CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Am citit in toate mesajele si am gasit explicatiile legate de modul in care se foloseste marul lupului. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Indora, ai fost la plafarul de la Unirii ? mai au Marul Lupului ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Da, am fost la Plafarul de la Unirea (pe langa Hanul lui Manuc) si mai aveau. Am reusit sa imi cumpar insa este la o punga mare. Tu spuneai ceva despre pungulite si ca la un litru de ceai trebuie sa pui o pungulita. Pe prospect scrie ca se pune o lingurita la o cana de apa, se lasa la macerat cam 6 ore si pe urma se foloseste. Eu am cerut marul lupului si m-a intrebat daca ceai? Banuiesc ca e ok. Tu de care cumparai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Indora,
eu cumparam planta tocata, deci cred ca ceai era, dar nu pliculete.
Pungutele aveau parca 20 g si puneam jumate de punga. O lasam mai mult de 6 ore uneori o lasam de dim pana seara sau chiar pana a 2 a zi cand uitam de ea. Important e sa nu fie mai putin de 6 ore.
unde ai gasit punga mare ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

kamiska si indora, va rog, ce fel de pungulite ? adica cine este producatorul si cam ce scrie pe eticheta despre el ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

La Plafar la Unirea am cerut simplu ,,ceai de marul lupului" si domnul de acolo a stiut ce sa imi dea. Este intr-o punga din hartie si este planta maruntita. Pe prospect scrie ca se pune cate o lingurita (deci nu lingura) la o cana de apa rece si se lasa la macerat(6-8 ore) apoi se fac spalaturi (nu scrie daca se fac spalaturi vaginale, dar noi pentru asta cumparam . Sincer nu m-am uitat sa vad cate grame scrie pe punga ca ar fi, dar din cate tin minte nu e specificat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena d spune:

adica e o simpla punga de hartie, fara alt ambalaj, cutie de carton ?
vroiam sa stiu cine comercializeaza ceaiul, ce scrie la producator, pe eticheta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Cand ajung acasa o sa ma uit mai atent si iti spun exact. Oricum e o simpla punga de hartie, nu are cutie iar prospectul este prins pe aceasta punga cu o capsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Fetelor,mi-am facut si eu programare pt maine la dr.Stiu ca am o rana,a mai fost cauterizata acum 1 an si jum,dar nu cred ca dr a facut-o bine ca nu se inchisese.Mi-e o frica si am niste emotii...oare e bine daca mai fac o cauterizare?( medicul o sa decida)dar stiu o dr care nu este deacord deloc cu astfel de cauterizari.Am facut si eu spalaturi,am pus ovule de propolis dar nu cred ca au dat rezultat,nu ma doare la contact,nu am sangerari intre menstre....tare sunt curioasa ce va spune dr-ul!

Dana cu Paul (8.09.2000)& Ana Maria (6.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

M-am uitat pe punga si singurul lucru pe care ti-l pot spune e ca punga este alba din hartie si are lipita pe ea o hartie drept eticheta pe care scrie: REMF (Aristolochia Clematitis). 100g. Atat! Deci nici un producator.
De asemenea mai are prins cu o capsa prospectul si pe el scrie despre planta, despre continutul acestei plante, despre modul de folosire, dar nici aici nu apare nici un producator. In interiorul pungii este planta maruntita si nu sunt doar frunze maruntite ci si tulpini ale acesteia. Scrie ca se fac spalaturi cu macerat (1 lingurita la o cana de apa se lasa la macerat 6-8 ore). Se specifica faptul ca este toxica si nu se administreaza intern. Atunci cand fac spalaturile eu incalzesc ceaiul si cred ca nu e nici o problema (mai intai il strecor, deci nu fierb si planta).
Am mai gasit pe internet diverse modalitati de obtinere a ceaiului din marul lupului. Undeva am citit ca dupa ce se lasa la macerat trebuie sa se fiarba planta sau ceva de genul asta insa pe prospect nu scrie acest lucru deci eu nu fierb nimic.
kamiska spunea ca se pun 20g de planta la un litru de apa. Eu am folosit ca si masura o lingurita (asa cum scrie pe prospect) si sper sa nu fie prea putin.
Dar tinctura de marul lupului a gasit cineva? Daca mai gasiti marul lupului si in alta parte si are specificat si producatorul va rog sa imi spuneti si mie.

Mergi la inceput