Bebelusi de sept-oct 2004 (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

(am luat-o-n brate si tace)
Aissa, super faza! pacat de acumulatori, trebuia sa luati bateriile de la telecomanda radeam singura ...

Andreea si Uca-Uca (DN 10.10.2004, 00.25, 3.350kg, 49.5cm)
http://photos.yahoo.com/andreeaoracle
http://community.webshots.com/user/andreeaoracle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Andora, imi trebuiau 4 si nu am fost pe faza, oricum....
Fetelor, ma plang si eu, am mai avut problema asta dar tot revine...
Piticuta are pe fata (doar pe fata si frunte) niste brobonele multe mici cat varful de ac, asa cum sunt punctele de grasime. Si se tot irita si se inrosesc prin diverse locuri. Ieri era pe buza de jos, azi e pe pleoapele superioare si un pic pe obraz. A dat-o cu crema de vant de la Sanosan, cu Bepanten, azi am luat si crema de galbenele dar asa ma supar ca ea are o fata foarte curata si acum cu bubitele astea...E adevarat si ca are o piele foarte alba, se inroseste imediat la ochisori daca plange, se ineaca, chiar si la baie cand ii intra apa (de fapt cand o clatim). Plus ca acum e aproape in permanenta cu mainile in gura si cum nu nimereste din prima mereu se freaca ba la ochi, ba la nas....Dar ma enerveaza bubitele astea. Ma gandesc ca daca era alergie la ceva din mancare ar fi aparut si in alta parte nu doar pe fata, nu? Zau daca stiu, de data asta chiar il intreb pe dr. Luna trecuta am vrut sa il intreb dar...am lasat-o balta ca in ziua aia nu era iritata. Delasare, de!



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Aissa,

si vizigotu avea puncte din astea albe insa in primele saptamani, dr zicea ceva de niste puncte de grasime care se resorb, si chiar asa a fost... deci la micuta ta nu e cazul.
Dupa aceea avea bubite marunte pe obrajori, diagnosticul a fost nu-stiu-ce micropustuloase (nu gasesc reteta de atunci si mor de ciuda ca nu=mi amintesc...). Era asa, ca o spuzeala marunta, unele dintre bubitele astea se mareau si se albeau si apoi dispareau. Eu am observat ca se irita la modul asta de cate ori il scot in colectivitate, undeva unde intra in contact cu mai multe persoane. Ca remediu mie mi s-a recomandat: spalat cu ceai de musetel de cate ori vin de afara si seara dupa baie, si apoi pudrat in strat ff subtire cu pudra de talc din aia de folosesti pentru ea si pe corp. Eu i-am dat cu Nivea. M=am tinut de regula asta si nu mai face decat foarte rar si foarte estompat.

Pup!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mina si ea a avut cand era mai micuta.
Astea au acum culoarea pielii, si cand se irita se inrosesc si parca se unesc, de aceea se vede ca o pata rosie, de parca ar fi zgariata....



Cristina si Alexandra (30.09.2004)
cu printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Herra, raspund cam tarziu...supozitoare de 125 i-am pus eu.
Oricum daca a ajuns la 37.9 e ok, dar trebuie sa-i mai pui un supozitor paracetamol dupa 6 ore de la ultimul pus si in nici un caz mai devreme.

Aissa, cred ca depinde si de taria otetului....eu i-am pus doar cu otet simplu si nu a patit nimic....dar fiecare bebelus cu sensibilitatea lui.
Cat despre faza cu "gustatul lapticului" asa a facut bebelina mea cu nasul ei cand avea vreo 3 luni. Imi era o rusine de intram in pamant...hihihi.

Mina, deci asta era de intarziai tu ...hihihi. Dar tu chiar nu observasei diferenta de o ora pana acum, caci e de ceva vreme.
Deci a scapat vizigotu si de vaccinul asta...bravo!

Lorena, ai baiat mare acum! sper sa nu faceti nici voi febra si sa fie totul ok.

Pufymic, Alexia cred ca are 7 kg dar pe mine ma rupe de spate. Se vede ca n-am conditie fizica deloc...dar eu in marsupiu nu mai pot merge cu ea decat foarte putin.

Andora, poate eu sunt mama mai denaturata dar nu am degand sa-i fac tomografie pt o simpla cazatura. Pai ar insemna ca de acum inainte sa-i tot fac pt orice mica ccc cazatura. M-am uitat la ea, nu are vanataie, nu are cucui, rade, mananca, vorbeste...deci e ok.

Va pup!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 6 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Mihaela, asta vroiam sa aud , multumesc, credeam ca sunt eu nebuna ca nu i-am facut nimic pana acum, eu ma gandeam ca a mea s-a inrosit in dreapta fruntii si a stat roseata vreo ora acolo, dar in rest n-a avut nimik. O sa-i spun dr peste 2 sapt sa vad ce zice dar nici eu nu vreau s-o iradiez degeaba. M-ai mai linistit.
Bubite Gogo n-a avut pe fata decat cosulete rosii care au trecut fara nimic in 2-3 zile, insa a avut o iritatie urata pe sold, exact bubite de culoarea pielii care apoi se faceau albe si se uneau iar pata rezultata se facea rosie... i-a trecut cu Bepanthene, insa fata e cu totul altceva decat soldul...
Pupici!

Andreea si Uca-Uca (DN 10.10.2004, 00.25, 3.350kg, 49.5cm)
http://photos.yahoo.com/andreeaoracle
http://community.webshots.com/user/andreeaoracle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

buna ziua mamici,

noi suntem fetite mari- avem 5 luni...si ne rostogolim de pe burta pe spate -ca tare nu ne place sa stam pe burta.

eu am gasit un job part-time si invat sa conduc...

brobonite-ne-au iesit si noua pe fata...se numeste aici "cold rash" si se inmultesc cand o sot afara in frig. Cel mai bun tratament-crema hidratanta...

Aissa- hei fenomenala bebita ta- si are tinta buna...m-am prapadit de ras.
cat despre gustul laptelui- am citit pe un site ca nu au inca papilele gustative dezvoltate -de aceea mananca formula si cerealele si piureurile acelea de legume de care eu nu m-as atinge...

roandre-si ce a zis doctorul de reflux...ce vroiam eu sa spun intr-un mesaj mai vechi e ca daca e "happy spitter" se poate si fara medicament- si eu am auzit si citit ca trece de la sine pana la 6 luni sau in alte cazuri un an de zile...

danyce-sa ne spui cum i-a placut Almei in Franta

azi e Vinerea Mare aici- familia sotului e baptista...si Duminica au Pastele asa ca noi vom vopsi oua...



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

aissa, si Stefan are bubite mici pe obrajori, le-a avut dintodeauna, uneori se observa alteori nu.Pe mine nu ma deranjeaza acum.La inceput l-am dat si eu cu tot felul de treburi si daca am vazut ca nu i-au trecut l-am lasat in pace.Avea si el pe pleoapa si asta ma teroriza...da acu m-am obijnuit.Grija mare cu musetelul sa nu intre in ochisori.

In rest ce sa va mai spun...eu abia suflu de copilu asta...nu ma lasa nici la toaleta sa stau linistita... azi am avut si multa treaba, maine fac si oua rosii si pun pozici daca au iesit frumoase numai ca eu sunt necajita ca nu e pic de iarba prin curte si as vrea sa fac ouale cu frunze...da nu cred ca gasesc ceva...o sa cumpar patrunjel proaspat de la piatza.



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Imi dau si eu cu parerea in privinta bubitelor - sa nu fie de la prea mult pupat, asa pateste pitica mea, in special cand o pupa tasu' cu barba lui nerasa mai tot timpul. Sau mai pot fi de la caldura.



Cristina, Christian si bebe Alexia Maria (DN 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Multumim de complimente in primul rand.

Mi-e o teama de raceli cum nu va puteti inchipuii, Dami al meu a scapat pana acum si sper si de aici inaite desi Ioana e racita (ieri dupa ce m-am alergat cu ea prin parc cateva ore mi-a facut 38,5 dar i-a trecut repede cu novocalmin. Pe Damian il feresc cum pot, Ioana de 2 nopti doarme la ai mei iar eu de azi mi-am pus masca pentru ca ma incearca si pe mine durerea in gat.

Sanatate la bebeii bolnaviori.

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)

http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput