CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iovita spune:

Draga Flory,

Dupa ce termin tratamentul voi merge sa fac si o colposcopie. Te rog sa-mi spui cum se face aceasta si daca doare.

Si mai am o intrebare - crezi ca este tarziu (la 37 ani) sa mai fac un copil? Medicul a spus ca din punctul lui de vedere se poate, doar ca trebuie monitorizata sarcina si facut anumite teste.

Avem o fetita de 9 ani si sotul meu si-ar dori un baiat.

Te pup si iti multumesc din suflet pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

pt.nemessis24

eu am facut biopsia cu anestezie
am inteles ca altfel e destul de dureros
eu nu am simtit nimic in timpul in care mi s-a recoltat
mostra de testut
mi-a bagat anestezie pe vena si masca pe fata
si m-am trezit ca dupa un somn scurt

insa eu sunt insarcinata in 21 de saptamani
si de aceea s-a impus biopsia cu anestezie
eu am facut-o la Municipal la dr.Moarcas
si am stat 2 zile internata
nu am sangerat deloc nu m-a durut absolut nimic

nu trebuie sa te sperii
stai linistita si fa-ti pe viitor analizele la timp
si tratamentele aferente... altfel nu mai treci prin momente
ca acestea

eu nu am inca rezultatul dar sunt optimista
indiferent de rezultat exista solutii

multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

iovita,nu cred ca este prea tarziu sa mai faci un copil.eu am 34 de ani si am o fetita de 14 ani.m-am cam grabi,si doc.mi-a recomandat sa mai fac un copil acum cativa aniin urma dar nu am mai avut curaj.acum dupa ce mi-au taiat din col este mai greu cu toate ca mi-as mai dori unul.in lagatura cu colposcopia nu m-a durut deloc a fost doar putin deranjant.dar este sfanta,asa cred eu.ma duc luna viitoare sa-mi fac din nou toate analizele ca fac un an de la operatie,inclusiv colposcopia.acum nu pot ptr.ca am examene cu fata este cls.a8.a. mai vorbim.pa .pupici(sunt in ora si nu pot sa mai scriu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iovita spune:

Draga Flory,

Iti multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsurile pe care mi le-ai trimis. Voi face colposcopia dupa ce termin cu tratamentul pentru candida, apoi voi face niste analize sa vad cum stau cu sanatatea si pe urma ma hotarasc daca mai fac un copil.

Ii doresc fetitei tale bafta la examene si multa sanatate la toata lumea.

Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Buna,

In disperarea mea caut tot ce se poate despre pacatosul asta de virus si despre metodele de distrugere. Asa am dat peste urmatorul tratament pentru: Candidoze, tricomoniaze, micoze, condiloma (vegetatii veneriene)
Se recomanda spalaturi vaginale cu ceai de galbenele, coada soricelului, pelin, musetel, la care se adauga Aloe Activator – 1 lingura la 1 litru ceai, seara, inainte de culcare, tampoane intravaginale imbibate cu Aloe First, o data pe zi, timp de 3 ore (timp de 10 zile), badijonare intravaginala cu Aloe Propolis Creme seara, inainte de culcare (timp de 10 zile) si cura interna cu Aloe Vera Gel.
Am auzit si pareri ale medicilor care spuneau ca alaturi de propolis, aloe vera este extraordinara. Produsele sunt foarte scumpe dar macar sa merite.
Sper sa va fie utile aceste informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxor spune:

dragutelor ce mai faceti,cum o mai duceti cu sanatatea?nemessis nu mai avem nici o veste de la tine.ne-ai parasit?(glumesc)iovita multumesc pentru urarea adresata fiicei mele,sper din tot sufletul sa reuseasca la examen pentru ca ar fi pacat este un copil bun si merita dupa cat a invatat.sper sa ne auzim curand.pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Fetelor, daca va mai amintiti de mine va scriam eu cu ceva vreme in urma ca in 2003 am facut analiza HPV, a iesit pozitiv cu risc crescut oncogen,papanicolau prost la vremea ai, carcinom in situ la biopsie, deci totul negru.....intre timp mi s-a facut un erad, totul e decurs foarte bine, rana s-a vindecat, am primit unda verde ptr. o sarcina, mi-a fost urmarita sarcina foarte atent de dra Tarlea Virginia care mi-a facut siERAD....tot.....am nascu o fetita super sanatoasa si frumoasa ca luna viitoare implineste 2 ani. Intre timp am facut spalaturi cu marul lupului cam 1 data la 2-3 saptamani, am luat echinaceea, antioxidant coplex....am facut PAP test la 6 luni, am facut o data pe an HPV si tot iesea pozitiv desi colul era super curat dar insemna ca eram purtator sanatos, dar ma stresa prezenta virusului.
Vestea buna este ca ieri am luat rezulatatul de la un nou test HPV ( ca era timpul sa-l fac ) si este NEGATIV fara nici o tulpina de virus.


Trebuie sa va spun ca dra mea mi-a facut acum un an niste aplicatii cu o crema care imunizeaza local colul ( ALDARA 5% se cheama crema costa vreo sute si ceva de euro si nu se gaseste decat in Franta, Italia sau Spania).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Ma bucur pentru tine ca ai reusit sa scapi de acest nenorocit virus si ca ai o fetita sanatoasa. Eu nu stiu unde insa sa mai caut marul lupului pentru ca nu e nicaieri de gasit. Nu stiti altceva ce il poate inlocui? Multumesc! Iau eu echinaceea si Margusa. Fac spalaturi cam de doua ori pe saptamana cu pelin, coada soricelului, galbenele, dar as fi vrut sa fac si cu marul lupului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Indora,
Eu marul Lupului luam de la plafarul de la Unirii, pe la Hanul lui Manuc este. Si mie mi s-au terminat rezervele si trebuie sa ajung acolo, sper sa mai aiba.

Sanatate multa !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Multumesc foarte mult,kamiska . O sa merg din nou acolo. Ultima data cand am fost nu aveau, dar poate ca o sa am noroc. Referitor la dozaj poti sa imi spui si mie cum ti s-a indicat tie sa folosesti aceasta planta? Si ti-a indicat-o medicul? Pentru ca la Plafar mi s-a spus ca este o planta foarte toxica si ca nu este indicata. Din cauza aceasta cica nu se mai comercializeaza.

Mergi la inceput