sfaturi inainte si dupa cezariana

sfaturi inainte si dupa cezariana | Autor: adrianafedorca

Link direct la acest mesaj

vineri sunt programata la cezariana , tot vineri fac 39 de saptaamni, dr mea a zis ca e ok sa o facem vineri mai ales ca bebelinul meu avea la 35 de saptamani 3,400 kg,

stiu ca sunt multe fete care au nascut prin cezariana , as avea nevoie de sfaturi ce s afac inainte si dupa cezariana, cu o seara inainte am voie sa mananc ceva ,ce? sa-mi fac eu clisma acasa? etc...
daca puteti sa ma ajutati cu un sfat , sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac si ce nu , si dupa cezariaan ce am voie sa mananc, dupa cate ziel am voie sa fac dus etc

va multumesc anticipat
Adriana si bebelinul 38+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Bafta multa Adriana... nu stiu ce sfaturi sa dau ca nu am trecut prin aceste lucruri , in schimb asteptam sa ne dai tu sfaturi dupa... Stai linistita cu clisma sa nu produci cine stie ce, daca e necesara o vei face la spital.
Inca o data bafta si sa ne tii la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

[bjadi][/b] merci mult , cu siguranta o sa va scriu dupa ce ies din spital si dupa ce-mi revin , pana atunci astept sfaturi

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

iti doresc in primul rand sa ai o nastere cat mai usoara si o refacere rapida dupa operatie. eu am nascut prin cezariana in noiembrie, exact cu o saptamana mai repede decat aveam programarea. s-au rupt membranele noaptea la 02.00 si la ora 09.30 mi-a facut interventia. important este doar sa nu mananci inaintea operatiei, eu am mancat in seara de 02.11.04 insa operatia a fost in 03.11.04 asa ca totul a fost ok. de clisma nu se pune problema decat atunci cand nasti normal sau probabil daca mananci chiar inainte de operatie. dupa operatie mie mi-a fost mai greu cu recuperarea pt. ca am nascut gemeni si am facut anemie, dar sa stii ca au fost mamici care au nascut noaptea si a doua zi se plimbau cu bebelasii in brate. depinde si de ytipul anesteziei. oricum vei afla mai multe acolo in spital, eu parca am facut dus la doua zile dupa ce mi-au scos firele, fireste te poti spala insa sa fii atenta sa nu uzi bandajul.
oricum va fii bine, nu te speria, dupa ce-ti vei vedea puiul toate dispar. doamne ajuta!

gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:





mamica lui Rares(10.03.2005)
_


"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

..iar internarea se face doar cu buletinul!

mamica lui Rares(10.03.2005)
_


"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:



..iar internarea doar cu buletinul!





mamica lui Rares(10.03.2005)
_


"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ad_rianna , ti-am vazut pozele si ma minunez cum ai putut tu, atat de subtire, sa faci 2 bebei atat de voinici. Inteleg cum este pt. ca si eu astept gemeni. Nu sunt cine stie ce zdrahon, dar nici asa supla ca tine. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei !
Te rog spune-mi de ce ai facut anemie, ai pierdut sange in timpul cezarianei sau aveai anemia dinainte ? Cum te-ai refacut si cum ai putut sa te descurci cu bebeii imediat dupa nastere ? Ce greutate au avut copiii la nastere ? Orice informatie din experienta este bine venita pt. mine.

Maria sapt.36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

mariamunteanu felicitari pt.gemenei si o nastere cat mai usoara. ma bucur mult pt. tine, ai sa vezi ce satisfactii poti avea. si eu sunt la inceput dar niciodata nu ma plang ca mi-e greu, sunt atat de frumosi ca nu as putea. mai nu stiu de la ce a fost anemia aceea...pt. ca sange nu am pierdut mult (asa mi-a zis medicul) si in sarcina nu am avut valori f.reduse pt.anemie. asa a fost sa fie! au avut 2.700 fetita si 2.800 baietelul si a fost mai grea refacerea, dar a trecut. eu am luat doar 14 kg in sarcina, tot timpul eram stresata ca e prea putin, dar se pare ca nu conteaza cat te ingrasi.
sper sa nu se supere adriana ca discutam altceva, , mai bine hai la topicul cu gemeni si vorbim acolo, eventual primesti sfaturi de la mamici mai experimentate decat mine. deschide acolo un subiect

gemenusilor BIANCA si TUDOR - 03.11.2004

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

nu ma supar cum sa ma supar, oricum va multumesc la toate pt sfaturi sunteti niste dragute, miercuri merg la control sper sa ma mai lamureasca si doctora , mai am asa putin, doar 4 zile....Doamne ajuta sa fie bine

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

iti redau o parte din mesajul meu catre o prietena care va naste si ea curind prin cezariana


de facut nu ai nimic de facut decit sa te abtii de la mincare de cu o seara inainte sa bei apa sau iaurt lichid, si sa te tii dupa regulile spitalului legat de clisma, toaleta pubiana samd - nu-ti bate capul lasa-i sa isi faca treaba, ia totul la modul cel mai sportiv cu putinta, lasa pudoarea acasa ;asa.. la internare se intimpla in ordinea urmatoare: la camera de primire te ia in primire o infirmiera, te schimbi in hainele de spital, da mai intii toaleta pubiana, sus pe masa; chiar inainte de operatie probabil ti se va pune si sonda in vezica urinara, spun asta ca sa nu te ia prin surprindere ca te duc la sala de nasteri cind tu nu ai treaba acolo si te cocoata iar pe masa de tortura (eu m-am indignat...)- asa a fost in spitalul meu, poate la tine se pune sonda pe masa de operatie, dupa anestezie, am auzit si de asa ceva; nu e dureros dar e cam aiurea sa mergi dupa aia citiva pasi pina la sala de operatii cu chestia aia atirnind intre picioare, punguta in care se colecteza pipilic si cu senzatia ca iti vine sa faci pipi - eu nu stiam , am voie sau nu, am tras singura concluzia ca tre sa ma relaxez si asa si trebuia- deci daca ti se pune sonda vezicala si te invita sa mergi pe picioarele tale nu incerca sa te abtii la pipilic, lasa-l sa cada in punguta aia draguta balanganita pe la genunchii tai (brr suna ca naiba dar in momentul ala abia asteptam sa ma sui pe masa de operatie si sa adorm...); cind am nascut-o pe sara draguta tembela de mariana a venit din concediu sa isi terorizeze asistentele si nu m-a lasat pe mina lor ca cica imi pune ea sonda; stii faza cind vorbeam cu gogonea pina ne-am trezit amindoi in balta de pipilic, macar ca el avea saboti cu talpa mai inalta decit slapii mei..a doua sonda n-a mai gresit-o mariana...
puneti in bagaj pahare de unica folosinta, apa chioara, ceai chior si paie pt baut, sticsuri si biscuiti cu ceva dulce; mai ia la tine si ac de siguranta, e sfint, vei avea camasa de noapte decoltata special pt alaptat care mie cel putin imi lasau la vedere si celebrii chilotei de mamaie; apoi nu uita bani marunti pt infirmiere si asistentele de la reanimare care lucreaza 12 cu 24 si de care ai nevoie; ei si ideea buna a fost cu un fular lung si solid pe care sa il folosesti pe post de ajutor la ridicare; problema la cezariana asta e ca tre sa te ridici dupa citeva ore de orizontala, nu mai stiu 24?; vei simti ca ametesti si e normal, asistentele tre sa te asiste, nu ai voie singura si tre sa faci un efort sa invingi durerea si senzatia ca poate te desfaci in bucatele; e doar o senzatie si tre sa ii dai inainte ; daca simti ca ametesti rau de tot renunta, zi-le si daca iti iau tensiunea poate vei avea 6 cu ceva cum am avut eu; in cazul asta repetati dupa citeva ore si vei vedea ca nu va mai fi la fel de ametitor; oricum vei simti nevoia sa ajungi sa te speli pe dinti si asta da motiv; durere va fi la ridicare si chiar si la orizontala; iti vor mai oferi calmant, ia-l ca asta e ; vezi ca unul din le, algocalmin intravenos doare ca dracu; cere-le si seara cind mergi la nani sa fii sigura ca dormi in srile cind inca nu alaptezi; sper sa fie cit mia putine; bebeul lasa-l un timp la salonul de bebei, trebuie sa te odihnesti, nu uita ca esti mamai si tres a fii intreaga la cap- ei oricum m-ai vazut tu cum e cu capul; vor veni asistenetel sa iti faca toaleta; e un ritual timpit la brasov , vin la 5 dimineata, buf usa, si dai cu termometrul si cu toaleta genitala in pat, simte-te ca o doamna...e mai bine decit la sala de tratamente..aa, si sa nu uitam intrebarea cu gazele, vinturile, e vitala si e singura care ti-o pune anestezista la vizita; fii si tu atenta, pe mine m-a depasit greutatea intrebarii, habar n-am cind s-o petrecut evenimentul,,,deci aparatul digestiv trebe intii sa intrwe in functie cu gazele, apoi AA apoi valea din salonul de reanimare; pipilica il faci tot la punga, pe care ti-o va goli infirmiera cind si cum, nu-ti bate capul; sonda urinara se scoate parca dupa o zi, si dupa ai tre sa inveti sa te ridici si sa mergi la toa; apropos de toa, nu uita hirtioaile de pus pe colac, dea domnu sa fie colac si doamne internate nu alte animale; da fii gata de ce mai rau in domeniu, ia-ti si o sticluta cu parfum sa te simti mai bine

Mergi la inceput