Copii din 1996 (2)

Copii din 1996 (2) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Sa continuam mamici, poveshti despre copiii nostri iubitzi!

Diana-13 martie 1995 mami brendamitran
Elliot-11 ian.1996 mami Sanca
Dany-13 ian.1996 mami gabi350
Stefan-19 ian.1996 mami descantec
Calin-ian.1996 mami Laura Takacs
Andrei-12 febr. 1996 mami micaels
Costelus-13 febr. 1996 Papadia
Alexandru-18 febr. 1996 mami Ana68
Nicholas-20 febr. 1996 mami ulisernic
Diana-23 febr.1996 mami alma
Anastasia-6 apr.1996 mami Maria2
Chris-20 apr. 1996 mami flexi
Andrada-30 apr. 1996 mami mirela68
-------- apr.1996 mami rosa
Vali-16 iun.1996 mami Den
Andy-1 iul.1996 mami Rovki
Robert-12 aug.1996 mami OanaDo
Radu-17 aug.1996 mami Lona
Maria Ruxandra-11 sept. 1996 mami madalina horsa
Andreea-14 sept. 1996 mami dady68-Tania
Mihai-25 sept.1996 mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996 mami dany-dany
Robert-24 oct.1996 mami ralualexandrei
Diana-22 noi. 1996 mami mihaela_s


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27724&whichpage=1" target="_blank">Partea 1 !


Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare mamicute de copii marisori,

Mihaela,tare ma bucur ca ai deschis pagina noua...
Cam liniste pe aici...Ce mai faceti fetelor?Cum ati petrecut weekend-ul?
Noi am fost la cumparaturi si sambata si duminica.Am cumparat incaltaminte si lui Alexandru si Luanei.Copilasii mei rup incaltamintea de zici ca trag cu dintii de ea.Alex a primit de ziua lui,in februarie,o pereche de incaltari sport,iar acum arata de parca au facut razboiul de 100 de ani.A trebuit sa luam altii,pentru scoala si inca o pereche de tenesi,pentru joaca.Si,bineinteles ca si Luana s-a capatat cu incaltaminte sport si sandalute.Adidasii de anul trecut sunt juliti in varf.Fata mea adora sa isi tarsaie piciorusele cand merge,mai ales ca in urma ei se ridica praful cat ea de mare,ceea ce o distreaza fantastic.In cartier la noi se lucreaza la inlocuirea sinelor de tramvai de mai bine de un an.Va dati seama ce praf si noroaie sunt....Si cam asa e in toata Timisoara.Daca ies dimineata afara,seara trebuie sa ma spal si pe cap,caci parul meu arata de parca am turnat un tub de gel in el.
Si cum va spuneam,duminica am mai dat o tura prin magazine si am cumparat Luanei "chilotei"(scutece) cu baxul si servetele.
Cam asa am petrecut noi weekend-ul,in mare.Am fost si la leagane,la topogan...A fost frumos si am avut parte de o vreme calduroasa si cu mult soare.
Cam asta ar fi.Bafta nazdravanilor la scoala si voi sa fiti iubite si fericite alaturi de familiile voastre.

Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, ma bucur mult ca ai animat putin acest subiect.

Noi am fost plecati in we la mama-locuieste la Zalau, singura-tata nu mai e, iar sora mea e plecata in SUA. E asa o bucurie cand mergem la ea...ma simt si eu cocolosita, stau cu "burta la soare" si ma simt ca la mama! Sotul meu a fost la o conferinta undeva pe langa Deva-la Vatza-si n-am avut chef sa stau singura cu fetele acasa.
Si vineri iar ne luam casuta in spinare...de data asta in moldova, varul meu pleaca definitiv in Canada pe 30 aprilie si mergem sa-i vedem inainte de "decolare".

Ana-Maria, cand povestesti de Luana parca ai povesti de Silvia...la fel isi taraie si ea picioarele! Ce ti-e si cu copilasii astia!

O saptamana minunata alturi de copiii vostri!



Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut Mihaela,

Din moment ce suntem doar noi doua tare active pe aici...m-am gandit sa te salut pe tine intai.
Salutari si celorlalte mamicute de copilasi marisori.
Ma bucur ca ai petrecut un weekend minunat cu fetele tale...cred ca e tare frumoasa partea aceea de tara ,unde locuiesti si sa stii ca tare mult mi-am dorit sa vizitez acele locuri.Nu mi s-a ivit niciodata aceasta oportunitate si in plus eu stateam ,pe diagonala daca vrei,in capatul celalalt de tara:Constanta.Sper sa nu fie timpul pierdut si sa ajung si prin partea aceea vreodata.
Draga mea,stiu cum e sa stai fara consort acasa...Cat ma mai supara uneori si il mai si injur si uneori spun ca ce bine ar fi sa plece macar o zi sa nu-l mai vad....imi dau seama ca trancanesc de una singura,caci nici nu ma baga in seama,ba mai mult,cand sunt in apogeul nervilor vine si ma ia in brate si ma mai si pupa...chestia asta ma aduce pe culmile isteriei,caci am senzatia ca isi bate joc de mine....si cu toate astea,cand nu e acasa parca se rupe ceva din mine si pleaca o data cu el...Degeaba ma suna din ora in ora...Cand stiu ca e acasa,am senzatia de liniste si protectie...Si parca si copiii sunt altfel...Iar la Moldova...e fain rau!Mama mea a fost moldoveanca getbeget,de la Dorohoi.Asa ca pot spune ca sunt de-a lui Stefan cel Mare...In ce parte a Moldovei mergi?Oricum,iti doresc tie si familiei tale distractie frumoasa si sa aveti un drum linistit si bun!
Luana...uf!N-am vazut copilas mai capos!Astea doua mici cred ca sunt generatia PRO,de asta sunt asa...(glumesc).Stii?!Asa cum sunt fetele,mai nazdravane,sa fie sanatoase.De fapt toti sa fim sanatosi ,ca restul se fac incet-incet.
Pupici multi fetelor si voua...sa aveti parte de multa dragoste si fericire.

Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, vad ca suntem pe schimburi diferite eu dimineata tu seara...ei, uneori mai gasesc si eu seara timp sa butonez pe DC .

Ai dreptate, e foarte frumos in partea de nord a tarii, mai incolo putin pe la Maramures, noi acolo ne delectam cand vrem munti, iar cand vrem soare si apa mergem la Oradea-la 1 Mai. Mai dam cate o fuga la Cluj-orasul meu de suflet, am fost studenta acolo-avem rude si mergem sa le vizitam. Sotul meu a facut facultatea in Timisoara si e tare incantat de oras, m-a dus si pe mine o data si mi-a placut, desi am vazut destul de "in fuga".

Aaaa, pai esti un amestec de moldoveanca-dobrogean si traiesti in banat!
Noi mergem in Botosani (e aproape de Dorohoi din cate stiu) e un orasel mic dar imi place ca e atata verdeata si are un farmec aparte. Din pacate nu am ajuns sa vedem prea multe prin Moldova, suntem mereu contra-timp si n-am fost decat in vizite la neamuri. Insa e o zona minunata, sper si eu ca intr-o zi sa ajungem sa colindam pe indelete prin moldova. Multumesc mult pentru urari!

Si acum sa va spun ce a facut aseara Diana si cu ocazia asta va rog sa-mi dati niste raspunsuri...voi ati inceput sa va loviti de asemenea intrebari? Cum le faceti fata si ce raspunsuri dati?
Diana are o enciclopedie despre corpul omenesc in care e printre altele si o "poveste" despre cum se fac copiii. Si se pune sa citeasca...apoi intrebari: ce e vaginul? ce e penisul? ce e spermatozoidul? ce e ovulul? ....iar eu la raspunsuri . I-am dat niste raspunsuri, nu stiu cat au multumit-o, insa a venit intrebarea: cum adica "fac dragoste?". In carte e explicat ceva de genul: se saruta, penisul se lungeste si se intareste apoi este introdus in vagin. In urma acestui fapt se nasc copilasii. Iar eu i-am raspuns ca e explicat bine in carte si nu stiu ce sa-i spun mai mult. Ca va intelege mai multe cand va mai creste.
Daca aveti niste idei de explicatii, puneti-le aici va rog!



Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Salutari si de la mine.Duminica am fost cu piticii in Herastrau si cu ocazia asta le-am mai facut si niste poze pe care le-am grupat in albumul 3.Pe Robert a fost cam greu sa-l prind in poze pt ca el e in continua miscare dar cand are rolele e un fel de omul invizibil asa ca el are mai putine poze decat Maria. A fost o zi deosebit de calda si ne-am mai dezmortit si noi dupa atata frig si ploaie.In ce priveste incaltamintea la mine nu au timp s-o strice pt ca au asa un ritm de crestere,incat pana sa o strice le ramane mica .

Mihaela cred ca raspunsul tau a fost foarte bun,sincera nu as fi stiut sa-i raspund mai in amanunt decat in enciclopedie.
Ana acelasi sentiment il am si eu cand sunt fara sotz,parca nu am stare si imi zboara toata linistea si confortul.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Buna,

intr-adevar am intrat mai rar pe aici, dar acum , in sfarsit reusesc si sa scriu.

Anastasia nu m-a intrebat nimic inca in legatura cu subiectul " cum facem copii", si cred ca nici nu prea aretimp sa se gandeasca la altceva decat la programul zilnic, pentru ca este foarte incarcat.

Aici nu le-a dat vacanta nici macar o zi. Adica ne-au chemat la scoala intr-o miercuri sa ne dea foile cu note pe trim 2, si de a doua zi, joi am vazut ca pe teste scrie trimestrul 3.
O sa le dea insa o saptamana dupa Paste.
La pian are acum destul de multa teorie cu " ritmul", deci lucreaza si acolo destul, asa ca totul este contra cronometru.
Asta si pentru ca dupa ora 6-7 seara nu o mai las sa invete si iese lajoaca in curte.

In rest, nu prea avem noutati.


mamica de 2 printese si un print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Si fiul meu face pian. In familia mea este oarecum o traditie, mama mea est profesoara de vioara, si eu am facut scoala de muzica, si tati canta. Baiatul meu este bun, a luat de curand un premiu national la Ploiesti, ii place sa studieze, dar asta ii ia din timpul de joaca. Uneori ma simt vinovata ca il incurajez sa aiba o copilarie ceva mai frustrata. Rar se revolta, si in special pentru lectiile la matematica, nu pentru pian. Aveti copii care au preocupari suplimentare fata de scoala? Este bine sa le rapim din timpul liber? Va pup pe toate, si pe piticutii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Buna seara mamicute de copilasi marisori,

N-am mai dat cam de multisor pe aici.Am avut probleme cu reteaua si cu calculatorul si...nici o sansa sa intru pe DC,
tentativele mele s-au soldat cu o caruta de nervi si cu multe injuraturi la adresa tuturor celor care au inventat internetul,cablul si calculatoarele.Punct!
Mihaela,cred ca deja ai fost in minivacanta de la Botosani...Sa va fie de bine!Cred ca ti-a placut zona.Eu una,in copilaria mea "zbuciumata" petreceam vacantele acolo,la bunici.Eram o ciurda de copii,veri cu totii...Cand ne adunam la masa....Ce fain a fost!Eeeeeeee...!!!!Amintiri din copilarie!
Ai dreptate:sunt un fel de moldo-ialomito-dobrogeanca!Ce haios suna!Mama era din Dorohoi,tata din Calarasi,iar eu si surorile mele ne-am nascut la Constanta.Actualmente m-a adoptat Timisoara!Scriu si rad!
Referitor la faza cu copiii....uau! Alexu' m-a intrebat si pe mine asa ceva la vremea cand era cat Diana...Pai,din cate imi amintesc ,eu am avut un mic atlas anatomic prin casa si i-am explicat ceva de pe acolo,mai bine spus m-am cam eschivat,i-am raspuns ambiguu de nici eu nu am inteles ce am zis.Ma rog,cand a ajuns la graginita s-a edificat copilu' asupra problemei,din discutiile "savante" purtate cu prietenii de gradinita si eu am iesit basma curata.Cred ca ceea ce i-ai raspuns Dianei este foarte convenabil si daca insista cred ca ai putea ocoli cumva raspunsul zicandu-i sa aiba un pic de rabdare si ii vei explica mai pe indelete cand va mmerge la scoala,eventual.
,ce sa facem?!Suntem mame si sotii,dar cel mai important e Ralualexandreica suntem femei si...cel mai important e ca ne iubim sotii...Asa ne trebuie!(glumesc!)
Maria2...cand mai are domnisoara ta timp sa se joace?! Am si eu o verisoara primara care a locuit in Grecia pana de curand,acum e acasa la Constanta,sotul ei e grec,dar se vor muta o perioada in Germania.Sta aproape de Pireu(sau cel putin asa cred).
Lona,sa stii ca si eu am incercat cu Alexandru sa fac in asa fel incat sa ii ofer si alta activitate in afara scolii.S-a dovedit a fi un esec in final,pentru ca a fost la karate,asa a vrut,dar profu' de acolo ii cam altoia pe copii cand nu erau atenti.Alex s-a cam speriat si in final a zis ca nu mai vrea sa mearga sub nici o forma.Si,asta vroiam sa spun,in zilele cu antrenament,abia reusea sa-si termine lectiile la timp si asta cu scandal,ca stateam si eu si Marius cu gura pe el sa le faca mai repede.Asa ca nu a fost o optiune prea buna pentru noi si pentru el.Acum e mai linistit si mai mult timp liber.Singurul lucru care ma uimeste si ma si enerveaza la el este ca NE RUGAM de el sa iasa la joaca.In casa nu face altceva mai important,nu citeste,nu scrie,nu deseneaza,nu se uita la TV...sta.Sau daca s-ar putea,dupa mintea lui,jocuri pe calculator non-stop,ceea ce e imposibil.Dupa doua ore de joc are ochii injectati si se freaca de zici ca acum ii scoate de la locul lor(si poarta si ochelari la scris si citit).
Mai fetelor,se pare ca m-am cam starnit la scris si am uitat sa ma opresc.Si mai e si vremea asta de rahat,ploua de 2 zile intr-una de nu se mai opreste-ati vazut ,cred,la TV ce inundatii sunt prin Timis...
Hai ca va las acu'...Va doresc tuturor tot binele din lume,copilasii sa va fie sanatosi,iar voi sa fiti iubite...Pupici!



Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ana-Maria, am ajuns azi noapte la 2 din Botosani. Drumurile sunt foarte rele, am facut la dus vreo 9 ore-am mers pe la Tihuta iar la intoarcere ca sa ocolim drumul rau am dat peste altul si mai rau. Insa am vazut cateva din frumusetile tarii noastre-Cheile Bicazului si Lacu Rosu si asta a mai sters din mahnirea si gustul amar lasat de drumul lung si obositor pe care l-am avut.
Diana e fata cea mare, care e de o varsta cu Alexandru, ea imi pusese intrbarile.... Am cam lasat-o oarecum moarta, i-am explicat ce am putut si restul i-am zis ca va afla cand va mai creste si va intelege.

Diana a facut cand era la gradi dans modern si apoi de societate. Mi-a parut rau ca am intrerupt cand a inceput scoala dar eu atunci nascusem si nu avea cine sa mearga in fiecare zi cu ea. Acum nu mai vrea dans, vrea tenis-asta influentata de prietena ei cea mai buna din clasa. Insa situatia nu s-a schimbat, eu astept cumva sa mai creasca cea mica sa ma pot misca altfel sau sa mearga Diana singura unde doreste. Eu as prefera ceva desen, la muzica nu e talentata, sau un sport, un dans, asa ceva. Mai vedem, poate de la anul. Oricum ea e pana la ora 16 la scoala, abia apoi ar putea merge sa faca ceva extrascolar.

Va pup! O saptamana placuta in continuare!


Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutari ,
Mihaela,bine ati revenit sanatosi acasa!Intr-adevar ca frumusetea tarii noastre compenseaza drumurile pe care mergi sa vezi frumusetea.Asta e!Tragic,dar adevarat!Ma bucur ca fetele tale au avut parte de o adevarata "ora" de geografie in excursia asta(au fost si ele cu voi sau gresesc?).Imi amintesc de Alex ce incantat si ce impresionat a fost in septembrie 2000 cand am fost si noi in nordul Moldovei si am vizitat manastirile si am ajuns chiar in Pasul Palma.A fost o excursie deosebita,iar Alex si acum isi aminteste de ea.Cat despre activitati...intreab-o mai bine pe Diana despre ce i-ar placea sa faca,nu?Cine stie ce talent nedescoperit are?!
Pupici la printesele tale si tie multa sanatate si sa fi iubita...
Sanatate tuturor si sa aveti o saptamana cum va doriti.

Ana-Maria

Mergi la inceput