 6 ani, la mare si mi-a prins f bine, si eu fusesem pana atunci sub fusta bunicii...

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Entuziasmul meu a scazut deja pentru ca puiutul a facut azi dimineata febra mare (39.3 la ora 5 dim.), fara ca aseara sa aiba ceva si am intrat in panica. Daca s-ar intampla asa ceva cand nu e langa mine?
As vrea tare mult sa mearga sa vad cum se descurca, dar nu ma simt in stare sa stau departe de el atatea zile 6!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Eu am fost in prima tabara, la mare, cand terminasem clasa I, deci la 7 ani jumate, tabara fiind de 10 zile. Si nu a venit nimeni la mine. Am facut rosu in gat, am tusit, imi amintesc chiar ca mi-a dat o asistenta cu albastru de metil intr-o zi.
Iti spun astea ca sa intelegi ca si la 15 ani poate face febra daca e sa o faca.
Daca Raul are o relatie buna cu educatoarea, banuiesc ca o poti ruga sa te sune imediat ce s-ar intampla ceva cu el si daca e cazul poti merge sa il iei. Sfatul meu (ce usor spun acum, sa vedem cum oi fi si eu peste cativa ani...) e sa il lasi. Distanta nu e mare si in caz ca face febra sau plange dupa tine poti merge la el. Iar pentru copii conteaza foarte mult aceste tabere, eu eram innebunita sa plec.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

La noi problema e ca nu prea cred ca el sa vrea sa mearga, eu vad plecarea lui si ca pe o terapie la faptul ca e dependent de noi mai mult decat ar trebui la varsta asta. Sa fiu eu de vina? asa se spune in jurul meu!
Oricum panicoasa si stresata cum sunt mi-am gasit un subiect bun pe care sa ma agit in urmatoarele saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Si la Ozi au anuntat tabere si excursii. Sotul ar vrea sa o lase pentru ca spera sa nu mai fie asa dependenta de mine dar eu nici nu ma gandesc! Am avut-o la soacra-mea (era si mama mea cu ea)5 zile si cand a ajuns in trenul in Gara plangea de rasuna tot peronul: sa vina mami! mamica mea buna! S-a lipit de mine si mi-a zis ca fara mami nu mai pleaca. Eu oricum eram tot timpul pe telefon (vorbind cu bunicile pentru ca Ozi facea crize de plans dupa ce vorbeam cu ea). Nu, cred ca albesc de grija si de dor. In plus, a mea face febra noaptea si asta fara sa aiba semne la culcare asa ca nu pot sa risc sa mi se imbolnaveasca si sa nu fiu langa ea. Nu ti-am fost de ajutor, stiu, dar m-am descarcat si eu. Pupici! Gratiela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu sunt fan tabere si excursii la copii. A fost infernala (pentru mine) prima excursie a Ioanei. Apoi prima tabara, prima iesire in strainatate. Dar au trecut, acum sunt rutina.
Varsta de 6 ani mi se pare cam cruda, insa. De la 8, este ok. Da, este nevoie de calire, dar nu cu pretul disconfortului la copil, ca nu-l trimit in armata.


http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Astazi, surpriza! La sedinta cu parintii educatoarele au deschis subiectul cu tabara si din 18 parinti prezenti, s-au adunat 10 copii inscrisi din prima in tabara. Copii intre 5 si 6 ani si jumatate.
Am fost foarte mirata, nu-mi inchipuiam ca o sa fie asa entuziasm si.......asa parinti curajosi!!!
In schimb la noi nu mai vrea tata care se pare ca nu a avut niste experiente prea placute in taberele unde a fost trimis mai mult fara voia lui.
Asa ca tot nu stim ce o sa facem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Eu am fost un copil foarte rasfatat si cocolosit cand eram foarte mica, totusi la sase ani ai mei m-au lasat in tabara. A fost si dorinta mea sa merg, dar cand am ajuns acolo am inceput sa ma plang ca nu-mi placea mancarea, ca ne obligau ingrijitoarele sa dormim dupa-masa, ca aia, ca ailalta. Imi aduc si acum aminte niste momente noaptea, dupa ce se dadea stingerea, eram intr-o sala care mie mi se parea imensa, copiii in paturi unul langa altul, cel din dreapta mea dormea, cel din stanga mea dormea, iar eu nu puteam sa adorm, era intuneric si ma tineam cu mainile de barele metal de la capul patului si plangeam Intre timp bunicii mei au venit si ei la munte intr-o statiune apropiata si ma vizitau aproape in fiecare zi, cred ca si de asta am inceput mai tare sa ma plang ca nu-mi place in tabara, si pana la urma pe la jumatatea taberei m-au luat bunicii de acolo. [Din perspectiva de acum nu cred ca era chiar asa de rau in tabara aia, dar eu in viata de zi cu zi mergeam la gradinita cu program scurt, asa ca nu eram obisnuita sa mananc si sa dorm in alt loc decat acasa, si, cum am scris mai sus, eram o rasfatosenie de copil].In anul urmator am mers la scoala si invatatoarea organiza si ea o tabara. Eu uitasem deja de neplacerile din vara precedenta si m-am rugat de parinti sa ma lase, dar nu au mai fost ei de acord, mi-au spus ca iar o sa plang si-o sa vreau acasa. Si nu m-au mai lasat.. pana in clasa a cincea, cand am inceput sa merg la un cerc de informatica, unde inaintea unei vacante profesorul ne-a dat sa rezolvam o problema si a spus ca cine o rezolva primeste o tabara gratuita. Eu am rezolvat-o si am venit f. mandra acasa, am informat-o pe mama ca am castigat o tabara si ca nu mai are ce sa-mi spuna, eu ma duc. M-am dus, a fost super ok, si de atunci pana am intrat la liceu am fost in toate taberele pe care le-am prins, uneori si cate cinci pe an

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

eu am fost in tabara in clasa a 5-a impreuna cu sora mea de clasa 1-a

nu mi-a placut, asa ca am repetat experienta abia in clasa a 10-a...

dar nu cred ca voi avea putere sa o las pe Oana, desi sotul meu spune ca o sa ma convinga sa o las!

5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

si eu am lasat-o in tabara pe la 5-6 ani. i-a placut foarte mult, s-au distrat de mine. in copilarie si eu am fost in f multe tabere, am numai amintiri placute desi taberele acu 20 de ani erau dezastru din punct de vedere al conditiilor. dar pentru noi prea putin conta cum stam:)
kitty sfatul meu ar fi sa pleci si tu pe undeva cat e copilul in tabara, in felul asta sunt mai putine sanse sa-ti vina cheful sa-ti vizitezi copilul.

Mergi la inceput