Bebelusi de sept-oct 2004 (39)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Ziua buna!
Naty inteleg perfect prin ce treci (si Andrei al meu a fost suspectat de ceva nasol la capsor).Stai linistita ca daca doctorii aia au zis ca e OK atunci nu-s nebuni si inseamna ca asa e.Poate ar mai ajuta sa ma consulti un medic...Da-mi un pm dc vrei sa-ti dau detaliile doctoritei la care am mers eu cu Andrei dupa patania noastra.E medic la un spit de copii.Iti doresc multa putere sa treci cat mai usor peste incident
Pufy,Eliana pana sa citesc ce ati zis voi de cereale luasem deja flacaului 2 tipuri de la Humana.
Ziceti voi fetelor ca suntem campioni la dintisori dar eu una sunt cam ingrijorata ca Andrei va aveam probleme cu dantura ceva mai tarziu...
Am fost si noi la Baby Expo ieri.La plecare (pe la 13.00) ne-a luat o ora sa iesim cu masina - sa facusera coloane imense si la dus si la intors.Sper ca azi sa nu mai fie asa.
Facem si noi tot posibilul sa ajungem astazi la intalnire.


Cristiana si Andrei (nascut 29 Sept 2004)
http://photos.yahoo.com/c_vaideanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ana_a, eu am rarit-o mult cu fiertul biberoanelor, cand isi mai aduce Tony aminte, cred ca pe la vreo 10 zile asa, le mai fierbem. Eu m-am lasat in grija lui pentru ca absolut de fiecare data le uit (ultima data aproape am prajit unul) si el cam leneveste in ultima vreme. Sper sa nu aiba fata probleme din cauza asta, dar eu stiu ca de pe la 6 luni, cand oricum baga in gura tot ce pica (sa o vezi cum suge cearceaful meu, bineinteles unde stam noi cu picioarele) devine inutil sterilizatul si la un moment dat chiar neadecvat, pentru ca trebuie ca organismul lor sa-si dobandeasca ceva imunitate. Si daca noi tot sterilizam....ei nu se pot apara. Eu inca ii spal separat, ii calc rufele, dar in rest doar spal jucariile si biberoanele.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Ana sincera sa fiu nu cred ca are legatura rosu-n gat cu sterilizatul biberoanelor...Dar poate ma insel.Eu sterilizez ustensilele de bebe o data la 2-3 zile, prin fierbere/oparire.Sper sa fie OK asa.
Transpiratul la ceafa nu e de bine?Ca si Andrei al meu e super transpiracios...
Intrebare: cam cata carnita puneti voi la o portie de piure de legume? (cate de mare e bucatica - de ex cat un galbenus de ou)Doctorita mea mi-a zis cate grame dar nu am cu ce sa cantaresc si pun si eu cam la nimereala si nu-i bine.

Cristiana si Andrei (nascut 29 Sept 2004)
http://photos.yahoo.com/c_vaideanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cristia, eu fac cam asa: o jumatate de piept de pui il tai in 3 sau 4 fasii (depinde cat e de mare) si bucata asta o fierb cu legumele. Si imi ies cam 2 borcanele dupa ce le pasez. Maxim am facut 3. Ieri i-am dat 1/2 ficat pui. Deci eu zic ca ii dau cam 2 lingurite de carne la masa. Daca compari cu restul de legume...nu ii dau mai multa carne decat legume, ci invers. Lasa naibii cantarul, cand or fi mari mai cantarim. Sa pape acolo, putin din toate sa prinda gustul e important (zic eu). Ca daca zice dr sa dam 30 g (sa zicem, mie nu-mi da nici o indicatie...) si eu ii pun fix 30 de grame din care imi scuipa 3 sferturi sa vomita dupa ce am facut? Asa macar sa pape ce ii dau eu.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

feteleeee
avem dinteeeee, unul jos


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Cristia, cu transpiratul la ceafa nu stiu daca e normal sau nu, unii copii transpira mai mult, altii mai deloc, al meu pana acum nu l-am vazut transpirat niciodata de aceea mi-am pus problema asa. Daca Andrei transpira de felul lui mai multisor nu cred sa aiba vreo problema.

Cu carnitza ... pai eu ii dau cam o pulpa de pui la o masa, adica ori pulpa superioara ori cea inferioara, depinde cum cumpar.Daca cumpar pulpe intregi, atunci fierb una mare la 2 zile. Ficatel ii dau unul la o masa si galbenus de ou la fel, unul la o masa. Stefan are deja 8 luni si o pulpa intreaga mananca cam de la 7 luni.Pana atunci ii dadeam cam o jumatate de pulpita. Piept nu prea am facut, nu stiu de ce...imi este mai usor sa cumpar pulpe la tavitza si sa le congelez eu...dar cred ca nu are importanta ca e pulpa sau piept... Dar el mananca in jur de 200 gr de pireu+carnita la o masa.
Eu sunt necajita ca vita(vitel) Stefan nu mananca, nu-i place...pentru ca carnea rosie de vita e mai bogata in fier decat cea de pui...O sa incerc cu vita zilele astea sa vad...nu si-a facut pofta intre timp....

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Mada felicitari si voua!!!! Hihi.... a-ti scapat si voi la dintisor!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna!
Naty analizele au iesit asa la hemograma:
- hemoglobina 11,34 deci un pic de anemie
- L 8.600
- T 350.000
In rest a zis ca suflul nu e de natura patologica si diagnosticul suflu sistolic inocent.

Mada cu noua schema nu prea merge ca Didi a mea imi da programul peste cap chiar daca eu ma chiunui sa il fac asa cum ar trebui. Pana la urma sper sa reusesc.

O sa venim si noi la Baby Expo sper sa va gasesc memorie vizuala zic eu ca am una buna asa ca ma imbrac si vin.



Danina Diana - strengarita familiei
PAULA - DIANA NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Noi am avut o noapte agitata, cu treziri dese, dificultati de respiratie, iar azi dimineata ne-am trezit cu febra si nasucul care curge ca o cismea.
Cred ca e din cauza schimbarilor astea bruste de temperatura, saptamana trecuta erau cam 20 grade, iar ieri vreo 7 si a si plouat. Pe-afara n-am fost, decat la cumparaturi, cu masina.
L-am schimbat tot, ca era transpirat si i-am pus sosetele imbibate in otet. Sper sa se faca bine repede. Mai ales ca el cand e racit nici nu prea mananca. Acum a supt putin si a adormit.
Mada, felicitari pentre dintoc!
Iar fetelor care merg la baby-expo spor la cumparaturi.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut,

Andora, merci de urari!
Mada, felicitari pentru dinte.
Ana_a, nu mai baga in seama persoanele "binevoitoare" ca intotdeauna se va gasi cineva sa-ti spuna ca nu e bine ce faci. Asa e lumea. Unii nu au ce face si comenteaza la adresa altora.Si eu stiu ca dupa 6 luni sterilizarea frecventa a biberoanelor nu mai e obligatorie.
Crini, multa sanatate la pitic.
Danina, ce bine ca totul e Ok cu fetita ta.
Naty, o sa vezi ca totul o sa fie bine si cu micuta ta. Stiu ca e aproape imposibil sa nu-ti faci griji cand sufletelul tau e suspect de ceva (si eu ca multe altele am trecut prin asa ceva), dar noi iti suntem aproape si te poti baza pe sprijinul nostru.
Aissa, e tare dulce pitica ta si se vede ca ii prieste plimbarea. Si tu arati foarte bine tunsa.
Noi am beneficiat ieri de vizita surpiza a Ralucului cu Tris si Dim si ne-am bucurat tare mult sa ne revedem, piticii la fel. Am mai facut si poze cu cei doi nazdravani si sper sa imi gasesc timp pana marti sa le pun in album pe net.Acum mai am de tradus doua pagini si sper sa le termin pana diseara cand mai am o tura de musafiri.
Va asteptam sa ne spuneti ce ati facut pe la Babyexpo. Pupici tuturor,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubit

Alma, sufletel mic si iubit -noi
Alma, sufletel mic si iubit-si mai noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput