CERVICITA

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Buna fetelor !
Crinutz, nu e obligatoriu sa ai virusul HPV daca ai o rana pe col, dar in majoritatea cazurilor cu rani pe col intradevar la baza e HPV. HPV nu iese clar la AP, dar iese ceva din care medicul sa devina suspicios si sa te trimita sa faci un tipaj viral. Poate la tine nu va fi cazul.
Fetelor stati linistite ca veti putea avea copii si dupa o conizatie, aveti dovada clara eu, cititi istoria mea in pagina 9.

Sanatate multa si incredere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

buna! CRINUTZ,rana pe col poate fi din multiple motive,unul e intr-adevar HPV,dar nu e obligatoriu...citeste tooate paginile acestui forum si ai sa afli mai multe...si mai du-te si tu la un al doilea medic,asta ca sa fii sigura k e ok...
MONICATM,pt papanicolau 2 nu e nevoie de conizatie,nici pe departe...cred k la tine se rezolva si numai din tratament,irigatii,etc...asta dak esti dispusa sa faci...e bine sa se ajunga la conizatie si cauterizare doar cand intra-adevar nu mai e nimic de facut,dar parerea mea e k ar trebui sa incerci asa mai intai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicatm spune:

Asa cred si eu NEMESSIS ca se poate rezolva cu tratament naturist.Si doctorul a zis ca nu e de operat si oricum nu pierd nimic daca incerc.Acum problema este ca nu stiu ce tratament naturist sa urmez.Am citit o gramada dar nu stiu ce sa aplic in cazul meu.Tu esti bine acum nu?Mai urmezi ceva tratament naturist?
KAMISKA cum este cu marul lupului?Se fac spalaturi vaginale?Am auzit ca este o planta pe care trebuie sa sti in ce cantitate s-o folosesti pt ca altfel iti poate provoca mai mult rau.
Fetelor voi ce tratament imi recomandati? Sanatate si va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Monicatm, da se fac spalaturi vaginale cu marul lupului, nu se bea ca e toxic. Eu fac o data pe saptamana, cateodata si la 2 saptamani si pun o jumatate de pungulitza ( la plafar la Unirii se gaseste la pungulita) la un litru de apa rece si se lasa la macerat la rece minim 6 ore, apoi strecori, incalzesti putin si faci spalaturile cu irigatorul. Eu m-am consultat si cu dra ginecolog a mea si cu o dra gineco-oncolog despre marul lupului si ambele mi-au recomandat.
Sanatate multa !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicatm spune:

Multumesc mult KAMISKA Ca si gramaj, cantitate cam cat?Eu sunt din Tm si la noi la plafar nu cred ca gasesc dar am acasa planta.Mi-a adus-o cineva si nu stiu cat de mare e pungulita pe care o cumperi tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Buna Monicatm,
20 g de planta maruntita la un litru de apa rece.....lasat la macerat minim 6 ore, apoi o incalzesti putin si faci spalaturi vaginale, sa nu fii tentata sa bei nici macar o lingurita ca e planta toxica.

Sanatate multa !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicatm spune:

Multumesc KAMISKA Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indora spune:

Buna,

Am o problema destul de mare generata de lipsa mea de informare si de inhibitiile prostesti. Acum multi ani in urma (vreo 5-6 ani) mi-au aparut in zona ano-genitala acesti negi despre care la vremea respectiva habar nu aveam ce sunt. Aveam un partener sexual de ceva vreme, nu fusesem cu mai multi barbati si nu stiam foarte multe despre aceste boli sexuale. Cat despre papilloma virus nu am stiut nimic pana acum vreo jumatate de an. De atunci am inceput sa ma analizez mai bine, sa citesc despre aceasta boala si ...sunt disperata. Sunt sigura ca am acest virus si ca il port cu mine de ani buni. Ideea este ca la un moment dat au disparut negii, fapt care m-a facut sa uit de ei, insa ulterior mi-au reaparut. Am zis mai sus de inhibitie prosteasca pentru ca nu am avut curajul sa ma duc la un ginecolog. M-am limitat la a-mi face ecografii la care totul a iesit in regula de fiecare data(nu am chisturi sau alte lucruri ce ar fi putut fi observate astfel). Mai nou, am aflat ca la ecografie, condiloamele nu se vad. Sunt ingrozita...Mi-am facut o programare la ginecolog si sper sa nu am cancer. A trecut ceva vreme de atunci. Sper sa existe o modalitate de tratament chiar daca boala probabil ca a avansat. Sunt disperata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bzz spune:

Dragele mele , si asta pentru ca asa simt, sunt nou venita din punct de vedere ale scrisului aici, accesez de multe luni site-ul si chiar si topicul acesta. Eu sunt gravida in 5 luni, de 5 ani urmaresc rana de pe col, care a crescut se pare in dimensiuni, in tot acest timp, eu insa nefacand decat tratamente locale indicate de medici, si evident PAP in fiecare an, cu colposcopie. Am ramas insarcinata inainte de a-mi rezolva totusi problema , asa ca atunci cand m-am prezentat la medic insarcinata in 2 luni acesta a spus ca e musai sa fac o biopsie, asociata evident cu PAP si colpo,rezultatul a fost PAPAnicolau II iar biopsia CIN1. Am mers la medicul anatomopatolog ( eu sunt medic) si i-am cerut lamuriri, iar aceasta (teribil de draguta) mi-a spus sa stai linistita si pentru confortul psihic sa il repet la 3 luni, asa ca acum repet testul PAPnicolau, undeva pe 23 03, sper sa fie bine, oricum prioritatea mea va fi sa scap de asta imediat dupa ce nasc,ma voi interesa cum va fi mai bine si poate voi naste prin cezariana.
Eu am 37 de ani, deja un baiat de 6ani si jumate, si fobii, cat incap in mintea omului care stie cate ceva de asta. As vrea sa spun ca m-ati ajutat foarte mult,citindu-va simt ca imi e inima mai usoara si trec mai usor peste asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

INDORA, nu cred k e vorba de cancer, dar oricum trebuie sa mergi sa faci o analiza la sange sa vezi daca ai sau nu hpv...nu e de joaca,dar nici capat de lume nu e...mult succes si bafta...

Mergi la inceput