Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Asa, sa va mai povestesc despre floricelele mele.
La mine acum este o vreme de vara, asa incat toata natura a explodat efectiv. Mi-au iesit cam toate floricelele pe care le-am pus asta toamna sub forma de bulbi. Am lalele pitice care sunt cate doua pe tija, una mai sus si una mai jos. Pe punga lor scria ca infloresc de 2 ori si nu am crezut, dar laleaua care este mai sus, este inflorita si ce-a de a doua mai de jos este inca boboc, deci o sa cam infloreasca dupa ce prima se v-a scutura, M-am minunat si eu. Am mai pus fel de fel de soiuri de lelele, de toate culorile, dar toate pana acum sunt - galbene. sunt frumoase dar eu asteptam cu totul altceva.
Anul trecut in vara am plantat 2 bulbi de crini, care doar unul a scos o floricica amarata si eram cam suparata. Acum in locul unde au fost bulbii au rasarit ca o perie de crini, si dupa cat sunt de vigurosi , sper sa si infloreasca macar jumatate.
Nu mi-au iesit irisii plantai din toamna, si nici sperante nu mai am. In schimb ,,lupinele (lumanarelele) sunt asa de frumoase si de mari ca toata ziua ma uit la ele. In vara sigur vor avea multe flori. Doar locul nu este cel mai potrivit pentru ele, deoarece le place in soare mult si unde sunt acum au soare numai dimineata. Le voi muta la anul , acum le las sa nu le pierd.
Si tot asa, acum nu ma apuc sa va povestesc de fiecare floricica ca va plicitisesc.
spor la gradinarit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Da mai Petra te-as lua cu placere de ce nu??????/
Dar inainte de toate le-am facut la ai mei instructajul de ingrijire a plantelor.Barbata-miu ride si-mi zice ca e mai complet decit un adevarat curs........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, mai zi-ne, povesteste, nu e plictisitor deloc! hai si cu pozicile, ca eu de exemplu nu stiu cum arata lupinele.

Iulia, ahaaaa, ficusul! bine ca mi-ai zis, multumesc muult mult de tot. drum bun acasica si sa ai o vacanta pe cinste. mai dai linkul inca o data cand adaugi pozicile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Buna ziua,
Apar si eu cu o intrebare la voi, poate ca ma puteti ajuta...
Am cativa pomi fructiferi (5 piersici, 4 meri, 1 par, portocal, lamai, tangerin) problema e ca sunt plini de furnici, si le mananca micutele piersicute care le au... si plus ca pe frunze , chiar si pe cele noi car edeabea ies sunt ceva purici sau paduchii mici si verzui-negrui si am vauzt ca acolo merg furnicile. Cum scap de ei si sa am pomii frumosi si roditori? De furnici? Si de paduchii? Daca nu sunt tratamente naturale incherc si chimice... dar zicetimi ce si cum se cheama va rog.
Va multumesc!
O zi buna si multa sanatate



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Ieri a plouat foarte tare la noi, cu gheatza...si mi-a cam nenorocit din floricele...dupa ce ca erau si amarate ca a fost tot frig acu le-a batut si gheatza!Am facut si 2 poze le-am pus in albumul cu florile din 2005.In halul in care arata acum gradina mea tare ma tem ca anul asta vor fi foarte putine floricele...
aici sunt pozele
Nu am mai facut nimic prin gradina, Stefan nu ma lasat!Nu se lasa din bratele mele si greuuu scap de el

petra nu ne plictisesti de loc, macar mai citesc si eu despre gradinarese care chiar lucreaza in gradina
La noi se anunta cica ploaie si lapovitza cu ninsoare

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Buna ziua,
Apar si eu cu o intrebare la voi, poate ca ma puteti ajuta...
Am cativa pomi fructiferi (5 piersici, 4 meri, 1 par, portocal, lamai, tangerin) problema e ca sunt plini de furnici, si le mananca micutele piersicute care le au... si plus ca pe frunze , chiar si pe cele noi car edeabea ies sunt ceva purici sau paduchii mici si verzui-negrui si am vauzt ca acolo merg furnicile. Cum scap de ei si sa am pomii frumosi si roditori? De furnici? Si de paduchii? Daca nu sunt tratamente naturale incherc si chimice... dar zicetimi ce si cum se cheama va rog.
Va multumesc!
O zi buna si multa sanatate



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years




Gabbriela,
Nu cred ca sunt leacuri naturiste pentru asa ceva. Cel mia bine este sa dai fuga la un magazin de specialitate pentru plante si sa cumperi ceva de dat pe copacii tai. Intrebi tu pe acolo sau vezi ce au pe rafturi. In gerenaral isi cam fac datoria aceste substante. Daca nu cere ajutorul unei firme specializate care se ocupa si de iarba si flori si copaci.
Problema nu cred ca sunt furnicile, ci ceilalti "dinozauri" care sunt purecii sau paduchii , care ataca frunzele.
Este bine sa o iei din vreme , sa nu fie prea tarziu dupa aia.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Petra multumesc mult de raspuns... am sa ma duc sa caut ceva ca nu mai rezist asa... imi distrug totul in gradina .
Multumesc



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,
Cu draga inima as pune si eu fotografii dar sunt efectiv in pana de aparate foto. Am avut 2 bucati si s-au stricat ambele. sa mor de ciuda nu alta. Acum pandesc unul digital mai destept, dar nitel sa intre in "sale" ca de nu , nu ma pot pune cu pretul lui.
In fine, o sa pun poze si eu dar nu va promit cand.
Despre lupinele mele, care inca nu sunt inflorite, ca doar nu sunt in Florida!!!, o sa caut, Conchita draga, niste poze pe internet si o sa le pun. Nu stiu daca sunt flori spectaculoase dar mie imi plac din tara, sunt perene si pe acestea le-am obtinut din seminte anul trecut. Poate de asta le si iubesc asa de tare.
Altceva ce sa va mai povestesc?. Nu mai am ce , azi! POate maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ana, vai vai... am vazut pozele!! :(( totusi, imposibil sa nu le mai poti revitaliza. taie-le tulpinitele sa le dai voie sa faca altele, pune-le hrana, adauga pamant nou in jur, uda-le zilnic,nu stiu, fa o minune ceva!...ma gandesc si eu, trebuie sa isi revina cumva! nu se poate altfel, iubeam mult gradina ta. pai nu de la tine m-am indragostit eu de trandafiri?

Gabi, si eu zic tot ca Petra, ca nu ma pricep la tratamente naturiste pentru plante. dar uite, ca m-ai facut curioasa daca exista. promit sa caut.

Petra, deci ne pui sa asteptam pana la sale-urile de 4 iulie, ha? :)) astea-s lupinele?
http://michiganbulb.com/item_disp.asp?pn=04762&sid=800074&EID=MB35
pai sunt superbe! mor dupa florile salbatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by conchita



Gabi, si eu zic tot ca Petra, ca nu ma pricep la tratamente naturiste pentru plante. dar uite, ca m-ai facut curioasa daca exista. promit sa caut.



Am cautat si eu pe net, fara nici un rezultat... poate ca tu ai mai mult noroc decat mine.

Ana, am vazut si eu pozele... pacat de flori, dar vara nu e aici inca.. mai ai o shansa sa le readuci la viata...

O zi buna



Gabbriela & www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years

Mergi la inceput