Cine traieste pe picior mare

Cine traieste pe picior mare | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Am zis ca tot nu exista (inca!) clubul celor cu marimi mari la pantofi, asa ca, dat fiind ca am trecut de la cizme la pantofi, hai sa-l infiintam! Ca iar ma lovesc de vechea problema (in romania) ca uuumbliiiii de iti vine sa pina sa gasesti o pereche de pantofi cam cum ai dori, cand porti 40-41 la picior. Unora li se poate parea maare masura, altele poate sunteti in aceeasi galeata cu mine. Stiti probabil cat e de greu sa-ti gasesti o pereche pe plac, si cate concesii faci cand da Domnul si gasesti masura!
Eu una am zis aleluia cand a aparut firma asta nemteasca, Ara, care aduce si marimi mari. Mai stiti ceva firme si locuri unde gasesti la discretie pantofi masuri mai mari? Hai sa mai facem aici schimb de pareri si de vaicareli

P.S. Nu sunt exclusi din club si barbatii care poarta 45-46, ca-mi imaginez ca si ei trec prin aceleasi chinuri si nervi pina se incaltza!

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu cel bun si blind si dulce si frumusel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Hai ca ma inscriu eu!!Cind eram in Romania,eram ca tineabia gaseam marimea 40/41!!!
Aici nu mai am probleme ,in general se gasesc toate marimile,dar mi se intimpla ca atunci cind imi place un pantof ,sa nu fie chiar marimea mea!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Si eu! Si eu! din pacate desigur. Nu vreau sa ma gandesc ce chin va fi sa caut acum pantofi (40) pentru ca la mine e si mai special, ca nici 40 sau chiar 41 nu imi vin din cauza ca am piciorul lat. Asa ca niciodata nu am avut pantofii pe care i-am vrut, ci numai ce am gasit. In Belgia am gasit in schimb pantofi care imi veneau turnati si am inteles ca au alt calapod. Dar acolo nu merg decat raaaaar, spre deloc. Ce ma fac??? Aia de la Ara sunt buni intr-adevar si destul de frumusei, dar scumpi, mama mama! Cel putin la noi si pentru salariile noastre! Am gasit ceva de la firma Pass, e romaneasca parca si aveau ceva dragut si care mi-au venit din prima!
Va pup si suferim impreuna!
Elena

Mami ”de George”
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii
www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutzu spune:

Fetelor, eu fac asa ca nu port 40 sau 41. reducerile cele mai mari sunt la aceste masuri si se gasesc din belsug. Asa ca va invit la Viena sa va cumparati pantofi( si nu numai) ieftini, buni si mumosi


P.S: Eu port 37.....o masura atat de comuna

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003
http://community.webshots.com/user/madutzu05

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru-cinci lamai pe ora (Iren)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

ma inscriu si eu in club 40/41... si-l trec si pe sotul meu cu 46/47. Eu mi-am mai gasit, nu chiar o firma anume, insa el numai de la Leonardo se incalta

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Si eu, si eu! 40 dar mai mult spre 41, depinde de calapod.
In Ro ma incaltam de la Leonardo!
Acum nu am probleme in De, dar sotuuuuuuuuul, e un simandicos, 45-46 la pantofi, insa niciodata nu se simte bine, cu maiourile ce sa mai spun, pantalonii si tricourile asisderea, nu mai vorbesc de camasi!!!
Nimic nu e bun pt. el, totul se agata, il gadila, il maninca etc.
De-aia se imbraca numai cum vrea el si eu mooooor de ciuda!
Firme nemtesti fooooarte faine, Deichmann, Gabor, elegante , practice si marimi mari in acelasi timp.
Dar nu stiu daca in Ro aduc deja.
Pusilici pe barbici
Vio

"Binecuvantati copii si animalele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elly1977 spune:

Ma-ti lovit cu subiectul asta . Si eu port tot 40 si sunt si foarte lata. Mor cand vad pantofi ascutiti. Dar port doar din cei patratosi.
Eu am gasit in piata Veteranilor un magazin cu pantofi romanesti foarte buni si draguti si la preturi acceptabile.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Hai sa ma inscriu si eu in club,cu superba marime de 40,sa-mi traiasca.
Cel putin voi mai gasiti dupa nenumarate alergaturi, eu numai zic nimic, aici in tara lui piticot,unde daca intreb marimea mea,ma trimit ori la barbati ori la geamantane.
Acu cateva zile ma uitam la papuci,eram in raionul barbatilor, ma intreaba al meu:vrei sa-mi cumperi papuci? da da, pentru mine draga,tu iti alegi singur daca vrei.
La care el,pai uite mai incolo e raionul pentru femei, ii zic,pai mergi tu si alege-mi marimea mea,da vezi sa fie mai lati,ca stii ca-s lata in laba piciorului. S-a tot uitat el,vine si-mi spune,arata ca pentru copii papucii femeiesti, asa picior mic au japonezele astea.
Asa ca, singura solutie este sa merg in tara si sa-mi cumpar sacul de incaltari,dupa care voi alerga si in tara pana gasesc.
Asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliak spune:

Eu port 39-40 si nu prea am avut probleme la gasit incaltaminte decat atunci cand am fost gravida si nu-mi venea nici macar 42(nu se mai pune faptul ca nici nu gaseam la femei)-asa ca am purtat adidasi pana cand am nascut.(pe caldurile alea.....)
Problema o are sotul meu care poarta...47!!!!! si stim cat este de greu sa gasesti o pereche de pantofi.Noi am mai gasit la Leonardo si la Timberland,dar si aici destul de rar.
Si ma gandesc cu groaza la al meu copil,care are acum 1 an jumate si poarta deja marime foarte mare.Nu stiu cat o sa poarte cand o fi mare ,dar sunt sigura ca o sa se apropie de masura lui tac`su,daca n-o sa-l si depaseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Ma inscriu si eu cu 39-40, mai mult spre 40 de cand am nascut ca s-a lungit domle picioru'!
Bafta mea este ca-s mai ingusta si ma mai incape cate-o pereche dar cum tendinta este cu botul cat mai luuung, si cum si-asa pantofu-i mare, parca as avea barci in picioare...
Nasol tare, dar asta e!
Ce sa mai discutam, ca daca compar pantofii mei, cu bot ascutit, marimea 39 cu pantofii sotului marimea 42, ai mei sunt mai MARI!

Dar, Vorba aia...TRAIM PE PICIOR MARE!

Si acum cea mai nasoala faza care mi s-a intamplat la tema:
toate neamurile mele sunt de dim normale cu piciorul marime pana-n 37 si la o agapa in familie se trezeste o matusa de-a mea: "Vai, dar ce pantofi mari!! Ce femeie-i asta care poarta asa ceva???"
Am sarit ca arsa si i-am explicat ca ar fi mai bine sa-si vada de-ale ei si sa se gandeasca bine ca altii n-ar suporta sa aiba 1 metru 50 si sa-si gaseasca haine doar la copii!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Moamaaaaaa.... ce subiect! Ma bag si eu, ma bag si eu... ca am cu ce: marimea 40 la picior si nu e tocmai subtire. As putea sa imi foloses labele picioarelor pe post de labe de scafandru... pacat ca nu stiu sa inot, probabil as fi facut performanta!!!
Inainte nici eu nu imi gaseam usor incaltari dar de vreo 5 ani incoace imi gasesc cu destula usurinta. Sigur ca poftesc si eu la niste fineturi de sandalute cu margelute... dar la dotarile mele margelutele ar insemna ditamai colierele.
Anul trecut cand se purtau pantofii foarte ascutiti si foarte subtiri, mi-au sticlit si mie ochii. Dar dupa ce am probat o pereche, m-am linistit: nu incapea pe o treapta normala lungimea aia de pantof....
Anul asta avem noroc cu pantofii cu bot rotund ca ne avantajeaza, mai estompeaza din lungime.
Dar in tineretile mele, cand purtam ciocate, le puteam folosi cu succes pe post de schiuri, atata erau de lungi... dar deh! eram fan Depeche Mode, ciocatele erau obligatorii.
Cand m-am casatorit, dupa ce mi-am gasit in primele 30 minute de cautare rochia de mireasa a visurilor mele, am purces impreuna cu sotul si nasii la achizitionarea de pantofi de matase culoarea fildesului (ca asa voiam eu!). Si cauta, si cauta... sigur ca se gaseau, dar nu masura 40. Si cand ma intreba vanzatoarea amabila ce masura si spuneam eu jenata: 40... intepenea!
Intr-un final am fost trimisi la magazinul Superb de la Sala Palatului. Pe drum, sotul se ofera sa spuna el masura pantofului ca sa ma scuteasca pe mine de atata jena. Aceeasi oferta mi-o fac si nasii nostri... sa spuna ei discret masura 40... eu refuz oferta si uite asa ajungem la magazin.
Vad in vitrina pantofii vietii mele... o chem pe vanzatoare, ii arat ce vreau si cand intreaba masura, cei trei insotitori ai mei urla simultan: 40!. Eu m-am invinetit, vanzatoarea a intepenit cu mana in aer spre pantofi, oamenii din magazin se uitau la noi.
Am probat pantofii aia in graba, i-am cumparat si am fugit din magazin. Noroc ca erau frumosi, exact cum mi-i doream... dar rusinea aia ma bantuie! Acum avem de ce rade cand ne amintim...

Gata ca v-am naucit!

Un weekend de exceptie sa aveti!

Cu drag,

Mergi la inceput