Nunta in Constanta

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dorinitza spune:

Magda, si eu tot cam 80 de persoane cred ca voi avea la restaurant. Voi invita, desigur, peste 100, cam 120 dar...... Cautari pt restaurant treb sa faci cam cu aproximativ 1 an inainte, pt ca in 2-3 luni sa te hotarashti.
Roxy, multsumesc pt opinia in legatura cu voalul. Ashtept si eu sa primesc voalu' si pe urma vad ce si cum.
Pt listutsa: 3 Septembrie , rest. Tic-Tac, Biserica Sf Mina.
In legatura cu biserica , am ales-o mai intai pt faptul ca imi place mult. In legatura cu slujba, am fost la destule nunti acolo si slujba a durat kiar multishor. Nici daca dureaza prea mult nu e bine , pt ca lumea se plictiseshte. Noi am platit 700000 pt blocarea datei si orei si urmeaza sa mai platim 200000 cu 2 saptamani inainte de nunta. iar dupa, nashul da cat vrea. Deci, nu mi se pare delok mult, avand in vedere ca sunt 2 preoti + cor. Parerea mea. Partea proasta e ca, o mireasa intra prin fata , alta iese prin spate, si nu poti decora biserica. Ne-a mai placut si peisajul, este aproape de casa si faptul ca aici nu se baga morti. Eram obsedata ca dc facem la alta biserica sa nu ne intalnim cu un mort sau ceva de genu'.Sper sa nu radeti de mine...... Si bisericuta despre care vorbeau fetele e superba , am fost la o nunta acolo, dar nu imi mai aduc aminte cat a durat slujba sau cum a fost.
Dady68 poate o sa indraznesc sa apelez la ajutorul tau, dar mai incolo, ca pana in septembrie mai e.
Fetelor , multsumesc pt pareri, mi s-a explicat si mie ca la o rokie cu fusta f creatsa si grea merg cercuri, dar la una ca a mea.....se vor ridica cercurile cand ma ashez....dar vroiam sa mai aud pareri.
Angelique, crinolina de la Bilutzi la 300000 era la fel cu cea de la Agnes Toma? Mie 2 milioane la AT mi s-a parut f mult, dar mi-a placut cum era facuta, in skimb cercurile erau groaznice.
I pup You!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

ancamaria1979 de unde atzi luat invitatziile ca-s tare dragutze.
In ceea ce priveshte bautura nu shtiu ce sa zic.Noi avem pe lista cam 180 de persoane din care vor veni probabil 150.De la restaurant mi s-au spus urmatoarele cantitatzi de bauturi care sunt acoperitoare pentru 200 de persoane (cel putzin asha zic ei, mie mi se par putzine):
50 gr. tarie/ persoana-asta ar insemna 10 litri din toate tariile (wiskey, gin, martini, campari, votca), adica din fiecare sortiment 2 sticle cam putzin, nu??????
120 sticle de 0.75 de vin
150 sticle apa minerala
1 bax nectar pentru campari orange
1 bax Kinley pentru gin tonic
20 baxuri de suc
3 baxuri shampanie - mi se pare mult
Noi am luat dupa cum urmeaza
12 sticle de 1 litru de wiskey Jhonnie
4 sticle de 1 litru campari
4 sticle de 1 litru Martini
Shi vreau sa mai aiu
10 litri de votca
5 de gin
shi 15 sticle shampanie
Racoritoarele le iau mai aproape de nunta
Voi cum atzi facut calculul la bauturi?Credetzi ca ce am luat eu ajunge?
A ca era sa uit.Am pus nishte poze cu 2 rochitze care-mi plac mult.Va rog sa va datzi cu parerea.Ashtept parerile voastre sincere.
pupici, Roxi



http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamaria1979 spune:

Eu m-am sfatuit cu unul din pers care ma vor ajuta sa procur bautura si cam asta e lista: 6 Jack 0,7L, 10 Teacher's 0,7, 1 Carolan's Liqueur, 1 Cinz Bianco 1L, 1 Cinz Rosso 1L, Sampanie cate una pt fiecarea mas 11-12, 1 Tequila 0,7L(asta pt ca imi place mie), 2 Beefeather 1L, 2 Finlandia 1L, restul nu l-am calculat. Saptamna asta treb sa ajung sa stabilesc meniul si poate vin cu mai multe detalii. In privinta rochitelor sunt dragute amandoua, oricum nu te grabii si cauta toate siteurile posibile si imposibile pana cand ai sa o gasesti pe "the one".
Invitatiile le-am luat de pe net prin comanda sunt f multumita de calitate si de pret, cauta la www.invitatii.ro
pupici

http://community.webshots.com/user/ancamaria100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by ancamaria1979

Angelique, incearca sa vezi rochia pe albumul meu de poze din webshots, sunt doua poze ale aceleiasi rochii, iar in alta sunt eu proband o rochie de la Agnes..., sper sa iti placa.Pt lista ta, am nunta pe 28 mai, restaurantul Zorile, Bis Adormirea Maicii Domnului(in spatele mag Tomis).
http://community.webshots.com/user/ancamaria100



