Sfaturi utile despre copii!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Aly, poate ce fac eu este un lucru urat dar stiu si inteleg prea bine prin ceea ce treci gandindu-te ca fetitza ta nu maninca si nu creste cum trebuie! Mai ales ca un doctor a spus lucrul acesta!
Ei bine, dupa toate graficele si formulele de calcul mai vechi si mai noi fetitza ta are o greutate normala si se dezvolta armonios!
Nu stiu pe ce s-a bazat pediatrul respectiv cand a facut aceasta afirmatie dar este gresit! Daca nu ma crezi, o simpla cautare pe internet privind greutatea normala la 4 luni iti va confirma ceea ce spun eu! Sincer, daca as fi in locul tau mi-as schimba pediatrul! Daca nu este la curent cu notiuni elementare cum sa ai incredere ca poate diagnostica si trata lucruri mai serioase!
Actual se considera ca important este cresterea constanta si dezvoltarea armonioasa a tuturor parametrilor (inaltime, greutate, perimetru cranian, achizitii psiho-motorii) iar greutatea peste limita superioara a normalului la bebelusi are repercursiuni ulterioare foarte grave!
Sanatate multa si iarta-ma ca am fost asa de indrazneata dar stiu ca esti speriata!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

multumesc din suflet pt sfaturile tale.imi ridica f mult moralul.in plus mi-a interzis sa-i ,mai dau sucuri (mar,morcov,portocala)cu toate ca pitica le bea cu cea mai mare placere.Alina&Louisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

As dori sa va intreb cu ce apa pregatiti mancarea copilasului dumneavoastra sau laptele praf, atunci cand este cazul.Multi vor spune cu apa de la robinet.Credeti ca prin fierbere ati rezolvat problema si ii oferiti copilului o apa foarte buna.GRESIT!Prin fierbere se distrug o mica parte din poluantii biologici , dar cei chimici raman , inclusiv clorul , care dauneaza grav sanatatii si af
ecteaza mai ales copii in crestere.Multi vor spune apa plata.Apa plata nu e decat o apa minerala si nu poate fi considerata un inlocuitor al apei de baut.Apele minerale intra in categoria apelor balneoclimaterice, au o utilizare speciala si o anumita destinatie in functie de afectiunea ptr care sunt recomandate .O astfel de utilizare preintampina eventualele procese biochimice nedorite in organism.Solutia este APA PURA .




Gabi si bebe Alexandru-Ionut
19.04.2006
Album foto aici:http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/alex_ferf/my_photos
Nastera lui Alex aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91051

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Aly si la meu la 4 luni avea 6,500.DR a zis ca e perfect si ca nu trebuie sa fie mai greu.Si imi zicea o chestie ca obezitatea de la varsta de 4,5 luni incepe.Alti copii care au cate 7 sau 8 kg la 4 luni nu cred ca-s tocmai bine,cum zicea dr.ASa ca stai linistita...eu nu mi-am facut nici o problema din cauza asta.
Si baiatul nr 1 la varsta de 4 luni avea greutatea exact ca frate-so asa ca.....
Cat despre APA PURA vreau si eu un put sa imi ajunga o viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstefi spune:

buna,as dori si eu aceasta faimoasa carticica pt diversificare la adresa carmenpavel74@yahoo.com
multumesc,iar pt ca sunt cam incepatoare si am mai scris ceva inainte,un subiect,nu stiu cat va fi scris sau citit,dar am niste intrebari:bebe meu de 1 an si 3 luni,are inca fontanela deschisa,cam de 2 deg desch.,iam facut acu 4 luni D3 injectabil la sfatul med si continui acum cu picaturi de vigantol,nu sunt schimbari,iam facut si analizele si au iesit f.bune,atat doar trb facuta d3 injectabil,iar o alta prb e cu mersul,e f puturoasa ,se tine de manutele noastre ca sa mearga si f greu,se lasa jos si fuge catel cat se poate.
trebuie sa-mi fac griji f mari in aceste privinte?
imi cer scuze pt unele exprimari gresite,dac am facut.
mami si bebe stefania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodod spune:

sal, am intrat si eu la sfaturi utila despre copii si am observat ca mai toate mamicile doresc o carticica despre diversificare.
sunt mamica unui pui de 4 luni si ne apropiem si noi de diversificare. otis sau cine poate am si eu rugamintea daca ma puteti ajuta si pe mine cu carticica pt diversifica. adresa mea este dontudana@yahoo.com
multunesc mult si bafta la diversiticarea pt copii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Truc pentru fiertul cartofului la inceputul diversificarii:

Lasati cartoful curatat, spalat, taiat in doua in apa fiarta cam 50-60 de minute inainte de fierberea propriu-zisa. Isi va lasa in apa aia amidonul si se evita astfel eventualele balonari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Va rog mult sa-mi trimiteti si mie carticica cu diversificarea.Adresa mea este alinutzabebe2006@yahoo.com multumim din suflet!alina&louisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayyna spune:

daca se poate as dori si eu impreuna cu baietelul meu mihnea de 4luni si jumatae aceasta super carticica de diversificare.multumesc mult de tot!adresa : alina2006e@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

buna!ce puteti sa imi spuneti despre ficateii de pui?de la cate luni se pot da la bebel si cum il putem prepara?

Mergi la inceput