Mihaitza al lui Felis...un bb al comunitatii DC(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Multumesc pt cuvintele voastre Ina, Monica, Ad_rianna, Mara, Ancutz, Bobitza...

Avem vesti bune si mai putin bune...

Vestile bune... Toate actele pt plecarea in Italia sunt semnate... Unul din doctori are concediu o saptamana... Deci mai ramane sa stabileasca data de plecare...

Vestile mai putin bune: din nou suntem bolnavi- de data aceasta si eu... Ieri mi-a facut temperatura 38.1, i-am dat nurofen, i-a scazut la 37.1, dar dupa ce am fost la dr din nou avea temp 38.3... Noi abea am terminat acum o saptamana cel mai puternic antibiotic (zinit)... Asa ca dr (am fost si la pediatra si la ORL) mi-a zis ca trebuie sa ii faca analizele, dar exudatul sa il fac si eu, ca nu e normal ca dupa zinit sa mai aiba infectie... SA nu cumva sa o am eu si sa i-o transmit lui...
Ieri eram terminata am stat ore intregi la pat...
Azi noapte a facut Mihai temperatura 39.1 asa ca am bagat supozitor... El nu prea a avut pofta de mancare in ultimele 2 zile, dar aseara a invins foamea : cu temperatura 39.1 el mi-a ras un biberon de 210 ml (ca atat i-am facut)... Apoi a reusit sa il trezeasca pe taica-su si jucau jocul lor de dimineazta: Cornel e intors spre el si incearca sa mai doarma, inchizand ochii, la care Mihai uitandu-se la el face "OOUUUUUU" taica-su deschide ochii si el zambeste fericit... TAica-su iar inchide ochii la care Mihai face "eeeeeiiiiiiii" iar deschide ochii Cornel, iar zambeste fericit la el Mihai... LA un moment dat mai izce Mihai si "ta-ta-ta-ta" ca sa il faca sa deschida ochii... SI daca vede ca ca tot are ochii inchisi se intinde si il trage de nas... Ma topesc cand vad jocul acesta la ei in fiecare dimineatza... Numai ca azi noapte s-a desfasurat la 3 noaptea, asa ca taica-su a trecut la aparat (adormit copilul) si eu m-am culcat... Dupa ce a adormit si taica-su s-a mai trezit si el din ora in ora si eu m-am trezit sa ii dau apa...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=7" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

felis, abia am asteptat sa ma intorc acasa (am fost plecati vreo 2 luni) sa vad ce faceti... nu cred ca ma stii ti-am scris de putine ori insa am plans cu tine si ne-am rugat pt. voi de nenumarate ori!... Multumesc lui D-zeu ca m-a facut sa cunosc (virtual) un astfel de om: esti un exemplu pt. fiecare dintre noi, esti o luptatoare si sunt sigura ca veti trece cu bine peste toate problemele la care trebuie sa le faceti fata! Mihaitza este o mandrete de cavaler, (tocmai ce am admirat pozele) si sunt sigura ca esti mandra ca esti mama lui! Va iubim mult!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

IONELA... da.. sunt f mandra de baiatul meu si il iubesc extraordinar de mult...
Multumesc de increderea acordata, dar acea putere de care vorbiti toti se pare ca s-a epuizat... Am fost ieri la control la inima si am vorbit cu doctoritza... Dr italian se intoarce pe 19 din concediu si atunci vom stabili data plecarii (poate fi si saptamana viitoare)... Zic ca acea putere s-a epuizat deoarece am niste emotii de simt ca mi se face rau... Mi-e tare frica... Daca nu voi face fatza?... Cum ma voi descurca eu acolo?... Doare eu singura cu Mihai... Nici nu pot sa descriu in cuvinte ce e in mintea si sufletul meu... Pana mai ieri incercam sa ma gandesc doar la ansamblu: ma duc cu Mihai, il va opera si totul va fi bine, dar incep sa imi fac bagajele si sa imi pun problema, ce voi imbraca eu, el, ce mai trebuie sa iau la mine si in asemenea momente incep sa ma gandesc la amanunte si simt ca nu voi putea face fatza...
Am mai vorbit cu cineva care a trecut prin toate acestea si din ce mi-a zis toate temerile mele s-au confirmat...
De exemplu o ma gandesc ce ma fac daca nu il pot scoate la aer sa il plimb... Aici eu il scot si 6-7 ore si il plimb (chiar si pe ploaie- cu copertina) si apoi el e mai linistit cand intru cu el in casa... Am fost bolnava si nu am iesit vineri cu el din casa, si pot sa zic ca nu a dormit in casa decat o ora de la 5 dimineazta pana seara la 9 si a fost fff agitat... A doua zi daca l-am scos la aer totul a revenit la norma... Acesta e doar un gand de al meu... Dar cate altele am ... v-am zis: nici nu am cuvinte sa descriu tot ce se intampla cu mine... Am o stare Aici ca sa il mai linistesc ii pun cutiutza muzicala... acolo ce am sa fac?... Lipsita de toate lucrurile care il mai linistesc si lipsita de ajutor... Uf... nu mai vreau sa ma gandesc... Fug sa ii dau papa...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=7" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaS spune:

Felis cum ti-am scris si in PM, daca ai nevoie de ceva eu sunt aici. Chiar daca nu stau in Bologna macar cu un sfat sau cand ai sa fii aici cu o vorba buna, cu ce pot te ajut. Daca vrei iti trimit nr meu de tel si cand ai sa fii in Italia ma poti suna .
Curaj , capul sus si zambeste puiului tau, vezi cat de voinic este el si cum rade mereu, ia exemplu de la el!
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Camelia... cand ma uit la el si vorbim si radem amndoi, uit de toate... Uit chiar si faptul ca e ALTFEL... In ochii mei in acele momente este tot perfect: e copilul meu cel drag si scump care imi umple sufletul de bucurie cu un zambet....
M-am plans ca sunt speriata, stresata de ceea ce va urma?!?!... Ei bine, ziua de ieri, de ex, a fost cu suisuri si coborasuri tot timpul: acum eram cu lacrimi in ochi si ingrijorata, dupa jumatate de ora radeam cu Mihai, ca dupa alta jumatate de ora sa ma las prada disperarii si gandurilor negre de genul ca nu voi putea sa ma descurc acolo, sa am grija de el (de parca aici nu tot eu le fac pe toate- e drept si cu putin ajutor seara din partea sotului)... Ca dupa aceea sa ma gandesc ca am luat-o razna, ca in urma cu ceva timp, tot ceea ce imi doream era sa stiu cand si unde se va face operatia... Acum ca doar un pas ma mai desparte de aceasta mare realizare, parca am innebunit... Si iar ma uit la Mihai si incepem sa radem... si tot asa... de la capat...

Un alt eveniment a fost ca m-am dus cu Mihai la soacra sa il fac sa o accepte... Ce am povestit acum cateva zile ca urla cand o vedea nu a fost un fapt izolat... A mai fost Cornel cu el la maica-sa de 2 ori si s-a speriat cand a vazut cum poate sa urle in bratze la ea... Numai cat o vedea urla... plangea... Eu sunt genul care zic multe la suparare, dar imi trece f repede... Asa ca am fost cu el azi (ieri, ca am trecut deja in alta zi) si cand i l-am pus in bratze a vrut sa urle... L-am luat repede si l-am facut sa rada, si i l-am pus in bratze intr-o pozitie care stiam ca ii place lui Mihai f mult si am stat langa ei: de cate ori voia sa planga ii distrageam atentia si il faceam sa rada... Apoi am inceput sa ma indepartez putin cate putin... dar ma intorceam repede daca dadea semne de urlat.... Asa, incet-incet a inceput sa zambeasca si la soacra mea...
Prima data cand s-a intamplat am zis ca poate merita, ca simte omul, a doua oara am zis ca bine ca a vazut si sotul meu, dar cand am vazut ca se tot repeta deja am inceput sa ma ingrijorez si sa-mi zic ca nu e normal ce se intampla: el accepta pe oricine- eventual ignora, dar in nici un caz nu plange sau urla... Doar cu soacra mea s-a intampalt, asa, dintr-o data, dupa multe luni cand gangurea si radea la ea...

Altceva demn de povestit e ca la fiecare sedintza de kinetoterapie, se vede clar o evolutie spre bine... Eu cel putin sunt multumita... Sunt constienta ca dupa operatie va fi un regres, dar in acelsi timp stiu ca va fi mult mai usor cand va incepe recuperarea...
Il vad cand e singur cata energie are, si cat se chinuie sa se ridice in 4 labe (sta in genunchi si pe bratze, dar nu isi poate ridica fruntea), sa stea in picioare (se incordeaza, sta pe picioare cateva secunde si apoi i se inmoaie genunchii, dar in 2 secunde e din nou cu picioarele drepte, impingandu-se in ele... ) etc...
Vad cata vointza are si mi-e mila ca vede ca nu poate, se enerveaza si incepe sa tipe... Imi zic in acele momente ca totul se va rezolva cu operatia si va fi bine... Abia astept sa il vad ca reuseste tot ceea ce vrea el sa faca...
Uf... iar m-am intins..

Sanatate la toata lumea... si Dumnezeu sa va ajute...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=7" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Felis, cred ti-ar prinde bine un CD player portabil si multe baterii, ca sa-i poti pune ingerasului muzica preferata, sa se linisteasca, atunci cand veti fi departe de casa.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Felis,o sa vezi ca va face tot ceea ce va dori;trebuie sa ai incredere.Eu ma rog la D-zeu sa va ajute si tie sa-ti dea putere multa.Si cu soacra..nu stiu ce sa zic.Eu l-am tinut pe Mihaita in brate si la mine nu a plans(asta inseamna ca am suflet bun,nu?????).Si chiar eu nu consider ca e ALTFEL...E un copil normal.iar in brate la sotul tau cand radea..e un scump!Pupici multi si sanatate.Cand plecati?Poate reusesc sa te sun zilele astea.

POZE
POZE DE LA MARE
Andreea si Mariuca(7.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Multa sanatate pt Mihaita si va tinem pumnii la operatie!!!
Va citesc de mult timp dar pana acum nu am scris.Oricum, sunt convinsa ca operatia va decurge bine si totul va fi ok,
Va pupam

If a have a bag of rocks to carry as I go
I just want to hold my head up high....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

GIO, AURA, ANDREAP...va multumesc ca va ganditi la noi...
Astazi am fost mai bine... Am fost mai bine dispusa... Fiecare in felul lui, cu cate un cuvant, mi-a mai ridicat moralul...

ANDREAP... grea intrebare... CAND PLECAM!!??!!!... Nu stiu , dar sper din tot sufletul sa fie saptamana viitoare... ca altfel ma prinde si sfarsitul lui octombrie in tzara si nu vreau... Mihai se imbolnaveste din ce in ce mai des si asta ma cam sperie... Nu e deloc linistitor ca la 7 zile dupa un antibiotic f puternic am fost nevoita sa ii dau alt antibiotic...
Eu am insistat pe langa d-na doctor ff mult sa ia legatura imediat ce dl doctor vine din concediu sa stabileasca data plecarii, care sa fie cat mai repede, ca am pasaport si pot pleca in orice clipa din punctul meu de vedere... Cred ca de luni am sa o cam stresez cu telefoanele...

Inca odata mii de multumiri pt sprijinul vostru... Sper sa ajung cat mai repede in Italia, dar o sa-mi lipsiti... acolo...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=7" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Draga Felis, e normal sa ai atatea emotii si intrebari in legatura cu plecarea... mie mi-a fost greu cand am plecat in vara asta la mama, 450 km de bucuresti, drumul, alt pat, alta atmosfera, l-au cam dat peste cap si a durat cam vreo 2 - 3 zile sa-si revina...asa ca imi inchipui cat de cumplit trebuie sa te simi si ce emotii trebuie sa ai... a absolut firesc, mai ales ca pleci in necunoscut! Insa nu veti fi singuri: D-zeu este si va fi in permanenta cu voi, va va ocroti, va face ca operatia sa reuseasca si sa treceti cu bine peste tot! Ma rog sa va dea D-zeu putere : Lui Mihaitza sa treaca cu bine peste operatie si tie sa-i fii alaturi in fiecare clipa, puternica si plina de incredere asa cum ai demonstrat de nenumarate ori ca esti! Si ma mai rog sa intalniti acolo niste oameni minunati care sa va ajute sa depasiti cat mai usor operatia!
Va iubim mult si va tinem pumnii!!! Si... multi pupici de la alex pt. mihaitza

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput