Aragaz nou - care e mai bun?

Aragaz nou - care e mai bun? | Autor: relyana

Link direct la acest mesaj

Vreau sa imi cumpar un aragaz nou si nu prea scump. Am cercetat piatza. Am gasit Zanussi si Arctic cu preturi intre 5 mil. si 10 mil. lei. Cam asta ar fi pragul de pret in care vreau sa ma incadrez. Problema este ca sunt voci care afirma ca aceste aragazuri nu au peretzi dubli la cuptor, sau un material cu care se captuseste cuptorul... asa ceva. Si din acest motiv cuptorul arde prea tare.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Cum sa stiu sa aleg un aragaz bun si rezonabil ca pret?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

eu am avut zanussi. era cu termostat, fixai temperatura si gata. nu ardea nimic. si a fost bun. dar te sfatuiesc sa nu iei de inox. se intretine atit de greu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adirys21 spune:

Eu am luat zanussi de la metro cu tot cu hota la 5.8 mil lei si arata binisor.Dar cred ca nu mai e valabila oferta.Mie imi place si sunt multumita de ele.Mai e o oferta de asta pe la altex dar nu stiu sigur la ce pret,cred ca e mai scump.
Bafta la cumaraturi.


adirys21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

in nici un caz de inox,ca se intretine f greu,cum s-a spus.eu am avut zanussi dar l-am dat mamei si am luat de inox,si dublu ca pret.si acum i-mi pare rau ca nu mi am luat tot la fel....asa ca...

Paula si minunea mica Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Fetelor, multumesc. Deci nici vorba sa arda. Ati incercat cuptorul, la cornulete, placinte, chek?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

si eu tot zanussi si e super.am facut si prajiturele, si fripturici!nu arde, e ok!



Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Multumesc de info. In week-endu-ul asta am vazut si Electrolux (de la Satu Mare; parca Zanussi e tot de la Satu Mare?). Desi are doar 1 an garantie, vanzatoarea l-a recomandat ca ar fi "mai bun ca Zanussi" (Z. avand 24 luni garantie).

Totusi am mai amanat putin cumpararea unui aragaz ca am zis sa vedem ce inseamna in bucataria aia micutza dimensiunile 80x50x60. Si am vazut acasa ca era mai lat decat cel vechi, adica intra in spatiul de trecere si nu mai poti sta in capul mesei ca intra aragazul cam cat o palma micutza. Ati avut probleme cu dimensiunile, exista si aragaz mai mult lung decat lat, sau macar patrat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

asadar, vreau si eu aragaz nou...
ce as vrea de la el, pe langa chestii le care mie deja mi se par strcit necesare (aprindere alectrica, grill si rotisor, siguranta la oprirea gazului atat pe ochiuri cat si la cuptor si alte o mie de chestii din astea) insa nu stiu cat de folositoare este aceasta optiune este curatate catalitica a cuptorului...
nu gatim foarte des la cuptor, dar avand acum rotisor imi inchipui ca va fi folosit mai des cu diferite vietati pasaresti...
si stau si ma gandesc daca se face sa iau un model mai vechiut de bosch (asta mi-am dat seama privind un alt model care ca si design arata mai bine) care are aceasta optiune sau sa merg pe modelul mai nou, care are toate celelalte chestii si in plus arata si un pic mai bine insa nu are curatare catalitica...
sincer, sunt adeptul optiunilor care isi merita banii, adica l-as cam lua pe ala mai vechi, chiar daca sa zicem ca nu-i la fel de aratos ca cel noou, la urma urmei nu ies cu el pe strada...trebuie sa nu arda mancarea la cuptor, sa se curete usor si daca e si un pic frumos e chir minunat...
apropos de curatat...asta mai vechiut, are cica un fel de inox care nu se pateaza asa usor, nenea ala de la magazin mi-a facut capul calendar cu chestia asta, am observat si eu cand am pus degetul pe marginea plitei ca urma desi ramane se ''evapora'' repede...acum ce nu mi-am datu eu seama daca era din cauza faptului ca nu era chiar asa bine luminata zona sau chiar e pe bune treaba asta...acolo mi-a placut, apoi am inceput sa ma intreb daca chiar e for real...
ambele sunt bosch, ambele au garantie 2 ani, ambele au timer electonic, capacitatea cuptorului e aceeasi...
cel mai nout e cu 1.5 mil mai scump...
altceva nu-mi mai amintesc acum...
la ce ar mai trebui sa ma mai uit cand aleg respectivul aparat?
are cineva pe aici bosch, cum sunt?...
eu am mers pana acum pe gorenje, atat la combina cat si la masina de spalat si sunt multumit de produselele astea, dar la aragaze am vazut destul de putine cu caracteristicile cautate de mine...am fost si prin carefour-ul din militari insa aveau doar cateva modele, sa zic maxim 10 si nimic mai pretentios de la gorenje...de altfel, singurul mai la capitolul asta era un bosch pe la vreo 18 mil, nu mai stiu exact modelul...oare carefourul din orhideea e mai bine reprezentat la acest capitol? ca nu ar fi chiar asa de greu sa vin sa-l iau, chair daca sunt din ploiesti...la metro nu am vazut decat magister si ardo, parca...
ma opresc aici acum, o sa mai revin cu intrebari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

cred ca m-am hotatar la www.emag.ro/product_info.php?cale=195&products_id=9149&pindex=17#Caracteristici" target="_blank">acest model...sau ma rog, la unl foarte apropiat ca si caracteristici si design...zic asa caci parca cel pe care l-am vazut avea in dreapta butoanelor pentru ochiuri 2 butoane,unul pentru aprindere electrica si unul nu mai stiu pentru ce...in fine, mari diferente nu pot fi...
am renuntat la cel cu curatare catalitca caci la magazinul ala nu aveau decat modelul expus de vanzare si asta arata foarte rau,am putut descopri ieri si o usoara indoitura pe partea de jos...in plus, avea cateva chestii care tradau de la un metru faptul ca e model foarte vechi, de exemplu: garnitura la cuptor nu era pe toata suprafata, rezistenta grilului nu acoprea toata latimea grilului, era mai degraba un pic pe centru si un pic pe lateral dar am estimat eu ca nu depasea 20 de cm latime pe cand grilul e pe la 55 si inca atle cateva amanunte...
asadar, ce parere aveti despre modelul asta?
zice asa:
Capac : Da
Nr. ochiuri : 4
Dimensiuni (IxLxA) : 85x60x60 cm
Culoare: otel inox
Cuptor : pe gaz
Grill : pe gaz (aici cel pe care il vreau e electric)
Rotisor : Da
Aprindere electrica : Da
Siguranta pentru supravegherea flacarii : Da
Iluminare cuptor : Da
Timer : Da (electronic)
Autocuratare catalitica : Nu
Material capac plita: din sticla

aveti idee daca gasesc acest model si cat e prin carefour?...ma gandesc ca e posiobil ca si la astia sa dau de aceeasi belea, adica sa nu aiba decat modelul expus ca-i relativ scump si nu cred ca s-ar fi bagat sa aduca inca unul sa-l tina in storage (altex sau domo, nu sti ce sunt...)si daca asa e, cred ca va trebui sa dau o fuga pana in capitala sa-l iau de acolo...

merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

chiar asa, nimeni nu stie nimc despre subiecul asta?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

salutare!
ma poate ajuta cineva cu o idee?
m-ar interesa cam ce aragze gorenje se gasesc prin care four, parca as face un drum pana in capitala daca as gasi ceva acolo cu caracteristicile pe care le caut eu...
asadar:otel inox, Cuptor pe gaz , Grill pe gaz sau electric, Rotisor, Aprindere electrica, Siguranta pentru supravegherea flacarii atat la cuptor cat si la plita, Iluminare cuptor, Timer electronic, Autocuratare catalitica mai mai stiu eu ce alte chestii misto...
hai ziceti va rog, daca maine ajungeti pe acolo pe la cumparaturi si aveti timp sa dati un ochi si pe la electocasnice fac cinste...

Mergi la inceput