CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Nemessis: la cat timp de la conizatie ti-au recomandat tie spalaturi cu ceaiuri,ovule? Mie mi le-a interzis dr. 6-8 sapt, in functie de cat de repede se vindeca.
Oricum...in momentul asta nici nu ma simt in stare sa folosesc ceva

Alina, eu aveam programare luna trecuta pt READ, dar am avut "inspiratia" sa merg la mare o sapt, exact inainte de momentul respectiv si am avut parte de o sangerare asemanatoare celei din timpul menstruatiei, iar dr. a spus ca e cazul sa mai astept o luna pt a face interventia.
Atunci nu a comentat nimic despre mare, dar acum mi-a interzis.
Din punctul asta de vedere cred ca voi fi f. cumintica, desi ne planificaseram sa mai mergem o data la mare in vara asta. Numai ca...is patita!

mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_tian spune:

Am trecut prin acelasi cosmar dar am avut noroc de un medic f.bun. Am fost diagnosticata cu o rana pe col si la pap +colposcopie a iesit PAP3- anomalii ale celulelor epiteliale-HSIL. Am trecut printr-un ERAD si proba de tesut a fost trimisa la biopsie: rezultat-CERVICITA CRONICA ULCERATIVA/DISPLAZIE SEVERA-CARCINOM IN SITU. Am crezut ca mor, noroc ca am un sot extraordinar care nu s-a pierdut cu firea la aflarea vestii si a discutat personal cu medicul (un medic de exceptie - de la Polizu-care nu a luat nici o decizie de moment fara a ne trimite sa mai facem niste teste). Am luat probele de parafina de la anatomopatolog(ne-a spus ca microscopul este limitat , nu poate sa vada daca acele celule au depasit membrana bazala-doar atunci se poate vorbi de cancer) si ne-am dus la un laborator privat unde se fac teste de imunohistochimie (detecteaza prezenta celulelor canceroase in organism)si rezultatul a fost DISPLAZIE MODERATA-SEVERA (fara prezenta celulelor canceroase).Am suportat un al doilea ERAD si biopsie , rezultatul a fost DISPLAZIE MODERATA-CIN II. De la CARCINOM IN SITU am ajuns la DISPLAZIE MODERATA , ce ziceti de asta? Doar facand mai multe investigatii.Se pare ca virusul PAPILOMA este implicat in aparitia acestei displazii. In august voi face un tipaj viral.Si cand ma gandesc ca m-am dus la ginecolog pentru ca ne doream un copil si nu ramaneam insarcinata.
Mesajul meu este cam lung dar concluzia este urmatoarea : este f.f. important sa gasim medici foarte buni , ne pot salva viata.

Consider ca Dumnezeu ma iubeste , medicul mi-a spus ca am ajuns la el pe ultima suta de metri...sau daca ma duceam la alti medici ...nici nu vreau sa ma gandesc .....din cauza altor medici am ajuns aici ... la controalele care le-am facut pana acum nici nu au depistat ca am o rana pe col...incredibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Gabi_tian, imi pare rau ca a trebuit sa traiesti o astfel de experienta. Nici pe mine nu ma avertizasera alti medici in legatura cu rana de pe col.
Bine ca acum e totul bine.
Va tin pumnii sa aveti un bb cat mai curand!

mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gologanii spune:

Ma bag si eu in discutie.
Am avut o rana pe col acum 3 ani si am ttratat-o prin ERAD.
Credeam ca totul este OK. Insa acum, la 6 luni dupa ce mia-m pus sterilet, examenul PAP (2, in doua locuri diferite) a iesit 2-3 cu discarioze. Am facut colposcopia care a iesit in regula, fara leziune. Medicul mi-a spus sa astept 6 luni si mai vedem.
Cum pot sa astept, stiind prin ce-am trecut acum 3 ani, cand testul Pap era mai bun decat cel actual?
As vrea sa va intreb unde se poate face tipizarea HPV?
Imi puteti recomanda un laborator unde aveti incredere 100% in medicul anatomo-patolog?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Ce n-am inteles eu, virusul papiloma se trateaza sau doar il tinem in friu. Ma ingrozesc numai la gindul ca stiu atit de putin despre boala asta.
Deci biopsia poate iesi si prost.Mai am un motiv sa nu dorm noaptea.Oare cind se va termina? simt ca ma lasa nervii.
A, partenerii nu ar trebui sa se trateze si ei, ca doar asa l-am luat, ca n-o fi venit pe calea aerului?

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_tian spune:

si la PAP2 cu ERAD trebuia sa-ti trimita proba de tesut la biopsie. O prietena de-a mea s-a dus de frica (cand a auzit ce-am patit) la acelasi medic si diagnosticul a fost PAP2-fara celule atipice. A trecut printr-un ERAD si la biopsie i-a iesit DISPLAZIE USOARA-MODERATA(CIN I-II) ,tot virusul PAPILOMA....
Nu stiu f.multe de virusul asta nenorocit , doar ce-am citit pe net si ce mi-a spus medicul.
Explicatia medicului : prin procedura ERAD se distruge celula gazda (ce contine virusul) si el nu mai exista , poate aparea la o noua reinfectare.....atat mi-a spus...
Da , biopsia poate sa iasa prost , in mare parte nu din vina medicilor ci a kiturilor de testare. In spitale nu au , sunt f.scumpe.Eu am facut testul de imunohistochimie(este diferit fata de cel histopatologic -asta se face in mod uzual) la un laborator care are avantajul ca are kituri f.bune si rezultatele sunt rapide(72 h-7 zile)si dezavantajul ca sunt f.scumpe.Dar ce mai conteaza cand in joc este viata noastra. Intrati pe site la www.polimed.ro.
Multa sanatate va doresc tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuchi spune:

Fetelor am si eu o interbare: cand v-a spus doctorul de CIN III, dupa Pap sau dupa analiza testului scos? Eu am facut aici analiza echivalenta cu Pap (smear cervical test) si mi-a iesit severe abnormality. Apoi a urmat colposcopia si mi-au facut LLETZ (din ce am citit din pliantele pe care le-am primit si de pe net am vazut ca asta e metoda de tratament care se face acum si are avantajul fata de laser ca se poate analiza testul scos la laborator si nu este asa de invaziva ca si conizatia cu bisturiu). Dupa o saptamina a venit rezultatul de la lab si mi-au spus ca este CIN III si sa revin dupa 6 luni iar la Pap si colposcopie. Ce vreau sa spun este ca dupa LLETZ m-am recuperat rapid, in 3 saptamini si nu am avut nici creme, nici ovule, nici alte vizite la doctor, mi-au spus ca se reface singur tesutul.
Acum cand vin acasa vreau sa fac tipajul HPV sa stiu daca asta e motivul acestei cervicite. Din ce am citit HPV nu trece cu medicamente, acum se tot lucreaza la un vaccin, pt ca numarul purtatorilor de HPV este destul de ridicat.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

CIN lll- dupa PAP.
ce metoda e cea folosita la tine?
si mai am o intrebare; e normal sa am hemoragie sau e un ciclu mai prelungit?

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

alinaxeni: la 2 sapt. dupa interventie e posibila aparitia unei hemoragii. Se desprinde pojghita/cojita formata in urma cicatrizarii. Daca aceasta e fixata, din intamplare,pe un vas de sange, determina hemoragie. In astfel de situatii trebuie sa mergi la dr. pt a ti se fixa o mesa. Tie ar fi trebuit sa-ti vina menstruatia?
Zic si eu...dar am doar o sapt. de la interventie. Dr. mi-a prezentat riscul asta. Astept sa vad ce spun fetele care au depasit prima menstruatie de dupa interventie.

mami de Vladut(13.06.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Da, prima a venit normal si in continuare e hemoragia asta de 2 zile care e cumva altfel,nu e f. abundenta dar e.
Mesa,asta inseamna inca o interventie?OOOOFFF
Maine ma duc la control sa vad ce e.

alina

Mergi la inceput