"MIREASA CU DOUA MAME"

"MIREASA CU DOUA MAME" | Autor: andreea c

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! Am si eu o problema. Parintii mei sunt divortati si recasatoriti. La nunta vor veni fiecare cu rudele lor si nu stiu cum sa procedez, cum sa-i asez la mese in asa fel incat sa nu apara animozitati. Din acelas motiv m-am gandit ca la masa noastra sa nu stam decat noi si nasii. Banuiesc ca mai sunt printre miresici unele care se confrunta cu acceasi problema si poate ne ajutam reciproc cu sfaturi. Obligatoriu voi face niste cartonase cu nume ca sa stie fiecare unde ii este locul, dar nu stiu in sala cum sa-i aranjez ca sa nu se supere ca uni satu mai aproape de noi si altii mai departe.
Mai am si alta situatie aparte...parintii mei si parintii prietenului meu nu s-au intalnit niciodata. Mai este cineva in aceeasi situatie? Nu stiu cum sa procedez...oare e mai bine sa nu se vada inaintea nuntii avand in vedere ca este foarte posibil sa nu se inghita?


Astept pareri...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Buna Andreea!!!
si noi avem o situatie asemanatoare: parintii prietenului meu sunt divortati, tatal lui s-a recasatorit. Si noi ne gandeam cum sa-i asezam, cat mai departe unul de celalat,ce vor zice neamurile care nu stiu situatia, cum vor cinstii, etc. Au mai fost la o nunta unde s-au intalnit si la ziua de nastere a nepotelei lor, stateau chiar fata in fata, dar nici unul nu a comentat. Mai rau a fost de viitoarea mea cumnata ca atrebuit sa se imparta in 2(cand la unii cand la altii).la aceasta onomastica situatia a salvat-o mama mea care a stat tot timpul cu viitoarea mea soacra (suntem vecini de bloc, si ele sunt prietene).
mai gandeste-te daca iti vin idei spune-mi si mie
dar eu zic sa nu-ti faci probleme, ca nu se vor supara, si sunt oameni maturi si nu se iau la scandal.

http://community.webshots.com/user/ioananemes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, eu am o situatie si mai grea. PArintii mei sunt divortati din 1989 dar ei de atunci nu au mai vorbit unul cu celalalt. Tatal meu a emigrat in Germania imediat dupa divort. Ei nu au tinut legatura, numai eu tin legatura cu tata si sunt la mijloc, trebuie sa ma impart intre amandoi. Mama nici nu vrea sa auda de el, nici macar nu ii pomeneste numele si daca o face, adauga o serie de termeni pe care va dati seama ca nu pot sa ii trec aici. Tatal meu este implicat intr-o alta legatura cu o doamna foarte de treaba. Acum problema va fi ce se va intampla daca se intalnesc la nunta. Cred ca mama nu va veni la nunta odata pentru ca nu e de acord cu relatia mea cu viitorul meu sot si timp de 7 ani de cand suntem impreuna a facut totul ca sa ne desparta si in al doilea rand, chiar daca si-ar trece peste inima in ce priveste animozitatea ei fata de Cristi, nu vrea sa se intalneasca cu tata. De povestea vietii mele ce spuneti? Curat telenovela...

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Mda ce sa zic adevarate telenovele, eu va inteleg ca si noi ne-am confruntat cu aceasta problema din moment ce ai mei sunt divortati din 1995 am aceiasi problema si eu, credeam ca nu mai sunt si altele....ce naiva.....dar viitorul sot al meu, mi-a zis sa am incredere in ei ca nu se va intampla nimic la nunta, in fond e ziua mea cea mai frumoasa din viata si ei stu asta. Sper ca se vor purta civilizat, oricum pe tata il voi posta cu viitorii socrii, si mama o sa aiba destui amici care vor fi prezenti la nunta...asa ca de ea nu-mi fac griji....nici nu o sa simta ca e tata acolo. Trebuie sa gasiti solutii, si ganditi-va ca ei vor face tot posibilul sa va faca ziua cat mai fericita.....
Va pup......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

