"MIREASA CU DOUA MAME"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Eu tot asa as vrea sa procedez. Inainte voiam sa ne ducem pe rand cu ei la restaurant adica o data cu taica-meu si sotia lui, iar alta data cu maica-mea si sotul.Intre timp m-am razgandit.Sunt destul de stresata cu nunta ca sa imi mai fac alte motive de stres. Sa stau acum sa organizez intalniri, sa fac conversatie. Aoleu...deja imi e groaza numai cand ma gandesc. Sunt convinsa ca va fi mult mai usor la nunta. Fiecare va fi cu persoane cu care se va simti bine si nu va sta prea mult la barfa. Sper...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katie spune:

Fetelor, de ce va complicati voi? La invitatii ma refer acum, unde e mai simplu. Cu asezarea la masa recunosc ca s-ar putea sa fie 'mici' probleme...
In primul rand, pe invitatie nu se (prea) trec mirii cu numele de familie.
In al doilea rand, ar fi o solutie doar cu prenumele parintilor, cred ca cea mai buna, pentru ca normal e sa-i treci doar pe cei naturali, si daca acum au nume de familie diferite, nu prea ai cum sa le pui...
Cam atat, sper ca va ajuta observatia mea si sper sa iasa totul perfect la toata lumea, incepand cu invitatia si terminanad cu... luna de miere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucasimarius spune:

Si la noi a fost o situatie dificila.Socrii mei sint despartiti si soacra mea s-a recasatorit.
Avem relatii bune cu toti trei, singura problema fiind ca socrul meu nici nu se uita la sotul soacrei mele.Asa ca pe invitatie am trecut trei familii si la masa i-am asezat pe fiecare cu prietenii lor asa ca am eliminat masa parintilor (oricum ar fi fost nu-i puneam cu noi la masa).
Vreau sa va spun ca am avut o nunta superba la care toata lumea s-a simtit bine si s-a facut abstractie de situatie.Astazi facem 6 luni de la nunta si parca a fost ieri.
Am uitat sa va spun ca in ciuda sentimentelor dintre cei trei, au venit cu totii la petit cu un an inainte de nunta.A fost un pic penibil dar am facut abstractie de situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

situatia mea: parinti divortati din '98,insa nici unul nu s-a implicat intr-o alta relatie.bunnnnnnnn
exact in anul in care eu am nunta, se gaseste tata sa-mi spuna ca el este cu o doamna, si culmea ca datorita programului ei-nu-si poate lua concediu in octombrie, nu va putea sa vina la nunta (sunt in spania)
intr-un fel poate e mai bine asa se evita o situatie neplacuta,dar nu pot sa nu ma simt nedreptatita
cat despre asezatul la mese noi vom sta cu nasii iar parintii nostri fiecare cu prietenii, familia, respectiva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

Ai mei nu sunt nici divortati si nici recasatoriti,dar asta nu a insemnat ca nu au fost probleme.Soacra-mea,care este o doamna,nu are loc de ai mei care au muncit toata viata in fabrica,mama nu o vede cu ochii buni pentru ca stie ca nu prea ma inghite,dar pe fata e cea mai dragastoasa soacra din lume,tata adora pescuitul dar pe socrul meu nu-l intereseaza ca el e d-nul doctor...Si tot asa.
Ca urmare am ales sa asezam invitatii la mese de cite 4-6 persoane.Noi am stat la masa doar cu nasii.Iar invitatilor le-am spus de la inceput sta fiecare cum vrea si unde vrea.
Pina la urma a fost o solutie buna...
Mult succes miresicilor si sa dea dumnezeu sa nu aveti parte de intimplarile prin care am trecut eu la nunta mea...

Violeta mami de printesa Cristiana Bianca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/violeta_avon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Angelique,am avut si noi o situatie asemanatoare,dar am rezolvat-o simplu,nu l-am invitat pe socru(aici,el nu era de acord cu mine si relatia noastra si nici pe concubina lui care ne-ar fi facut de ris,de proasta ce era)si a venit si participat doar soacra-mea cu sotul ei (care e un tip de nota10) si socru-miu a aflat si el dupa vreo2 ani ca noi sintem casatoriti legal!Nici mamei lui nu i-am spus(bunica sotului,care de fapt l-a crescut pe sotul meu)pt ca avea aceeasi atitudine fata de mine...Si dupa un timp cind a venit pe la noi i-am pus caseta si ,bineinteles ca a fost in stare de soc.Dupa aia vreo 2-3 ani ne vorbea mereu de divort!

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Aoleu... multe complicatii mai apar in urma divorturilor. Sa dea Dumnezeu ca noua sa nu ni se intample asa ceva ca tare rau mai este. Sunt convinsa ca fetele care vin din familii destramate isi dau seama foarte bine ce inseamna divortul. Eu una am ramas marcata de acel eveniment. Pot spune cu mana pe inima ca viata mea s-a schimbat radical de atunci.
Mult timp duca divortul parintilor imi era rusine sa spun prietenilor acest lucru, dar cu timpul m-am obisnuit cu ideea. Oricum imi face foarte bine sa vorbesc cu voi si subiecte din acestea mai delicate.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cesrob spune:

Si la noi situtia este asemanatoare dintr-un punct de vedere, diferenta este ca se inteleg intre ei asa ca-i vom aseza la aceiasi masa caci nu se vor . Pentru unii care se , poate fi un inceput sa se

Mergi la inceput