Mamici de Constanta (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Buna Dimineata!
Oo, ce harnicute ati fost! Ati deschis deja un nou capitol.
Loren, bine ai venit!
Noi suntem bine, dar putin aglomerati si astfel n-am avut timp nici sa citesc, nici sa scriu. Va spuneam ceva mai demult ca am o prietena cu pb. familiale.Intr-un final s-a ajuns la agresari fizice si ...gata s-au despartit. Cum ei ii este frica sa mai stea in ap. comun si pana la finalizarea divortului mai este, m-am oferit s-o gazduiesc o perioada. Nu ma deranjeaza aproape deloc(pleaca dimineata vine seara) dar simt ca trebuie sa o fac sa se simta bine la noi si ma straduiesc sa fie toate in regula. Totusi se simte in plus si cauta deja o gazada. Daca ma puteti ajuta cu niste recomandari ....Ar dori o garsoniera in zona farului. Cam 100E si cheltuielile de intretinere ar face fata , dar mai mult....nu prea.
Laura, multa sanatate lui Adrian si ..sa va iubiti mult!
Roxi, multumesc tare mult de invitatie. Sincer am mai ajuns in zona, dar mereu pe fuga, si nu-mi place sa iau pe nepregatite pe nimeni cu vizite inopinate.Cand o sa vina mama si n-o sa mai am stresul gatitului sau al fetii...ma aventurez in vizitela distante mai mari.multi grasunelului!
Cornelia, tinem pumnii! sa fie o nastere super usoara si o experienta unica!
FUG , S-A TREZIT GAZA SI MIORLAIE,PUPICI TUTUROR!

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze noi!

Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Oana, succes cu inscrierea la gradinita! Si eu vreau s ao dau pe Maria la toamna, dar nu am reusit sa caut nimic. Stiu ca nu am nici o sansa la stat, asa c ao s aincerc la particulare sau poate la cresa, dar am auzit ca si aici ar fi probleme cu inscrierile.

Laura, te asteptam la spital ! Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine, ca la Maria.

Roxana, cat a avut Patrick la nastere? Scuza-ma, dar nu mai stiu cum ai nascut. Parca vroiai epidurala, dar pana la urma nu ti-a facut. Chiar, a nascut cineva cu epidurala?

Va pup!

Cornelia 35 sapt. si Mariuta (2 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cornelia, Patrick a avut 3,550 la nastere. si am nascut cu epidurala. fusese facuta pentru nastere normala si apoi cand am intrat in cezariana mi-a marit doar doza si gata. mie mi-a placut fff mult asa, am fost prezenta si am stitu tot ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Am intrat repede-repede, sa va zic ce ispravi demne de lauda a facut Sebi azi: a reusit sa se cocoate singurel pe un scaun destul de inalt (dintr-acela tapitat, cu speteaza), la bucatarie, ca sa ajunga la ceea ce era pe masa (o vreme l-am lasat sa se joace cu un mar, o para si o portocala, pe care le baga si le scotea dintr-o cutiuta si era f incantat!) si a baut ceai cu canita cu cioc (daca ieri a baut apa dintr-un pahar de sticla pe care l-a tinut singur, mi-am zis ca este momentul potrivit si pt asta). Ma intreb daca sa incercam sa-i punem si lapticul in canita, ca se pare ca-i place mult de tot sa bea din ea. Oricum si biberonul si-l tine singurel, chiar daca bea in somn (dimineata).

Multa sanatate, curaj si nastere usoara la.... "burtici"!!! Mai aveti putin si GATA, dam petrecere!


Vic & Sebi (04.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Vic felicitari ptr. ispravile lui Sebi. Ai baiat mare si ai de ce sa fii mandra de el.
Am asa o stare de nemultumire... asta mic al meu nu sta un min. fara mine. Ce un min., e mult, doar ies din camera lui si incepe sa urle din toti plamanii si cu lacrimi, cu tot tacamul. asa ca la mine in casa e vraiste, in bucatarie un munte de farfurii nespalate, in sufra patul nestrans si tot asa. Nu mai vorbesc de curatenia de Paste...Stiu ca trebuie sa ii aloc timpul in primul rand copilului meu, dar nu reusesc sa nu ma enervez cand vad dezastrul.


Mamica Dana si un bebe Cristi.
Poze: http://pg.photos.yahoo.com/ph/badiladana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna ziua,

-am o prietena care are o fetita pe care a "dat-o" la cresa de pe str.Adamclisi. Sunt foarte multumite amandoua de conditiile de acolo(cazare, masa, personal). A inscris-o acum o luna si fetita are 1 an si 8 luni.
-pentru copilasi mai mari recomand cu caldura(fara interes ) gradinita din Parcul Tabacarie (nu0i spun numele din considerente de reclama ). Tibi a fost acolo si ne-a placut mult! Nu stiu daca acum mai au program prelungit.

Diana

POZE :
http://community.webshots.com/user/dianamaria007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Salutari!!!
Scuze pt absenta...dar am avut pb cu computatoru...norocu meu ca am mai dormit si eu, am mai invatat si eu...ca altfel...

Am vb azi cu directoare de la gradi de la mine despre gradinita (pt Cornelia si fetele care se mai gandesc la gradi) si mi-a spus asa:
Ca nu e o solutie prea buna sa il inscrii la o gradi (cel putin de stat) pana nu face cel putin 3 ani jumatate, pentru ca ei sunt inca mici, obosesc foarte repede, se plictisesc repede, nu reusesti sa le atragi atentia mai mult de 5-10 minute si ii fortezi si risti sa transformi mersul la gradi intr-o pedeapsa.
Din experienta ei, e prea mic pana in 3 ani sa mearga 4-5 ore la o gradinita de stat unde se fac lectii, au caiete, programa etc...
Sunt copiii care adorm pe mas, nu mai au pofta de mancare din cauza oboselii si inloc sa invete raman in urma.
Fiecare la timpul lor. De asta nu se iau copii la gradi pana in 3 ani. Mai si are dreptate...
La o particulara unde nu au program asa strict, unde se joaca mai mult, unde nu au lectii si unde il tii mai putin...cu toata placerea...
Asa ca eu am decis sa nu il mai inscriu...vedem ce o fi, daca la anul voi fi tot aici, am sa il iau cu mine de 2 ori pe sapt si il las la grupa mica, daca nu....
Oricum are dreptate...ma uit si la copii mai mari...ce greu este...sist de invatamant de la noi din tara e foarte greoi si epuizant pentru copii...nu cred ca merita sa ii introduci in sistem asa devreme...doar pentru socializare nu cred ca merita...mai bine il duci in parc, sau veniti la noi in vizita (si asa vreau eu sa imi fac gradinita acasa!!!)

La dr nu am reusit sa intram, adica am fost, dar era f aglomerat, si nu am stat, David era obosit marait si nu aveam chef de stat la coada, mergem maine la cabinetul particular (unde o fi str mihai bravu??? cica in spate la tomis, sau asa ceva...stie cineva?)

Am fugit..ca trebuie sa fac o ciorba si pana la urma cred ca ajung cu ingredientele la bunicutza si plec de acolo cu oala...


"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe tractoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Diana, multumesc pt. informatia cu cresa. O sa incercam si gradinita din Tabacarie. Mai stii ce tarife au?

Sanzi, probabil ca are dreptate directoarea. Pai o aduc pe Maria la tine, dar o las acolo! Ca ideea era, ca pe langa socializare, sa respir si eu putin . Ideea cu gradinita mea, am avut-o si eu, chiar m-am gandit serios, dar ce vroiam eu era o investitie enorma.

Roxana, am incurcat eu putin borcanele, dar eram pe aproape . Cum se procedeaza la noi in spital? Iti cumperi singura trusa pt. epidurala? Ma gandesc din ce in ce mai serios la epidurala. Eu am nascut f. usor, dar totusi, daca se pot diminua durerile, de ce nu? Imi e frica totusi sa nu se seruleze lucrurile prea repede si sa nu mai fie timp de epidurala. La Maria, travaliul propriu-zis a durat doar vreo trei ore.

Mav, Sebi e tare nazdravan! Mariei nici acum nu ii reuseste prea bine cataratul pe scaune. Se bazaie: "ajuta, mami!"

Va pup,
Cornelia 35 sapt. si Mariuta (2 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Sanzi hihi hai la mine cu ingredientele ca fac io ciorbitza si david si voinicku te "ajuta" la distrat.
Dana de ce nu il iei pe Cristi cu tine in bucatarie? eua sa l-am obnisnuit pe Patrick de mic: eu faceam treaba si el ma "ssista" din scaunul de masina. am tot zis ca il fac supervisor...asa atent ma urmarea! la mine asa se intimpla si acum, sta cu mine cind am ceva de facut, daca se plictiseste se joaca cu jucariile lui. eu ii cant, vorbesc cu el, ii explic diferitele retet pe care le fac...e distractie mare!
Cornelia spune-i Luteascai ca vrei epidurala. sa vorbeasca cu anestezistul pe care il foloseste ea. eu am luat trusa de la o asistenta din cardiologie. daca anestezistul spune ca nu poate sa faca rost de trusa gasesti la farmacie, costa asta vara 650.000. daca nu te descurci sau nu gasesti da un apel si te rezolv, da? ce misto faza cu "ajuta mami" super!!!
Diana ce mai face Tibi? cum se descurca cu catzelul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

mey, roxa, o sa scoti un bucatar din voinik. lui de caltabos.
cum o sa fac si eu din al meu o gospodina. ferice de cea care ii va fi soata. spala faianta, aragazu si pe jos, mai ceva ca mine. (bine ca face lacaraie, dar are vointa baietu).

sanzi, gata cu vacanta, maine la gradi, nu?

gen, mamica doar de marius


"poze cu de-alde noi"

Mergi la inceput