Bebelusi de sept-oct 2004 (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

'Neata mamici!

Iarasi am avut o noapte de toata coma...! Iarasi a vrut sa doarma la tzatzuca lui mami(cu ea in gurita era stilul ideal)!!!!Offfffff ca ma omoara copilul asta! Nu stiu daca am dormit 6 ore azi-noapte....si alea chinuite si intrerupte....macar de ar fi asa marait cu un motiv(dintzocii), dar nu se vede nimik!Adevarul e ca mi-e groaza pe cand ies dintii ca el si acum ma musca de san, cu gingiutele de-mi vine sa plang(musca si trage de el)......cand or iesi dintii cred ca va fi jale....!

Ah, si apropos de dinti: vroiam sa va zic pentru listuta ca am vazut la copilasi de aprilie 2004(martie-aprilie cred) ca avea la fiecare bb in listuta un iepuras cu un numar(de ex 3)........am putea si noi sa facem asa, si astfel am avea si evidenta dintisorilor.........asta daca vreti! Eu numai v-am zis......deci nu dati cu rosii!

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

---------------------------------------------------------------------------
When life gives you lemons, make a juice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Ioana, cat mananca seara Alesio?Poate nu-i ajunge masa de seara!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Buna fetelor,

Roandre cred ca doar pare mai mare pt ca este facuta poza de aproape

Davina de la ce firma este crema de soare. Este speciala pt bebelusi?

Eu am gasit la farmacie o crema de la ROC cu factor de protectie 40 , speciala pt bb dar sa nu ma intrebati cit am dat pe ea.
Fetelor am fost ieri la Carrefour si au promotie la o gramada de chestii pentru bebelusi. Eu am cumparat deja un premergator de la chicco cu 1.500.000 si 2 biberoane NUK cu 115.000 ... au multe lucruri. Merita vazut.

Si in alta ordine de idei lui Razvanal i-au aparut niste chestii rosii pe corp ca o micoza , trebuie sa ma duc la un dermatolog. Stie cineva un dermatolog bun pt copii?

Monica Robert (09.01.01) si Razvan (10.09.05)
http://community.webshots.com/user/frosa2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:


BUNA DIMINEATA!

mie mi-ar place faza cu iepurasii in listuta! supunem la vot?!

mie branza mi se incheaga f. bine (sau asa consider eu, la cat ma pricep) asa: 1/4 litru de lapte Dorna degresat (1.5% grasime) + 2 tablete de calciu lactic; le pun impreuna la foc si mestec pana fierbe si se separa zerul - care devine din ce in ce mai deschis la culoare. Apoi o rastorn in tifon si GATA!

Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

me, my family and MY SON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Buna dimineata!

Deci fetele, azi facem o plimbareala prin IOR? Cine se anunta? Eu as prefera cam 12-12.30 ca sa ne intoarcem pana la masa de legume.

Davina, am vazut pozele. E domnisoara mare. Sta singura in picioare mult timp, adica sa se tina ea de ceva? A mea sta in picioare dar inca nu are notiunea tinutului bine si la un moment dat da drumul la manute, mai sta putin si apoi pica. De ridicat se ridica singura in picioare?
Si inca ceva...m-a terminat tortul ala, pls spune-mi ce-i acolo si cum e facut ca altfel mor pe aici de pofta.
Iar cu vomitatul, sa n-o laud dar de 3 zile nu a mai vomitat deloc...doar ieri a scos o gurita mica de mancare dar banuiesc ca din cauza ca s-a tot agitat.
De hidratat nu prea pot pt ca nu vrea sa bea nimic intre mese. Si daca ii dau ceai, renunta la lapte si tot asa.
Oricum pana acum nu s-a deshidratat deloc desi vomita de cand s-a nascut. Banuiesc ca ii e suficient "picul" asta de lichide (lapte) pe care il bea.

Marlen_b, branza de vaca se face astfel: 1 l lapte pasterurizat DEGRESAT (nu se urmareste ca sa ia din branza copilul grasime ci doar calciu) se da in clocot si se pun 8 tablete calciu lactic dizolvate si se mai da inca intr-un clocot. Se lasa putin sa se raceasca si se pune la scurs intr-un tifon si se mai da prin zer ca sa nu iasa prea uscata. Se pune apoi intr-un vas etans la frigider si se poate folosi cam 3-4 zile. Cum se da branzica. Se da mar ras cu o lingurita branza in prima zi. Apoi se mareste cantitatea de branzica in fiecare zi pana se ajunge la 30-50 gr pe zi. Se poate da in fiecare zi branzica.
Sanatate multa lu bb!

Aissa, ne rugam sa repare liftul ca stim ce inseamna. Eu am avut ieri emotii dupa ce am ajuns la lift cu bb si am vazut ca nici unul din cele 2 lifturi nu urca (pe unul il tineau ocupat niste babe ca sa mai vorbeasca in usa liftului)....si stam si noi la ultimul etaj, la 8.

Ana, hai ca facem galerie si pt tine si pt Mina ca sa le iasa la flacai dintisorul repede.

Pufymic, foarte bine daca a mancat piureul pana la urma si cu putina banana.
A mea nu se constipa deloc de la banana, ba chiar face mai des ca de obicei.
Iar cu papatul asta excesiv al lui Alesio...zic si eu ca poate totusi nu-i mai ajunge lapticul. Apoi trebuie sa-l dezobisnuiesti intr-un fel sau altul de stat cu sanul in gurita pe post de suzeta. Stiu ca e usor de zis si greu de facut...dar...Iar cu muscatul de san si Alezia ma musca cu gingiile de imi venea sa plang de durere. Acum cu dinti ma musca de mana de-mi dau lacrimile...mai sunt asa mcii dintii aia 2 dar asa de tare taie.

Pupici!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 6 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Herra si mie mi-a placut chestia cu iepurasii in listuta....deci votam??

Am uitat sa va zic: l-am cantarit aseara pe bazuc si are 8550gr!!!!Asta la 5 luni si 2 sapt!

Pupici!


Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

---------------------------------------------------------------------------
When life gives you lemons, make a juice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Revin cu problema noastra: bb are in gurita o secretie albicioasa care ma ingrozeste. Eu n-am luat antibiotic, ei nu i-am dat, de la ce poate fi? Ma gandesc ca este de la anestezia pe care am facut-o eu la dentist desi nu vad legatura.

Ar trebui sa merg cu ea la medic sa vada ce are, nu? Nu cred ca pot s-o tratez eu, i-am dat cu glicerina si nu trece.



Cristina, Christian si bebe Alexia Maria (DN 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

neata fetele!
la multi ani! pt bebeicii care au sarbatorit o lunisoara!
azi facem si noi 6 luni, uraaa
vine si mama in 2 ore si probabil ca joi seara sau vineri seara plec spre casa, o sa va anunt eu.
mandra mea e tare maraita nu mai stiu ce sa fac cateodata.
are si o stomatita in gurita, cristina am vazut ca si Alexia are, n-am avut cu ce sa-i dau ca nu am luat gliecrina la mine azi o aduce mama, plus ca are ceva si la pasarica deasupra nu inauntru si spre fund, parca are pielea zbarcita de atat stat in apa cam asa ceva arata, desi am lasat=o fara chiloti sa vad cum reactioneaza la aer si vad ca bubitele nu mai sunt asa rosii in contact cu aerul sau cu apa. seamana cam cu ce a avtu cand s-a nascut de i-au zis aia ca are eritem alergic, o sa vin acasa si ma duc la dr sper sa nu fie vreo alergie la ceva ca sincer nici nu stiu la ce ar putea fi
de 2 zile i-am facut si eu in sfarsit supa, numai cu o felie de cartof, morcov si pastarnac, ieri am pus si o felie de salata. deci papam si noi supa, carnea mai stau nu stiu cat...voi la cat ati dat carnea dupa ce ati bagat supa?
in rest mai are o masa de fructe, adica de borcanas de fructe, cateodata ii pasez cate un pic de banana si ii pus, plus ca ama gasit in Germania suc pt copii de 4 luni, de la Nestle, am luat de mere si de morcovi si bea la greu din ala.
si inca o masa de cereale si cam atat, restul tata
si pufi si ILinca face la fel, de 2 zile am niste rani la sani, atunci cand apuca sanul ma doare ingrozitor si ma si ustura in acealsi timp.
o apuca plnasul din diverse motive taman la tata si de nervi trage de sfarc cu gingiile stranse, vorba lu sor-mea, ti=-a facut fi-ta tatale prastie, cam asa ceva le intinde de mult
va pup ca s-a trezit


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici matinali (ca fiu-meu da trezirea la 7 de vreo cateva zile bune).

LA MULTI ANI la toti bebicii sarbatoriti zilele astea!

Davina, m-ai lasat cu gura cascata... Felicitari si pupici micutei.

Mihaela, ma bucur ca Alexia nu mai vomita; in schimb ne-am apucat noi... de fapt acum vreo 2 seri i-am dat vit.D si imediat dupa, a vomitat... Noroc ca mancase cu vreo 3 ore inainte... Aseara dupa baie a supt si a dat un pic afara; dar eu zic ca a supt prea mult. In fine; vineri mergem la vaccin si o sa intreb pediatrul.

Cristina (mcm), du-te mai bine la pediatru. Asteptam vesti bune.

Ne laudam si noi cu rostogoleli de zile mari, de a trebuit sa desfacem canapeaua in sejur (unde stam pe timpul zilei) ca ieri era sa dea gramada daca nu ma uitam...

Va pupacim.

si Miron Radu (06 oct. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut!

La multi ani bebicilor aniversati azi si mamicilor !

E oficiala feteloooor, avem un dintisooooor! Pupe-l mama pe el de vizigot, ca nu a facut rau cand i-a iesit!

Deci azi iesim la plimbare dar nu stiu sigur daca ajungem in IOR, ca avem treaba, tre sa cumparam ceva alb la baietel!

Va pup ca tre sa mai fac si ceva pe aici prin casa!


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput