CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cocodutz spune:

buna, sunt si e pentru prima data cand intru pe forum. sunt casatorita am 23 ani si vreau sa raman insarcinata, dar vad ca nu pot.inca nu am fost la doctor pt ca am tot asteptat sa raman...insa acum o sa dau o fuga saptamana asta.
am avut si eu o rana pe col, acum 4 ani si nu am cauterizat o.am facut tratamente diferite.am fost la mai multi doctori...cand aparea, cand disparea...ultima data nu mai era, dar din moment ce nu am ramas insarcinata, presupun ca ceva nu e in regula...iar dupa ce am citit mesajele voastre, m am speriat rau...imi doresc mult de tot copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocodutz spune:

buna sunt
in legatura cu cervicita,daca stiti cumva un doctor foarte bun la care sa ma duc, va rog din suflet sa mi dati o adresa sau un numar de telefon...
nu vreau sa merg la oricine ca sa patesc ce au patit celelalte fete
va multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

a auzit cineva de tratament cu citostatice (6-fluoro-uracil) indiferent de rezultatul PAPS?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:



Dana, ii spui ca vrei Papsmear (asta e Papanicolau), ca ai 'a history of dysplasia.' Poti sa-i spui ca vrei si colposcopy si HPV-testing, dar de obicei ei nu fac asta decat daca rezultatele la Papanicolau nu sunt bune (acum depinde si de asigurarea ta).
Displazie = dysplasia
Col = cervix
Bafta!




quote:
Originally posted by maimutelu


Am facut o cauterizare in Romania in urma cu 6 luni. Sunt in US acum so as vrea sa merg aici sa-mi fac analizele .. papanicolau si ce se mai face dar .. habar nu am cum sa-i explic doctorului. Nici nu stiu ce teste sa-i spun sa-mi faca. Nu prea am pe cine sa intreb aici asa ca ma gandeam daca ma poate ajuta cineva tinand cont ca vad ca este lune si din US si din UK. Multumesc mult!

Dana



Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

quote:
Originally posted by cocodutz

buna, sunt corina si e pentru prima data cand intru pe forum. sunt casatorita am 23 ani si vreau sa raman insarcinata, dar vad ca nu pot.inca nu am fost la doctor pt ca am tot asteptat sa raman...insa acum o sa dau o fuga saptamana asta.
am avut si eu o rana pe col, acum 4 ani si nu am cauterizat o.am facut tratamente diferite.am fost la mai multi doctori...cand aparea, cand disparea...ultima data nu mai era, dar din moment ce nu am ramas insarcinata, presupun ca ceva nu e in regula...iar dupa ce am citit mesajele voastre, m am speriat rau...imi doresc mult de tot copii.

corina

draga corina,controlul si analizele inaintea unei sarcinii sunt obligatorii dupa parerea mea.vreau sa-ti spun ca si eu am rana pe col,nu f mare si cu toate astea am ramas insarcinata.daca nu ai ramas inca insarcinata nu dispera,motivele pot fi multe.iti recomand un test pentru stabilirea perioadei fertile(testul donna,il gasesti pe www.madalinas.ro,e la 90 ron),pt a concepe chiar in acea perioada.o prietena de-a mea a aflat ca are clamidia,un alt motiv pt care multe femei nu raman insarcinate.deci motivele sunt nenumarate de aceea cel mai sigur e sa vezi daca ai vreo problema tu sau sotul tau,iar daca toate analizele sunt bune(ceea ce iti doresc)nu-ti ramane decat sa treci la treaba....succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia82 spune:

quote:
Originally posted by cocodutz

buna, sunt corina si e pentru prima data cand intru pe forum. sunt casatorita am 23 ani si vreau sa raman insarcinata, dar vad ca nu pot.inca nu am fost la doctor pt ca am tot asteptat sa raman...insa acum o sa dau o fuga saptamana asta.
am avut si eu o rana pe col, acum 4 ani si nu am cauterizat o.am facut tratamente diferite.am fost la mai multi doctori...cand aparea, cand disparea...ultima data nu mai era, dar din moment ce nu am ramas insarcinata, presupun ca ceva nu e in regula...iar dupa ce am citit mesajele voastre, m am speriat rau...imi doresc mult de tot copii.

corina



un doctor care cred eu ca e bun si la care vreau si eu sa merg e radu vladareanu( clinica elias)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocodutz spune:

buna, va multumesc mult pt raspunsuri.am mers sa mi fac analizele premergatoare sarcinii si le voi primi in 2 saptamani. sper ca totul sa fie bine si va doresc si voua sa va rezolvati problemele.
am citit in forum ca se face colposcopie doar daca testul papa iese rau, iar mie mi s a facut colposcopie, insa nu tin minte sa mi fi zis ceva despre test.asta inseamna ca iesise rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns may_lucille spune:

Mesaj pentru Pamela / neopam:
as dori foarte mult sa luam legatura si sa aflu de clinica din Italia unde te tratezi pentru acest diagnostic. O situatie asemanatoare, mai grav diagnosticata ma face sa inteleg ca am nevoie sa consult un doctor de specialitate dar metode occidentale cum le numesti si tu cred ca mi-ar da mai mult curaj si optimism sa inteleg ce am de facut mai departe. Este o situatie urgenta. Scrie-mi te rog pe adresa de email may_lucille@yahoo.com

Iti multumesc si speri ca te simti bine.Multa sanatate
Lucia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen28_b spune:

Buna fetelor! Am tot citit povestile voastre si sincer ma trec fiori cand ma gandesc cat trebuie sa se chinuie o fata.
Poate aveti un sfat pentru mine. Sunt din Iasi si am 22 de ani. De cam 10 luni ma tot chinui cu o cervicita care nu imi da pace. Primul test papanicolau facut acum 10 luni a avut ca rezultat "inflamatie medie". Am facut tratament cu antibiotice si diverse ovule(cervugid,meclon, daca am gresit vreo denumire,scuze :D) dar am luat si anticonceptionale timp de 10 luni (yasmin) caci aveam ovarul drept marit si chisturi pe ambele.
Acum cica toate chisturile au disparut, insa la ultimul papanicolau mi-a iesit ASCUS cu inflamatie si filamente miceliene. Am luat din nou antibiotice si tergynan. Dupa tratament o sa merg din nou la medic.
Ce tipuri de investigatii sa mai cer? Ca eu sincer sunt shocata de toate problemele astea. Nu mi-am inchipuit ca o sa am astfel de probleme in viata si nici simptome nu am avut vreodata.
Inca un lucru, imi puteti recomanda un medic bun in Iasi? Eu merg la Doamna Holicov. E amabila si imi pare bine pregatita, dar o a doua opinie e buna intotdeauna.
O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sly2007 spune:

Buna,
M-am inscris de curand in acest forum pentru ca m-am identificat cu unele din problemele voastre. Mai exact in urma cu un an am facut un control la care nu s-a depistat nimic in neregula. Mi s-a pomenit de o mica rana pe col dar mi s-a spus ca nu este nimic de facut atata timp cat PN este in regula. Nu am cerut o a doua opinie..... greseala mea. Anul acesta am mers la dna doctor Tarlea care de cum mi-a vazut rana pe col mi-a spus ca ceva nu este in regula. In urma analizelor a rezultat infectie cu HPV 16, PN CII/CIII. Am efectuat ERAD si la examenul histopatologic a rezultat CIN II-III (displazie moderata si severa). Acum urmez un tratament cu Isoprinosine si astept niste rezultate suplimentare la teste imunohistochimice.
Intrebari:
- diagnosticul de CIN III /carcinom in situ a fost pus pe baza rezultatului histopatologic sau au mai facut teste suplimentare de imunohistochimie (am inteles ca astea se efectueaza la noi in tara doar de 2 - 3 ani)
- pentru toate tratamentele naturiste pe care le-ati luat v-ati consultat cu medicul ginecolog sau ati facut totul din proprie initiativa.

Astept vesti de la voi cu orice informatii puteti sa-mi dai. Sunt disperata. De 2 luni tot astept rezultate la analize si cand le primesc numai bune nu sunt. Am aproape 33 de ani, sunt casatorita nu am copii si nici nu stiu daca mai pot sa ma gandesc la asa ceva atata timp cat nu se rezolva aceasta problema, asta in caz ca are rezolvare.... Am vazut ca multe dintre voi ati depasit momente grele.... spune-mi cum ati reusit
Multumesc pentru sprijin

Mergi la inceput