Din Republica Moldova cine mai e? (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Da ce-a patzit Amelica? Oricum bine ca se intorc acasa.

Nati -

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234" target="_blank">Mihaita al lui Felis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Salut fetelor!!

Uite ca am scapat de lucru, si zic gata ma relaxez, da'de unde, ma suna azi sotul si imi spune ca pe 24 martie(acum) am examen auto, asa ca treci Alina la treaba, tre sa invat teoria!!!!
Sunt putin cam speriata, dar sper ca-mi va trece, ca io chiar am nevoie de carnet!!!!!!!

Lucia ce bine ca ne-ai scris si ne-ai bucurat cu asa o veste super buna. Ca deja ne ingrijoram ptr tine!!!!Sa ne povestesti mai des ce mai faci, si mai ales ce face bebelusul din burtica!!!

MamaNati pe unde umbla?????Ce mai face burtica mult mai mare??

Rodica, bine ca v-ati insanatosit!!! Am vazut o data emisiunea asta, acolo sotul era infidel, muream de ras cu sotul, ce chestii aratau. Chiar nu stiu o fi teatrul, n-o fi, cert e ca le place la lume, emisiunile astea. Mi se pare ca pe Reality TV, tot e o astfel de emisiune.

Mey Cristina, acum am aflat cam cat costa un Mini Cooper, si ........super vis ai!!!!!

Hai ca tre sa-mi hranesc odorul, mai tarziu ne intalnim cu Natalia sa ne plimbam copilasii!!!





Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)
poze cu Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nu cred ca a patit ceva Amelia, poate tineti minte, era cu piciorusele in ghips, din cauza unei displazii de sold, parca (corectati-ma, daca am spus ceva aiurea). Lilia zicea ca in martie trebuia sa fie scos ghipsul.
Multam pentru flori.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

quote:
Originally posted by alinkav


Uite ca am scapat de lucru, si zic gata ma relaxez, da'de unde, ma suna azi sotul si imi spune ca pe 24 martie(acum) am examen auto, asa ca treci Alina la treaba, tre sa invat teoria!!!!
Sunt putin cam speriata, dar sper ca-mi va trece, ca io chiar am nevoie de carnet!!!!!!!



Alina, cea mai buna metoda e sa rezolvi chestionarele. Pentru ca intrebarile din chestionare sunt si la examen. Eu am rezolvat de 2 ori manualul cu chestionare si a fost ok, la sala. Plus sunt cateva intrebari cu dublu sens si alea tre sa le tii minte. Asa ca baga-te la rezolvat. Succes! Si sa vezi ce misto va fi dupa ce se anuntza rezultatele. Toata sala incepe sa chiuie si sa bata din palme (cei care au luat sala bineintzeles).

quote:
Originally posted by alinkav


Mey Cristina, acum am aflat cam cat costa un Mini Cooper, si ........super vis ai!!!!!



Cred ca vis va ramane.... N-am s-apuc sa conduc un Mini . Nu ma tzine buzunaru, asta daca nu castig la loto sau pica bani din cer peste mine.

quote:
Originally posted by alinkav


Hai ca tre sa-mi hranesc odorul, mai tarziu ne intalnim cu Natalia sa ne plimbam copilasii!!!

Ce frumos! Sa facetzi si poze sa va vedem la plimbare . Oricum face-to-face cu bb-ii dupa voi. S-au imprietenit puii, sau inca sunt in perioada de tatonare?

Nati, acum mi-am amintit si de gips. Sorry uit de la mana pana la gura . varsta cred ca e de vina......(deh, ce scuza care sa stea in picioare mai gasesc )

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234" target="_blank">Mihaita al lui Felis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by ticka

Neatza !

Cristina, din pacate n-am mai vazut-o pe Danza de ceva vreme. De cand s-a deschis din nou subiectul cu moldovencile din MD n-a postat niciodata. Mai intra la evenimentele comunitatzii, dar de ceva vreme n-am vazut-o nici acolo .