quote:
Initial creeata de andreea c

Buna fetelor! Am si eu o problema. Parintii mei sunt divortati si recasatoriti. La nunta vor veni fiecare cu rudele lor si nu stiu cum sa procedez, cum sa-i asez la mese in asa fel incat sa nu apara animozitati. Din acelas motiv m-am gandit ca la masa noastra sa nu stam decat noi si nasii. Banuiesc ca mai sunt printre miresici unele care se confrunta cu acceasi problema si poate ne ajutam reciproc cu sfaturi. Obligatoriu voi face niste cartonase cu nume ca sa stie fiecare unde ii este locul, dar nu stiu in sala cum sa-i aranjez ca sa nu se supere ca uni satu mai aproape de noi si altii mai departe.
Mai am si alta situatie aparte...parintii mei si parintii prietenului meu nu s-au intalnit niciodata. Mai este cineva in aceeasi situatie? Nu stiu cum sa procedez...oare e mai bine sa nu se vada inaintea nuntii avand in vedere ca este foarte posibil sa nu se inghita?


Astept pareri...



Situatia mea se potrivieste un pic cu a fiecareia dintre voi. Nici la mine mama nu-i cunoaste pe parintii lui Cristi (tot Cristi ca si pe al tau, Angelique), si nici la mine familia mea nu e de acord cu relatia mea. Inca nu m-am gandit ce si cum. Probabil se vor cunoaste la nunta, mai ales ca mama mea nici nu e dornica sa-i cunoasca.

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by anangel_lexi
tot Cristi ca si pe al tau, Angelique
I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi



Si p-al meu tot Cristi(an) il cheama . Mama mea (tatal meu nu mai e printre noi...) cu parintii lui s-au intalnit la primarie, cu 5 minute-nainte de oficierea cununiei

http://pg.photos.yahoo.com/ph/olguttza/my_photos


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

E ceva ciudat la mijoc ...si pe al meu tot Cristi(an) il cheama. Eu am tinut neaparat sa imi fac nunta intr-o sala in care ringul de dans sa fie pe mijloc astfel incat sa nu se vada prea bine dintr-o parte in alta a salii si sa fie galagie ca sa nu traga cu urechea unii la altii, sa mai afle diverse chestii pe care eu am "omis" sa le spun unora sau altora.

Va multumesc tuturor pentru incurajari...parca m-am mai linistit un pic. Sunt convinsa ca dupa nunta vor fi comentarii, dar important este ca atunci sa fie totul frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Hai ca suntem tari, patru fete care se marita cu cate un Cristi. Si ne-am mai si intalnit! Sa fie intr-un ceas bun la toate si mai vorbim.

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

chiar ca sunteti totale!!!
pe al meu il cheama Claudiu, tot cu C incepe.
sper sa avem o nunta frumoasa fara incidente.

http://community.webshots.com/user/ioananemes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Pe viitorul meu sot nu il cheama Cristi, ci Ionut si nu avem o situatie asa dificila in familie. In schimb, nici eu nu credeam ca o sa gaseasca parintii nostri vreun subiect comun de conversatie (avand in vedere ca provin din medii diferite) si am fost surprinsa sa vad ca s-au apropiat de parca se cunosteau de-o viata. Dupa parerea mea e cam ciudat si neplacut pt ambele parti sa se cunoasca in ziua nuntii...Pana la urma vom fi cu totii o familie, nu?

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Eu nu pot spera la asa o minune, dar tot ar fi bine daca la evenimentele importante din viata noastra, cele trei familii s-ar suporta reciproc.
Mai am o intrebare...este obligatoriu sa trecem pe invitatii si numele parintilor, avand in vedere ca nu toate o sa le dam personal? Fiecare familie o sa dea invitatii la rude si prieteni pe care noi nu ii cunoastem. Voi cum procedati?

Mergi la inceput