E superba rochia, am inteles bine, nu, pe aceea ai luat-o? Si cea de la Agnes Toma imi place foarte mult si iti statea bine cu ea. Si eu mi-am luat rochita tot de la Agnes Toma. Daca vrei sa iti faci o idee, intra pe pozele lui roxy79ro acolo unde este ea cu prietena ei mireasa, corsetul rochiei ei este exact ca al meu numai ca va trebui sa iti imaginezi o fusta larga, pe doua crinoline de tulle puse una peste alta ca sa fie mai infoiata

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

din ce am intrebat si eu ,100 ml tarie/pers, 1 sticla de vin 3/4 persoana,1/2 l racoritoare, 1/2-1 litru apa, functie de anotimp
dintre racoritoare cola se bea cel mai mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamaria1979 spune:

quote:

E superba rochia, am inteles bine, nu, pe aceea ai luat-o? Si cea de la Agnes Toma imi place foarte mult si iti statea bine cu ea. Si eu mi-am luat rochita tot de la Agnes Toma. Daca vrei sa iti faci o idee, intra pe pozele lui roxy79ro acolo unde este ea cu prietena ei mireasa, corsetul rochiei ei este exact ca al meu numai ca va trebui sa iti imaginezi o fusta larga, pe doua crinoline de tulle puse una peste alta ca sa fie mai infoiata

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner




Da ai inteles bine pe aceea am luat-o, cred ca si a mea va fi mai unflata pt ca voi purta inca o fusta de tiul.
Multumesc tuturor pt sfaturile in privinta bauturilor!
Acum ma tot gandesc la tort vreau sa il comand si sincer m-am saturat de statvele acelea obosite in forma de piramida sau de scara, stiti vre-un loc de unde sa inchiriez unul mai smecherut?

http://community.webshots.com/user/ancamaria100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinitza spune:

De la Vanimar mi s-a spus ca "ultimul racnet" in materie de suporturi pt tort e oglinda, adica tortul, pus pur si simplu pe un fel de tava facuta din oglina. Ne-a aratat si o groza de poze. Cred ca il poti face si cu etaj, cum vrei. Firma pt inchiriat suporturi nu prea stiu, de obicei cofetaria respectiva are, dar nu stiu dc le inkiriaza la randul ei sau sunt proprietate. Si eu as fi vrut ceva mai deosebit, dar cele cu scaritze, fantani arteziene, nu stiu cate luminitze......bla bla bla nu prea ma atrag.Imi plac mai "simple", nu atat de impopotsonate....Eventual decorat suportul cu nishte flori naturale.... Ati vazut si pe site-urile straine cat de simple si de frumoase sunt... Depinde si ce cantitate de tort ai. Ca mi s-a explicat si mie ca nu toate suporturile merg, de exemplu dc ai 10 kg de tort. Parerea mea ca conteaza foarte mult sa fie foarte bun si proaspat tortul, dar binentseles ca si aspectul.Acum, dupa gustul fiecaruia.
Roxi, corsetul la una din rokitze, cea cu trandafirashi pe bretele, e aprox la fel cu cel al rokitzei mele(a mea e culoarea sampaniei)
I pup you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamaria1979 spune:

Angelique, e f draguta rochia, si apropo de poza respectiva, voalul miresei este la fel ca al meu, eu am si mai putina dantela pe rochie si am considerat eu ca merge. Mai trebuie sa iau si manusi, pe deget pana aprope de cot, si sunt gata de nunta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

Eu ash vrea ca tortul sa fie pur shi simplu fara suport.Sa fie blaturile unul peste altul.Dar oare imi face vreo cofetarie?Trebuie sa intreb.Mai e oricum destul timp.La cofetarie trebuie data comanda cu 2 saptamaini inainte.
Cornelianeli m-ai dezamagit un pic cu ce mi-ai spus de cofetaria Narcisa.Shi eu ash fi vrut pt. nunta tort Richard imbracat in ciocolata alba dar daca zici ca-s neserioshi o sa ma gandesc ce sa fac.
Ancamaria1979 am shi eu o intrebare mica de tot in legatura cu invitatziile, pentru ca shi pe mine ma bate gandul sa le iau de pe net.Pana acum insa,nu am intalnit pe nimeni care le-a luat asha shi totzi care au auzit ce vreau sa fac mi-au sarit in cap.Ca nu-i sigur, ca sigur ieie zeapa.In fine sa trec la intrebare.Inainte de a da Ok-ul, itzi trimit o invitatzie drept mostra?Sau pur shi simplu tu le trimitzi datele, shi ei itzi trimit invitatziile la sfarshit, cd. sunt gata?
Mersic mult
pupici,Roxi

http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

ancamaria, de acord cu tine in privinta suportului pentru tort
si eu sunt in cautare de tort frumos, n-am gasit inca nimic, dar pana la urma daca nu gasesc il fac dreptunghiular, mare si frumos
eu vroiam sa il imbrac in martipan, dar am citit ca martipanul se obtine din faina de migdale si am alergici la migdale, asa ca varianta cu ciocolata alba mi se pare mai buna

Mergi la inceput