Bebelusi de sept-oct 2004 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

LA MULTI ANI, Georgiana!!!

Pupici puiulor care au mai facut o luna azi!



si Miron Radu (06 oct. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Buna ziua si bine v-am gasit dragele mele,

In primul rand LA MULTI ANI , pentru toti bebelusii sarbatoriti in tot acest interval in care am lipsit !
Sa cresteti mari, sanatosi si sa va bucurati parintii. Va pupam pe toti !!

Nu am mai reusit sa intru intrucat acasa am ramas fara net ( aveam o conexiune prin radio de la RDS - plateam o caruta de bani si tot timpul aveam probleme asa ca am renuntat la conexiune ) iar la birou am avut la treaba de nu mi-am vazut capul.

Noi suntem bine, mancacioase si cumintele, dormim noaptea foarte bine si crestem frumos ! Alexia a fost super incantata in acest week-end care s-a incheiat ! A fost cald si s-a simtit foarte bine afara fara atatea hainute !!

Fetelor, eu am o mare durere in suflet si simt nevoia sa vb. cu voi si sa-mi dati un sfat:
duminica am fost la o prietena de-a mea, in vizita, care are o fetita mai mare ca Alexia mea cu 3 zile.
Mai fetelor, fetita aceea nu sta locului: se rasuceste de pe o parte pe alta, se ridica pe burtic sus sus, se incordeaza, se zmuceste, ce mai: este o adevarata zgatie.
A mea, desi are 5 luni si 1 saptamana nu s-a intors niciodata ( inca ) de pe o parte pe alta, nu e asa de energica...ce-i drept a mea e mai grasuta ( 7, 400 kg ) funduletul e mai greu , pe cand cealalta e mai slabuta , mai snurulet !

Acum, eu ce sa zic: sa-mi fac probleme ca al meu copil nu e asa de enrgic si de zgubilitic ( desi se rasuceste ea intr-un fel, sta in fundulet rezemata, etc ) sau sa fiu multumita ca am un copil sanatos si mancacios ???????

In toate cartile scrie ca la varsta asta ar trebui sa se rasuceasca de pe o parte pe alta....

Sunt putin cam nelinistita !!!

Va pup pe toti

Cristina si Alexia ( 31 Octombrie 2004 )
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ro_cricri/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Draga Moss, fii te rog linistita, ca eu chiar imi faceam griji, ca are copilu' 6 luni si nu se rostogoleste. Si de pe la 6 luni juma' de cind a inceput sa se intoarca pe toate partile de nu-i mai pot pune pampersul, ma tot gindesc ce bine era. S-a repetat de atitea ori: fiecare copil are ritmul sau de dezvoltare si nu trebuie comparati intre ei. Dar mai poti face ceva exercitii cu ea, atragindu-i atentia cu o jucarie.
si nu fi suparata din acesta cauza, cu atit mai mult ca maninca bine (spre deosebire de copila mea)



Rodica si PAULA (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Naty, am vazut pozicile si ai domnisoara mare!

Danyce, e marisoara Alma. Cat a luat in ultima luna? Cat despre galagie sa vezi ce tipa si a mea de ma dor urechile insa am noroc ca nu se plictiseste asa repede intr-un loc. Daca ii dau jucariile sta si se joaca cu ele pana adoarme.

Moss, iubita am spus de atatea ori ca nu ai de ce sa-ti faci griji! A mea a inceput sa se intoarca de pe spate pe burta de la 5 luni jumate (vreo 2 sapt m-am tot chinuit sa-i arat cum sta treaba cu intorsul), in fundulet nesprijinita a inceput sa stea de la 6 luni jumate (in sensul ca reusea sa stea mai mult de 10 minute), de la 7 luni a inceput sa mearga cu spatele taras si sa se intoarca pe unde are chef ajutata de maini. Totusi are 7 luni jumate si nu se intoarce nici din greseala de pe burta pe spate desi alti copii fac miscarea asta de la 4 luni...nu-i place si nu face!
Si apropo....la 5 luni a mea avea 6350 gr deci era cat de cat usurica si nu avea foarte multe performante la activ. Deci fiecare copil cu ritmul sau. Cand m-am plans doctorei ca pana la 5 luni nu se intoarce mi-a zis ca daca isi tine capul singura de la 3 luni copilul nu are nici o problema ci doar nu e inca interesat de de intors, rasuciri, etc si s-o las asa cum vrea ea.

Noi astazi am iesit afara si desi batea vantul a fost destul de cald. Totusi eu vreau vreme mai frumoasa!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 7 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Cami si Naty am vazut pozele......mai fetelor ce de bebici superbi avem.....ptiu pe ei sa nu se deoache!Adorabili!!!!!!

Eu m-am tuns ca nu mai rezistam cu parul ala lung si nicicum.....si care cade....!Acum sunt alta!

Moss nu te mai agita degeaba ca nu ti se intoarce pitica cum vrei tu.....lasa ca ajungi si tu sa zici ca mine ca era taaaaaaaaare bine cand era bazucu mic, ca acum cand ii schimb scutecul trage rostogoliri prin tot patul de abia il prind!
Fiecare copil are ritmul lui propriu de dezvoltare!Unii pot si sari peste anumite etape(de ex mersul in 4 labe)!Deci nu iti mai fa griji!'

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

---------------------------------------------------------------------------
When life gives you lemons, make a juice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

La multi ani! bb-lusilor care mai implinesc azi o luna.
La multi ani, Georgiana!
Bubu e tare maraita de 4 zile, ca nu stiu ce sa mai fac....poate fi de la dinti, ca nu am vazut mare lucru pe gingie, parca un punctulet alb. Cat dureaza pana iese un dintisor? Culmea e ca ziua face mare tam-tam, noaptea doarme, mai mormaie prin somn, mai scanceste dar fara sa se trezeasca. Sau poate e de la para?ca am vazut ca o baloneaza(i-am mai dat ceai). In cat timp trece efectul parei!
babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Bozo multumesc de sfaturi!

Moss, Ben a inceput sa stea in fundulet de vreo 2 saptamani si are 7 luni si... Asa ca nu-ti mai face griji! Unii copii sunt mai activi alti sunt un pic mai lenesi.
Mie doctora mi-a zis ca este greu(9,5kg) si ii este mai greu sa-si controleze corpul.

Pufymic bine ca ai avut curajul sa te tunzi. Si pe mine ma apuca idei de astea mai ales de cand puiului meu ii face o placere deosebita sa ma traga de el. Dar mie intotdeuna mi-a placut parul lung asa ca inca nu am curaj sa-l tai.

http://photos.yahoo.com/cami0582
Cami-florina si bebe Ben (02.09.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

La multi ani, Georgiana!
La multi ani Ilinca Ioana si Robert Alexandru!

Moss, nici Andrei nu se intoarce si are aproape 6 luni. Eu zic, ca si tine, ca are funduletul greu (8500, hihi). Ia-o si tu pozitiv, nu cade dac-o lasi singura in pat.

Roandre, vreau si eu retetele alea, daca poti trimite-mi un pm. Esti o norocoasa ca fetita ta sta singurica sa se joace.

Danyce, ce voinica e fetita ta! La fel e si al meu, nu sta locului mai mult de 10-15 min. Se joaca doar daca stau cu el sa-i vorbesc, altfel se plictiseste.



Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Cami, eu am calatorit prima data cu fetita cand avea aproape 3 luni. I-am dat sa suga la decolare si la aterizare si a fost perfect. De atunci am mers des cu avionul si mai mereu am avut carutul. Intr-adevar il poti duce pana la avion, il pliezi, il dai sa-l puna in cala si cand ajungi ti-l dau. Daca ai nevoie de el acolo poti sa-l iei linistita.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Buna dimineata! (soare - daca este pe la voi)

iar mi s-a fornait copilu'! are muci aposi - sau din cauza ca ii pun eu Sterimar?!
care sunt simptomele de ceva mai grav?!
poate fi de la dinti - ca eu nu vad nimic...
temperatura nu face...


Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

me, my family and MY SON

Mergi la inceput