Hombre que trabaja pierde tiempo precioso!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234" target="_blank">Mihaita al lui Felis



pacat, prinsesem drag de ea...

Cristina

accepta, sau schimba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Neatza dragelor !

Va sciu repede repede.... Ieri seara butonand TV-ul intamplator m-am oprit pe Atomic, era o piese deh nu intzelegeam in ce limba e cantata si ups! era un rusa. Formatzia se numeste "alibi" si piesa "from scratch" adica pe ruseste .... "С чистого листа" .
Am cautat de dimineatza pe net si le-am gasit site-ul sunt din Ucraina. Singura chestie care n-am intzeles-o e cum au ajuns pe Atomic, dar am o banuiala...sa fie legat de Eurovision si sa fie astea reprezentantele UA? Poate fetele din MD stiu....
Gata am povestit .
si sa avetzi o zi frumoasa!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234" target="_blank">Mihaita al lui Felis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Buna fetelor.

Mai, ce bine va este, aveti Atomic, aveti stiri ce se petrece pe scene, pe cind io parca's izolata de lume, nustiu nik. Norok ca pe net am putut sa vad Fabrica zviozd si atit.

Da la's ca ma mingii eu cu muzica si clipuri de astea arabe, sunt si ele destul de frumoase, numai ca nu inteleg nici o boaba .

Ce mai faceti, cum o duceti, vad ca e liniste? Poate intra azi Lilia si ne da vesti cum se simt.

O zi buna .
_
10+

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ticka spune:

Lucia, mai povesteshte-ne cum e pe-acolo. Femeile lucreaza? Poarta val? Cum e cu strainiii, e periculos sau nu e cazul in Bahrein? Cum te intezlegi cu ei? Sunt doar curioasa.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42234" target="_blank">Mihaita al lui Felis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

BUNA FETELOOOOR!
In sfirsit apar si eu pe aici.
Am citit repejor ce ati scris, desi sotul imi spunea despre ce vorbiti ca el avea grija sa citesca
Dar numai pina s-a inchis capitolul ca mai departe nu se baga( eu l-am pus in favorite si el nu stia cum e sistemul, credea ca nu mai scrieti, nu ca s-a deschis alt capitol.
Asa cum s-a spus pe aici noi am fost 10 zile in spital. Noi inca continuam tratamentul cu piciorusul.
Am stat 10 zile la extensie( cu greutati) si acum este din nou in ghips pentru vreo 3 luni.
Desi am sperat sa nu mai fie nevoie, facem asa cum zice doctorul pentru ca am vazut acolo cazuri cind s-au grabit si pe urma s-au intors inapoi peste un an-doi ca s-a miscat iar osul.
Amelia a fost tare cuminte si vorbareata in spital si multumesc lui Dumnezeu ca taare mi-a fost frica ca o sa plinga.
Acum e inca dezorientata ca dupa atita lume acolo e numai cu noi 2 si sufera de neatentie. Acolo( erau 8 paturi in salon, si fiecare copil cu insotitor) era cea mai mica si toata lumea vorbea cu ea si cind colo, azi sta in patut si nu vorbeste nimeni... sa vedeti ce plingea si ridea imediat ce vorbeam cu ea.
Am venit cu un gust amar de spital. Daca doctorule ste super dragut si super de treava, asistentele se poarta de parca ar fi ele ministri, sefii cei mari acolo. Daca nu el bagi in buzunar nici nu te bag in seama, ba iti mai si spun cind ies:" Multumesc frumos" asa cu ironie.
Nu va mai spun ca atunci cind a zis asta, a fost pentru ca imi legase o greutate la Amelia. Trebuia 100g, cum nu aveau greutati din astea a pus intr-o sticla apa. Cind am masurat apa dupa ce a plecat erau 240( in biberon) in loc de o 100. Cind i-am zis, mi-a spus ca 100 grame inseamna mai multe miligrame. Nu am mai stat sa le explic ca apa e unica care are densitatea 1, respectiv, 1g=1mg. Am pus eu cita apa trebuie si pe urma a vuit spitalul ca ma joc de-a asistenta pe acolo. Dar pentru un copil de 6 kg eu cred ca e important orice gram in plus.
Si cite si mai cite de te doare capul de ele....

Din pacate nu am fost la alegeri si imi pare tare rau. Dar eram in spital de pe 3 martie si nu aveam cum.
Si mi-e tare ciuda ca au iesit comunistii... dar faptul e implinit.
Lucia, imi pare bine ca nu mai ai greturi.
Vroiam sa va rog ca atunci cind deschideti alt capitol sa puneti linkul in cel vechi spre cel nou, daca nu va este greu.
Va pupic pina cind si mai revin. Acum mai am nitica treaba pe acasa.
aaa, vroiam sa intreb ce idei de retete de post aveti? Eu mi-am pus in gind sa tin post( macar de mincare) si ma gindesc ce sa mai fac.
Pupici

Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Of, nu stiu ce e dar deja ma inervez rau de tot. De cite ori scriu mesaj si trimit raspuns mi-se inchid toate ferestrele de pe DC, chiar si a altor sitiuri pe care le am deschise in acel timp. Nu stiti de ce se intimpla asta? Nu stiu ce sa mai fac.

Am raspuns o pajina intreaga la intrebarea Cristinei, si am pierdut-o . Na' acum tre sa scriu dinnou. Incerc.

Ce sa zic Cristina, e frumos aici, cu toate ca de la inceput aveam alta parere. In august (anul trecut) cind am venit era foarte cald, acum e mai racoare, cc 20-26C.

Localnicii zic ca nu au avut asa iarna ploioasa si friguroasa ca anul acesta. Aici iarna e ca toamna la noi. Eu am trecut-o foarte ushor si nici nu am racit spre deosebire de ei.

FemeEle arabe poarta "paranja" si isi acopera fata, cele indiene cu credinta musulmana fata nu-si acopera cu toate ca poarta paranja. Sunt si induse care poarta sali, deci fiecare religie cu vestimintatia lui. Europenii - in stilul lor. Pentru femei e recomandat sa se imbrace mai "scromno" pentru a evita sueraturi si priviri lungi.

De lucru pentru o femee e greu de gasit insa nu e imposibil. La general musulmancele sunt un fel de hausewife.

Se vorbeste in masura egala araba si engleza, ca si la noi romana si rusa. Eu sigur ca schiopatez dar la o nevoie ma descurc.

In zilele lucratoare crezi ca te afli in rai de linistit ce este, insa incepind cu miercuri seara, joi si vineri (zile de weekend) e mai ceva ca in bordeluri. Vin barbati din saudia la rusoaice, pachestanezoaice si fac "bespredel". In genere in zilele astea zici ca ai nimerit in tara bordelului.

Insula e mereu in crestere, toate constructiile se fac in stil european, insa au si cladiri in stilul lor arab, ceea ce e foarte frumos si exotic.

Mai rau e situatia cu plajele, ele sunt toate private si costisitoare + foarte diferite de cele pe care le stim noi. Nisipul parca e moluz, mergi in apa vre-o 10m si tot esti cu apa doar pina la genunchi. La putere sunt bazinele.

Ceva poze cu noi facute in Bahrain le puteti vedea la adresa: http://photos.yahoo.com/valerbatcu/ .

Imi lipsesc mult parcurile noastre verzi, aici sunt doar palmieri si citiva copaci care seamana cu salcimul. Anume acesti salcimi imi aduc aminte de sat si bunica.

Daca am scapat ceva mai intrebati o sa va povestesc, acum sunt suparata pe cum functioneaza trimiterea mesajelor si parca am uitat ce am scris in scrisoarea anterioara
_
10+

Tot raul e inspre bine.

Mergi la inceput