Contabili sunt pe forum?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Felis, te-am descoperit pe conta.ro E prea mare coincidenta ca sa fie altcineva, nu?
In legatura cu contractul de comodat, ma framanta si pe mine de multa vreme problema si nu am gasit o baza legala. Daca proprietarul masinii este asociat in firma nu consider ca este necesara inregistrarea acestui contract la notar(dupa logica mea).

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by gabitzica

Felis, te-am descoperit pe conta.ro E prea mare coincidenta ca sa fie altcineva, nu?

www.stoc-studio.ro/tudor



Da... tot eu sunt... Daca mai intru pe alte forumuri tot Felis imi spun... De fapt asa mi se zice si in realitate...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Eu am lucrat cu contratcte de comodat, dar avand f mult de lucru (fara timp de a citi si legislatie- asta e durerea mea... legat de aceasta meserie...), preluam ideile din zbor, si daca sefa mi-a zis la inceput ca sunt deductibile, asa am mers...
Am intrebat si eu pe conta.ro baza legala si iata ce mi s-a raspuns:

Din cate stiu, Codul Fiscal nu mentioneaza ca fiind nedeductibille sau cu deductibilitate limitata chelt. aferente derularii contractelor de comodat. Nici in normele de aplicare a Codului Fiscal nu am gasit asemenea mentiuni. Prin urmare, consider ca toate chelt. afer. acestui tip de contract se supun acelorasi reguli ca la contractele de inchiriere cu plata. Intre cele doua tipuri de contracte de inchiriere exista doar dif. rezultate din faptul ca unul este "cu plata" iar celalalt este "fara plata" chiriei, ca de ex. necesitatea de a-l inreg. al Adm. Fin. pe primul si nu pe alt 2-lea. Nici nu cred ca era necesara o precizare expresa in ac. problema. Si neincluderea lor in cadrul celor nedeductibile sau cu deductibilitate limitata clarifica ac. problema. Alte opinii ?

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Da eu cand am intrat aici am vrut doar sa vorbim de multe altele intre noi, nu de legi... Oricum, daca intrebati ceva si stiu, va rasp)

E careva dintre voi expert contabil?

Va intrebam daca folositi SAGA... E un program de conta care se descarca gratuit de pe internet si platesti abonament la ei daca vrei actualizari. Am auzit ca abonam ar fi 1.600.000 lei pe semestru. Eu abia am inceput sa lucrez cu el si pana acum sunt multumita. I-am si sunat sa le pun 1000 de intrebari si fara sa am inca abonament mi-au raspuns la toate intrebarile



Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Lucrez cu Ciel sunt multumit pentru ca are module multe interconectabile (contabilitate, gestiune, salarii, registru de casa, imobilizari). Munca devine mult mai facila daca se utilizeaza aceste module.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzica spune:

Eu folosesc Expert4. Marius poate tu ai auzit de el. E facut de o firma din Oradea Expert Software.
Felis, eu sunt experti contabil in devenire. Am dat examenul de acces in 2002 si acum sunt in ultimul an de stagiu. Nu pot sa imi dau def-ul decat anul viitor, pentru ca trebuie sa am 3 ani impliniti de stagiu.

www.stoc-studio.ro/tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica P spune:

Si eu folosesc ciel(7). E destul de bun numai ca nu prea a mai fost actualizat ca sa zic asa.

Felis eu vreau sa dau anul asta examenul de intrare pt contabil expert, imi spui si mie in mare de ce e nevoie ca sa incep si eu sa ma pregatesc.

Sper sa reusesc sa ma pregatesc asa cum vreau sa am timp ca asa cu servici, cu copil care nu doarme noaptea si cu casa in constructie nu mi se dau prea multe sanse! Dar eu sunt foarte hotarita sa iau examenul.



Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miche spune:

io sunt cica inginera.... da fac contabilitate de cativa ani buni. Si poate termin si facultatea de contabilitate anul asta!

Folosesc cu drag si succes programul DANTE HD . Imi place tare (am trecut si prin ciel, softCont-o porcarie...si altele) si nici nu a fost scump deloc 200E




Miche si
Darius
(26.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by Rodica P


Felis eu vreau sa dau anul asta examenul de intrare pt contabil expert, imi spui si mie in mare de ce e nevoie ca sa incep si eu sa ma pregatesc.




Daca faci cartea TESTE GRILA PT EXAM DE EXPERT CONTABIL de 4-5 ori cap coada iei examenul
Daca te apuci de bibliografie... esti moarta... Te ametesti rau.
Bafta!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Albumul lui Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by Rodica P

Si eu folosesc ciel(7). E destul de bun numai ca nu prea a mai fost actualizat ca sa zic asa.

Felis eu vreau sa dau anul asta examenul de intrare pt contabil expert, imi spui si mie in mare de ce e nevoie ca sa incep si eu sa ma pregatesc.

Sper sa reusesc sa ma pregatesc asa cum vreau sa am timp ca asa cu servici, cu copil care nu doarme noaptea si cu casa in constructie nu mi se dau prea multe sanse! Dar eu sunt foarte hotarita sa iau examenul.



Rodica si Stefan-Daniel
poze o-1 an , www.babiesonline.com/babies/s/stefandaniel10" target="_blank">poze , Poze noi!



Pai de ce nu faci upgrade? Ciel a lansat versiunile pt RON (leul greu) din luna martie daca nu ma insel.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput