Contract Colectiv de munca 2005-2006

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pandurum spune:

Nici la noi nu se aplica prevederile CCMN, pe motiv ca Ministerul agriculturii (caruia ii suntem subordonati) nu e parte semnatara a CCMN.
Desi au demarat negocierile in 2003 pt incheierea unui CCM la nivel de unitate, nu au fost finalizate.
In 2004 nimic....
In 2005 abia au demarat negocierile (si s-ar putea sa iasa scantei ca si in 2003).
So.....
Fiecare persoana cu propria interpretare a actelor normative.

Totusi, am obs ca emitentul CCMN este Ministerul muncii, solidaritatii sociale si familiei.
Dar asa cum spunea cineva pe forum, ahgajatorii interpreteaza in stilul propriu, aproape niciodata in interesul salariatei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Daca nu muncesc si programez sa raman insarcinata ce sanse am sa primesc si eu idemniazatia pentru copil?

danabadea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar daca inchei un contract de asigurare platit cu CAS cu cel putin 1 luna inainte de a ramane insarcinata.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

Am solicitat si eu 1 salariu pt. nastere in baza CCM la nivel national. Precizez ca sintem firma particulara cu mai putin de 20 de angajati. MI s-a spus ca nu se poate acorda, ca au intrebat la camera de munca si nu se aplica prevederile CCM - s-ar aplica doar in cazul in care am avea salariul minim pe economie. In plus, acest ajutor banesc la nastere nu este prevazut in contractul individual de munca si nici in regulamentul de ordine interioara.

Sa fie chiar asa?????

Eu banuiesc ca nu au vrut sa-mi dea acesti bani. N-o sa ma lupt cu ei dar as vrea sa stiu adevarul, pentru linistea mea.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Ca de obicei, adevarul este undeva la mijloc... Sunt multe firme care nu respecta CCM, un proces cred ca ar dura ani buni...

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Am aflat si eu de acel salariu de baza acordat mamei la nasterea copilului .

Mentionez ca eu ma aflu deja in CIC cu primul copil nascut pe 3 ian 2004 .In sept.-oct. 2005 voi naste pe cel de-al doilea.In aceasta situatie , mai pot beneficia de acel salariu ?

http://community.webshots.com/user/gabiarama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, de ce nu?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2000 spune:

Nu cred ca aici trebuia sa pun o intrebare.
DAR e adevarat ca se modifica indemnizatia pentru CIC de la 01 iulie 2005 cand se introduce noul cod al muncii? Nu am auzit asta decat de la soacra mea ....

Marius , poate stii mai multe !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Ella2000

Nu cred ca aici trebuia sa pun o intrebare.
DAR e adevarat ca se modifica indemnizatia pentru CIC de la 01 iulie 2005 cand se introduce noul cod al muncii? Nu am auzit asta decat de la soacra mea ....

Marius , poate stii mai multe !


Indemnizatia CIC nu este reglementata de codul muncii, ci de legea asigurarilor sociale de stat (nr 19 / 2000). Codul muncii nu poate modifica indemnizatia CIC.

Mergi la inceput