Miresele anului 2005 (11)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Al meu este tot din aur alb, dar nu as putea sa spun din ce fel de combinatie este, il am din decembrie anul trecut, il port NON-STOP, nu l-am scos niciodata de pe deget de atunci, nici macar la spalat vase si arata la fel de alb si stralucitor ca atunci cand l-am cumparat. In acelasi loc ne-am facut si verighetele si sper sa fie la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Sunt suparata pe voi....pe mine nu ma maga nimeni in seama

roxygeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonitza spune:

Eu pe al meu nu l-am purtat non-stop, l-am ferit de detergenti si nici nu am spalat vase cu el...sa de-a Dumnezeu sa nu ti se schimbe la culoare insa cei de la Cellini mi-au spus ca mai devreme sau mai tarziu stratul de rodiu se duce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

quote:
Originally posted by Simonitza

Haideti sa va spun ce-am patit eu cu inelul de logodna de la Cellini...imi place la nebunie cum arata aurul alb asa ca iubi s-a conformat si mi-a luat de aur alb...dupa circa 5 luni de zile pur si simplu s-a ingalbenit... si-a pierdut stralucirea si chiar avea niste nuante ciudate de parca era coclit...am mers cu el inapoi...atunci am aflat ca nu exista aur alb ci doar aur galben in aliaj cu alt metal care-l face sa devina alb...iar acea stralucire este data de baia de rodiu in care este bagat care cu timpul (in functie de cat de des este purtat si de ph-ul pielii) se duce si rezultatul nu este delok tocmai placut.
Mai exista si alternativa, daca cuiva ii place mult de tot aurul alb si tine musai sa poarte sa-l duca din 6 in 6 luni si sa-l bage in baie de rodiu...eu am ales alt inel din aur galben si de atunci ma multumesc doar sa admir in vitrine bijuteriile din aur alb....



nu stiu ce alt metal folosesc cei de la cellini in amestec cu aurul alb dar nu mi se pare normal tot ceea ce spui tu....
si de ce iti spun asta:am inelul de logodna de ceva timp, il port mereu, este din aur alb de 14 Karate si arata exact ca in ziua in care l-am primit, nici gand sa se ingalbeneasca sau alte minunatii
inelul este cumparat din SUA....in certificatul de calitate nu scrie nicaieri ca in timp i-ar disparea stralucirea sau ca trebuie sa-l bag in baie de rodiu....da-mi voie sa le pun la indoiala calitatea aliajului folosit....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Simonitza- eu stiu ca aurul are o anumita culoare in functie de metalul cu care se combina, aurul pur fiind prea moale pt a fi prelucrat. Baia de rodiu e cu totul altceva: aurul galbui se scufunda in aceasta baie pt a deveni alb. Dar nu e aur alb. De obicei se foloseste aceasta metoda atunci cd se combina aur alb cu aur galben pt ca la imbinarea celor 2 tipuri de aur poate ceda . Si atunci se prefera baia de rodiu care tine doar 6 luni.
Eu asa stiu, dar s-ar putea sa ma insel. Inelul meu de logodna e cu aur ab, il am din dec si e la fel ca in prima zi. Am un alt inel care stiam ca e cu rodiu si care s-a ingalbenit.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Pai nu ne povestesti si nous despre invitatii? Cum sunt, de unde sunt, cat au costat, etc...

quote:
Originally posted by roxygeo

Sunt suparata pe voi....pe mine nu ma maga nimeni in seama

roxygeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Fetele care aveti nunta in octombrie cum stati cu pregatirile? Eu cred ca am fost cam lenesa. Dar mereu imi zic ca mai am o groaza de timp.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

quote:
Originally posted by BraveGirl

Fetele care aveti nunta in octombrie cum stati cu pregatirile? Eu cred ca am fost cam lenesa. Dar mereu imi zic ca mai am o groaza de timp.

Corina


paiiiiiiiii sa vedem....am restaurant, biserica, nasi, fotograf+cameraman, dj,idei multe despre decorarea restaurantului si a bisericii,3 modele de invitatii din care voi alege unul
bautura si verighetele le voi lua in sept cand vine si iubi acas'...la fel si imbracamintea pt iubi
problema mare este rochita, nu ma pot hotara asupra modelului
si....cam atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

despre aurul alb, ca tot m-am confruntat recent cu problema asta: si aurul alb e de mai multe feluri, in functie de aliajele cu alte metale si proportiile folosite, adica poate fi mai alb sau nu chiar asa alb sau chiar galbiu... sunt tot felul, in aliaj cu paladium, cu argint, etc... ca sa faca albu si mai alb, il baga in rodiu, care intr-adevar se duce in timp scurt, deci e important ca metalul in sine (fara a fi fost rodinat)sa aiba o culoare care sa va convina... noi pana la urma ne-am luat de platina, ca sa stim ca nu mai avem surprize....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Degetzel spune:

BraveGirl, daca ai nunta in octombrie inca mai ai o groaza de timp pentru unele lucruri. Trebuie totusi sa ai deja rezervata sala, sa stii daca vrei DJ sau formatie si sa vorbesti deja cu cineva, sa ai fotograf si cameraman si sa ai si rezervare la biserica. Cam astea cred eu ca sunt lucrurile care trebuie facute din timp.

Eu am nunta in mai si anul asta (adica din ianuarie) am inceput sa facem propriu-zis cumparaturile:
- costumul lui
- rochia (am luat-o azi)
- vinul, sampania, bauturile alcoolice (eu am luat doar vinul si sampania deocamdata)
- verighetele (le-am comandat tot azi)
- Invitatiile (sa le comanzi cam cu 3 luni inainte)
- luna de miere (dam avansul joi)
- si mai sunt "micile detalii" care depind mult de cum vrei tu sati organizezi nunta (flori, marturii, baloane..)

Pana la nunta mea mai sunt aproape 2 luni (7 saptamani mai exact ) si mai am de cumparat pantofii, bauturile alcoolice si cadoul nasilor.

Pupici


http://community.webshots.com/user/roxanadobrin

Mergi la inceput