Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Laura B

Donia si Conchita: ghiocei = Snowdrops, si se gasesc si aici. Eu am cumparat acum o luna (de la un magazin specializat in plante, copacei si accesorii de gradinarit) vreo 5 bulbi in ghiveci, deja infloriti, iar de curand i-am mutat in fata casei, langa alee. Sper ca la anul sa-mi infloreasca din nou.

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton


Ce veste buna! Inseamna ca nu renunt la cautari, mai sap prin zona.

Ana_a, ce frumosi sunt ghioceii, acum imi doresc si mai mult sa am si eu!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Sper din tot sufletul sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...

Eu anul trecut am plantat in curte un cires, un mar si un prun. Acuma mi-a zis cineva ca nu e bine sa plantezi numai cate unul din soi ci trebuiau sa fie cel putin cate doi. Adica sa plantez doi meri, doi ciresi ... ca altfel cica nu dau rod !!! Oare e adevarat ???
Si inca o intrebare - stiti site-uri unde pot gasi despre intretinerea (ca sa zic asa) pomilor fructiferi ? Adica ce fel de ingrasamint sa le pun si altele .

Pupici si plante frumoase si vreme buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Hm...eu una nu am auzit de asa ceva....sa fie pereche...Eu am in curte 2 visini pusi de bunicii mei, dau roade in fiecare an, dar nu stiu daca au pus doi pentru ca sa fie pereche...poate ne ajuta fetele mai "stiutoare"
Cat despre un site pentru pomi fructiferi...si pe mine m-ar interesa!

iulia grosman de floarea mea zici ca e primula? Nu de alta...dar eu recunosc ca nu le cunosc dupa nume...o sa incep acum sa le cunosc cu ajutorul vostru!

In curand se topeste toata zapada de pe trandafirii mei si ma apuc de curatzat prin gradina.Trandafirilor le place mult la soare, udati tot timpul, desi ai mei au si umbra (unii din ei) si s-au dezvoltat si asa.Trebuie udatii tot timpul si stropiti contra insectelor; trebuie rupta floarea dupa ce se usuca pentru a inflorii din nou; si daca apara crengute cu mai mult de 5 frunzulite trebuie neaparat rupte pentru ca se salbaticesc, eu am patit asa cu un trandafir si pana m-am trezit eu.... a fost gata de el, anul trecut nu a mai inflorit decat 3 flori si cred ca anul asta il tai jos pentru ca e mare si catarator si e gata...salbaticit, nu mai face flori...3 ani la rand nu a facut nici o floare bietul de el....
Butasii trebuie pusi in pamant cam prin luna aprilie, la sfarsit,(acum ca a durat asa de mult frigul la noi) de fapt trebuie sa fie cald si pamantul complect dezghetat, sunt sensibili la frig.
Cam atat stiu eu despre trandafiri, daca imi mai amintesc ceva va mai spun.
Pupici!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by simonab

Sper din tot sufletul sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns...

Eu anul trecut am plantat in curte un cires, un mar si un prun. Acuma mi-a zis cineva ca nu e bine sa plantezi numai cate unul din soi ci trebuiau sa fie cel putin cate doi. Adica sa plantez doi meri, doi ciresi ... ca altfel cica nu dau rod !!! Oare e adevarat ???
Si inca o intrebare - stiti site-uri unde pot gasi despre intretinerea (ca sa zic asa) pomilor fructiferi ? Adica ce fel de ingrasamint sa le pun si altele .

Pupici si plante frumoase si vreme buna


Simona si Maria Alexandra



La prima vedere pare logic, dar in practica nu este. Parintii mei au o gradina cu pomi fructiferi , dar nu sunt 2 pereche, cires, visin, vreo 4 feluri de mar, par de vara, tei si au rodit in fiecare am fara probleme, fiecare in felul lui, fara a fii ajutati de ingrasaminte sau mai stiu eu ce.
NU este nici o problema,pentru ca sunt in pereche. Ce vantul cand face polenizarea stie ca polenul luat de la un mar sa-l duca la marul pereche si nu la visin??
Iti doresc sa ai rod bun, si daca nu v-a fii la nivelul asteptarilor tale sa stii ca nu este din cauza ca nu sunt in pereche, in nici un caz. In general pomii fructiferi rodesc mai frumos in al doilea an de la plantare.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Vai, multumesc ca m-ati mai linistit. Noi, adica eu si barbatu'meu suntem tare incepatori in ale gradinaritului dar intotdeauna ne-am dorit gradina si acum avem si ne uitam la ea ca la soare. Sper sa rodeasca pomii ca tare mi-s dragi. Acuma au mugurasi, in special ciresul (care mi se pare ca-i mai avansat dintre toti). Auzisem ca intai o sa faca flori si pe urma frunze. E adevarat ? Si ca daca nu sunt flori nu o sa rodeasca anul asta ??? Acuma mie mi se par micutzi pomisorii ca sa rodeasca de anul asta, dar mai stii ????

Oricum, flori frumoase va urez la toate si pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@ana a....floarea aceea nu este ciubotica cucului....asta a spus-o cineva deja.....

cibotica cucului este o floare "salbatica" sa spun asa....adica o vezi pe campii....(acum sigur perioada de infloriere nu o mai tin mine.....dar imi amintesc ca bunicul meu o aduna contra ...a ..iar nu mai stiu ce)...dar stiu ca este dulceaha la gust
daca mergi pe dealuri vei vedea o floare galbena...micuta cca. 10-15 cm creste inaltime...galbena are floarea in forma de clopotel si o tulinita paroasa....cresc de obicei in manunchiuri
chiar si pe marginea drumului o mai poti gasi.....

prima floare care iese dupa ghiocel....(astea sunt din cunostintele mele....de copil crescut/vacantuit.....la tara...si umbat pe dealuri/paduri)...sunt toporasii....o floare mov micute de cca 10 cm....o sa incerc sa caut poze pe net....si poate gasesc ceva...mai mult de documentare

imi amintesc...cat eram copila....adunam primavara devreme...ghioceii si apoi toporasii.....mai ales bulbii....si ii replantam in gradina bunicii....si de cele mai multe ori in primavara care urma aveam si noi in gradinuta cu flori.....

P.S.: uite aici toporasi
http://superfelicitari.ro/detaliiwallpaper.aspx?table=wallpapere&idp=556

ciubotica cucului:
http://www.freemail.atlastelecom.ro/~samuboy/ciubotica_cucului.htm




peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

peca, la noi asa se numeste floricica asta de gradina, si cand am zis ca infloreste imediat dupa ghioceii m-am referit ca e urmatoarea care infloreste la mine in gradina desi anul trecut mi-am pus si eu toporasi prin vara, si s-ar putea ca anul asta sa infloreasca.Poate gresesc eu, am mai intrebat pe cineva si tot asa mi-a spus.



Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

ana_s se poate, eu nu vreau sa te contrazic....caci ai dreptate....difera de la zona la zona chiar si numele popular la flori/plante....dar cand ai amintit de "ciubotica cucului" gandul meu a fugit la ceea ce noi in zona nostra (mures), numim ciubotica cucului....care cica ar avea denumirea de Primula officinalis...si care da...dupa poze este ceea ce stiu eu....si ce pt. mine este ciubotica cucului
uite aici inca un link http://champignon.champyves.free.fr/FicsHtml/F_J_Primevere.htm ....unde se poate vedea mai clar planta....si abia acum mi-a picat fisa....poate in zona vostra se creste si in gradina....dar la noi, desi e planta medicinala, oamenii o considera floare "salbatica"...altii mai "rai" buruiana ...desi daca ma uit bine la ea....nu ar fii idee rea sa fie si in gradini...caci rau dupa gustul meu nu arata.....

si cu rasadurile de rosii ati avut dreptate...s-au indreptat....si azi am vazut si primi doi ardei ce dau sa iasa

P.S. stiti voi cum se numeste popular floarea asta? caci impreuna cu chioceii era ceea ce adunam noi primavara devreme din padure....imi vine mereu in minte denumirea de "viorele"...dar parca nu sunt sigura!
http://champignon.champyves.free.fr/FicsHtml/F_B_Scille.htm
click pe poza pt. a o mari!

caci navigand pe seit si dand de ele.....ma gandeam ca, chiar mi-ar place sa le am in gradina....


peca

_
http://community.webshots.com/user/peclitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Da mai ana a, eu cred ca de fapt e acelasi lucru primula cu ciubotica cucului. eu nu le prea cunosc dupa numele romanesc dar dupa cum a spus si petra e cred aceeasi planta.o sa ma mai interesez pe google.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

fetelor, floarea care o am eu nu seamana deloc cu ce-a care era pe linkul dat de peca, eu am vazut in 4 culori, mov, visiniu, alb si roz, eu nu am decat 2 culori, mov si visiniu.E foarte frumoasa si ce imi place la ea e ca formeaza un buchet frumos impreuna cu frunzele, adevarul este ca in poza nu prea se vede clar, am gasit o poza mai clara pe care o pute-ti vedea : aici


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput